Herna zostava do 3000€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
TheRiseAgainst
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2019, 09:40
Bydlisko: KE

Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa TheRiseAgainst »

Ahojte, chystam sa v blizkej dobe skladat PC, mam uz istu predstavu ale stale niesom pevne rozhodnuty pre platformu a niektore komponenty, ak by sa niekomu chcelo somnou o tom podumat tak budem rad, celkovy rozpocet cca 3000€ a prevazne vyuzitie hry (aktualne som asi viac nakloneny intelu ale uvidime co prinesie ryzen) zvysok obcas photoshop, illustrator, programovanie nic na styl renderovanie kde by som nahanal sekundy.

CPU: 12900K | 12700K | Ryzen 7000?
CHLADIC: Noctua NH-D15
MB: ASUS ROG STRIX Z690-F | ASUS ROG STRIX X570-E (neviem preco sa tato x570 uz nepredava, ma uz nastupcu? chcel by som aj dobry bluetooth, planujem bluetooth sluchatka)
RAM: Corsair 32 GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 (low profile kvoli chladicu)
PSU: Corsair RM850x 2018 White (alebo 2021 ale ten je zevraj horsi) | ASUS ROG STRIX 850G White (biela verzia kvoli bielym kablom)
NVME: Samsung 980 PRO 2TB + Samsung 970 EVO PLUS 2TB (pre najlepsie vyuzite direct storage)
CASE: Fractal Design Meshify 2 / Compact (airflow a teploty)

GPU: ASUS ROG STRIX 3080 (uz mam)
MONITORY: 2x 2k 144Hz (uz mam)

Davam to dokopy aj zo starsieho zoznamu komponentov kde som mal este Z490 dosku a pozeram ze ceny su dvojnasobne za novy socket, co sa preboha stalo? Tiez rozmyslam ci ma zmysel uz teraz ist do DDR5 ramiek? Riesim este aj ktoru verziu skrinky zobrat, ci compact kde sa to vojde tak akurat (chladic len tak tak) alebo klasicku (az vela prazdneho miesta). Ak mate iny navrh na akykolvek komponent kludne napiste. Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5812
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa wingo »

Ber Intel ak nechceš čakať do septembra na AMD kvôli niečomu porovnateľnému alebo trochu lepšiemu, navyše Intel iGPU vie akcelerovať niektoré Adobe aplikácie čo je ďalší bonus (takže neber F verziu bez iGPU) a AM5 bude iba s DDR5 čo môže byť cenová nevýhoda v závislosti od toho ako sa dovtedy znormalizujú ceny DDR5. 12700K bude až až podľa toho čo píšeš, ale ak chceš silou-mocou minúť celý rozpočet kľudne aj 12900K. Rovnako DDR5 vs DDR4, DDR4 stačí s prehľadom, DDR5 iba ak chceš to naj a je ti jedno či to využiješ a koľko to stojí. Dosky na Intel boli vždy o niečo drahšie, teraz ceny navyše ešte navyšujú nový drahší socket, PCIE5, veľa výkonných VRM čipov lebo tie CPU vedia mať pekelne vysokú spotrebu...
V podstate je jedno ktorú Z690 dosku vezmeš, aj tá najlacnejšia v pohode zvláda 12900K a záleží len od výbavy, vzhľadu a preferencii značky.

Noctua NH-D15 je stávka na istotu, máš rozpočet tak ti asi nemá zmysel radiť niečo menej značkové s horším supportom ale s lepším pomerom cena/výkon, ale možno zváž aj AIO, keď odomkneš limity tie CPU vedia žrať cez 200W...

Sú aj výkonnejšie disky ako Samsungy za podobné ceny, ale ak chceš vyslovene Samsung tiež to nie je zlá voľba.

Corsar RMx je stávka na istotu, ale do budúcna by možno stálo za zváženie niečo s novým 16-pin (12+4) PCIE5 napájacím konektorom pre GPU a možno aj vyššou watážou, teda záleží aj od toho aký upgrade plánuješ do budúcna, pre info ďalšia TOP nVidia GPU vraj bude mať TDP 600+W a ten nový konektor... Viem že Gigabyte vydal nejaký zdroj s tým konektorom ale tej značke by som sa radšej vyhol, nedávno mali veľký škandál s niektorými zdrojmi ktoré radi horeli a celý čas to mlžili a zapierali, ruky preč od takej firmy. Myslím že ASUS to obchádza len nejakou redukciou a nemá priamo 16-pin konektor v zdroji a neviem či sú už aj iné zdroje alebo ešte bude treba počkať, zatiaľ je nejak ticho od štandardných výrobcov zdrojov, bohvie kedy dačo vydajú.

