W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa Xeigen »

Zdar,

Mám tu dilema.

Notebook Asus X507MA = legálny/aktivovaný OEM Windows 10 + ponúka možnosť spraviť upgrade na Windows 11.

Čo sa udeje keď:
1) HDD vymením za nový nepoškvrnený SSD + košér čistá inštalačka Win11, ktorá ako predpokladám, by sa mala sama aktivovať. Berme to tak, že sa aktivuje.
2) Vyberiem tento nový SSD s win 11, a lupnem tam naspať ten pôvodný HDD s win10. Bude to Aktivované ako pred tou výmenou/instaláciou W11 ? Alebo to bude mať nejaké námietky ?

Ide mi o to, že sa mi nechce robiť upgrade W10 na tú W11 hlavne kvôli tomu, že je to tak zasekané a spomalené :facepalm: + je tam mrtvý klasický 1TB HDD. Preto by som tam rád spravil čistú inštalačku W11 bez Asus ballastu, len teda neviem či bude rozumné prísť o tú recovery partíciu, nakoľko dúfam, že ten book už v živote neuvidím... Rozmýšlam ale teraz, že ja som asi nikdy nepoužíval to obnovovanie, skrz toho, že to trvalo 300 hodín, a vzdy mi prišlo rýchlejšie spraviť čístú inštalačku. Tak rozmýšlam, ako to funguje v takomto prípade ?? Ked sa Naklonuje HDD na SSD, následne upgrade W11, a o rok bude treba spraviť obnovenie, tak to obnoví do akého systému Win10 ? alebo už Win11 ? Ak by to obnovovalo späť do Win10, tak to potom veľmi zmysel nevidím to tam obhajovať a pôjde to preč.

Dik
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

obnovenie bude do stareho systemu, ta recovery particia obsahuje svoje vlastne data. Na celu recovery particiu sa vykasli. Uplne.
Odpovedat na otazku ohladne tych aktivacii po prehadzovani neviem, ale vykasli sa na nu :) ja osobne som mimo pracovneho notebooku vzdy bezal neaktivovane Windowsy a to od doby odkedy Win10 vysla - takze preto neviem co sa stane.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa Xeigen »

Výborne, ušetrím kopu nervov a času.
Naposledy upravil/-a Xeigen v Ut 29. Mar, 2022, 18:04, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12234
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Naklonuj hdd na ssd. Updatuj na w11 a potom sprav cistu instalaciu w11 bez balastu
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa Xeigen »

A to má aký zmysel ? Neaktivuje sa to automaticky ? CDkey by to malo mať už v Biose, či ?

A ešte ma napadlo, ja to viem nejako tú Recovery partíciu vytvoriť v domácich podmienkach ? Je na to nejaký tool/tutorial čo to dokáže ?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12234
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ano, vies si vytvorit BOD obnovenia

Zmysel to ma v tom, ze neprides urcite o oficialnu aktivaciu windowsu
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa Xeigen »

No počkaj, potrebujem si ujasniť rozdiely/skúsenosti, ktoré som s týmto mal :D

Bod obnovenia (ochrana systému) to vytváram vždy manuálne (respektíve to zapnem), akonáhle nahodím posledné dostupné drivery + nejaký basic soft po čistej inštalačke Winu + teda nastavím pár % vyhradeného miesta navyše pre tie body obnovenia. No ale táto ochrana systému mi išla vždy spustiť iba v prípade, že som sa vedel dostať do Windowsu a spustiť to obnovenie priamo z Winu. Ak som sa nevedel dostať do winu a ten Win tam nebol nahodený priamo výrobcom (moja čistá inštalačka povedzme), tak mi to proste furt hádzalo nejaké errory, že mám použiť správne inštalačné médium, aj keď som používal ten istý klúč/DVD, z ktorého sa to inštalovalo. Nerátam tie veci, kedy sa spravila bitová kópia na HDD/DVD, cez to som to tuším ani nikdy neobnovoval, tam nepredpokladám, že by mal byť problém.

Pokial tam bol ale ofiko OEM Win, tak cez nejaký F-key sa spustilo to obnovenie, bola možnosť vybrať ponechať súbory používatela alebo to vymazať nakomplet, a ten PC sa po 300 rokoch zobudil akože v stave out-of-box. A tu ma zaujíma, či toto viem nejako doma vytvoriť. Čo si ja pamatám pre XY rokmi čo som si zistoval, či to je možné, tak mi bolo niekde povedané, že tú partíciu a nastavenie vie spraviť len výrobca. Ak sa to premaže, tak je proste v čudu, a jedine možno cez origo servis výrobcu sa o to doprosiť. Takto si to pamatám, a preto tá otázka, či sa niečo nezmenilo, a dá sa to aj v domácich podmienkach vytvoriť, lebo hovorím, nikdy som nemal potrebu s tým nacvičovať, hoci na SSD by to mohlo mať pre mňa zmysel (no ale iba na čistom Wine, nie tej verzii s balastom) . Vzdy som proste robil čistú inštalačku, a keď už, tak Recovery + clone na nový SSD.

