Starlink - vhodny na home office ?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Hexaris napísal: Št 20. Jan, 2022, 20:43 Niekde na konci sveta mozno hej. Toto nepojde reklamovat, kam budes volat ak budes mat problem? Rychlost fajn, ale latencia uz nie a to tam je par ludi. To nie je "pod mi hop", ze vybehnem a na antene vymenim ozarovac + jednotku pripadne xpic a mam 2Gb a viac pri 1k QAM. Sirku pasma vynecham. Ako ok qpsk, ale ta vzdialenost je tragedia. Sme v EU, ale ako budes riesit sietovu neutralitu ak na nu dojde? Nepocitam ako spominal turbo nejake spion veci co su tam mozno tajne schovane :D. Za 1,5k€ mas 366Mb pouzite radio ktore pri max zatazi neda viac ako 1ms. Jasne toto ti asi nezoberie ziadny operator na svoj pop, ale ak si schopny dat mozno 30-50€ mesacne, tak riesenie sa da najst ...
Len ja stale neviem nic dohladat ohladom toho radia o ktorom hovorite, resp to 30-50€/mesiac riesenie :D Neake clanky kde sa o tom viac docitam ?
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Najlepsie by bolo zistit providera nejakeho ktory by tam takto pripojil. Existuje u 5GHz/2,4GHz spravit pasivny retrans. Potrebujes len 2ks anten a spojit ich koaxom. Preskocis aj kopec :) Len je tam dost strata (logicky) a chce to kvalitny signal/fresnelku. Tie radia su saf, erik, siae, nec, ray, alcoma, ceragon ... hlavne free pasmo 24/17GHz. Toto ries az na konci ak budes mat moznost ziskat nejaky konekt od niekoho a on by s tym suhlasil.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja to hlavne vidim tak ze starlink dnes proste nemozes mat na Slovensku, otazka je kedy vobec. Mozno koncom roka, mozno 2023, mozno 2024 a ty potrebujes vec riesit teraz.

Radia zavisia od tvojich vzdialenosti co potrebujes prekonat a terenu. Z toho musime nejako vykorculovat. Daju sa doporucit viacere moznosti rovno teraz sfleku ale to je nanic, treba poznat konkretnu terennu situaciu. Zaujimavych radii je niekolko ale nema vyznam strielat od pasu. Na beznych 5GHz radiach - u teba v kotline by malo byt pasmo pouzitelne bez problemu - prenesies okolo 300-450Mbit/s, bez problemu su take radia kde na spoji za 800,-eur presypes 800Mbit.

Hentie velke znacky co vysypal Hexaris su trosku vacsie palety a vobec nejdeme riesit licencovane radia. Mnohi z tych vyrobcov nevyrabaju volne pasmo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ved hej, preto som pisal pouzite niekde vyssie :) inak snehulak airfiber 24 da 700 aj ke nie FD a da sa zohnat za rozumnu cenu. Ale spotreba 50W je na odstrel. Inak ak je tam ciste pasmo tak v AC by aj 5-ka mohla stacit. Teoreticky bude upgrade super aj pri 40MHz. Co bude rate cez 200Mb a real priepustnost nieco cez 100Mb.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Okej ... cize ak by som aj vzal ten Ubiquiti AIRFIBER 24 dajme tomu. Co dalej ? pokec s providermi ci sa podobnym riesenim u nich viem napojit ? ak ano neposlu takeho laika ako ja s niecim takym do hornej dolnej ? Ak to pomoze s vyberom riesenia, tak byvam v Lendaku kde nakoniec aj riesim vystavbu domu, cize by to mohlo fungovat aj ako dlhodobejsie riesenie.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ano je to dost mozne ... ale neskusis, nevies. Mozno ti priamo nieco ponuknu. Treba sa popytat :) Este to niekto riesi tak, ze k sebe da vysielac a ma napr. net zadara. Musi to byt pre ISP zaujimava lokalita. Len nie kazdy by chcel mat na dome tolko anten.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Este by stalo za zmienku pripomenut ze jedine miesto kde je v obci optika je novo vybudovana bytovka. Len ci to pomoze mojej situacii netusim. Tam by som to musel asi riesit priamo so spravcom/majitelom. Potom by uz len stacilo neake radio z toho panelaku ku mne ? Nahlas rozmyslam, nevyznam sa.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Vsetko je o dohode poskytovatela a majitela daneho domu/panelaku. Tieto riesenia existuju realne, ale ako vzdy je to o ludoch :) Bytovka je obcas obce a starosta ma hlad, ale to uz je mimo diskusiu.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Jasne, myslim ze by som zvazil aj taku moznost ak by sa inak nedalo.

