Pneumatiky :)

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3246
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Je to aj v hlave. Mal som celoročky na inom aute a v pohode som jazdil. Na snehu to troška kĺzalo, bolo potrebné troška predvídať. Inak som s nimi nemal najmenší problém.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

nie je to v hlave. ked zimne/letne maju lepsie vysledky ako brzdna draha alebo grip, tak ti hlava nepomoze. jednoducho su horsie a tym to konci. da sa na tom jazdit? samozrejme, ale jednoznacne su horsie ako pneu specificky urcene na zimu alebo na leto
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2578
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa 1adad1 »

Neviem co ste tu vsetci taki utocni ohladom celorocnych pneumatik, ale moje dovody preco som do nich isiel su nasledovne:
- Zimne gumy:
- su naozaj dobre ked je sneh
- su ako tak dobre ked je poladovica, ale ak je naozaj velka poladovica, tak je to v podstate jedno a tam by sa zisli uz hrotove pneumatiky
- su na vlhku dobre len ked je naozaj zima, inak su letne lepsie
- na suchu bez ohladu na teplotu brzdia nic moc

- Letne gumy:
- su vyborne na suchu
- su vyborne na vode skoro vzdy, okrem velkej zimy
- nie su dobre na snehu a ani na lade

- Celorocne pneumatiky
- su dostatocne dobre vzdy

Krizove situacie ktore ma mozu postihnut:
1. suche jazda, celkom casta, ale na suchu drzia vsetky gumy celkom fajn a limity pneu su daleko za MPR, najhorsie su na tom zimne
2. mokra jazda, celkom casta ale menej ako to predtym, celorocky su stale pred zimakmi
(a tu konci 99% mojich jazd do roka)
3. sneh, pre mna velmi malo caste, vacsinou kasa a posypane, tu by som si dovolil tvrdit ze celorocky su blizko zimakom, ked je viac snehu tak uz zacinaju stracat, letne v poli porazenych
4. lad tam to je uz jedno, nebezpecne pre vsetky okrem hrotov

No a kedze toho snehu je naozaj malo, tak pre mna ako obyvatela niziny su zimaky mozno horsia volba ako celorocne pneumatiky, preto som isiel do nich.

Dalsi faktor je, ze za cenu premiovych celorociek mam akurat tak nepremiove gumy a prezuvanie.
Navyse na celorockach sa jazdi lepsie v terene ako na letnych pneumatikach.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3246
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Miso122 napísal: Ut 19. Okt, 2021, 14:16 nie je to v hlave. ked zimne/letne maju lepsie vysledky ako brzdna draha alebo grip, tak ti hlava nepomoze. jednoducho su horsie a tym to konci. da sa na tom jazdit? samozrejme, ale jednoznacne su horsie ako pneu specificky urcene na zimu alebo na leto
Máš pravdu aj sa mýliš. Nič nie je čierno biele. Pravdu máš v tom, že celeročky sa nevyrovnajú letným pri letných podmienkach a zimným pri zimných, aj keď tie rozdiely sa v posledných 2-3 rokoch riadne znížili. Čo ale prechodné obdobie? Tu už sú podľa mňa celoročky lepšie (viď test pár postov vyššie). Na letné je už zima a na zimné je ešte teplo.

V čom sa ale že naozaj mýliš, že to nie je v hlave. Práveže najviac vie ovplyvniť situáciu vodič! Kedysi MBčky mali len jedny gumy a jazdilo sa. Len sa nebolo treba ponáhlať inak si skončil mimo cesty :laugh:
Teraz sa všetci stále ponáhľajú a ešte popri tom pozerajú do mobilu. Ale aby som bol úprimný, občas sa aj ja ponáhľam, avšak musí byť na to cesta. Keď nasnežené 130km/h po ceste nejdem.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2554
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25
Bydlisko: il

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Pietro sk »

SKiLEX napísal: Ut 19. Okt, 2021, 09:20 za 2r doba pokrocila? :D Ved nove generacie pneu bezne vychadzaju po 5-6rokoch


Ale tvrdit ze su rovnako dobre ako letne v lete alebo zimne v zime je zavadzanie
* celoroc. testy vyhra kto ma v case testu na trhu novsiu generaciu. ;)
* voci premiovym sezonnym su o par% horsie, ale barumky presikaju v pohode.
na nesportove auto (rodinny +-130k standard) to zmysel dava, dokonca videl som cc+ uz aj na porsche suv. :-D
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stiv »

Pietro sk napísal: Ut 19. Okt, 2021, 17:22 dokonca videl som cc+ uz aj na porsche suv.
Ja som tiez uz videl vela ebnutych ludi a stale verim, ze nie vsetci su taki.


