"Novinárčina" po slovensky - alebo klameme jak sa dá...

Názory, diskusie a všetko čo sa nehodí do ostatných sekcii...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Reputácia: 0
Bydlisko: Bratislava/Galanta

"Novinárčina" po slovensky - alebo klameme jak sa dá...

Príspevok od používateľa Snake »

Obrázok
Pred pár týždňami začali slovenské portály informovať o nákupe licencií medzi štátnym sektorom a Microsoftom za 51,5 milióna eur. To by ma až tak nezarazilo, však si plnia svoju povinnosť (= informovať verejnosť). Nebudem tu popisovať či je to fajn alebo nie, to nech si každý preberie v hlave sám, a nebude to ani predmetom tohto blogpostu. Čo ma však zarazilo viac, je aká amatérčina či zámerné klamanie verejnosti môže zísť zo stránok týchto portálov.

Pred pár dňami istý nemenovaný portál "informoval" verejnosť o tom, na koľko štát "využil" tieto licencie (Win, Office a CAL) na počítačoch vo verejnej správe, to znamená na koľkých peckách vo VS sa nachádza Win 7 a Office 2k10. Štát nakupuje licencie vo forme multilicenčnej zmluvy, to znamená že kupil nejakú podkladovú licenciu (Win 7 a Office 2010), a k tomu takzvanú Software Assurance, čo mu dáva možnosť upgradu na najaktuálnejšiu verziu na ktorú má SAčko zakúpené (tzn teraz vyjde Win 8, a keď mám SAčko a k tomu kúpenú licenciu iba na Win 7, tak mám právo legálne stiahnuť a používať Win 8, keby o polroka Microsoftu zahrabalo a vydajú Win 9, tak mám právo aj na ten).

Multilicenčná zmluva sa podpisuje na dva roky, to znamená že keď teraz štát zakúpi Software assurance, tak má možnosť používať Windows 8, Windows Server 8, Office 2012 a k tomu adekvátny počet CALov bez nutnosti kupovať nové licencie! Software Assurance vyjde na cca 58% pri dvojročnej zmluve na desktopové produkty, a 50% pri serverových produktoch.

Mimo toho mi multilicenčná zmluva dáva právo aj na downgrade produktov (a tu sa začína to klamanie verejnosti). Portál informoval, že štát používa Win 7 na XX% (nebudem citovať, dohladajte si to vy), a Office na YY% počítačoch vo verejnej správe, čo ale autor zámerne* nespomenul, je ten fakt, že ja keď mám multilicenčnú zmluvu, môžem si skákať kľudne aj na Windows 2000, prečo? Lebo chcem, a možno mi to viac vyhovuje, pritom cena za licenciu ostáva rovnaká (aj keby som kúpil Win 2k a aj Win 7). Čo naviac, ja túto licenciu môžem inštalovať aj na iný počítač (napr. na novší, ak starý vyradím). Čo pri OEM nemôžem, a pri FPP (krabica) je nemyslitelné držať toľko kusov krabíc (schválne, vedeli by ste kam dať 82 tisíc licencií a v prípade reinštalu dohladať krabicu a kľúč k nemu? Veľa štastia). Taktiež napríklad môžem svojim zamestnancom domov dať legálne zdarma Office 2010 PP (tzv. Home Use Program - benefit Software Assurance). To znamená že ak autor počítal na koľkých peckách je nainštalovaná posledná verzia kancelárskeho balíka a OS, a následne vyrátal "ako boli tieto licencie využité", tak je to blbosť. Prečo?

1) Toto nie sú licencie, licencie boli nakúpené v minulosti, toto je SAčko, lacnejšie (1/2 z ceny), takže jeho reči o neefektívnosti sú totálna somarina a klamstvo

2) VL zmluva sa dá uzatvoriť iba na posl. verzie produktov, ale môžem používať akú verziu chcem, a to dokonca multilinguálne alebo doma, či virtualizovať.

Autor je teda pre mňa klamár ktorý takto klame verejnosť, a snaží sa ju presvedčiť že štát nakupuje licencie nanovo, nie, nenakupuje, nakupuje k nim SA ktoré je za polovičnú cenu, prináša mnoho benefitov a v prípade VL zmluvy sa určite oplatí (sú tam napríklad zdarma školenia). Nadôvažok sa toto snaží podporiť svojimi klamlivými výpočtami o "využitelnosti" týchto licencií, je to klamstvo a lož, nakoľko existuje možnosť downgradu. A navyše, keď mu to človek šplechne slušnou formou do diskusie, tak na druhý deň je komentár vymazaný aby sa nedošlo na to, ako klame verejnosť (nie každý je totiž licenčný špecialista - Microsoft má na to školenia ktoré sú free (certifikácia je však platená), ak chcete prihláste sa na nejaké).

Ako teda vyzerá novinárčina po slovensky? Úmyselné zavádzanie a klamanie a na dôvažok cenzúra.

.
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9255
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Reputácia: 30
Bydlisko: Košice

Re: "Novinárčina" po slovensky - alebo klameme jak sa dá...

Príspevok od používateľa GABO »

Novinárčina na Slovensku? Nesranduj HAD..... Investigatívna novinárčina už dávno vydochla a ti tajtrlíci, ktorí niečo preberú a vôbec sa neunúvajú aspoň čo i len na 5 percent okolo danej problematiky pozisťovať ... toto sú dnes Tí novinári (česť tej úzkej skupine novinárov, ktorí sú naozaj novinármi). Hlavne však Ako dnes ráno na jednom nemenovanom portály - nenechávajte cez deň zapnuté PC lebo môže vyhorieť byt, ako aj dne v KE, kde bol práve zapnutý PC vinou požiaru.... nemám slov.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555

Návrat na "Iné"