Meshify 2 nie je zlá skrinka, ak sa ti páči kľudne do nej choď. Rozmery ber tak že vo všeobecnosti platí že väčšia skrinka má lepšie chladenie ako menšia (samozrejme sú výnimky). Ale ak chceš vzduch a nevadí hluk zváž napr. Fractal Torrent, má lepšie teploty. Len bacha na teploty GPU s Compact verziou:
https://pc.zoznam.sk/fractal-design-tor ... nie?page=4
V iných testoch to nedopadlo tak zle, asi závisí aj od konkrétnej GPU, ale neriskoval by som. Tu to dopadlo "dobre", ale aj tak vidno že naplno je dosť hlučná a keď zreguluješ ventilátory na nižší hluk GPU teploty sú len priemerné až podpriemerné a tie skrinky vynikajú len v CPU teplote:
https://youtu.be/oGBQcYvsgFM?t=1149
Ale ak chceš vodu poobzeral by som sa po niečom inom, škoda kupovať skrinku s neštandardnými ventilátormi a potom ich vyhodiť a nahradiť štandardnými 120/140mm kvôli rozmerom radiátorov.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
TheRiseAgainst
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2019, 09:40
Bydlisko: KE

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa TheRiseAgainst »

Dakujem za odpoved, nedbam pockat este ked uz som tak dlho cakal, podla vsetkeho by to mohlo mat zmysel, verim v AMD ale ktovie ake budu ceny CPU, MB a vykon v hrach no ak to bude na styl 5800X3D a este lepsie tak to bude zaujimave :)

No ceny DDR5 ma trosku odradzaju + zatial som ani nenasiel vhodne DDR5 LP ramky (corsair zatial nema nic) a to ma donutilo rozmyslat ci nebudem musiet kupit klasicke vysoke ramky a tym padom mat na chladici len 1 fan v strede a predny dat uplne prec.

Popravde 12700k je podla benchmarkov v hrach +- vyrovnany (niekedy aj kusok lepsi aj horsi) voci 12900k ale tu rozmyslam ci mi prave i9 do buducna nepomoze ziskat par fps naviac ked uz nebudem riesit ci mam nad 100 fps ale ci mam nad 60 fps.

Dalsia vec co hraje do karat AMD ked si porovnam prave 12900K vs 5800X3D je menej nez polovicna spotreba v peaku, to uz je dost solidny rozdiel.

Dosku chcem ASUS a bud Z690-A alebo E (pripadne AM5 ekvivalent), je to sice dost rozdiel v cene ale ak nebudem musiet riesit problemy, budem mat kvalitnejsie VRM, dobry bluetooth (na zvuk) atd. tak sa to oplati.

Zatial som presvedceny o NH-D15, lacnejsi vzduch nebudem riesit a aj nad AIO som uvazoval, ale v podstate do 280mm nie je nic co by Noctuu prekonalo a predpokladam (aj ked sa priznam ze sa nevyznam v tom tak neviem) ze vsetky pumpy budu hlucnejsie nez vzduch + ked sa to posere je tam sanca ze mi odpali zvysok systemu :D

Nemusi byt vyslovene samsung, pozeram aj po SN850 ale tie dve akurat vychadzaju cca na rovnako, ale cital som par mesiacov dozadu ze Samsung robil nejake cachre machre a vymenili kontroler, pamat atd. a tvarili sa ze stale je to rovnaky produkt, ak by som ho kupil teraz moze tam byt rozdiel v rychlosti (https://www.guru3d.com/news-story/samsu ... ected.html)

Chcem sa ta spytat este k NVMe diskom, davno som take nieco cital ze ak zapojim 2x nvme do m2 portu tak si sharuju bandwidth a tym padom nefunguju na plnu rychlost, alebo ze druhy port je zdielany s pcie slotom a obmedzi to vykon GPU (ale to asi len pri low end doskach) ci som to zle pochopil?

