Dell ntb

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Ivana Toto
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 28. Sep, 2022, 13:21

Dell ntb

Príspevok od používateľa Ivana Toto »

Ahojte, prosím, potrebovala by som poradiť ohľadom nákupu notebooku.
Keďže som úplný laik, budem vďačná za každú radu.
-Moja cieľová značka by mala byť Dell, ale samozrejme nebránim sa inej.
-často mám naraz otvorený photoshop, ilustrátor a Corel. + internet.....
- potrebovala by som veľkosť obrazovky minimálne 15palcov
-operačnú pamäť aspoň 16GB
-numericku klávesnicu
-cenu vôbec neviem odhadnúť, ale takú, aby mi počítač nevypisoval, že,, program prestal pracovať" 😂🤦‍♀️, čiže ja neviem od 800€ vyššie zrejme....
Pokukujem po tomto.
Neviem aký máte naň názor, pripadne skúsenosti.
https://m.alza.sk/dell-inspiron-15-3525 ... 164434.htm
Za každú radu, budem veľmi vďačná. ĎAKUJEM 😊
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa wingo »

V notebookoch sa moc neorientujem, neviem ako je na tom Inspiron, ale starší Latitude čo mám je fajn, len je o dosť drahší ako Inspiron. Ale na naraz otvorený Photoshop, Ilustrátor a Corel by som sa obzeral po aspoň 32GB, problém je že len málo notebookov sa tak predáva (a asi žiadny v cenovke pod 1000€) a ubúda modelov kde sa dá doplniť/vymeniť. Nezabudni na veľkosť disku, 512GB v tom Inspiron ti bude stačiť? Našťastie aj ten sa zvyčajne dá doplniť/vymeniť, ale nie všade.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2080
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa zoom »

Ked sa bavime o grafike, chcel by som k tomu adekvatny displej. Ten Dell ma nejaky velmi tajomny a nikde nie je spomenuta technologia, ale nasiel som, ze by to zrejme malo byt IPS (co je dobre), ale len so 45% pokrytim NTSC farebneho priestoru a kontrastom 600:1 (low-end standard).

Tiez do notebookov nerobim, ale narychlo som nasiel takyto Lenovo Yoga, ktory ma 16" IPS displej s rozlisenim 2560x1600 a pokrytim 100% sRGB. Takze sa ti viac zmesti na plochu, mas prijemny pomer stran 16:10 (konecne sa k tomu vraciame) a lepsie farby. Vyhodou aj nevyhodou moze byt leskly displej. Kto ako preferuje. Existuje aj lacnejsi brat s matnym displejom ale iba so 60 Hz, alebo rovnako drahy brat tiez s matnym a 120 Hz displejom.

Nech sa ku konkretnym modelom vyjadri niekto fundovanejsi, ale na tom displeji by som nesetril. Za par korun navyse pre grafika dobra investicia. Dalsia moznost je mat externy monitor s nejakym lepsim displejom.
Naposledy upravil/-a zoom v St 28. Sep, 2022, 17:37, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Kolegyna ma presne ten Ideapad 5 Pro .. farby to ma obstojne, aj sme to celkom dobre vedeli nakalibrovat (minimalny rozdiel oproti fabrickemu nastaveniu), ale ked si porovnavame vysledny obrazok na Macbook Pro M1 14" tak je to nieco absolutne ine.

Ja mam Legion 5 Pro s podobnym displejom, len 500nit a 144Hz, no kalibracia vysla skoro na chlp rovnako.

Co by som bral ako vaznejsi problem je ta RAM, tie aplikacie ked sa maju pouzivat komfortne, bude tam potrebnych 32GB RAM. Kolegyna sa trapi prave s tym, ze sme potrebovali NB do budgetu, zobral sa Ideapad a ani nie po roku sa trapi s tym, ze proste PSD, ktore potrebuje otvorit a pracovat v nom jej vyzere vsetku RAM (9.5GB cca) a neda sa pohodlne pracovat. Rovnake PSD u mna (64GB RAM) mi ide OK, no PS si vezme u mna 17.1GB

A ohladom tej Yogy s lesklym displejom, vacsinou sa da kupit kvalitna matna folia, rovnako som riesil moju Yoga X1 pred par rokmi
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa pepkopav »

