naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

panelak, Bratislava, teda ustredne kurenie. Pomerove meranie 60/40 cize aj ked uplne vypneme radiatory, zaplatime 60% spotreby baraku rozratanej podla plochy m2.

Oplati sa vymenit sucasne bezproblemove liatinove za daleko vacsie ? Liatinove alebo plechove. Myslienka v pozadi je "vacsi radiator potrebuje menej teplu vodu aby rovnako vykuril miestnost", proste ho netreba tak bombovať. Neviem ale ako meraju tie merače - mam dojem ze su tam dve čidlá, jedno na teplotu radiatora samotneho, druhe na teplotu v miestnosti. Ak by do vypoctu nejako vstupovala teplota v miestnosti, tak potom je asi jedno ako kuri radiator, ci ma 80 stupnov alebo 30... či ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa Pietro sk »

mp3turbo napísal: St 21. Sep, 2022, 20:42 Pomerove meranie 60/40 cize aj ked uplne vypneme radiatory, zaplatime 60% spotreby baraku rozratanej podla plochy m2.
vies preco je to pravidlo?
aby sa nestalo to ze spekulanti v strede si vypnu raditory, sak ich vykuria ludia naokolo... a ludi na krajoch co maju studene steny (a hriby na stene)
nech ich -ebne slak z vysokych uctov.
vymena radiatorov sa riesi vopred s domovnikom, prave kvoli meracom.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pomerove meranie : jasne, zaroven je ferove nieco zaplatit pretoze "aj ked vobec nekuris tak nemas vonkajsiu teplotu ani nahodou". Proste je tam "zdielane teplo".

Co sa tyka vymeny samotnej... pomoze ? Ked vymenim radiatory za vacsie a budem ich musiet menej bombovat (cize aby som dosiahol v miestnosti nejaku teplotu povedzme 25 stupnov, musim 1000mm radiator peckovat s horucou vodou na 50 stupnov, pripadne mozem piánko 2500mm radiator s vodou na 35 stupnoch - cisla som si vymyslel ale principu rozieme), namera mi merac mensiu spotrebu a usetrim teda nieco ?

Cela ta otazka sa da prelozit takto : meraju merače na radiatoroch len teplotu radiatoru samotneho, alebo nejako zohladnuju aj teplotu v miestnosti ?

Teraz toto neberme ze "spekuluje na slovaka..." ale ako uplne normalnu optimalizaciu. Kazdy z nas optimalizuje : nemam doma 9x 100W halogenky ziarovky ale 9x 15W LEDky. Preco ? Lebo optimalizacia. Nesedim v 330 litrovej rohovej vani ale sa osprchujem. Preco ? Lebo optimalizacia. Nejazdim daily kchár 12valec 6.0i W12 ale 1.9tdi, preco ? Ano, optimalizacia.

A teraz doslo na kurenie. Nic viac, nic menej. V rodinnom dome je odpoved jasna.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa Miso122 »

Na rozohriatie väčšieho radiátora ale budeš potrebovať viac energie, čiže sa to nedá nazvať optimalizáciou. Čiže dosť záleží ako tie senzory fungujú, keďže jediné čo potrebuješ je okaslat ich.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa j0hny »

A zmysel vymeny ? Platit budes rovnako. Kazdy typ a velkost radiatora ma aj svoj koeficient. Aj poloha bytu a poschodie... A pocitaj s tym, ze zaplatis zbytocne peniaze nejakemu inzinierovi za prepocet a aj spravcovskej spolocnosti. Plus naklady s vymenou ak nemas oba ventily uzatvaratelne (vyjazd kurenarov, odstavka stupaciek, mrazenie potrubi, spotrebak, nezmyselne vyuctovanie za tych par litrov dopustenej vody ...)
Co este (asi) nieje zohladnene je stropna izolacia. Ked vsade znizis stropy a napchas tam 10cm nobasilu tak je to jednoznacne citit na tele aj na vyuctovani. Obzvlast napriklad prizemne byty, o to este viac tie s nezaizolovanou pivnicou pod bytom ktora byva aj cez 2m nad urovnou zeme.
Pri prerabkach prizemnych bytov sme skusali 3cm izolacne podlozky (XPS) pod plavajuce podlahy a tiez to bolo citit.
Otazne je aka je :!: navratnost :!: ... Ja myslim ze pri dnesnych cenach materialov dost biedna
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
anonym_a8