Asi pojdem aj pri PSU smerom k ASUS Rog Strix 850W pretoze corsair sa uz prestal vyrabat a maju teraz novu 2021 verziu ktora je co sa hluku tyka horsie na tom ako 2018, a to ani nemaju bielu verziu RMx. Gigabyte-u sa urcite chcem vyhnut, k tej teme som videl aj zopar videii. Neviem ci ma zmysel cakat na novy konektor, ako pokial by to bolo dovtedy kym pride AMD uz vonku tak asi hej ale v podstate az teraz sa mi podarilo zohnat 30XX GPU a kym realne pride 40XX seria to uz budu veci inak.

Pojdem bud do Meshify 2 alebo Torrent (obe compact), vacsie verzie su velmi velke na to co tam chcem dat. Dik za odkaz, video od GamersNexus som pozrel, ked si porovnam len compact verzie tak torrent je v tom pripade na tom lepsie ale za cenu hluku, asi je to vyvazene, este si to nastudujem ale asi to skor vidim na Meshify.

Inak neplanujem nejak velmi upgradovat, ak vobec, skor ze naraz vymenim celu zostavu ako teraz, ak by sa objavilo nieco co by bolo must have tak jasne, napr. 40XX gpu za lepsie ceny s vysokym vykonom.

Je nieco co by si este vymenil?
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2580
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa 1adad1 »

Ja by som sa uplne vykaslal na nizkoprofilove ramky, ddr5 dost hreju a na tam zmensenom priestore to asi bude len a len horsie.

Ak chces vzduch a vysoke ramky, tak dobra alternativa je Noctua NH-U12A, vykonovo podobna NH-D15, ale s lepsou kompatibilitou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

isiel by som do vodneho chladenia, Arctic Liquid 360mm, chladi o 5-9 stupnov lepsie nez Noctua D15.

12900k ti rozhodne neprinesie 100fps oproti 60fps na 12700k ale peniaze ti zjavne nechybaju - kludne do nej chod, dneskaj drahsie kupis, v buducnosti drahsie predas, dnes zaplatis o 200 viac nez za 12700vku a v buducnosti dostanes o 100-130 eur viac pri predaji takze za cely ten cas (rok ? dva ?) minieš o radovo 70-100eur viac co ta zjavne nerozhadze. A cely ten cas budes pouzivat nieco co ti prinesie radost a vnutorne uspokojenie, nebudes mat svrbenie vo vačku. Len necakaj ZIADNY SIGNIFIKANTNY rozdiel. Proste je to len o vnutornom uspokojeni, sucasne hry to nevedia vyuzit, cele.

DDR5 : v niektorych hrach je to realny prinos. Drahe ? Ano. Kolko kupujes, 2TB RAM ? Na 32GB zaplatis o priblizne 150-250 eur viac nez na DDR4 podla toho aku rychlost kupis. Trapi ta to ? Ano, nie. Cele.

Ked to chces VYHRADNE na hry, 5800x3d nie je vobec zly vyber. V Aplikaciach to 12900k pobije prakticky vsade a castokrat s OBROVSKYM rozdielom. Ak robis akekolvek seriozne appky a'la Photoshop, Autocad, 3d Studio, atd, atd, okamzite Intel a koniec diskusie.

SSD neries prilis moc. Prakticky rozdiel nula cela nula medzi Kingston KC3000, KC2500, WD SN770, SN850, Sammy 890Pro, 900Pro, 910Pro, 920Pro :)
Bandwidth sharing konkretnych M2 slotov zavisi od konkretnej dosky a chipsetu, niektore maju vytiahnutych viac PCI liniek z procesora, AMD je na tom inak nez Intel atd. Tiez neries.

Zdroj : neviem.

