Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa Papek »

Praktická otázka zo života. Dedko zomrel pred rokom a zostalo po ňom auto. Fabia 1. generácie, HTP, v dosť zlom stave, teda vhodné na odpis. Treba platiť PZP, tento rok končí STK EK.

Problém je že dedičské konanie ešte neprebehlo, teda auto nevieme dať do šrotu, nevieme ho predať. Reálna cena je možno tak 200€. Ako sa ho zbaviť? Notárka ktorá má na starosti dedičské konanie sa vyhovara na koronu a ani po roku nám nevie povedať nejaký termín kedy by sa mohlo konanie rozhýbať.
Napadlo ma zobrať auto na odľahle miesto a podpáliť. Ukradnúť ho asi nikto neukradne.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2734
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa patro16 »

skus ho docasne vyradit z evidencie na potrebny cas, tam sa nemusi platit pzp ani mat stk/ek akurat ti bude stat na dvore a ked sa to doriesi das zosrotovat.
https://www.minv.sk/?docasne-vyradenie
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4577
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa killswitch »

Z evidencie ho nevyradíš, pretože potrebuješ preukázať vlastníctvo k autu. Zákon síce hovorí, že vlastníctvo prechádza na dedičov dňom smrti, ale deklaratórnym dokumentom o tom je uznesenie o dedičskom konaní, ktoré nemajú.

V prvom rade by som pozrel, či máte na uznesení súdu, ktorým sa poveruje notár, nejakú lehotu. Ak máte, tak by som podal sťažnosť na súd. Postup notára v konaní (teda asi aj jeho nekonanie) nie je dôvodom na zmenu notára, ale súd by mohol notára aspoň vyzvať, aby konal. A aj ak tam lehota nie je, tak každý má podľa článku 48 ods. 2 Slovenskej ústavy právo na to, aby sa jeho vec prerokovala bez zbytočných prieťahov.

Prípadne napísať oficiálnu žiadosť aj notárovi, že jeho nekonaním vznikajú ďalšie náklady, ktoré mienite vymáhať súdnou cestou, ak nepríde k okamžitej náprave. Asi by som investoval do právnika, v konečnom dôsledku to môže byť lacnejšie, než platiť PZP a TK.

Z ghetto riešení ma nenapadá žiadne, ktoré by bolo funkčnejšie a nehrozili by nejaké následky.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa Xeigen »

PZP je nutné mať pokiaľ auto používaš na verejných komunikáciách, poprípade ho prepisuješ na inú osobu, ale nie je to podmienka, že ho musíš platiť. Akurát s autom by si nemal potom jazdiť.

STK a EK by som tiež nestresoval, stále platí ten pandemický odklad.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa d3Xter »

pzp ti zrusia po dvoch mesiacoch bez sankcie ak nezaplatis, ale pre istotu precitaj male pismenka, aj ked to nemoze byt az tak vela suma, nasledne po odhlaseni by mali vratit istu cast
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa Papek »

Hlavnym problemom je PZP, jednak 130 €/rok ktore idu len tak do vzduchu. Ak by sa neplatilo, tak problem s parkovanim a aj nasledny prevoz/prepis je komplikovany. STK/EK plati do oktobra, otazne co potom. Dalsia zbytocna stovka, nehovoriac o tom ze to auto by preslo tak s oboma zatvorenymi ocami.

Cisto hypoteticky ... ak by sa auto stalo obetou vandalizmu, stale je otazne ci by sme dostali papier o zosrotovani, kedze aj takyto zhoreny/zdemolovany vrak musi dat zosrotovat jeho majitel. Ci ... ?
killswitch napísal: Ne 13. Feb, 2022, 19:27 V prvom rade by som pozrel, či máte na uznesení súdu, ktorým sa poveruje notár, nejakú lehotu. Ak máte, tak by som podal sťažnosť na súd. Postup notára v konaní (teda asi aj jeho nekonanie) nie je dôvodom na zmenu notára, ale súd by mohol notára aspoň vyzvať, aby konal. A aj ak tam lehota nie je, tak každý má podľa článku 48 ods. 2 Slovenskej ústavy právo na to, aby sa jeho vec prerokovala bez zbytočných prieťahov.

