Starlink - vhodny na home office ?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Zdravim

Ako podla vas hodnotite Starlink na pracu z domu ? Kde byvam je momentalne optika mokry sen a maximalne mozne pripojenie je 25/2 vdsl za ktore platim aj s magion 40 eur. Zo zaciatku som myslienku ihned zavrhol najme koli cene, ale cim dalej tym viac premyslam ze by som do toho siel. Mam odsledovane neake testy ale tych na slovensku je pra malo.

Je to este priskoro brat take nieco ? Pomali mi je aj jedno kolko to bude stat, zalohy s momentalnym pripojenim su nocna mora a dost to zacina ovplivnovat aj priebeh mojej prace.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Pokial nebyvas niekde na mori, tak 600 eur za zriadenie a 100 eur mesacne je strasne premrstena cena.

Ak mas doma VDSL, tak tam mas urcite aj 4G od niektoreho z operatorov.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

praveze tu je to mega zalesnene a 4G max 15mbit, iny operatori tu nemaju pokrytie.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

odhliadnuc od toho ci mas Starlink nad hlavou - neviem ci to uz je realne dostupne na Slovensku - absolutne suhlasim s Geroswenom : su to absolutne, absolutne premrstene ceny, jedine pre ludi ktori nemaju totalne ziadnu inu moznost.

Pozri na to takto : 100 dolarov mesacne, ze, to mame 1200 $ rocne, tento rok, buduci rok. Plus 500 dolarov ci kolko instalacny poplatok ze ?
Za tie prachy kupis vlastne radia, nainstalujes si retrans na nejaky kopec a dohodnes sa s nejakym lokalnym providerom, cim poprve predides latenciam (starlink ma kolko ? 40-80ms nativne kvoli vyske/vzdialenosti ?) a hlavne zvysis priepustnost.

Neviem ako ma Starlink vyriesene latencie a lokalne konektivity, ale zo strechy posielat data na sputnik, odtial do Amééérikýýý, potom cez cely ocean na Slovensko cize uz si sa dostal do roboty (hura !) a hajde cela cesta naspat... no toto sme tu uz mali a volalo sa to ARPANET tusim.

U mna nie, tazko existuje Starlink lokacia na Slovensku ktorej by sa TROJROCNE naklady (3.600 $ !!!!) oplatili v porovnani s vlastnymi rieseniami nad ktorymi mas kontrolu. Nad sputnikom nic nemas, ked ti nieco nepojde komu zavolas ? Halo dobry den nejde mi internet na Slovensku.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v St 19. Jan, 2022, 20:22, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ta cena mi pride este strasne mimo. Mozno za pol alebo skor o rok sa to dostane na normalnejsiu cenovu uroven
NB: Asus ROG Zephyrus G14
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nedostane, je to psychotronik Elon Musk. Jemu je to jedno, ludia ho miluju aj keby im ruku utal a druhu prebil hrdzavym klincom.
Ja furt neviem prist na pricinu ale to je ina diskusia. A okrem toho, Starlink je sialene dotovany americkou vladou, nech mi niekto nehovori ze tam nejde o nejake spionaze a podobne veci, miliardy do toho natiekli co nikto nikdy na takyto projekt nedostal a uz sa viaceri snazili.

Inak stojim dvomi nohami na zemi, je mi uplne jedno preco padli dvojicky a kto zabil Kennedyho. Nezamyslam sa, nenavadzam, nemozem to zmenit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Data samozrejme nemusia ist do Ameriky a obchadzat cely svet. Pozemna stanica je napr. aj v Nemecku. A pokial to chce na pracu alebo konzum, tak latencia ho trapit nemusi. Viem si predstavit, ze ak dokazu v buducnosti vyrazne okresat cenu, tak by to mohol byt celkom big deal (hlavne v krajinach, kde nemaju normalny internet).
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

mp3turbo napísal: St 19. Jan, 2022, 20:19 Za tie prachy kupis vlastne radia, nainstalujes si retrans na nejaky kopec a dohodnes sa s nejakym lokalnym providerom, cim poprve predides latenciam (starlink ma kolko ? 40-80ms nativne kvoli vyske/vzdialenosti ?) a hlavne zvysis priepustnost.
O tomto popravde pocujem prvy krat. Neake clanky fora kde sa o tom da viac docitat ?

Niesom ziaden Elon fanda :D len zufaly vychodnar co hlada rychle aj ked mozno blbe riesenie. Ale mate pravdu ... za prvy rok tam nechat pomali 2 litre a mat nie zas tak uazsne pripojenie ... dal som zo srandy preorder a vraj niekedy 2022, cize kludne tento rok to vbec nemusi slapat.

