8.9. 09 - Dôležitý deň pre Japonskú Vesmírnu Agentúru

Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Reakcie:
Príspevky: 2488
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

8.9. 09 - Dôležitý deň pre Japonskú Vesmírnu Agentúru

Príspevok od používateľa RP »

Prvý, zvyčajne nazývanú panenský (áno, v angličtine sa uvádza slovo maiden) let japonskej kozmickej dopravnej lode HTV-1 sa uskutoční, či presnejšie povedané začne pozajtra (10. spetember 2009, 17:01 Greenwichského času). Pôjde o dvojité prvenstvo, keďže vynášajúcou raketou bude nosič H-IIB, pričom pôjde aj o jeho prvý štart vôbec.

HTV-1 sa tak vydá na cestu k Medzinárodnej Vesmírnej Stanici (ISS) z kozmodrómu Tanegashima Space Center. Keďže pôjde o prvý let, nebude HTV-1 plne naložená, (max. kapacita užitočného nákladu je 6 ton), ale ponesie 4,5 ton vedeckých zariadení. K ISS dorazí HTV-1 17. septembra 2009 a po jej pripojení pomocou robotického ramena stanice ostane v tejto pozícii približne mesiac. Potom sa odpojí a po navedení na vhodnú dráhu táto kozmická loď za 220 miliónov dolárov zhorí v atmosfére nad južným Pacifikom.

Japonská Vesmírna agentúra (JAXA) uvádza že od roku 1997 minula na vývoj kozmickej lode HTV 680 miliónov dolárov. Spolu s nošičom HII-B tak bude mať po úspešnom štvrtkovom štarte JAXA v rukách kompletný systém na udržiavanie-rozširovanie svojej účasti na ISS (kde má japonsko samostaný vedecký modul JEM - Kibo) a zároveň pomôže zásobovať ISS v rokoch po skončení programu letov raketoplánov (2010 - 2014).


Poznámka: Prichádzajúce problémy so zásobovaním ISS po penzionovaní raketoplánov sme spomenuli aj v článku : Falcon 1 a úsvit privátneho kozmického priemyslu

Návrat na "Pali (RP)"