Inspiron série 3xxx radšej nie,kvalita je veľmi slabá...je to čistý plasťák,ten plast nie je kvalitný a keďže chceš nb,tak predpokladám,že ho budeš prenášať a na to nie je stavaný...ako tu už bolo spomenuté,ten displej je slabota,na photoshop je vhodnejší lepší displej...celkove delly až na drahé modely,nemajú kvalitné displeje...bolo by vhodné uviesť cenový strop,lebo takto sa ťažko niečo vyberá...
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12226
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa HellAngel »

32gb RAM to je minimum, aspon 1TB ssd, slusny procesor, (volil by som i7 - H radu, grafika nemusi byt. Displej co najlepsi. Cena 800€ je malo.
Lenovo osobne moc nepreferujem, ale tento vyzera celkom OK
https://www.alza.sk/lenovo-yoga-slim-7- ... 404975.htm
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2080
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa zoom »

Hm, ta pamat je fakt. Bral som to ako taku jasnu vec, ze sa k 16GB lahko kupi dalsi modul. Ale ocividne nie. Teraz vidim, ze to je napevno naletovane na doske a nulova rozsiritelnost. Pekne zverstvo. Dolamal by som ruky tomu, co to vymyslel. Jeden z najlahsie urobitelnych upgradov notebooku a nejaky hipster-manager to vymysli cele inak a "lepsie".

Ked pozeram nejaku ponuku, ktora by displejom aspon nejako vyhovovala a ma aj pristupne sloty na RAM, tak nic moc. Nasiel som nejaky Asus Zephyrus za nieco malicko cez 1000,-€ a dalej ani neviem.

Este mozno jedna moznost - kupit herny Lenovo Legion 5 Pro z bazaru? Je tam vela tych notebookov, v zaruke. Pro verzia ma 2560x1600 rozlisenie a pokryje aspon tych 99% sRGB. Plati tam sice clovek za to, ze je to herny notebook (cize "zbytocne" vykonna grafika), ale inak je to fajn masinka aj s OK chladenim. A cenovo aj pod 1000,-€ - jeden priklad za vsetky (namatkou vybrany inzerat, nepoznam predajcu, ale jeden takyto Legion 5 z bazaru v zaruke od ineho predajcu mi lezi na stole a ziaden problem).

Edit: Pokial sa uz presunieme na ceny 1500,-€ a podobne, tak samozrejme sa da vyberat. Zatial sa stale snazim to drzat pod 1000,-€ podla povodnej poziadavky.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa mp3turbo »

presne tak, napevno pamate su - bohuzial - momentalne najvyraznejsi faktor rozdelujuci triedy notebookov. Kdeze su tie casy ked som do Inspironu 7520 pichol 4x 16GB, aaaano malo to styri sloty. To iste napevno nevymenitelne baterky... zabil by som tie svine.

Lenovo 16ach6 ma moja stara, akoze v pohode, pamate napevno, zo 16GB to zostane nejakych 13.5GB vo Windowse pretoze ostatne zozerie GPU.
Ivanka, na to treba tiez mysliet - nemas celu pamat k dispozicii, bohuzial.

Na Photoshop by som predovsetkym pozeral farebnu vernost displeja a absolutne nutne musi masina mat 32+GB RAM. 32GB je natotalku zaklad, rozdiel medzi 16GB a 32GB je prosim 50 eur takze sa vobec nebavime, rozdiel medzi 32GB a 64GB je stovka co je u mna akceptovatelna vec kedze notebook budem pouzivat dva-tri roky a v buducnosti tu pamat proste predam, pouzijem do noveho notebooku (okej, ddr4, ddr5, ale to sa nemeni kazdy rok tiez). To iste SSD : 512GB neexistuje, 1TB je proste rozumne minimum dnes a ja si v pohode priplatim "tu poslednu" stovku za 2TB... cize za luxusnu RAM 64GB a luxusny 2TB SSD mam priplatok spolu ~200,- eur pricom masina dostane vcelku iny nadych.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Easa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 831
Dátum registrácie: Po 25. Apr, 2011, 00:04
Bydlisko: LM

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa Easa »

No dobre, poďme postupne od začiatku.

> Tvoja cieľová značka by mala byť Dell. Nuž, dajme tomu, ale nie v tomto rozpočte, resp. určite nie ak sa bavíme o novom NTB. Dell robí skvelé zariadenia, ale nie za 800 EUR. V tých nájdeš akurát plastové telo bez akejkoľvek výstuže a katastrofálne displeje ako ti už bolo povedané. Na tvoje zameranie robí Dell XPS, príp. Precision, oba sú cenovo v násobkoch tohto rozpočtu.

