Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2049
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa zoom »

Brý večír. Dnes som konečne zapojil prvé káble do patch panela v racku a hovorím si, že je čas nájsť a objednať switch, čoby backbone celej siete. Jedná sa o malý domček, takže jednotlivé vzdialenosti medzi zástrčkami a rackom nie sú veľké, tipujem tak 10-40 metrov. Keďže som sa k domu dostal až po ukončení stavby, tak je nanešťastie všade Cat.5E (tento), ale aspoň FTP a drôt, nie lanko. Dúfam, že tade pretlačím 10 Gbit. A keď nie 10, tak aspoň 5 alebo 2.5 Gbit. Snažím sa všetko precízne zapojiť vrátanie uzemneného tienenia od zástrčky v stene po rack a všetko overujem multimetrom.

Must-have požiadavky (všetky v jednom = ideálny switch)
  • ~24 portov -- 14 zástrčiek je po dome + aspoň 8 zariadení pripojených priamo
  • 2.5 - 10 Gbit -- tie rýchle ideálne RJ45 konektory ale môžu byť aj SFP+; minimálne potrebujem 2 také porty, 4 potešia a viac potešia
  • Aktívne PoE (802.3af, 802.3at) -- stačí menší power budget (2-3x domový vrátnik, 2-3 IP kamery, 1 AP a tak, možno okolo 40-70W)
  • Pasívne chladenie!
  • Rackový
  • Aspoň nejaká manažovateľnosť (smart managed) -- chcem mať grafický prehľad, možnosť nastaviť nejaké VLAN, možno aj link aggregation a takých pár základných vecí
Rozpočet: 100-200,-€ je super. 300-400,-€ akceptovateľné, ale musí mi robiť radosť. 500-600,-€ musí byť úžasný a mať všetko čo požadujem. 700 a viac eur nedám.

Možno to bude treba rozdeliť - napr. rýchly switch na sieť a nejaký samostatný na PoE, alebo gigabitový s PoE a na 10 Gbit samostatný. Zatiaľ som našiel:
  • Mikrotik toho má nejaké kúsky. 24-portové s dvomi SFP+, ale bez PoE. Tie s PoE už majú vetráky.
  • ZyXEL väčšinou bez PoE, ale existuje XGS1930-28, ktorý spĺňa všetko...? 24 Gbit portov, 4 SFP+ pre 10 Gbit, fanless a dokonca 375W PoE? Tie posledné dve veci mi nepasujú dokopy. Ale inak asi kandidát.
  • TP-Link má zopár bežných 24-port Gbit a 4x SFP+, bez PoE. PoE sú len s fučaním.
  • Last but not least, mnou hejtované Ubiquiti (kvôli ich EOL politike) má USW-24-POE, čo je gigabitový switch s 95W PoE a pasívnym chladením. K tomu by sa dal kúpiť USW-Aggregation ako 8x 10 Gbit doplnok a som úplne vybavený. A navyše... AR pohľad na switch !!!1!1!1! Úplne zbytočná blbosť, ktorú použijem dvakrát? Áno. Som ochotný za to vyvaliť peniaze? Absolútne. Ale páči sa mi aj ich GUI, majú to pekné.
Iné sympatické značky, ako napr. Aruba, Netgear a podobne, sú cenovo úplne mimo. A nejakými somarinami ako Tenda by som ani len nepodložil stôl. Je ešte niečo k dostaniu, čo som prehliadol, prípadne by som tú sieť mal urobiť inak? Prípadne komentáre k môjmu doterajšiemu výberu.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja len tak btw. V domácich podmienkach je kvalita prenosu vacsinou lepsia bez zapojenia uzemnenia. A uz vonkoncom ked si ho uzemnil na oboch stranach

Kde totiz konci to uzemnenie z racku? Najskor niekde na hlavnej uzemnovacej svorkovnici. Na tej kde mas okrem racku uzemnene aj vsetky zasuvky, spotrebice, bleskozvod, kurenie... A dost pravdepodobne je prepojena este aj s nulakom.