Kompakt bednu by som ja osobne nechcel, kvoli chladeniu. Kazdy chladic musi mat dobre podmienky na to aby sa "uplatnil". Torrent je fajn bednicka hlavne preto ze pouziva tie zurive 18cm vetraky, hrube a silne jak svina. Inak ta bedna nie je nicim zaujimava - LEN vetraky ju robia tym co je. Ja osobne povazujem za strasne dolezite priviest cerstvy vzduch DIREKT na grafiku - zozadu vybrat viacere zaslepky, vytvorit z kartonu dovnutra "teleso" do ktoreho umiestnis 12-14cm vetrak ktory natahuje cerstvy vzduch dovnutra do bedne. Zozadu. A tlaci ho priamo na grafiku. Pokles teplot 15-25 stupnov len tak zahuci.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
TheRiseAgainst
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2019, 09:40
Bydlisko: KE

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa TheRiseAgainst »

Ahojte,
vraciam sa spat k mojej teme kedze uz to chcem konecne doklepnut, nejake komponenty som oproti povodnej zostave vymenil a este by som rad doriesil detailiky, takze takto:

Partpicker: https://pcpartpicker.com/list/3WvPW4

- CPU: 13700K (alebo KF) (https://www.alza.sk/intel-core-i7-13700k-d7417185.htm)
- CHLADIC: Noctua NH-D15 (https://www.alza.sk/noctua-nh-d15-chrom ... 697819.htm)
- DOSKA: ASUS PRIME Z790-A WIFI (https://www.alza.sk/asus-prime-z790-a-wifi-d7454812.htm)
- MSI MAG Z790 TOMAHAWK (https://www.alza.sk/msi-mag-z790-tomaha ... 487432.htm)
- RAM: Kingston 32GB 6000MHz CL36 (https://www.alza.sk/kingston-32gb-kit-d ... 417202.htm)
- 2x NVME: Samsung 980 PRO 2TB (https://www.alza.sk/samsung-980-pro-2-tb-d6321573.htm)
- PSU: Corsair RM850 White 2021 (https://www.alza.sk/corsair-rm850-white ... 703624.htm)
- ASUS ROG STRIX 850G White (https://datacomp.sk/asus-rog-strix-850g ... 06446.html)
- CASE: Fractal Design Torrent Compact White (https://www.alza.sk/fractal-design-torr ... 0.htm?o=12)

- CABLEMOD:
Pro Extension Kit: https://tichepc.sk/CableMod-PRO-ModMesh ... white.html
Pro Kit: https://tichepc.sk/CableMod-PRO-ModMesh ... white.html
8pin PCIe Extension: https://tichepc.sk/CableMod-PRO-ModMesh ... white.html

Rad by som sa opytal ktoru dosku by som mal zobrat, najradsej by som bol za bielu ASUS ROG Strix DDR5 ale z nejakeho dovodu ju ASUS odmieta vyrobit. Pre zdroj nie som tiez este uplne rozhodnuty.

Corsair ma trosku horsie/tuhsie kable a v baleni su len 2x PCIe s daisy chain takze potreba dokupit este 1x 8pin PCIe). Chcem vymenit alebo predlzit aj zvysne kable nech to vyzera trosku lepsie tak neviem ci je lepsie len predlzit alebo vymenit. Potrebujem v podstate 24pin, 2x 4+4pin, 3x 6+2pin. Sata kable nepotrebujem.

Je nieco co by ste zmenili?
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5812
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa wingo »

SSD by som vzal Kingston KC3000. Výrazne lacnejší a výkonnejší SSD. Alebo už prihoď pár drobných a zober rovno nový Samsung 990 PRO. 2TB Samsung 980 PRO podľa mňa za tú cenu nedáva žiadny zmysel.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9984
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa stiv »

980 nekupovat ked je tu 990.
.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1635
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa werwest »

Ked uz kupujes ddr5, tak by som siel do amd. Vyrutit skoro 400 euro za tu msi dosku s mrtvym socketom by sa mi lahko neprekusavalo. Viem ze si spominal ze upgrade moc neplanujes, ale zase ked staci prehodit cpu, a po predani stareho mas +20% vykonu za minumum penazi, stoji to za zvazenie.
Viem ze par rokov dozadu sa to moc nerobilo kedze kazdy novy intel cpu bol +vykon v jednotkach % a kazdu chvilu novu dosku, dneska je to o inom. Plus amdcka su efektivnejsie, co sa mi pozdava kedze uz 3080 vypluva sama o sebe tonu tepla..
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
sanjuro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1337
Dátum registrácie: Ut 29. Dec, 2009, 18:45
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa sanjuro »