Co len potrebujem vediet ohladom tych radii (to prve riesenie). Ako poskytovatela teda kontaktovat ? "Halo, planujem kupit radio za 1,5 litra, vieme nieco vybavit ? :D" Aby som nebol za blba a vedel pripadne argumentovat, nakolko je tato moznost pre mna dost nejasna.

Sry za mozno dementne otazky, ale posledne co chcem je zabit konverzaciu tym ze ma budu mat za blazna a dostanem neaku genericku odpoved :D
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Povedz ze chces net 50-100Mb pripadne viac a ake su moznosti. Ze si ochotný investovať do radia a co pripadne ponúkajú. Uprimne moc tomu nedávam, ale mozno to pre nich bude rentabilne a nieco nahodia … držím palce.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a ked ne, tak sa dohodnes s volakym v tej bytovke s optikou :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

well, skusim obvolat. Diky za rady :good:
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2731
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Jerry »

mp3turbo napísal: Pi 21. Jan, 2022, 00:54 a ked ne, tak sa dohodnes s volakym v tej bytovke s optikou :)
Podľa mňa najshodnejsie riešenie pre teba, nastrelis to na 5-ke a máš pokoj. Lebo keď prídeš za niekým, počuj chcem 100 mega, tak ti zadre takú sumu, že sa poser.... ... Tomu ver.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Problem je ze aj ked ta bytovka odomna nieje zas tak daleko, mozno 1km max, nemam na nu priamy vyhlad. Medzi nami je celkom fura domov. Neviem nakolko je schopna taka "lepsia" antena toto preskakat.

Praveze som aj kecal ohladom lepsieho pripojenia s telekomom aj na ukor vyssej ceny. Nebudu somnou vobec riesit, resp ani nenavrhnu aj ked sialene prepalenu ponuku. Proste si to tam typek na podpore hodil do toho vyhladavaca dostupnosti ktory maju na webe a povedal mi to co uz viem - "vdsl max 30/2 papierove, magio vzduchom nedostupne, je nam luto." Skusim este maleho providera z KK, ktory ku nam s netom prakticky prisiel ako prvy. Tusim tu ma postaveny neaky vysielac nakolko ponukal 15mbit 10 rokov dozadu, to ste tu mobilom bez sance chytali 3G, nietoz neake LTE.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neni. Vies spravit nejaky malu tyčku (stožiarik) na tvoju strechu ?

Ideal proste je mat cisty vyhlad od anteny na antenu, ba dokonca nielen vyhlad akoze laser, ale aj tzv. fresnelovu zonu. To je taka myslena elipsa pozdlz celej radiovej trasy a v zavislosti na frekvencii a dlzke toho spoja ma nejaku výšku. Na 1km trase a 6GHz frekvencii su to tri metre uprostred toho spoja, na 5km je to 8 metrov, ale toto je tvoja posledna starost.

Diskusia s lokalnym providerom je realna, Kezmarok zase neni az tak daleko, jednoduchym trojsekundovym hladanim na guugli som nasiel zopar firmiciek u teba v regione. Cenovky a rychlosti nic zaujimave, o to pokoj, ale preco to pisem : dobry napad by mohol byt aj vypravat s nejakym Tier1 providerom (cize nie LokalnaSpolocnost, spol. s r.o. ale nieco na urovni GTS, VNET, Zeleznice SR a podobne) ze by si niekde - podla ich infrastruktury - pichol tvoje radia. Co sa tyka radii tak z jednej strany do toho ide ethernet, takze s tym sa vobec netrap, oni ta proste pripoja kablom.

Zacni geologickym teda geografickym prieskumom - co vidis zo svojej strechy. Bytovka s optikou je slubny zaciatok, ale velmi neprijemny cirkus s tou priamou neviditelnostou.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"