Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Len v lete bude vyrábať 12hodín a nie 8hodín ako teraz.

bude - pisal som o spicke vykonu, nie o celodennom vykone ako takom.
V tych najlepsich dnoch dufame ze padne nejakych 65kWh. To uz je velmi optimisticke, ale 60tka pojde urcite.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

@mp3turbo Po dva roky som mal maximum výroby v máji - 22kWh z 3,3kWp. V lete som sa len pár krát dostal cez 20kWh.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jo, sedi - na Slovensku je sedemnasobok denneho kWh:kWp maximum. Teda ked sa bavime bez trackera.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 663
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Moja ročná spotreba bola 5MWh a na pridanej 3fFVE za 8 tisE mám na jednom stringu GW8k-ET 12 panelov "AM72S20 – 460/MR" ktoré sú všetky na južnej 45 stupňovej streche a začína mi vadiť že mi nechytá ranné a západne slnko.

Má zmysel priamo do toho istého strigu pridať do série jeden taký istý panel do štítu na východe a druhý do štítu na západe alebo štyri iné 550W bazárové panely do druhého stringu obe varianty za cca 1tis Euro ?

Ktorého slnka je viacej ranného alebo večerného ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

do existujuceho stringu v ziadnom pripade nepridavaj vychodny/zapadny panel - zdegradujes komplet cely string. Absolutne rozhodne druhy string a ten nesmie byt kombinovany vychodne-zapadne panely lebo to tiez rozhadzes a nebudes mat z toho poriadny uzitok.

Ktoreho slnka je viac : ries podla toho, kedy potrebujes viac energie. Nie vyroba, ale spotreba by ta mali zaujimat.

Ja osobne si myslim ze 99% domacnosti nema sancu vyuzit energiu doobeda ale daleko viac potrebuje energiu poobede/vecer. Rano zohrejes vodu na kavu v konvici (2 minuty, 2kW cize 0.066kWh), umyjes zuby, zapnes svetlo v kupelni atd, a vypadnes z domu prec. Ak si home-office clovek, tak zapnes notebook (40 wattov) atd. to su proste male odbery.

Technokraticky ked sa zamyslim, v lete uz mame o piatej svetlo a zacina sa volaco vyrabat, o siedmej sa fičí slusne bomby. Povedzme ze domacnosti vstavaju typicky od pol siedmej do osmej rano, neviem ako u teba, ale proste tu rannu spotrebu mas malu. Hodinu a pol. Ale poobede prides domov o pol piatej, o piatej a do deviatej vecer fičíš naplno zivot, hrajes na pocitaci hry so spotrebou 400W, klapíš pri telke alebo nieco take a to je velavela hodin. Jasne, v novembri az februari je uplna tma o stvrtej a solar prdlajz vyrobi o tretej poobede, to ale plati aj o rannych hodinach, zacina sa vyrabat o pol deviatej, tam je teda uplne zbytocne sa rozpravat o rannom alebo poobednom vyuziti lebo nie je absolutne ziadne.

Ja, pre moje pouzitie, by som jednoznacne isiel zapadnym smerom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

opto napísal: Ne 19. Mar, 2023, 08:00 Moja ročná spotreba bola 5MWh a na pridanej 3fFVE za 8 tisE mám na jednom stringu GW8k-ET 12 panelov "AM72S20 – 460/MR" ktoré sú všetky na južnej 45 stupňovej streche a začína mi vadiť že mi nechytá ranné a západne slnko.

Má zmysel priamo do toho istého strigu pridať do série jeden taký istý panel do štítu na východe a druhý do štítu na západe alebo štyri iné 550W bazárové panely do druhého stringu obe varianty za cca 1tis Euro ?

Ktorého slnka je viacej ranného alebo večerného ?
Toto rozhodne nerob! Zdegradovalo by to celý string. Tvoj menič má 2x mppt a jeden by si mal mať neobsadený. Problém je, že mppt má 180V štartovacie napätie, čiže to je tak na min. 6ks panelov, aby to aj čosi vyrobilo.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 663
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Asi si si nevšimol prvú možnosť tj pridať dva panely do exitujúceho strigu.
............
Alebo Ty si si to všimol ale ani pridanie dvoch takých istých panelov jeden na východ a jeden na západ do pôvodného strigu by ten string zdegenerovalo ? Prečo ?

.............
Zaujímavé - Tvoja odpoveď sa mi objavila až keď som pridal túto tak do nej pridám ešte toto:

Znamená to že jeden slabo osvetlený panel v sérii prestavuje stratu ( odpor ? ) pre dobre osvetlené panely alebo ako si to mám vysvetliť :?:
Naposledy upravil/-a opto v Po 20. Mar, 2023, 07:05, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ja som si to všimol, ale možno som zle pochopil. Píšeš tam, že by si doplnil do súčasného stringu ďalšie dva panely, jeden na východ, druhý na západ, čo rozhodne neodporúčam, lebo zdegraduješ celý string. Je lepšie ďalšie inak orientované panely pripojiť paralelne, ale na to potrebuješ určitý počet panelov, 2ks na to nestačia.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 663
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Znamená to že jeden slabo osvetlený panel pridaný do série k 12-tim dobre osvetlených panelom prestavuje stratu/odpor ?
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

To by mohli prave optimizeri na panely doriesit, aby to neobmedzovalo cely string, nie?
Ja mam taku uvahu, ze by som v budúcnosti pridal vertikalne 3-4 panely na juzny balkon a len by som ich pridal do existujucich stringov, akurat by na nich rovno boli optimizeri, aby neobmedzovali zvysok stringu.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

optimizery : musis mat CELY system spraveny takto, nemozes mat nejake panely bez optimizerov a nejake vratane. Dovod ? Zo solarpanelov ide jednosmerny DC, optimizer nie je nic ine ako mikromenic cize to okamzite preraba na AC. Tympadom nemozes do jedneho drotu pustit aj DC aj AC.