Ja by som zmenil skoro vsetko :D. Ak to potrebujes hned tak zatial 7600x kym nepridu x3d verzie cpu 7800x3d a vyssie. Chladic hore spominany freezer 360. Kompaktnym skrinkam by som sa vyhol uz oblukom, velmi obmedzujuce. PSU nie 850rm ale 850rmx, ak nie uz rovno 1kw do buducna.
MB: MSI B450 Tomahawk Max CPU: AMD 5800x Cooler: Alphacool Eisbaer 360 RAM: 2x8GB G.Skill 3600Mhz CL16 TridentZ Neo SSD: Intel Optane 900p 280GB SSD: Samsung 860 EVO 1TB GPU: Gainward RTX 4090 Phantom GS PSU: Corsair RM1000x Audio: Topping DX3 Pro v2 Case: Lian Li PC-O11 Dynamic White Monitor: LG CX48 Mouse: Logitech G Pro Keyboard: Corsair K65 Speed Pad: Logitech G640 Headphones: AKG K712 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

1000W zdroj naozaj nie je treba. Pozri, nechcem byt zly ale hento mi pride taka zbohatlícka zostava, cim viacej cimbrlátok a cim drahsie, tym lepsie, Verzače Uber Alles !

300 eurove SSD a nespoznas rozdiel vo vykone na hry oproti 120,-eurovemu NV2 od Kingstonu.

Doska predrazena zbytocne, chladic nedostatocny na procesor (okej, na hry staci ale ajtak Arctic Freezer 360 pripadne ked chces byt MVF cize MegaVelky Frajer, tak 420mm a samozrejme bednu k tomu).

CHCES TO NA HRY, takze kup COKOLVEK NORMALNE, ZIADNE PREDRAZENE VERZAČEKKTINY. PREDAJ TVOJU SUCASNU 3080TKU A DOLOZ USETRENE PENIAZE NA 4080 KTORA JE SICE TROSKU NEVYHODNA KUPA, ALE STOJI LEN 1400,-EUR A HLAVNE TI PRINESIE DALEKO VACSI VYKON V HRACH
AKO VSETKY

- SUPERNAMAKANE SSDcka ZA 600,- EUR
- DOSKY ZA 400,- EUR
- PAMATE ZA 300,- EUR
- FAREBNE KABLE ZA 150,- EUR
- BEDNA za 200,- EUR

A PODOBNE HOVADINY. Ides na to uplne zle, kaaaamo. Dosiel si na LeMans s hrdzavym Favoritom, ktory si oblepil nalepkami SuperSport.

Teraz staviam pocitac kamaratovi - amd 5800x na b550 chipsete, 32GB ddr4 3600, 2TB SSD Kingston NV2, kupi si na inzerat 3080Ti grafiku za 600,-eur a myslim si ze bude rychlejsi nez tvoja zostava za "trojku" plus 3080 ktoru mas k tomu. Cele ho to stalo asi 1200,- eur vratane zdroju, bedne, proste vsetko VRATANE TEJ GRAFIKY 3080ti... okrem monitoru ktory si nechava povodny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5812
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa wingo »

Inak Sanjuro má pravdu v tom že ideál by bol 7800X3D, má byť predstavený na CES v januári, ale netuším kedy bude dostupnosť. Možno už v januári, možno neskôr. Ak nechceš čakať a nechceš neskôr meniť CPU tak ako píšeš, máš to dobre. Ak vieš počkať mesiac-dva, lepší herný CPU je za rohom, aj keď na produktivitu bude furt lepší ten i7.

Sanjuro PSU chce očividne biely, RM850X som si biely v našich obchodoch nevšimol, je len RM750X. Hej, RMX je lepší, ale keď nie je dostupný tak to nie je alternatíva. RM bude tiež v pohode stačiť a ten ASUS podľa toho čo čítam nie je lepší. Inak čo čítam výhoda RMX sú aj kondenzátory v kábloch, a káble ide aj tak meniť takže jedna z výhod rovno odpadá. Inak ten RM750X bude na 3080 stačiť a teoreticky, aj keď to nebude ideál, by mal stačiť aj na prípadnú 4090 ak sa nebude preháňať s OC CPU a GPU? Ale neviem či to bude dobrý tradeoff, asi lepšie zostať na RM850.