Cize si do toho kabla cez uzemnenie napustas celkok slusny bordel. Bezne po pripojeni uzemnenia zacne piskat domovy vratnik ktory cez ten kabel ide. Zacnu vypadavat kamery atd... Odpojis ho a vsetko bez problemov.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1512
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa darklol »

to ubiquiti je super aspon moj postreh mam ho sam (sice v 48 portovej verzii)a spokojnost.
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 147
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa Reco »

SKiLEX napísal: Pi 21. Apr, 2023, 07:12 Ja len tak btw. V domácich podmienkach je kvalita prenosu vacsinou lepsia bez zapojenia uzemnenia. A uz vonkoncom ked si ho uzemnil na oboch stranach

Kde totiz konci to uzemnenie z racku? Najskor niekde na hlavnej uzemnovacej svorkovnici. Na tej kde mas okrem racku uzemnene aj vsetky zasuvky, spotrebice, bleskozvod, kurenie... A dost pravdepodobne je prepojena este aj s nulakom.

Cize si do toho kabla cez uzemnenie napustas celkok slusny bordel. Bezne po pripojeni uzemnenia zacne piskat domovy vratnik ktory cez ten kabel ide. Zacnu vypadavat kamery atd... Odpojis ho a vsetko bez problemov.
Ak sa tak deje, tak to znamena, ze ti tecu bludne prudy po zemneni, kde nemaju co hladat a treba najst pricinu. Uzemnuje sa VZDY z dvoch stran, z jednej to nema ziaden vyznam - ak su na zariadeni nejake poruchy a "pomoze" odpojenie jednej strany tienenia, tak to len znamena, ze niekde nieco nie je v poriadku a jeho odpojenim sice prestanes mat problem, ale iba na tej konkretnej veci, ale rozhodne si neodstranil pricinu.
ITX: MB: ASUS ROG STRIX B450 I-Gaming CPU: AMD Ryzen 3600 Cooler: Corsair H80i v2 GPU: MSI RTX2080 Super Ventus XS OC 8GB SSD:Adata XPG SX800 Pro SSD 2TB M.2NvMe RAM: Patriot Viper 4 blackout Series 16GB 3600Mhz CL17 Case: Phanteks Enthoo Evolv Shift air ITX PSU: Corsair SF600 80 plus platinum
Klavesnica: Logitech G915 Lightspeed GL linear
Mys: Logitech G703 Lightspeed Hero, Logitech MX Master 2S, Logitech pro X superlight,
Monitor: LG 27GL850-B, LG 38GN950-B
Zvuk: Topping DX5 lite + 2x Mackie MR524 + Sennheiser HD650, Audiotechnica ATH-M50 X, Hifiman Deva Pro
Simrig HW: Fanatec CSL DD 8 Nm + WRC, DIY pedale, Heusinkveld simshifter + handbrake v2, Trackracer TR120
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa yesper »

ui ma svoje muchy a je ich celkom dost, zijem s nimi uz nejaky ten cas. Support by mohol reagovat niekedy podstatne rychlejsie. Mam tu UDM Pro, AP 2x U6 LR, 1x U6 Pro, USW Pro 24 POE, USW Flex, zopar kamier G4 Pro a Doorbell tiez. Povodne som mal obyc 16portovy usw poe switch, ale kvoli napajaniu flexu a veci z neho som musel spravit upgrejd na Pro, kde uz mas 60W bt poe.

Ten ich manazment a vsetko pod jednou strechou je ale celkom fajn vyhoda a neviem ci je nieco podobne inde. Ak by si to staval vsetko na UI tak s UDM PRO/SE mas okrem routra, "firewall", NVR a centralnu konzolu. Sprava vsetkeho je potom extremne jednoducha cez web UI, ci z appky z mobilu.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa Hexaris »

Uzemnit iba jednu stranu a to v racku, zasuvku nechat tak. Inak Aruba 1930 poe bude asi ideal. 24p + 4x sfp+ … mam nasadene jak poe tak klasiku a spokojnost. Teda poe je iba af/at co je ok podla poziadaviek. Bohuzial cena je snad teraz o 200€ vacsia ako som ich kupoval 🙈 … Mozno niekde najdes kusok za normalnu cenu. Pripadne ten zyxel potom.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aky support v UBNT ? Myslis ziadne telefonne cislo, ziadny email, len internetove forum na ktore nereaguju a ked nahodou ano, tak ako cvicene opice ze ChatLPG by to spravil desatkrat lepsie a v prvej sekunde ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa yesper »

jo presne takto nap*.. ale nemam za co to vymenit, a navyse som priamy support este nepotreboval. Napr take cakanie na nativnu podporu wireguardu trvalo.. este aj to spravia len na polovicu, s2s pre nho este neimplementovali (nespristupnili lepsie povedane).. A riesit to cez riadok nebudem, aby som sa modlil/opravoval pri kazdom upgrejde..
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Reco napísal: Pi 21. Apr, 2023, 08:05
SKiLEX napísal: Pi 21. Apr, 2023, 07:12 Ja len tak btw. V domácich podmienkach je kvalita prenosu vacsinou lepsia bez zapojenia uzemnenia. A uz vonkoncom ked si ho uzemnil na oboch stranach