Prípadne napísať oficiálnu žiadosť aj notárovi, že jeho nekonaním vznikajú ďalšie náklady, ktoré mienite vymáhať súdnou cestou, ak nepríde k okamžitej náprave. Asi by som investoval do právnika, v konečnom dôsledku to môže byť lacnejšie, než platiť PZP a TK.

Z ghetto riešení ma nenapadá žiadne, ktoré by bolo funkčnejšie a nehrozili by nejaké následky.
Zatial sme skusali iba volat, ale asi pojdeme touto cestou nech to mame aj pisomne, mozno sa to rozhybe. Do papierovaciek a natahovaciek sa mi prilis nechce, pretoze mame uz dost starosti s ostatnymi papierovackami okolo domacnosti a babky. Nehovoriac o tom, ze vsetky institucie maju lehoty a cas a hlavne vyhovorky na koronu, ale clovek musi vsetko platit ako keby sa nic nedialo. Kto uz niekedy cakal na vybavenie dochodku urcite vie o com pisem.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa d3Xter »

tych 130 je sialene vela, skusil by som to dat preratat, pripadne nechat prepadnut a poistku dat na niekoho ineho toto by problem nemal byt ved predsa majitel je uz mrtvy a myslim ze poistka ani nemusi byt na majitela
odtah na srotovisko by stal tak 50e, na prepis uz nemusi byt obhiadka auta a v pripade prepisu by si v ten den urobil poistku a na druhy den zrusil, s parkovanim neviem aky problem mas
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa j0hny »

Poistovna ma pravo ziadat doplatok za cele poistovacie obdobie, takze zistit kedy je vypovedny terminnaprv.
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa d3Xter »

vypovedny termin neexistuje, je to len strasenie ludi, ked nezaplatis automaticky ju zrusia, resp ona je uz zrusena lebo stale je to len na rok a ak suhlasis s dalsim zaplatis dalej
Poistná zmluva zanikne taktiež:
  • ak neexistuje právny nástupca po poistníkovi,
  • uplynutím doby, na ktorú bolo uzatvorené,
  • ak poistné alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do 3 mesiacov odo dňa jeho splatnosti; rovnako, ak bola zaplatená len časť poistného,
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa CageJ »

Skúsil by som ísť na policiu s úmrtným listom, dočasné odhlásenie stojí na rok 5€.
Potom keď to zbehne, po znovu prihlásení máš týždeň na STK alebo zošrotovanie.
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa marek1212 »

ak konanie o dedičstve koná rok a notár ešte nestanovil termín pojednávanie, rozhodne je treba písať predsedovi okresnému súdu sťažnosť na prieťahy. Voľne formulovanú. Notárku žiadajte o ustanovenie správcu dedičstva.

Kód: Vybrať všetko

(1) Správca dedičstva vykonáva úkony nevyhnutné na zachovanie majetkových hodnôt patriacich do dedičstva, a to v rozsahu vymedzenom súdom.
To bude stačiť ako dočasné poverenie na odhlásenie auta z evidencie..
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12246
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa HellAngel »

Tak ako pise marek. Treba urcit spravcu dedicstva a potom sa bude dat aj auto docasne odhlasit. Je ku tomu adekvatny dovod. Chod na dopravny, oni ti povedia co za papier presne potrebuju. Tiez sme to riesili
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Ako sa zbaviť auta ktoré čaká na dedičské konanie

Príspevok od používateľa Papek »

marek1212 napísal: Po 14. Feb, 2022, 16:13 ak konanie o dedičstve koná rok a notár ešte nestanovil termín pojednávanie, rozhodne je treba písať predsedovi okresnému súdu sťažnosť na prieťahy. Voľne formulovanú. Notárku žiadajte o ustanovenie správcu dedičstva.

Kód: Vybrať všetko

(1) Správca dedičstva vykonáva úkony nevyhnutné na zachovanie majetkových hodnôt patriacich do dedičstva, a to v rozsahu vymedzenom súdom.
To bude stačiť ako dočasné poverenie na odhlásenie auta z evidencie..
Toto je dost zaujimava vec. Idem zistit co vsetko s tym vieme spravit.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"