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Senzory - tie s displejom - su nastavene tak, ze vedia, na akom su radiatore (velkost, typ), a teda aky "koeficient" maju ratat. Maju predny a zadny senzor a pocitaju teplo, ktore bolo dodane. Ak menis radiatory, hlasis to domovnikovi a firma ktora vam robi odpocty ti nastavi a nainstaluje nove senzory. Cize z tohto titulu skoro vobec neusetris. Druha vec je komfort, kedze stare liatinove radiatory kuria prevazne salanim a nove plechove prietokom vzduchu, co je rychlejšie a komfortnejsie. Tam by mohla byt teoreticky mala uspora, ze to neni dlho naakumulovane, ked to riadia termostaticke hlavice.
Impulse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 05. Máj, 2020, 14:27

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa Impulse »

Ja mam taku skusenost, ze som kupil byt x rokov dozadu. Cez vykurovaciu sezonu sme byt prerabali - radiatory boli odmontovane cely cas. Odhadom od septembra do marca. Pri nahodeni radiatorov som si len tak porovnal cisla na displejoch a boli vyssie ako som mal v preberacom protokole. Naskakali same - teda predpokladam, ze nejaky ten senzor stale porovnava nejake rozdiely teplot. Dalsie roky, ked sa uz v byte byvalo, termostaty nastavene na 2 stupen. Cez zimu sa mozno zapli radiatory 5x. V byte teplota stale cca 22-23°. No a na fakture stale rovnaka suma cca.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Na rozohriatie väčšieho radiátora ale budeš potrebovať viac energie, čiže sa to nedá nazvať optimalizáciou.

jasne, lenze senzor je na jednom konkretnom mieste. Ja nemeriam mnozstvo energie na vstupe - tu sa nejako meria len ten "vystup" a ja neviem presne ako, preto som sa pytal ci ten merac zaznamenava aj teplotu miestnosti lebo je jasne, ze 80m3 miestnost "asi" so 100 wattmi nevykurim na 30 stupnov ked je vonku -20.

Samozrejme v rodinnom dome kde si kurim sam taketo spekulovanie s velkostou radiatora straca zmysel, proste dodam nejake mnozstvo energie a kedze velky radiator rovnakej konstrukcie ma rovnaku ucinnost ako maly radiator tej istej konstrukcie tak je to prašť ako uhoď. V byte je to ine.



>> A zmysel vymeny ? Platit budes rovnako. Kazdy typ a velkost radiatora ma aj svoj koeficient.

usetrit, optimalizovat naklady, pisal som to. Nejaksi som nevedel ze ked vymenis / zvacsis radiator, treba sa samoudať spravcovi, ten dobehne a preprogramuje merac ako pisete... v zivote som radiatory nemenil. Si dovolim vyjadrit pochybnost ze takuto aktivitu vyvijaju vsetci co vymenia radiator.

Navratnost : bez problemu. Dokupim clanky na liatinove radiatory a nahodia sa, "investicia" nula cela nula nič.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Ja som menil stare tenke plechove panelakove za klasicke Korad, firma mi vypocitala X, ja som povedal ze chcem Y a nemali problem (napr. v obyvacke 2 radovy 1200mm, dal som 2 radovy 1600mm a tak isto v kazdej izbe nejake percenta naviac). Dokopy ma to vyslo na 5 radiatorov okolo 850e aj s prerabkou potrubi.

Myslim si, ze investicia sa mi NIKDY nevrati, pretoze aj ked kurim malo, ten rozpocet na panelak je pre ludi ako ja absolutne nevyhodny. Suseda sa mi priznala, ze ona ma upchate tie radiatory do polovice a teda kuri naplno cely cas a aj tak je jej zima. A mam pocit, ze v ramci nasho vchodu mam vymenene radiatory len ja .. prvy rok som mal fakturu o 7 eur nizsiu, druhy rok uz som nebol ani v pluse ..

Jedina vyhoda, ktoru z tejto drahej vymeny mam je naozaj len to, ze ked ten radiator zapnem, tak naozaj kuri a relativne rychlo sa rozohreje, ale platim ako kazdy iny vo vchode.
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa Sugyi »

Neviem ako funguju tie merace. Tvoja teoria je zaujimava. Aj podla mna maju merace nastavene velkost/typ radiatora. Aby sme sa nejako dopracovali k odovzdanemu teplu.
Mna napadli 2 otazky
1. ako chces v bytovke ovplyvnit vstupnu teplotu vody?
2. ako vymenis radiator a nedas nikomu vediet? Predpokladam, ze ventil na vystupe nemas.

