Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
stevo891
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1038
Dátum registrácie: St 14. Jan, 2009, 02:54
Bydlisko: TN

Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa stevo891 »

Ahoj,

Mate niekto skusenosti s fotovoltikou na strechu domu?
Rocna spotreba je podla minulorocneho vyuctovania cca 5.2MWh/800Eur.
Chcel by som mierne predimenzovat system pre pripadnu klimatizaciu alebo nedajboze elektroauto, preto rozmyslam nad vykonom systemu cca 5.4kWp a bateriou cca 7-10kWh v kombinacii s virtualnou bateriou a menicom ktory zvladne doplnenie panelov na vykon 8kWp.
Zaujima ma skor technicke riesenie ako napr odporucanie vyrobcu panelov, menica, baterii, firmu na realizaciu a aj zle/dobre skusenosti pripadne naco si dat pozor pri realizacii.
Momentalne som v stadiu prieskumu trhu, firiem a technologii preto kazda rada sa ceni ale nechcel by som aby sa debata uberala smerom ci sa to oplati, navratnost a pod.
Dakujem
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
Spoiler: ukázať
MB: ASUS SABERTOOTH Z97 MARK 2 | CPU:Intel Core i7-4790K @ 4600 MHz | COOLING: Raijintek Ereboss, 2x Noctua NF-P12-1300 | RAM: Kingston DDR3 12GB 1333MHz CL9 HyperX (2x4GB, 2x2GB) @ 1800MHz | VGA: ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5| SSD: Kingston 240GB SSD HyperX SATA3, 2.5 | HDD: Seagate Barracuda 7200.12 SATA 3Gb/s 1TB | MONITOR: LCD Benq G2420HDBL | CASE: Fractal Design Define R2 Black Pearl, 3x Noctua NF-S12B FLX| FAN CONTROLLER:NZXT Sentry Mesh | PSU: Seasonic M12II-620
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa j0hny »

No, moj nazor (nejake skusenosti mam) : cim viac to budes "čačkať", tym to bude vacsia doslova predrazena zbytocnost. Vyrobcu tazko vyberat, kazdy si chvali to svoje, a v podstate aj nemec solar je cinan.
Pojde to na firmu alebo FO ?
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
Používateľov profilový obrázok
stevo891
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1038
Dátum registrácie: St 14. Jan, 2009, 02:54
Bydlisko: TN

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa stevo891 »

Cackat to nejako extra nechcem. Samozrejme pojdem po najlepsom pomere cena/vykon. V pripade ak to nebude davat zmysel resp sa cena neumerne predrazi tak sa uberie z poziadaviek.
Pojde to na FO.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
Spoiler: ukázať
MB: ASUS SABERTOOTH Z97 MARK 2 | CPU:Intel Core i7-4790K @ 4600 MHz | COOLING: Raijintek Ereboss, 2x Noctua NF-P12-1300 | RAM: Kingston DDR3 12GB 1333MHz CL9 HyperX (2x4GB, 2x2GB) @ 1800MHz | VGA: ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5| SSD: Kingston 240GB SSD HyperX SATA3, 2.5 | HDD: Seagate Barracuda 7200.12 SATA 3Gb/s 1TB | MONITOR: LCD Benq G2420HDBL | CASE: Fractal Design Define R2 Black Pearl, 3x Noctua NF-S12B FLX| FAN CONTROLLER:NZXT Sentry Mesh | PSU: Seasonic M12II-620
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa molnart »

toto zaujima aj mna. hlavne to ci je realne v zime nieco vyrobit, lebo spotreba v zime a lete mi kolise o 100%
Obrázok
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa darklol »

toto presne zaujima aj mna. kedze spotreba doma je vysoka a bolo by dobre nejak tie vydavky okresat
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5611
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

j0hny napísal: Po 22. Aug, 2022, 12:06 Pojde to na firmu alebo FO ?
Pýtaš sa kôli obmedzeniu 10KWh alebo sú iné dôvody? totižto budem kupovať FVE a mám možnosť na firmu tak či to má zmysel (okrem logického faktoruy nákladov).