Kde totiz konci to uzemnenie z racku? Najskor niekde na hlavnej uzemnovacej svorkovnici. Na tej kde mas okrem racku uzemnene aj vsetky zasuvky, spotrebice, bleskozvod, kurenie... A dost pravdepodobne je prepojena este aj s nulakom.

Cize si do toho kabla cez uzemnenie napustas celkok slusny bordel. Bezne po pripojeni uzemnenia zacne piskat domovy vratnik ktory cez ten kabel ide. Zacnu vypadavat kamery atd... Odpojis ho a vsetko bez problemov.
Ak sa tak deje, tak to znamena, ze ti tecu bludne prudy po zemneni, kde nemaju co hladat a treba najst pricinu. Uzemnuje sa VZDY z dvoch stran, z jednej to nema ziaden vyznam - ak su na zariadeni nejake poruchy a "pomoze" odpojenie jednej strany tienenia, tak to len znamena, ze niekde nieco nie je v poriadku a jeho odpojenim sice prestanes mat problem, ale iba na tej konkretnej veci, ale rozhodne si neodstranil pricinu.
Okrajovo sa venujem reviziam elektrickych rozvodov, strojov, spotrebicov, naradia atd... Prudy po zemneni ti tecu vzdy, absolutne vzdy. Lebo nejake napatie sa ti do zelenozlteho(zemniaceho) vodica naindukuje z toho ze ide subezne s fazou a nulakom.

Potom ti do zemnenia(ochranneho vodica) leakuje kazdy jeden spotrebic triedy ochrany I(teda tie co maju 3zilovy kabel...). Vacsinou pod 1mA(norma povoluje 3,5mA), ale uz tam predsa mas nieco... a ked sa to nascitava v celom dome... Trosku starsia rura nema sama o sebe problem "prepustat" 30mA.

Pozri sa k comu vsetkemu ty pripojis uzemnenie z datovej sieti(obrazok napravo dole)... Samozrejme ak sa byvas v byte, tak v tomto bode koncia komplet vsetky byty v danom vchode vacsinou :D Tam kolko krat nameram prudy v Amperoch! :D
Obrázok


Ine to je niekde v datacentre kde mas zvlast zemnenie len na internety...


Proste doma zemnenie z lan kabla nepripajame, a ked uz chceme experimentovat tak len na jednej strane

--------
k switchu samotnemu

Uz ta nejaky cas na fore citam zoom, a viem ze mas obcas specificke poziadavky ktore nema zmysel rozporovat. Ale aj tak, je taky obrovsky problem fan v switchi? Mam tu teraz jeden poe zyxel s fanom(GS1900-24), a ide fakt na uplne minimalne otacky. Len aby sa tam hybal vzduch. Z pol metra ho uz nepocut. Nemal by som problem s nim spat v rovnakej izbe(a to som ten typ co v noci ide prenastavit temormostat na radiatore lebo ma rozculovalo prudenie vody, a raz som na cudzom ubytovani o 2rano vyberal baterky z hodiniek)... Ak to bude niekde v racku, nemas sancu o nom vediet.

Nehovoriac o tom ze vdaka tomu fanu po 5rokoch nebudes musiet prepajkuvavat kondenzatory na napajacej casti.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2049
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa zoom »

Mno takto. S tým uzemnením môžem laborovať a uvidím, čo bude lepšie. Inak pod "uzemnenou RJ45 zástrčkou" som myslel, že tieniaci plášť kábla (fólia a drôtik) sa dotýka kovovej časti zástrčky, tak ten konektor je uzemnený. Nie je to niekde ďalej zemnené na tej strane. Používam tieto Niko zástrčky.