> Veľkosť obrazovky min. 15" - ak je možné resp. ak budeš kupovať nový laptop, držal by som sa 16" veľkosti kvôli 16:10 pomeru strán. Je to novinka na trhu, väčšina tých displejov je kvalitných, nakoľko lowcosty ešte v tejto veľkostnej triede neexistujú.

> Operačnú pamäť chceš 32GB, 16GB jedine absolútne núdzovo ak by sa jednalo o dobrú kúpu s tým, že daný model MUSÍ mať možnosť výmeny RAM v oboch slotoch. Cez to nejde vlak.

================================

Suma sumárum rozpočet budeš musieť zvýšiť na min. 1200 EUR, viac = lepšie, ak to má byť stroj ktorý bude zarábať peniaze tak je to na mieste. Čo sa samotnej značky týka:

V prospech Dellu hovorí hlavne ich NBD servis, masívna sieť technikov a predajcov, podpora. Žiadna, podotýkam žiadna značka nemá v našich končinách tak kvalitne riešený servis ako Dell, práve naopak, lokálne autorizáky sú poväčšinou čistá katastrofa prístupom aj odbornosťou. Ak si notebook chceš nechať >2 roky, výhodou Dellu je tiež výborná dostupnosť náhradných dielov a ich nízka cena v porovnaní s ostatnými výrobcami. Taktiež opravy na úrovni elektroniky sú možné, relatívne jednoduché a dostupné.

Okrem Dellu stojí za zmienku ešte HP (Omen, Victus, Elitebook, ZBook) a Lenovo (Legion, ThinkPad). Hlavne Lenovo má dnes výborný pomer cena / výkon, kvalita vonkajšieho spracovania je OK, používajú výborné, miestami až špičkové displeje aj v lacnejších NTB. U vyšších tried majú suverénne najrozumnejšie klávesnice. Legion má vo svojej cenovej triede najlepšie riešené chladenie. Nevýhodou je drahý pozáručný servis, komplikované opravy (určité veci sa tam nedajú opraviť vôbec), drahé diely. Ak nepotrebuješ dotykový displej a preklápanie obrazovky, Yoge sa úplne vyhni.

HP je na tom podobne ako Dell (ak sa bavíme o >1000€ strojoch) mínus kvalitný NBD servis. Dá sa priplatiť a dokúpiť u niektorých modelov. Cena dielov v priemere vyššia, niekedy až absurdná (orig. batérie), ale zas hlavne profi trieda (EliteBook, ZBook) je u HP posledné roky (2018+) kvalitou naozaj vysoko, dovolím si tvrdiť že celkovým spracovaním ako estetiky tak techniky sú momentálne bez konkurencie.

Uprav / stanov maximálny rozpočet a vyberieme niečo konkrétne.
AMD Ryzen 7 7800X3D | TG Ryzen 7000 Direct Die Frame | MSI X670E Carbon WIFI | G.Skill TridentZ5 64GB 2x32 6000MHz CL30 | ASUS TUF RTX 3090 24GB OC | Intel Optane 905P M.2 22110 380GB | Kingston DC600M 1TB x2 | FSP Hydro TI PRO 1000W | CoolerMaster SL600M Black Edition Customized | AquaComputer Cuplex Kryos NEXT PVD/Ni | EK Vector TUF Plexi/Ni | Watercool Heatkiller Tube 100 D5 | WCP-D5 PWM | HWLabs SR2 360 + GTS 360 | EK-FLT120 | EK-PRO Barb | Bitspower 45/90° | Phanteks T30 x9 | ContiTech Unitrix 60 DN10 + Mikalor 8-16W2
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Neverim, ze najde lepsiu ponuku ako to, co postol @zoom aj ked bazarovka. Ak to je pre studentku, odpocty DPH asi nemaju zmysel a ten notebook nie je taky stary, aby nemal aspon nejaku zaruku. Legion 5 Pro ma nastastie vymenitelne oba moduly a zvlada aj 64GB (teda minimalne AMD platforma, neverim ze by Intel mal strop 32) a velka vyhoda tych Pro je aj fakt, ze podporuju USB-C nabijanie. Intel ma vyhodu, ze ma standardizovany Thunderbolt, takze bude robit menej problemov ako AMD (70% PD zariadeni nenabija spravne, skusil som ich kooopec)
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Ivana Toto
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 28. Sep, 2022, 13:21

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa Ivana Toto »

Ahojte, moc ďakujem za rady, veľmi Ste mi pomohli a mám ešte poslednú otázku.