"ze neprides urcite o oficialnu aktivaciu windowsu" = Nerozumiem, veď podstatné je iba, že ten Win je platný/unikátny nie ? V čom je to iné ako po upgrade ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> tak mi bolo niekde povedané, že tú partíciu a nastavenie vie spraviť len výrobca.

negative. Mnohi vyrobcovia davaju k dispozicii na stiahnutie tieto "recovery image" ktore bud priamo vytvoria recovery particiu a/alebo zastupia jej ulohu (to znamena ze z takehoto image nabootujes USB klucik, obnovis si Windows a po jedinom reboote tam mas komplet instalaciu aj s drivermi. Inu funkciu recovery partition NEMA, mozes ju veselo vymazat, zahodit, nikdy si ju nepouzil a nikdy nepouzijes ANI NECHCES POUZIT pretoze Windows na nej je X rokov stary, drivery na nej su X rokov stare, PROSTE CELE ZLE.

Zahod celu recovery particiu a nikdy uz o nej nerozmyslaj. Je to tvoj nepriatel, nikdy sa na nu nespoliehaj, nepotrebujes.
Howgh, End of transmission.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12234
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

nikdy som nepouzival recorvery particiu. Nikdy. Vzdy cisty instal windowsu a nahodil ovladace. Bod obnovy mozes hodit aj z nudzoveho rezimu Windowsu, pripadne ak si spravne pamatam, tak aj z instalacneho media (tu som si neni isty). Bod obnovy mozes ponehat na disku, pripadne ho stiahnu na nejaky USB kluc a pouzijes v pripade potreby. Na sukromnych PC/NB som ale instalaciu z bodu bnovy takmer nikdy neriesil. Vzdy bolo rychlejsie Windows preinstalovat a nahodit potrebne ovladace
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa Xeigen »

No to síce je pravda, že je to neaktuálna verzia po recovery, ale ked to má najaký BFU, tak je to lepšie ako nič, keď sa potrebuje dostať k svojim dátam a ja, alebo niekto v okolí nie je poruke. Mne osobne to nikdy nechýbalo, ani som okolo toho nenacvičoval, to len tak informačne sa pýtam.
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa 4040 »

Sprav si zálohu OS teraz ,hoci aj cez OS a nespoliehaj sa na bod obnovy.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa Xeigen »

Kvôli čomu ? Veď ten HDD ked budem meniť za SSD, tak ho šupnem do USB redukcie, vytiahnem user data, a nakopírujem im to do čistej inštalačky W11 na SSD. Ten HDD im nechám v pôvodnom stave, či si na to kúpia nejaky USB rámček a budu to mať ako externý Disk, alebo to bude do zálohy, to mi je už jedno. Dostanú poučenie o zálohovaní zálohy zálohou, možnosti cloudových úložisk a nech rátajú, že môže prísť deň, ked sa k tým dátam v nom nedostanú. No a ak príde nabudúce, dostane tak akurát clean install a minutu ticha za súbory, ktoré nemali zálohované....
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> No to síce je pravda, že je to neaktuálna verzia po recovery, ale ked to má najaký BFU, tak je to lepšie ako nič, keď sa potrebuje dostať k svojim
>> dátam a ja, alebo niekto v okolí nie je poruke.

jedno obrovske varovanie : recovery particie VYMAZU VSETKO, NEHLADIA VLAVO VPRAVO. BFU SA K DATAM TYMTO SPOSOBOM ROZHODNE NEDOSTANE.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22004
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa dexterav »

BFU a recovery :hysterical: :cool:
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: W11 / W10 hdd swap - čo na to aktivácia ?

Príspevok od používateľa Xeigen »

Jednu dievčinu somtakto navigoval (rok-dva dozadu), bol to HP nejaký book (W10), proste tam cez nejaký Fkey nahodila z bootu nejaká aplikácia/obrazovka (to už neviem či to bolo priamo od HP, alebo Winu), dalo sa vybrať Recovery alebo Factory def (to už teraz neviem presne jak to bolo pomenované), v ďalšom kroku sa len vybralo medzi "save my data" alebo "erase all" ... a potom prešli 3 zimy a 3 letá, a nabehlo to v stave ako pri prvom spustení, nezaheslované, s balastom od výrobcu.

Osobne som cca 2 mesiace dozadu zas takto dával obnovovať nejaký ASUS (W10), tiež to malo podobný priebeh, a robilo to asi tak 15 hodín (čo mi bolo povedané)... ale spravilo, síce to extra nepomohlo k rýchlosti, ale tak... skúsili sme. Teraz ale keď tak nad tým rozmýšlam, že to asi bola tiež nejaká fičúra od Asusu a nie priamo Windows Restore :rolleyes: Fakt si to pamatám len matne, trvalo to 10 sekund to naklikať a išiel som od neho preč. A určite sa to oboch prípadoch robilo z bootu cez ten Fkey.

Návrat na "Operačné Systémy"