Problem je ze mam obvolanych providerov ktori maju v prdeli ze si za ten net zaplatim hoc aj dvojnasobok, proste viac jak tych 25/2 mi nedaju zevraj limity vdsl to nedovoluju. Latencia ma popravde netrapi, teraz mam average 50-60 a caste spikes na 160-200 kde to niekedy stoji aj pol hodinu. A vysvetluj briganikovi na podpore ze co je to ping, on si otvori novy tab v chrome a bude tvrdit ze u nich je vsetko oka a ty mas problem so zariadenim. Dokonca som volal ako “firma” na bratovu ICO , neuspesne … ani ten blby upload proste nevedia boostnut. Zial asi budem dalej hrabat do piesku, radost robit z domu v takom zapadakove :dance: (sry za rant)
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2732
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Jerry »

Ono tá cena nie je až taká zlá, je to rátané viac menej globálne. 100 korún u nás má ale úplne inú hodnotu ako 100 korún v amerike. A to je zásadný rozdiel ... V emerike je 100 dolcov v podstate ako u nás 20e možno aj menej. Samozrejme ako v krorej časti, lebo 100 korún v LA je iných ako 100 korún v Nebraske ...
Mimochodom ten signál necestuje ako turbo popisuje, aj Európa má niekoľko "uplinkov", ktoré sa starajú o konekt ... Každý kontinent ich má niekoľko ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mirjak »

https://www.alza.sk/starlink-recenzia nejake skusenosti... len ak teraz platis za 15/1 vdsl net 40e, tak zrejme z toho mas 30e tu magio telku a ta v cene starlinku nie je :D
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

magio je 20, ale nestazujem sa kolko platim. Necham kludne aj 60 euro ak by som tu vedel mat aspon 50/25. Stale tie 2mbity na upload 60gb png sekvencii nestaci a hladam (aj ked marne) neake vychodisko. Jedine co mi prislo na um je starlink pokial nebude riadna optika aj u nas. Vraj je uz neaky projekt hotovy, caka sa na realizaciu zo strany telekomu ale kedy to bude ani orientacne nikto nevie urcit.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja to tiež vidím ako Jerry, tá služba je nastavená na úplne iný trh a iné možnosti. Pre nás je 100 hodne inde byť nemusí, to platí aj pre zákazníkov niekto nemá inú možnost býva niekde v lese bohom zabudnutej oblastí.

Napríklad u nás robia optiku teraz, po stĺpoch robí to energetika po ich stĺpoch. Sám som zvedavý no podľa mňa stále lepšie ako to rádio čo mám teraz 20/2 za 20 Euro to mi príde dnes už nekresťanské.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Niekde na konci sveta mozno hej. Toto nepojde reklamovat, kam budes volat ak budes mat problem? Rychlost fajn, ale latencia uz nie a to tam je par ludi. To nie je "pod mi hop", ze vybehnem a na antene vymenim ozarovac + jednotku pripadne xpic a mam 2Gb a viac pri 1k QAM. Sirku pasma vynecham. Ako ok qpsk, ale ta vzdialenost je tragedia. Sme v EU, ale ako budes riesit sietovu neutralitu ak na nu dojde? Nepocitam ako spominal turbo nejake spion veci co su tam mozno tajne schovane :D. Za 1,5k€ mas 366Mb pouzite radio ktore pri max zatazi neda viac ako 1ms. Jasne toto ti asi nezoberie ziadny operator na svoj pop, ale ak si schopny dat mozno 30-50€ mesacne, tak riesenie sa da najst ...
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2554
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25
Bydlisko: il

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Pietro sk »

mp3turbo napísal: St 19. Jan, 2022, 20:23 A okrem toho, Starlink je sialene dotovany americkou vladou, nech mi niekto nehovori ze tam nejde o nejake spionaze a podobne veci,
sifrovany fon mas? asi tazko.
mas obycajny net a stavim sa ze aj viacere online ucty. tym padom takyto koment je usmevny.
zbytocne je na stare kolena instalovat alobal na hlavu, uz ta davno maju keby chceli. pocuj a platobna karta ti nevadi? :D
jedine riesenie je natrvalo sa odstrihnut, ako jaskynny clovek.
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

toto neriesme, to fakt nevyriesime :) furt zostava sialena cenovka pre nase geogragicke pasmo, mne sa proste nepaci ani trosku zaplatit 3.000 eur (600 instalacia plus 2.400 celkove mesacne platby ) za dva roky paberkovania. Rychle nerychle, pokial tam nie je kvantum uzivatelov tak rychle, v priebehu casu sa to moze spomalit, tralala.

V kazdom pripade je to 3.000 eur za dva roky. Tam u mna zacina aj konci cely pruser, potom si zariadenie mozes akurat tak strcit, nemas nic. Kdezto ked si dnes kupis nejake radio za 1.000 eur, tak je to tvoje radio a bude to tvoje radio aj o dva roky, bude mat nejaku hodnotu, mozes to predat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"