Autor témy sry za OT, prikmotrím sa :)

Dom sa stavia a FVE plánujeme, akurát som si robil nejaký prieskum a moje laické výstupy sú:

Chcem silnejší, asymetrický menič, aby zvládol celú domácnosť a aby vedel po troch fázach posielať dosť štavy, tj., FVE výkom na streche max 6kw, ale menič pokojne aj 10, lebo ten to rozdelí tak že ak na troch fázach budú 3 výkonné spotrebiče tak každý bude musieť byť "dotovaný" aj bežnou elektrinou ak nebude mať dosť "štavy per fázu".

Virtuálnu batériu som ja úplne zavrhol. ale tam je strašne mladý trh a možno vieš o ponuke ktorá dáva zmysel, mne to prišlo ako zbytočné papierovačky za minimum peňazí.

Striedač chceš samozrejme ten, ktorý sa dokáže pri výpadku prúdu odpojiť od siete a FVE ti funguje ako ostrovný systém, bez toho mi príde FVE ako rezervné koleso ktoré nevymeníš ak máš defekt :)

Vyjadrujem sa ako amatér a tiež budem rád za usmernenia, prípadne aj cenové ponuky ktoré si porovnáme.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Najprv len rychlo, v poslednej dobe to dost studujem, lebo kvoli tunajsej cene energii to pravdepodobne budem riesit vo velmi blizkej buducnosti (0.5r, tolko to cele bude trvat).
Tu si vypocitaj teoreticky, ake solarne zisky budes mat. Modeluj to uz podla svojej lokality a idealne aj podla moznosti umiestnenia panelov (ostrovceky vychod/zapad, sedlova strecha, ...): https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
Idealne si k tomu vziat data zo Smart Metra (este lepsie po hodinach) a vies si namodelovat svoju spotrebu z FV.
Imho, ak niekedy planujes elektricke auto, tak rovno teraz chod do 10 kW, ak ti to energetici dovolia. System sa pomerne rychlo splati (najma ak budu vyssie ceny elektriky a vies si najst vyssiu vykupnu cenu).
Vecer kludne napíšem viac.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
stevo891
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1038
Dátum registrácie: St 14. Jan, 2009, 02:54
Bydlisko: TN

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa stevo891 »

molnart napísal: Po 22. Aug, 2022, 12:21 toto zaujima aj mna. hlavne to ci je realne v zime nieco vyrobit, lebo spotreba v zime a lete mi kolise o 100%
Neviem ako velmi presne su meriania ale odporucam tuto stranku: globalsolaratlas.info kde si mozete pozriet dopad slnecneho ziarenia aj v zime.
Na mojej adrese je to nejako takto(vymeneny obrazok, takto to ma lepsiu vypovednu hodnotu):
solar2.JPG
Prave preto je z mojho pohladu zaujimava ta virtualna bateria. Je mi jasne ze nedostanem spat 100% toho co som dal do siete ale aj tak je to lepsie ako platit plnu cenu.
Akoze kazdy budeme mat iny profil spotreby, hlavne ak ma niekto napr aj elektricke kurenie, preto si to musi kazdy sam prepocitat ci sa oplati alebo nie a ako to dimenzovat.

//Maniak, dakujem za info. Namodelovanu spotrebu aj riesenie uz celkovo mam preto som vybral vykon ktory by mi mal vyhovavat. Ako som pisal hlavne ma zaujima technicke riesenie, konkretne modely napr bat. systemov, pre a proti atp.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
Spoiler: ukázať
MB: ASUS SABERTOOTH Z97 MARK 2 | CPU:Intel Core i7-4790K @ 4600 MHz | COOLING: Raijintek Ereboss, 2x Noctua NF-P12-1300 | RAM: Kingston DDR3 12GB 1333MHz CL9 HyperX (2x4GB, 2x2GB) @ 1800MHz | VGA: ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5| SSD: Kingston 240GB SSD HyperX SATA3, 2.5 | HDD: Seagate Barracuda 7200.12 SATA 3Gb/s 1TB | MONITOR: LCD Benq G2420HDBL | CASE: Fractal Design Define R2 Black Pearl, 3x Noctua NF-S12B FLX| FAN CONTROLLER:NZXT Sentry Mesh | PSU: Seasonic M12II-620
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3276
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Stevo: ako sa kamarátiš s elektrikou? Čo všetko si vieš spraviť sám?