>> Znamená to že jeden slabo osvetlený panel pridaný do série k 12-tim dobre osvetlených panelom prestavuje stratu/odpor ?

nepredstavuje stratu, ale absolutny problem co sa tyka bud voltaze alebo amperov podla toho ako sa pripaja. Bud degradujes voltaz VSETKYCH OSTATNYCH panelov v stringu, alebo degradujes ampere ktore sa z ostatnych panelov daju vybrat (a pozor, zostavajuca elektrika sa premeni na teplo, takze tie panely sa budu sami seba ohrievat co je uzasny napad hlavne v lete ked uz maju 70 stupnov a dlhodobo im to hrozne prospieva), alebo k tomu este rozhodis MPPT na menici a ten sa z toho poserie a spravit ti 50% menej ako by mal.

Proste to nerob, zaverecna. Nemozes doplnit jeden/dva panely tymto sposobom do existujuceho stringu, treba sa s tym zmierit.


PS: optimizery ako take nemaju podla mojho nazoru financne opodstatnenie. Kus stoji okolo 40-60 eur podla toho aka znacka, vykon, kvalita, garancia, a to sa ti nikdy nevrati zvysenou vyrobou z toho panelu. Ja osobne radim kazdemu - ked rozmyslas, ze na 170-200 eurovy panel (450-500Wp) capnes 50 eurovy optimizer, tak sa na to rovno vys...kakaj, a namiesto 10 panelov s optimizermi si proste kup 13 panelov bez optimizerov. 10 optimizerov totiz stoji radovo 500-600 eur ako pisem, a to je cenovka za tri panely. Spravis s tym daleko-predaleko vacsiu sluzbu v standartnych podmienkach.

Poznamka : pokial mas na streche v jednom kuse tien, akykolvek, z komina co cestuje po streche cely den, z drotov elektriky na ulici [!!!!], zo stromu od suseda atd, vtedy maju optimizery vyznam a pouzitie. V kazdom pripade sa solar snazis urobit tak, aby si nemal ziadne tiene na paneloch. Ziadne. Ani elektricke droty z ulice nesmu vrhat tien na panely pol dna. Nesmu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Osobne optimizéry neodporúčam, zbytočná elektronika, ktorá sa môže pokaziť, navyše to nie je zadarmo.
Radšej sa zamyslieť nad celou koncepciou a zvoliť iné riešenie.
A rovnako neodporúčam zapájať sériovo panely orientované na iné svetové strany.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo: tigo vyraba DC optimizeri (DC/DC), huawei tiez ma DC/DC, ale kompatibilne vraj iba s huawei invertormi. Aktualne mam odporucanie, ze ak budem potrebovat jeden (potencialne) tieneny panel zoptimalizovat (a nebudu to zvladat diody v paneli), tak iba na ten jeden sa to nahodi. Prave k tomu by to malo sluzit, aby sa zhomogenizoval string.
Koncepcia dodania par panelov na juznu stranu u mna vychadza z lepsieho potencialu slnka v zime. 3-4 panely v zime na juh vertikalne postavene budu mat vacsiu ucinnost ako na plochej streche s 10° sklonom dalsie panely.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

10 percent "sklon" je v zime uplne nanic, to je pravda. DC/DC existuje ale su skor vynimky - islo o to ze ked si to niekto precita, aby sa do optimizerov nehrnul bezhlavo. VZdy treba rozumiet co je za tym.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 663
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

mp3turbo napísal: Ut 21. Mar, 2023, 10:44
>> Znamená to že jeden slabo osvetlený panel pridaný do série k 12-tim dobre osvetlených panelom prestavuje stratu/odpor ?

nepredstavuje stratu, ale absolutny problem co sa tyka bud voltaze alebo amperov podla toho ako sa pripaja. Bud degradujes voltaz VSETKYCH OSTATNYCH panelov v stringu, alebo degradujes ampere ktore sa z ostatnych panelov daju vybrat (a pozor, zostavajuca elektrika sa premeni na teplo, takze tie panely sa budu sami seba ohrievat co je uzasny napad hlavne v lete ked uz maju 70 stupnov a dlhodobo im to hrozne prospieva), alebo k tomu este rozhodis MPPT na menici a ten sa z toho poserie a spravit ti 50% menej ako by mal.

Proste to nerob, zaverecna. Nemozes doplnit jeden/dva panely tymto sposobom do existujuceho stringu, treba sa s tym zmierit.

Ak nie som ešte úplne dementný ErelktoInžinier tak jediné vysvetlenie je že zle osvetlený panel predstavuje nežiadúci odpor v sérii.
Alebo ?

Návrat na "Debata o všetkom"