Orange

Všetko o mobilných telefónoch, tabletoch, fitness náramkoch, smart hodinkách a iných prenosných zariadeniach. Diskusia o mobilných sieťach, operátoroch a ponukách.
Toto nie je nákupná poradňa!! Taktiež zadeľte tému do dobrej podkategórie
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Orange

Príspevok od používateľa Jerry »

Od 01.07.2022 sa menili podmienky používania dát, hovorov a podmienok v EU. Je možné, že tam na žiadosti/sťažnosti operátorov ako strašne prerábajú vytvorili priestor pre spoplatnenie takýchto hovorov.
Článok ktorý sa tomu venoval na tomto odkaze
Máme viac dát v EU, za lepšie ceny ... Ale je možné že si vydupali aj iné zmeny ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Orange

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a zase objektivne tym firmam musime uznat, ze ich naklady rastu. Cena energii, cena ludi, cena budov, cena pozemkov, posrana inflacia atd atd.
Proste tie naklady fakt rastu.


Ja osobne som kupoval benzin za 8,-Kcs po obrovskom zdrazeni, to mame prosim 0.26 eura/liter. Kdeze su tie casy. A komu budem nadavat :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Orange

Príspevok od používateľa d3Xter »

energie sice rastu, ale technologie uz tolko nezeru jak stare 7600ky a nie je ich ani take mnozstvo, budovy sa predavaju rad radom lebo ich uz netreba, ale rozumieme nemaju sa velmi naco ine vyhovarat
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Orange

Príspevok od používateľa Marek125 »

Tak radšej zoberú zákazníkom ako sebe zo zisku :D
Používateľov profilový obrázok
hulo92
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4780
Dátum registrácie: Pi 06. Feb, 2009, 19:50
Bydlisko: Sereď

Re: Orange

Príspevok od používateľa hulo92 »

len kolko zakaznikov im odide po tomto 😁
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Orange

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale pod energiami si nepredstavuj len kolko zozerie Cisco Nexus switch. To musis vidiet aj ako kurenie v budovach kde sedi tych 3.500 ludi co sa o nas internet staraju, ich svietenie, počítačovanie, ich jazdenie autami na servisne vyjazdy, nove instalacie, atd atd atd atd atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Orange

Príspevok od používateľa d3Xter »

jj a presne ta energia co sa preniesla domov co sedime na HO :D uz to ani tolko nekuri aby museli klimovat ale ok beriem skusil si
ani tie sluzobky nie su v takom rozsahu co boli, auta sa beru lebo sak naco im su
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Orange

Príspevok od používateľa shiro »

Zdrazenim energii sa ohanali aj pri prvom raze. Alebo si myslia, ze radsej zdrazia na 2x, aby to pre zakazniikov nevyzeralo ako velky narast.
mp3turbo napísal: Pi 15. Júl, 2022, 09:08 tak si skus predstavit frekvencie, kodovanie (modulaciu) a na nich dosiahnutelne totalne kapacity. Jednoducho je to tak, ze vzduchom neprenesies hociake mnozstvo dat, mas nejaku hustotu obyvatelstva, nejaku moznu prenosovu rychlost na bunku atd, atd.

Kabel v zemi kde das na centimetri 144 vlaknove optiky a do kazdeho vlakna namodulujes cez DWDM desiatky gigabitov ? Ano, tam ta ziadne data nezaujimaju, je to len cena kabla, dlzka trasy, cena aktivnych prvkov, datacentier kde to bezi a mozgov ktore to obsluhuju a udrzuju pri zivote, co je samozreme absolutne jednoducha zalezitost ktoru zvladne druháčik na strednej skole lavou rukou popri cigaretke v pravej.

Len tak zo srandy, pri modulacii 1024QAM co je vlhky sen mas zhruba 10bit/Hz. Pri 40MHz pasme teda prenesieme ~400Mbit dat, nezabudni zaratat reziu protokolu, reziu L1 vrstvy, semtam nejaky retrans dat ktore sa vo vzduchu stratili. A teraz rozdel 400Mbit medzi 1500 ludi ktore obsluhuje jeden vysielac, jedna bunka lebo Petrzalka panelaky, DLhe Diely panelaky, Sasova panelaky atd.