V SR je najlepšie si dať oficiálne spraviť on-grid na dotáciu a potom doplniť baterky (pozri si termín AC Coupling). Je to kvôli tomu, že je max. dotácia 1500€ bez ohľadu na to, či tam baterky sú alebo nie a baterky sú sakra drahá sranda, najmä v prevedení do racku. Tá dotácia 1500€ pokryje montáž a papierovačky, čiže človek na to nejako netratí. V SR je možné pripojiť max. 4,6kW na fázu, čo je celkom dosť. Len treba myslieť na to, že pri dotáciach nie je možné predávať elektrinu, ale je možné využiť Virtuálnu batériu.

Tých možností ako riešiť FVE je viacero. Odprúčam videá od tesláčka, sú tam pekne rozobrané typy FVE.

Tá výroba v zime je veľmi ošidná, lebo môže byť 14dní zamračené a fve nevyrobí ani prd, ale z toho sa na 3dni vyjasní a FVE vyrobí 50kWh.

Ja mám momentálne 6kWp na streche, zatiaľ len on-grid, lebo čakám na off-grid menič a batérie. Po inštalácii budem mať 2,75kWp on-grid na ohrev TUV a dodávku do Virtuálnej batérie a 3,3kWp ostrov 5,6kW menič s 14kWh baterkou (16x280Ah EVE články + JK BMS).
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3276
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Po 22. Aug, 2022, 12:28 Chcem silnejší, asymetrický menič, aby zvládol celú domácnosť a aby vedel po troch fázach posielať dosť štavy, tj., FVE výkom na streche max 6kw, ale menič pokojne aj 10, lebo ten to rozdelí tak že ak na troch fázach budú 3 výkonné spotrebiče tak každý bude musieť byť "dotovaný" aj bežnou elektrinou ak nebude mať dosť "štavy per fázu".

Virtuálnu batériu som ja úplne zavrhol. ale tam je strašne mladý trh a možno vieš o ponuke ktorá dáva zmysel, mne to prišlo ako zbytočné papierovačky za minimum peňazí.

Striedač chceš samozrejme ten, ktorý sa dokáže pri výpadku prúdu odpojiť od siete a FVE ti funguje ako ostrovný systém, bez toho mi príde FVE ako rezervné koleso ktoré nevymeníš ak máš defekt :)
Papierovčky sú pri oficiálnom pripojení do DS, Virtuálna batéria je len jedna zmluva s dodávateľom elektriny nie s distribútorom.

10kW menič ti vie dať (väčšinou) max 3,3kW na fázu. Pri 1F ostrovnej FVE si vieš dať na 1f aj 15kW :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
stevo891
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1038
Dátum registrácie: St 14. Jan, 2009, 02:54
Bydlisko: TN

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa stevo891 »

Diablo1st perfektne, dakujem za reakciu, zaciname sa dostavat ku konkretnym realizaciam.
S elektrikou som kamarat z poznania (mal som kedysi §21) takze nieco by som sam dokazal.
Baterie som zatial pozeral (obchod len pre info):
1, do racku: https://www.hlumar.sk/pylontech/1386-so ... 36-kw.html
2, modularna krabicka :) : https://www.hlumar.sk/pylontech/1600-so ... 65kwh.html
Ale ak k moznosti 1 este zaratam rack a kablovacku tak som cca na rovnakej cene
Inac nejaky nazor na pylontech? Ponukaju zaruku az 10r.

Ohladom tych EVE clankov si to ides robit sam? Ako vychadza takto skladana bateria aj s bms aj krabicou a kablovackou na komplet?? Ako je to so zarukou na tieto clanky? Nasiel som ich na nkone za 200Eur/kus tak cisto za clanky 14.3kWh/3200Eur je zaujimava cena.