Turbo zase prrr, NV2 je dobrý SSD, hlavne za tú cenu, ale furt je to budget. Keď skladá high-end PC nebudem tam navrhovať budget SSD, minimálne hlavný nech je aspoň pripravený na directstorage next-gen hry, čiže nech to aspoň zvláda PS5 požiadavky, druhý kľudne ten NV2.
A nepreháňaj, tá tvoja zostava mu riť nenatrhne, IMHO keď ich postavíš vedľa seba neuvidíš rozdiel, 3080Ti nie je zas o toľko výkonnejšia ako 3080 a naopak 5800X je zase o niečo slabší CPU tak bude trochu brzdiť, teda ak tej 3080 nedôjde VRAM, iba vtedy bude rozdiel viditeľný. Tú 3080 už má, tu sa nebavíme o tom že či si má kúpiť RTX3080 alebo nejakú inú. Očividne si chce kúpiť aj vzhľadovo peknú zostavu tak ho nechaj, nekaz mu radosť. Chce nový Mercedes alebo BMW. Áno, môže kúpiť výrazne lacnejšie podobne rýchly Mustang z bazáru, ale nevyzerá že to je to čo hľadá, a nezaslúži si "zdrbať" za to že hľadá niečo iné ako ty, a už vôbec nie porovnaním s hrdzavým Favoritom keď kupuje najnovší Intel i7, hrdzavý Favorit na LeMans s nálepkami SuperSport by bol Ryzen 1600 v ASUS X570 ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO :facepalm:
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1635
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa werwest »

ako urcite sa to da vyskladat trosku lepsie s ohladom cena/vykon a ked chce priplatit za look, tak preco nie, no dalo by sa usetrit aj aby to stale vyzeralo tak ako chce. nepovedal by som zase ze je to hrdzavy favorit, len prehanas.
inak kompaktne skrinky nie su vobec obmedzujuce, aspon sa daju lepsie prefuknut. a vsak torrent compact neni vobec mala skrinka. obmedzujuce to moze zacinat byt pri itx skrinkach pod 15 litrov.
kazdopadne ucite to chce skrinku co ma fany priamo pod kartou, nech nemusis mackopsovat nejake fany od zaslepiek a podobne. takej 3080 to pomaha bohovsky


nesnazil by som sa presviedcat ze ah, tento cpu je dobry, nebudem ho chciet menit. ked aj vyndu nove cpu v januari, respektive ich predstavia a bohvie kedy vyndu, tak je to jedno. stary stale pojde predat, a ked bude doplatok 100 euro na novy tak mozno to je aj vela. vykon "zadarmo" (pri cene tejto zostavy), a len par minut prace na prehodenie. a neriesis kedy vyndu.
RM750 staci na 3080 v pohode. ja som fical s SF600 bez problemu. ale zase, ked si ma niekto kupit nieco ako intel + 4090, tam ta 750 moze ist z posledneho..
inak presiel som z budget ssd na high end a fakt, rozdiel nezbadas. cele je to len o pocite. direct storage zacinam mat pocit bude to iste ako ze 8 jadrove FX je lepsi cpu pre buducnost lebo konzoly.. a nikdy sa to nestalo, takze uplne by som sa na to nezameriaval.
ale, ked uz ide pre dobry pocit, tak ten systemovy by som zobral lepsi.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3911
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa Memnon »

uzasna rada, sam povies ako 500 giga tera supa bajtov za sekundu je len o pocite a nakoniec mu povies aby si kupil systemovy 2x tak drahy na "pocit"
ak chce silou mocou rozbit bank, len aby bolo ok ale necham si vysvetlit ako presne bude mat lepsi look ten samsung pod chladicom orpoti kingstone
ani ten PSU hore mi nepride ako dobry deal, ale neviem aky je to trade -stupne na GPU vs +stupne na zdroji a nemoznost osadit hore AiO do buducna

btw turbo 3080Ti za 600 je zaujimavy inzerat
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1635
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Herna zostava do 3000€

Príspevok od používateľa werwest »

vsak pisem, ak uz ide o pocit, citas? budu pekne cisla v benchoch.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem

Návrat na "Nákupná poradňa"