Ja este neprezuvam, tak mesiac. Aspon teda vacsinu aut. Rano ked niekde idem (typicky 7-10:00) uz je 3-4-5 stupnov, naobed 16-18 a cesta 20+. A co mi poskytnu zimaky? Dlhsiu brzdnu drahu, mensiu prilnavost, pocit z riadenia 0/10 a hnusnu plavnost.

Co sa tyka minusovych teplot tak lepive michelin pilot sport uplne v poriadku aj v jemnom mraze. Povedal by som ze po zahriati drzia lepsie nez vacsina zimakov.

A ano, je to aj o hlave, lebo by som nepresiel 20km po 4cm snehu na letnych. Na druhej strane si nebudem kupovat horsie pneu ked nejazdim len okolo domu. Taktiez tie lowcost letne pneu maju dlhsiu brzdnu drahu zo stovky tak o 10 metrov? To sa oplati v meste vo vlaciku. :D Usetris kilo na sade a das 15 tisic za mensi facelift predku.
.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6650
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stefan222 »

dne som o 6siel na certivici rano a minu 1bolo a len mi rit stiskalo abynebol nikde sneh. :D po obede jak bolo 14 a som sa vracal z Ba ta uz som bol general :D ale ten kruhac v nitre od mobelixu do centra neviem kto vymyslel ale ak chze clovek vyjst na 3.vyjazde ta hned musi byt v pravom(vonkajsom) a smelo blokuje dve vjazdy :D dnes odskusane :D
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4410
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

https://autozurnal.com/test-zimnych-pne ... prekvapeni

Cerstvy test zimakov, som rad ze moje klebery za polovicnu cenu premioviek obstali miestami lepsie ako premiovky :D
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stiv »

Ja som dnes jazdil barum polaris, kto si toto kúpi na auto nemôže mať súdnosť. :D

Čo sa týka zimakov tak idem stále alpin, pilot alpin alebo TSka. Že sú drahšie ma moc nezaujíma keď za deň prejdem 0-1000km.
.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Chris »

Dunlop WinterSport 5D som mal v R17 a prvu sezonu ok ale vsetky dalsie mi prisli dost katastrofalne, vymenil som po 3 rokoch na tie spominane Kleber Kristalalp HP3 co stali polovicu a ovela ovela lepsie....

Lenze viete poradit alebo nejaky aktualny test celorociek ? pripadne nieco oskusane ? Dovod -> ani pri 35-40k km/rocne (po dialniciach) neviem zjazdit ani letne/ani zimne po 4-5 rokoch, napr tie dunlopy som vyhodil po 3rokoch, lb drzali naprd a dostal som defekt, tak sli kade blizsie.

+ do hor nechodim a v BA je zima ako naozaj.

Skusal som jazdit teraz prvykrat na zimakoch cez leto 4rocne pirelly a 3 rocne Conti TS850, tak ich napriek nizkemu najazdu 11k km zacalo rozdrapovat....
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

nemusis pozerat ziadny test, je na to len jedna odpoved - Michelin CrossClimate 2
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2220
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mirjak »

Ja som teraz prvy krat kupil nieco menej ako "premium" zimne, prestriedal som postupne Alpin A4, GY UG8/9, TS850/TS860 no a teraz na dozivajucu Octaviu2 davam BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 205/55 R16 91H. Snad tie gumy niekde na Sturci ci na Certovici neurychlia jej dozitie doslova :D
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4410
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

stiv napísal: Št 21. Okt, 2021, 20:22 Ja som dnes jazdil barum polaris, kto si toto kúpi na auto nemôže mať súdnosť. :D

Čo sa týka zimakov tak idem stále alpin, pilot alpin alebo TSka. Že sú drahšie ma moc nezaujíma keď za deň prejdem 0-1000km.
No dnes bolo 15 stupnov, tak sa necudujem.... Ja drzim letne co najdlhsie lebo s prechodom na zimaky ( akekolvek), konci zabava.

Chris vymen auto, ked ti nejde zjazdit gumy :D
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5222
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

zobral som vredestein wintrac na tourana https://www.prezuj.sk/205-60r16-96h-vre ... -xl-588043 ... Som zvedavy, zatial sa mi pacili vsetky vredesteiny ktore som skusal(snowtrac 3, snowtrac5, sportrac 5...) tak snad tieto nebudu vynimka

stali asi tak o 30€ menej na kus ako TS870 a alpin 6...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4410
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

GY Eagle f1 po 7500km https://drive.google.com/file/d/1ibm519 ... sp=sharing . Presne preto som bral gumy za 80E nie za 120. Skoncili by rovnako... Takto si kazdy druhy rok dokupim 1 par za 160E a jazdim na cerstvych.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"