Voľný pokec o vede

Všetko o vede...
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa +vladimir »

Ja som vychádzal z dokumentu, ktorý tu priložil 16cmfan.
Ja nepochybujem, že atómové hodiny sú tienené voči kozmickému žiareniu, ale či je možné toto žiarenie odrušiť na 100%. Neviem si predstaviť, ako sa dajú odrušiť antény, tak aby prijímali signál zo Zeme a pritom neboli vystavené pôsobeniu kozmického žiarenia.
Ako ďalšia možnosť je, že na obežnej dráhe pôsobí na hodiny približne 4-krát menšia gravitačná sila Zeme. Pôsobenie gravitácie sa nedá odrušiť ničím. Vďaka slnečnému vetru má družica elektrický náboj. Ani sila tohto elektrického náboja sa nedá ničím odrušiť a preto aj ona môže ovplyvňovať presnosť hodín.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa Ondro1 »

(matematická) Otázka do pléna:
Aká je pravdepodobnosť správnej odpovede na túto otázku metódou náhodného hádania?
a) 50%
b) 25%
c) 33%
d) 25%
Čo poviete? :D
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa 16cmfan »

c)
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Timeshifter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 594
Dátum registrácie: Po 30. Júl, 2007, 08:00

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa Timeshifter »

Zaujímavé grafické vysvetlenie, ako funguje veda: http://9gag.com/gag/6536300
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Pitchovina, ten pentagón nejde opísať kružnicou :D Inak nedávaj ďalšie zámienky vladovi ;)
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Napadol ma šialený nápad pri hraní flight simulatoru. Ide o letecký pristávací manéver pre krátke dráhy a lietadlá s vektorovanním ťahu - lietadlo sa priblíži k veľmi krátkej dráhe pod veľmi ostrým uhlom, takmer kolmo. V poslednej chvíli pred dráhou však pilot prudko potiahne knipel, čo vyvrcholí v Pugačevovu Kobru, možno dokonca až polovičný Kulbit, zároveň naplno pridá, tým zaistí, že lietadlo nenabúra do zeme a zabojuje proti odporu vzduchu na zadnej časti deltakrídla, ktorý vytvára moment pokúšajúci sa lietadlo vrátiť do pôvodnej polohy. Akonáhle sa však dotknú kolesá zeme následuje spiatočka a padák. Ide mi o to, že e to veľmi zaujímavý myšlienkový pokus, v podstate sa využíva na pristátie zotrvačnosť, gravitačná sila a na brzdenie odpor celého draku lietadla a časť ťahu motorov lietadla. Zaujímavé by bolo nasimulovať si to a prepočítať si náletové uhly, rýchlosti a diaľku potrebnú na zastavenie, no neviem, ako vypočítať odpor draku lietadla. čo myslíte, bolo by možné použiť Newtonov zákon odporu prostredia, no tam asi bude problém s popisom tvaru, keďže to bude asi veľmi zložité popísať, pričom je otázne, či pri rýchlostiach pristátia bude vôbec možné použiť Newtonov zákon.

Ale asi je to len šialenosť a mal by som radšej ísť spať než vymýšľať také blbosti :D
We'll bang, ok?
ANONYM_a7

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Ako fungovať by to mohlo ale čo posádka a ľudia na palube? kto to bude umývať od zvratkov? :D
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Mno dopravné ešte TV nemajú, no viem si predstaviť, že by to rusáci spravili aj na A380 :D Ale neboj sa, pri kobričke by pekne zaspinkali a zobuili sa až po pristátí. :D
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Dnes som bol pozrieť vo výukovom jadrovom reaktore, ktorý máme v školskom areáli. Snáď do večera budú fotky(nanešťastie som nefotil ja), ale je zaujímavé vedieť, že relatívne v centre Prahy existuje malý jadrový reaktor(1-5kW). Ešte zaujímavejšie bol fakt, že aktívna zóna tohoto reaktora nie je vôbec krytá z vrchnej strany a nádherne v nej je vidno palivové články(chladiaca kvapalina, moderátor a tienenie zabezpečuje voda). Zaujímavosťou je, že do tohto reaktora sa chodia školiť nielen českí fyzici, ale aj slováci. V reaktore sa používa urán 235 obohatený na 19,7%(v normálnom reaktore sa nejde nad 5%, ale pre porovnanie weapons grade urán musí byť až na 90%) uložený v kazetách 8x8(jadrový šach :D ), každá kazeta z hliníkom potiahnutých uránových platní, celkovo 1,5kg uránu v jednej 6,5cm dlhej kazete s 6-8 vrstvami platní, cez ktorých stred vedú vodiace trubice pre kadmiové riadiace tyče, je prvý reaktor v strednej európe, ktorý bol kompletne digitalizovaný a jediný na česku a slovensku, kde sa môžu simulovať emergency shutdowny.
http://www.reaktorvr1.eu/index.php
We'll bang, ok?
Split
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: Pi 28. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Komárno

Re: Voľný pokec o vede

Príspevok od používateľa Split »

podobny reaktor je aj pri vstupe do Viedne http://ati.tuwien.ac.at/reactor/EN/ a jeden este v budapesti
CPU:Sempron 2600+ 64bit Palermo, RAM:512 MB
Kingston, GPU:ASUS Radeon X550 256 MB RAM, MB: MSI K8N Neo3-F, DVD RW:LG GSA 4167-B, HDD:Hitachi 80GB,Maxtor 10GB Case:Mercury KM87 350W

Návrat na "Veda všeobecne"