To fakt potrebujes on-grid a/alebo off-grid menic? Neda sa to skombimovat ze sa najprv nabija bateria a ohrieva TUV a potom zbytok ide do virtualnej baterie? Tak isto ako spomenul Jednouska ohladom striedaca ktory musi vediet automaticky odpojit siet v pripade vypadku. Musim si to este postudovat, nemam v tomto uplne jasno.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
Spoiler: ukázať
MB: ASUS SABERTOOTH Z97 MARK 2 | CPU:Intel Core i7-4790K @ 4600 MHz | COOLING: Raijintek Ereboss, 2x Noctua NF-P12-1300 | RAM: Kingston DDR3 12GB 1333MHz CL9 HyperX (2x4GB, 2x2GB) @ 1800MHz | VGA: ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5| SSD: Kingston 240GB SSD HyperX SATA3, 2.5 | HDD: Seagate Barracuda 7200.12 SATA 3Gb/s 1TB | MONITOR: LCD Benq G2420HDBL | CASE: Fractal Design Define R2 Black Pearl, 3x Noctua NF-S12B FLX| FAN CONTROLLER:NZXT Sentry Mesh | PSU: Seasonic M12II-620
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3276
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Batériu si idem skladať sám. 16ks 280Ah článkov ma vyšlo 2120€, BMS + prevodník (ten nie je extra potrebný) 210€, poistkový odpínač + poistky 37€, káble + očká cca. 40€, čiže dokopy cca. 2400€ za 14kWh batériu.

Tie rackové batérie sú v pohode, len cenovo to vychádza dosť draho pre 48V systém. Pri HV systéme prakticky nie je na výber a treba použiť HV rackové batérie, tie sa DIY robia dosť ťažko.
Pri rackových batériách si pozri ešte iných výrobcov, či nemajú lepšiu cenu, napr. SOK alebo Seplos

Ja mám 3,3kWp 1f on-grid FVE cez 2 roky. Prioritne slúži na ohrev bojleru v lete, aby som nemusel zakurovať. Problém je, že nejde až tak jednoducho rozšíriť o batérie a panely. Je viacero alternatív, ako sa toto dá riešiť a pre moje podmienky mi najlepšie vyšlo doplniť systém o ďalší menič. Off-grid preto, lebo sa chcem vyhnúť papierovačkám s distribučkou (projekt, revízia). Navyše u nás nie je možné legálne pripojiť viac ako 4,6kW na fázu, takže s 5,6kW meničom som bez šance.
3F nechcem a ani 3F FVE nikomu neodporúčam, lebo 3f stroje môžu ostať na DS a pri 3F meničoch sa používajú výhradne HV batérie, čo riadne predražuje inštaláciu.
Ale vždy to záleží od toho, aké má človek možnosti a čo chce. Mám kamarátov, čo majú 10kWp on-grid a hrajú to len na Virtuálnu batériu. Ja mám FVE ako hobby, takže fyzickú batériu musím mať. :D
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa j0hny »

Este je tu grid free... ak na to chces klimu, tak to vychadza velmi pekne aj bez bateriek.
Logicky: vsetky chladiace spotrebice idu priamoumerne dennou spotrbou hore, stupajucim dopadom slnecnej energie...
Len nebrat najlacnejsie cinske menice, robia v sieti bordel, a "dodavatelovi" to vadi, kedze je to meratelne a fakturovatelne (priplatok za ucinnik/jalovy odber)
Baterky su mimochodom z mojho pohladu nerentabilne, neekologicke (ak by si bol rad "zeleny"), a pre kazdodennu spotrebu kde sa nepracuje v noci v podstate zbytocne. Vynimkou moze byt skladana baterka, ako tu bolo spominane, ale siel by som ked uz tak do seriovoparalelnych clankov. Penazenku to menej boli, ked odide mensi clanok (bezna vec ked 1 z 10ks zacne skapinat po 2-3-4 rokoch)
Alebo tam, kde sa cez den jednoducho nezije, resp. zije obden, 2x do tyzdna
Na firmu som sa pytal preto, lebo sikovna ekonomka vie co s tym... Sem to rozpisovat nebudem :red:
Este by som rad upozornil, ze na svojpomocne riesenie trba zavolat niekoho kto tomu rozumie. Poslednu dobu solarne strechy akosi horia (nespravne ulozenie vodicov, istenie, izolacie ...)
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3276
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