Furt ti z toho vychadza unlimited data pre kazdeho za kazdych okolnosti ?
V beznom meste/sidlisku je XY BTS, myslis ze by to proste nestihalo? Nejde mi o rychlost, ale o obmedzenie mnozstva prenesenych dat.

Aky je rozdiel ked prenesiem povedzme 200GB/den cez optiku a cez mobilnu siet, zo strany operatora poskytujuceho optiku aj mob. pripojenie?
Preco sa chovaju, akoby im zazracne pri mobilnom pripojeni vznikali nejake naklady, ze musia limitovat mnozstvo dat a data samotne su drahe?

Co by sa stalo, keby limit prenesenych dat zrusili? Tak stiahnem mobilne napr. 80GB/mes, miesto 3GB/mes dnes. Co by sa stalo, ake naklady, alebo nove problemy by mohol mat operator, ze to nespravia?

Vytazenost BTSiek sa stale meni, pripojenie z mobilov je "vytocene" stale, takze kazdy mobil ma "kanal" kade mu tecu data. Nedostatocna kapacita BTS sa moze prejavit shapovanim rychlosti, ale nema jej preco vadit, ked cez nu pretecie 5GB ci 200GB/den.
Myslim ze po zruseni obmedzenia preneseny dat v mobilnej sieti by nezacali vsetci vo velkom tahat do aleluja. To sa nedeje ani pri optike. Zalohovacov internetu je zopar, tych by operator vedel poriesit.

Stale sa mi zda, ze je to umelo vyfabrikovane obmedzenie, nejake cisla, aby mohli za to pytat $$. Ale realne by to siet ustala v pohode.
Alebo?
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Orange

Príspevok od používateľa mp3turbo »

v ziadnom pripade neustala...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12234
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Orange

Príspevok od používateľa HellAngel »

To mas zle info shiro. BTS by to nedali. Maju svoju kapacitu a tu si musi operator strazit. Uvolnenim limitu stahovania na mobilnych datach by doslo ku ich pretazeniu urcite. Pelny pripad bol Corona a home office. Padali pevne siete, optiky. Vytazenost jednotlivych uzlov bola obrovska
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Orange

Príspevok od používateľa shiro »

Nerozumiem. Pri pretazeni ti predsa klesa rychlost, zvysia sa latencie, pripojenie vypadava, nepripoji dalsich uzivatelov, atd. A nie ze cez nejaky router/antenu pretecie miesto 5GB/den, 200GB/den na cloveka. Ide mi o mnozstvo prenesenych dat, toto ma zaujima, ze preco je to limitovane. Nie o rychlost ci kapacitu siete. Ked mobilny internet zacinal, tak to chapem, ze to bolo nove a potrebuje sa to zaplatit. Ale preco stale, aj po 20r mame obmedzene data v pausaloch?

Prirovnam to k autam. Kupis si auto a musis si kupit pausal, kolko mozes mesacne najazdit. Ak najazdis viac, vykon auta spadne na tretinu a musis doplatit kilometre navyse. Kto normalny by si kupil take auto? :-)

Tiez nemyslim, ze ak by zrusili datove obmedzenia na mob. pausaloch, tak teraz kopa ludi hybaaaaj hltit mob. siet neustalym stahovanim naplno. Mozno nejake percento zakaznikov niekde v odlahlych dedinach s tragickym lokalnym pripojenim by toto spravilo - napr. vacsia rychlost ako lokalna wifi. Ale to by sa utriaslo same, pripadne by operator hlticov odstavil, ked by pretazili lokalnu BTS, vo vysledku by to poriadne neslo nikomu.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Orange