Je to take premyslanie na ojebabranie slovakom. Podla mna sa to da jedine vtedy ked ojebabres velkost radiatora (das vacsi a senzor sa nastavi na mensi).
Dalsia vec je ako rychlo sa ta investicia vrati ked sa hrame so 40% platieb.
Optimalizoval by som nekurenim na 25 ale na 22.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12225
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

a neni to tak, ze ty neplatis za objem spotrebovaneho tepla, ale za nakurenu teplotu v miestnosti? Tie merace meraju teploty a potom sa to preratava koeficientom. Ak chces vediet akym koeficientom sa preratava byt, musel by si sa obratit na tu spolocnost, ktora sa vam stara o kurenie.
Inac ten merac ak si pamatam, tak sa nastavuje na typ radiatoru (aby sa vedel jeho objem a kolko spotrebuje energie) a druhy merac v miestnosti meria teplotu. Podla mna vymenou riadatoru neusetris nic
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4461
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa scream »

Moja skusenost je taka, ze vymenis radiator za vacsi, budes platit viac, podstatne viac. Cize ja som pekne dal do 20m2 1m radiatorik (stale zapnuty na max), do kuchyne najmensi aky existuje ( nonstop off). V druhom byte mame nonstop vybombovane povodne radiatory a naklady kurenie nie su nejaky extrem. Koeficient sa meni na meracoch podla radiatora, treba si dat pozor aby ti tam nezaznacili pri vymene nezmysel.

Ja mam opacny problem, rad by som si prikuril ale nie je ako, ked radiator v najteplejsom mieste ma ledva 35 stupnov. Pamatam casy cca 7 rokov dozadu kedy radiatory aj kurili, teraz aby bol clovek rad za trochu tepla co mu pride do bytu. (KE, nezavisle 3 byty typu panelak v roznych lokalitach rovnaky scenar). To iste tepla voda po polnoci.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

druhy merac v miestnostiach nemame - jediny kus je na radiatore a dotyka sa ho. Je na nom pricapeny.



>> 1. ako chces v bytovke ovplyvnit vstupnu teplotu vody?

samozrejme nijako - o tom je cela myslienka. Ked mam 1000mm radiator a v nom vodu 50 stupnov, a ked mam 2500mm radiator a v nom rovnako teplu 50 stupnovu vodu, tak bezpochyby ten velky radiator odovzda kvanta a kvanta tepla do miestnosti navyse.
Ze treba prestavit prekonfigurovat merace som nevedel :)




>> 2. ako vymenis radiator a nedas nikomu vediet? Predpokladam, ze ventil na vystupe nemas.

mam ventile na byt.





>> Koeficient sa meni na meracoch podla radiatora, treba si dat pozor aby ti tam nezaznacili pri vymene nezmysel.
>> Ja mam opacny problem, rad by som si prikuril ale nie je ako, ked radiator v najteplejsom mieste ma ledva 35 stupnov.

na zmene koeficientu som trosku pohorel :) Prikurit si mozes jedine tak, ze das proste obrovsky radiator - teplotu vody v nom samozrejme nezmenis.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa Papek »

mp3turbo napísal: Št 22. Sep, 2022, 10:19
>> 2. ako vymenis radiator a nedas nikomu vediet? Predpokladam, ze ventil na vystupe nemas.

mam ventile na byt.
a este musis prehodit merac zo stareho radiatora na novy. a to ti urobi technik od dodavatela tepla, ktory ho nastavi a zaplombuje
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: naklady na energie 2022-2023 : oplati sa vymena radiatorov za vacsie ?

Príspevok od používateľa Ivko »

Ja by som začal výpočtom návratnosti.
Kolko budú stáť nové radiatory + ich výmena vs predpokladaná ročná úspora
Ako funguje meranie netuším, mám vlastné kúrenie v bytovke.

Pri dnešných cenách takého bežného dvojpanelového radiatora o rozmere 600x1200 cca 150-180€ by som videl návratnosť na ozaj dlhú dobu (za predpokladu že by vôbec nejaké bolo)

Riešenie je jednoduché, treba platiť viac a potom človek nemusí riešiť že vela dopláca, alebo vela minul...
Ono je to aj tak diskutabilné, pretože nikto nevie predpovedať aká tuhá bude zima a ako dlhé bude vykurovacie obdobie, trebárs tento rok sa bude kúriť napríklad o mesiac dlhšie a čo má človek urobiť? Jednoducho zaplatí viac aj ked bude šetriť

Návrat na "Debata o všetkom"