j0hny napísal: Po 22. Aug, 2022, 20:53 Este by som rad upozornil, ze na svojpomocne riesenie trba zavolat niekoho kto tomu rozumie. Poslednu dobu solarne strechy akosi horia (nespravne ulozenie vodicov, istenie, izolacie ...)
Tuto by som ťa ešte doplnil, že hlavne treba mať na to aj náradie. Videl som niektoré MC4 konektory "zalisované" kombinačkami. Ešte káble k batériám boli origo, inak neviem ako by to dopadlo. DC napätie nie je taká sranda ako AC, resp. je ešte väčšia podľa toho z ktorej strany to človek berie :hysterical:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

moj tatko minuly mesiac : 10.800,-eur vratane dépéháhá, Bratislava cize bez dotacii, 10kWp komplet system na kluc, nic nerobil sam, vsetko urobila firma s povolenim na prihlasenie do siete atd atd.

Baterku pokial nespravis samodomo tak to absolutne nema financnu navratnost, nevies ju vyuzit (pocet cyklov, energia ktoru uchovas atd). Priemyselne riesenia su megadrahe. Virtualna bateria je "semi-OK" pretoze zalezi od podmienok - SSE/VSE maju tusim len 2MWh max a len dva mesiace mozes "prelievat" energiu (cize co si naškrečkuješ v juli auguste zrejme nemozes pouzit v decembri), navyse pri ukonceni rocneho obdobia nech uz mas akekolvek ti padne cely "buffer" co ti tam zostal a zacinas od nuly. Magma Piestany pisal jeden chlap ze neumoznuje zakaznikovi vybrat energiu z virtbaterie medzi 6:00-9:00 rano a tusim medzi 19:00-22:00 vecer takze to je fail jak hovado (nahodicka...)... davajte si pozor na male pismenka, tie najmensie.

Zurivo predimenzovat menic sa neoplati pretoze 8kWp panelov nikdy nevyrobi 8kWp v realite ; ked ich mas navyse roztrhanych zapad/vychod tak kludne zober dalsich 20% dole. Cize uplne v pohode 8kWp vychod/zapad system V MAXIME vytrubi len 6kWp a to este budes rad. Na zapadnom Slovensku v nizine vyrobi kazdy kWp solaru okolo 1150-1200kWh rocne, cize 10kWp system vytrubi okolo 11.5 az 12MWh ; 3kWp system vyrobi okolo 3.5MWh rocne.

Pozor na obrovske vykyvy generovania a spotrebovania energie jar/leto/jesen/zime ; v lete vyrobis asi 5-6x viac nez v zime. V principe 10kWp v letnych mesiacoch vyrobi okolo 45-55kWh denne max ; v zime je to 1:1 cize okolo 10kWh denne V PRIEMERE ; samozrejme ako zaznelo v zime budes mat tri dni za sebou kedy vyrobis 2 kWh a potom pride ten pekny den kde vyrobis 25kWh takze priemer ti sedi. Ale priemer je priemer...

Viac napisem neskor, pytajte sa cokolvek. Kto chce sledovat live data tak tu su nejake instalacie :
www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php
https://smart.tigoenergy.com/p/electro_dad

Vcera preskocila cena energie na burze 700 eur/MWh. Slovom SEDEM STO. Yebe vam, podte k nam.

Davajte si pozor na menice, NEMOZES AKYKOLVEK sráč kupit a nahodit do siete, Distribucna Spolocnost ti neschvali pripojenie. Zapad : GOODWE modely su v obrovskej neoblube, chysta sa tu zurivy spor.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"