Príspevok od používateľa d3Xter »

podme zrusit gpony a vsetko a budeme nekonecne datovat len na mobilnim nete ved ten je vsade, teba je tu skoda, ty musis ist niekde do manazerskych pozcii
preco by sa mal operator permanentne prisposobovat content creatorom/providerom a zadarmo, ktori si nevedia svoj obsah spravovat a pustaju do sieti neoptimalizovane zlo
otazka casu kedu budu platit aj oni za prenos backbonom a tym odzvoni bezplatnemu pristupu k obsahu, niekde sa to uz uctuje
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Orange

Príspevok od používateľa Miso122 »

shiro napísal: So 16. Júl, 2022, 08:37Prirovnam to k autam. Kupis si auto a musis si kupit pausal, kolko mozes mesacne najazdit. Ak najazdis viac, vykon auta spadne na tretinu a musis doplatit kilometre navyse. Kto normalny by si kupil take auto? :-)
Predstav si, ale presne tak funguje operatívny leasing. Výkon ti nepadne, ale máš určený počet kilometrov, ktoré môžeš za rok prejazdiť. Ináč platíš extra.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1635
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Orange

Príspevok od používateľa werwest »

Nwm preco si myslis ze iba nonstop stahovanie by to sundalo. Vsak staci aby 1/3 aktualnych pouzivatelov zacala streamovat videa/filmy aby to kapalo, imo
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Orange

Príspevok od používateľa shiro »

d3Xter napísal: So 16. Júl, 2022, 08:49 podme zrusit gpony a vsetko a budeme nekonecne datovat len na mobilnim nete ved ten je vsade, teba je tu skoda, ty musis ist niekde do manazerskych pozcii
preco by sa mal operator permanentne prisposobovat content creatorom/providerom a zadarmo, ktori si nevedia svoj obsah spravovat a pustaju do sieti neoptimalizovane zlo
otazka casu kedu budu platit aj oni za prenos backbonom a tym odzvoni bezplatnemu pristupu k obsahu, niekde sa to uz uctuje
Neoptimalizovane zlo je jedna vec, ale stale si nevysvetlil, preco operatorom tak velmi vadi a preco tak skrtia prenesene data cez mobilny net.
Miso122 napísal: So 16. Júl, 2022, 10:25
shiro napísal: So 16. Júl, 2022, 08:37Prirovnam to k autam. Kupis si auto a musis si kupit pausal, kolko mozes mesacne najazdit. Ak najazdis viac, vykon auta spadne na tretinu a musis doplatit kilometre navyse. Kto normalny by si kupil take auto? :-)
Predstav si, ale presne tak funguje operatívny leasing. Výkon ti nepadne, ale máš určený počet kilometrov, ktoré môžeš za rok prejazdiť. Ináč platíš extra.
Pravda. Ale stale si nevysvetlil, preco operatorom tak velmi vadi a preco tak skrtia prenesene data cez mobilny net.
werwest napísal: So 16. Júl, 2022, 14:38 Nwm preco si myslis ze iba nonstop stahovanie by to sundalo. Vsak staci aby 1/3 aktualnych pouzivatelov zacala streamovat videa/filmy aby to kapalo, imo
Ved to sa deje uz davno. Vid "neobmedzene " data na spotify, FB, IG a podobne sluzby. To im nevadi, ze tade pretecie XY GB mesacne? Preco sa operatori hadzu o zem z beznych dat, ale tieto veci si urcili ze su v pohode? Tak nech daju 100GB dat vseobecne a nemusim ja ako zakaznik riesit co je stream, co YT, co IG...stale sa tu hraju na podobne blbosti. Pritom aj tak im tie data cez ich zariadenia pretecu, tak o com to je?

Vysledok - stale neviem preco su mobilne pausaly datovo obmedzene a preco sa operatori chovaju, akoby im prenasane data nicili BTS/zariadenia a tudiz mali dovod to extra spoplatnovat. Ked u optiky im nevadi ze nou pretecu stovky GB/mesiac.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Mobilné telefóny, tablety, wearables a mobilné siete"