Rozhodujem sa medzi vyššie spomínaným IdeaPadom a Lenovo Legion 5 Pro z bazáru
https://pc.bazos.sk/inzerat/142204731/l ... 50-4gb.php

Mám trošku rešpekt z kúpy elektroniky z bazáru 🤷‍♀️ priznám sa, ešte som to ani neskúsila...😄🙈

Moja otázka je teda, že čo by ste volili vy a či je kúpa notebooku cez bazár na poriadku...?

Ešte raz za všetko ďakujem ❤️
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12226
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa HellAngel »

bazar je macka vo vreci. Osobne nemam rad nakup elektroniky z bazaru ak osobne nepoznam predajcu. Urcite si pred kupou treba NB odskusat. Treba ho pustit, skontrolovat displej ci neobsahuje vadne pixely, pustit benchmark aby sa odtestoval NB v zatazi.
Ak by si chcela odpoved na svoju poslednu otazku, tak u mna nakup za bazaru by som neriesil. Radsej dam par stovak naviac a mam novy kus, ktoreho historiu budem pisat ja. Zvlast herne NB dostavaju celkom zabrat. Vacsinou sa tieto NB nekupuju aby sa v nich robili excelovske tabulky, alebo pozerali videa na youtube.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa lepermessiah »

konkretne tento bazarovy kusok ale predava firma, ktora nevyzera uplne nedoveryhodne a maju aj nejaku reklamacnu politiku.. bazar by som neriesil ani ja, ale toto je normal refurbished, ktory je aj na bazosi, lebo je velka sanca ze tam si najdu zakaznika skor ako na heureke
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa pepkopav »

ak to nie je predajca ako napr. vtada alebo refubished ,tak by som sa na reklamačnú politiku,vôbec nespoliehal,je to tak ako to napísal HellAngel mačka vo vreci...pár refubished nb som už mal aj ich bežne nakupujem pre klientov ale to sú mnou spomínané stránky...tento predajca je aj na nete,je to bežný predajca repasovanej it techniky,tak by som sa osobne kúpy nebál...vybrať medzi ideapadom a legionom pro je ľahké,ten použitý legion pro má podstatne vyššiu kvalitu ako shitný ideapad...je tam normálna 21 mesačná fabrická záruka a dá sa v prípade problému,reklamovať v značkovom servise...ak chceš win11,tak sa dá urobiť bežný upgrade z win10...
Naposledy upravil/-a pepkopav v Pi 30. Sep, 2022, 10:35, upravené celkom 1 krát.
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5596
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Dell ntb

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja aby som len doplnil že aj ASUS má funkčnú, NBD záruku (za nejaký doplatok 70 eur) a práve tie Zephyrusy sú herné stroje nálepkou, ale majú krásne displeje a rozšíriteľnú RAM (sám pracujem na Zephyruse G14 a je skvelý, super displej, super spracovanie, proste top).

Legion 5 Pro je všeobecne najlepší pomer cena výkon čo sa NTB týka. tiež by som nekupoval od jednotlivca ale ten link z bazošu vyzerá zodpovedne, ak to budeš od nich kupovať tak povedz, že ak budú problémy chalani z fóra prídu narobiť zlé recenzie! :D

ale teraz vážne, nie je to ani pekný NTB, má obrovský power brick 300W (vieš si kúpiť menší) ale za tie prachy asi nič lepšie nekúpiš. pod 900 eur.

Ak by si navýšila rozpočet povedz a nájdeme iné varianty. ak nie, zober legion 5 pro a budeš spoko. dokúp si aj 3 ročnú záruku ak môžeš. Lenovo ako značka má brutálne predaje a širokú servisnú sieť ktorá len tak neodíde (napríklad v Asuse mi overovali či vôbec môžem aktivovať NBD záruku lebo majú tak nízke predaje že to plánovali zrušiť pre náš región lebo nechcú platiť technikov).

Návrat na "Nákupná poradňa"