Rack bude uzemnený v hlavných ističoch a áno, veľmi pravdepodobne je nulák a PE vodič to isté, ale dnes to ešte pozriem a odmeriam multimetrom. Plán bol taký, že do racku ide CYKY kábel na samostatnom ističi. Tam oddelím PE (pôjde samozrejme aj ďalej do zástrčky) a pripojím ho na rackovú skriňu. Tá má potom body uzemnenia, kam pripojím veci. Čiže LAN kábel zo steny je uzemnený o patch panel (fólia aj drôt je riadne pricviknutá pod kovovou sponou) a celý panel pripojím očkom o rack. Alebo nepripojím. Podľa toho, čo bude lepšie, lebo zatiaľ tu máme 3 názory -- nepripojiť, pripojiť jednu stranu, pripojiť obe strany.

Študoval som ešte to Ubiquiti a ako áno, pekné rozhranie, mini-displej na základné okamžité info (mal som rád na Mikrotikoch), cool AR pohľad a tak. Naozaj sa mi to páči. Ale začína mi to pripomínať Apple, kde celé dni vymýšľajú, ako za veľa peňazí dať čo najmenej zákazníkovi. Čiže mal by som ten ich switch, potom by som kúpil "rozšírenie" na SFP+, lenže treba ešte krabičku, aby bežal celý ich network management systém. Tak Cloud Key Gen2 Plus ($199). Jaj, nemá rackové uchytenie? To mi predajú za ďalších $99. Lol.

A nechcem ich Dream Router, ktorý to obslúži, lebo budem ďalej fungovať na Mikrotiku, ktorý mi vyhovuje (zrejme RB5009UG+S+IN a k tomu rackové uchytenie za celých $7).

Moje autistické požiadavky sú mi známe, ale chcem fanless. Nemienim riešiť nejaké vetráky a fučanie, keď nemusím. Tobôž v dobe cost-cuttingu a optimalizácií, keď tam nejaký manageris zamietne fan control, lebo ušetrí 8 centov na výrobku a ja budem riešiť, prečo to a to zariadenie fučí, keď má 4% CPU utilization a prečo to nemohlo byť semi-passive (skúsenosť s APC UPS). Ako pokiaľ sa nebude dať inak, tak bude aj tak, ale ten ZYXEL, čo som našiel je aj podľa ich datasheetu naozaj passive. Tak nebudem pokúšať šťastie, keď nemusím. Pozrel som aj tu Arubu 1930, ale PoE+ sú všetko s vetrákom a s hodnotami ako 46 a 65 dB. Tak to radšej nie.

Otázka navyše: Vyštudoval som, že SFP+ RJ45 modul má latenciu 2,6 ms (ostatné sú rádovo v nano a mikrosekundách). Čiže kebyže toto použijem, tak po LAN už mám minimálne 2,6 ms ping? Tá úplná klasika, že pingujeme LAN a <1ms vo Windowse (či 0.xxx ms v Linuku) je minulosť? To sa mi moc nepáči.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Zyxel urcite nema 375W poe bez fanu. Idem pozriet ten datashit.


Obrázok


Jop. Fanless je len jeden z nich, ten bez POE
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2049
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa zoom »

Boha, hej. Teraz to nezávisle na tebe ešte kukám. Asi bolo včera už neskoro a na ich stránke to majú trochu popletené. Tak okej, fyzikálne zázraky sa nekonajú.

Pozrel som, že switche ideálne pre mňa (5-10 Gbit metalika) sa pohybujú okolo 1000,-€. Asi ich doba do domácnosti ešte neprišla. Možno to postavím na 1 Gbit a niekedy v budúcnosti dokúpim rýchly switch a pripojím ho SFP+ optikou k pôvodnému...? Ale zase chcel som sa hrať s 2,5 / 5 Gbit aspoň. Ach jaj. Je ťažké byť chudobný.

A hlavne sa bojím, že so SFP+ príde nová séria problémov a budem zložito debugovať pomalé spojenia, ako týpek tuto.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

V tych zyxel oznaceniach je brutalny bordel. Popisky nesedia snad nikde.

Navrh cislo 2: co to tak rozdelit na 2switche? Zobrat jeden co ma vela port + rychle porty, a zvlast jeden 8port poe za 70€. Sice tie male nie su s rackmountom, ale tak su o velkosti 3,5" hdd, takze ho niekde pripaskujes/das na dno racku/kupis si policku a polozis ho na nu/polozis ho na ten druhy velky switch(vej aj tak ich potrebujes prepojit)

Aaalebo vezmes 1gbit 24port s poe a nanho polozis qnap QSW-2104-2T (2x10gbit + 4x2,5gbit metalika, asi maju variantu aj s 5x2,5gbit)
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

je tazko zit lahko, je lahko zit tazko. Si dovolim z vlastnej zahradky :

zyxel XGS1010-12 145,-eur (2x 10Gbit SFP+ 2x 2.5Gig 8x Gig)

qnap qsw-2104-2t 4x 2.5Gbit 2x 10Gbit all metallic za 190,-eur
QNAP QSW-M2108-2S 8x 2.5G + 2x SFP+ za 289,-eur

375W poe passive nie, fyziku este neocural ani Vladimir Vladimirovic.
10Gbit ti ale bude chodit na Cat5e, pretoze standard 10Gbase-T hovori 45 metrov na Cat5e, 55 metrov na Cat6 a 100 metrov na Cat7.

Wohoo, same dobre spravy dneskaj. Dva switche podporujem tiez v pohode, kup si 2x ten zyxel navrchu co pisem, prepojis ich 10Gbit kablikom, tolko bandwidthu nevies vyuzit a tympadom dostanes za nejakych 290,-eur :

2x pouzitelny 10Gbit (dalsie dva porty budu bohapusto zneuzite na prepojenie)
4x 2.5Gbit
16x 1Gbit

pripadne si kupis Qnap M2108 za tu istu cenu a budes mat menej portov, zato vsak rychlejsich (2x 10Gbit je rovnake ; 8x 2.5Gbit vyhrava QNAP ; nema vsak dalsich 16x 1Gbit portov ktore mozes velmi lahko vyuzit - ak mas v dome viac nez 8 zariadeni pre kabel).

Mikrotik rozhodne ano, lenze hento si zobral router. Ma cenu zhruba ako vymenovane "riesenie", ale len 1x 10Gbit a 1x 2.5Gbit, ostatne porty su 1Gbit.
Do pozornosti narychlo odporucam :

mikrotik CRS305-1G-4S+IN (4x 10Gbit, 130,-eur)
mikrotik CSS326-24G-2S+RM (2x 10Gbit, 24x 1Gbit, nevyhovuje teda poziadavke na 2.5Gbit, cena 135,-eur co by ta ale nemuselo trapit ani trochu)
mikrotik CRS309 (8x 10Gbit za 230,-eur)

kombinacii by sa teda naslo viac. Jejda, zabudol som na fan - nekontroval som, ktore z nich ma. Tie krpate switche navrchu urcite nemaju, tam sa nezmesti, neviem ktore Mikrotiky maju a ktore nemaju. Tiez sa ale priklanam k tvrdeniu ze hlucnost ventilatoru v takychto malych krabickach je nula cela nic v racku.


Enjoy !


edit : aha dokelu nesplnam vsade poziadavku minimalne 24x port. Cisco Nexus 9K z ebayu a este sa aj nieco naucis ? hmmm, tie su vzdy s fanom.

edit2 : dva nove mikrotiky ?

mikrotik CSS326-24G-2S+RM (2x 10Gbit, 24x 1Gbit, cena 135,-eur nevyhovuje teda poziadavke na 2.5Gbit, co by ta ale nemuselo trapit ani trochu...)
+ mikrotik CRS309 (8x 10Gbit za 230,-eur)

zusammen to mame hlboko pod 400,- vratane dépéháhá. Prepojit cez 10Gbit, zostane pouzitelnych 8x 10Gbit + 24x 1Gbit porty.
Nema 2.5Gbit ale to podla mna na tej desine prezijes. A NEMAJU FANY !!

Dva prepojene switche, Mikrotiky su drahsie ale maju vacsiu funkcionalitu a ukrutne viac 10Gbit portov a maju aj 2.5Gbity.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

zase kolko tych 10gbit portov vies doma realne vyuzit. Do mobilov ich nenapchas, do notebookov tiez, kamery video vratnit tiez nic. Ostava server a stolne PC. Aj keby si mal doma 3stolne PC. Neverim ze sa niektore z nich neuspokoji s 2,5gbitom...

Jedna vec je mat nakupnu horucku, druha dat tazke prachy za nieco co kym vyuzijes, tak to bude stat v obchodoch 1/3ceny


Bonding tiez nemusi byt zle riesenie ak ma usetrit stovky eur.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7

Návrat na "Nákupná poradňa"