Záloha internetu

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
tosR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Ne 17. Máj, 2009, 12:03
Bydlisko: Nitra

Záloha internetu

Príspevok od používateľa tosR »

Ahojte, riešil niekto spôsob zálohy internetu? Potrebujem niečo automatické čo v prípade výpadku prepne na záložnú linku. Mám bežnú optiku + router, z routra mi ide lan kábel na switch odtiaľ mám rozťahané káble ku zariadeniam a túto časť potrebujem vykryť nejakým spôsobom v príde výpadku internetu. Predstava je taká, že sa automaticky prepne na iný zdroj povedzme na 4G internet cez sim. Viem takéto niečo urobiť ? :laugh: A keď tak ako? Dík.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6715
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Záloha internetu

Príspevok od používateľa molnart »

jasne, dual-wan failover, da sa to spravit na hocijakom lepsom routri, viem ze asus ktory som pouzival 5 rokov dozadu to mal, na nejakom mikrotiku, pfsense apod. samozrejme uplne bezna vec.
ze ako to funguje realne ti neporadim, lebo som to nikdy nepouzival. preco mas potrebu zalohovat optiku? ja som za dva roky si nevsimol ziadny vypadok, mozno jeden ktory sa vyriesil restartom routra, inac to ide solidne bez zaseknutia v kuse.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 815
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Záloha internetu

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Vsimol som si ze niektori ludia pouzivaju vigor dual wan routre, pre toto nenarocne riesenie
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5371
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Záloha internetu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

asus to zvladaju tiez...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
tosR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Ne 17. Máj, 2009, 12:03
Bydlisko: Nitra

Re: Záloha internetu

Príspevok od používateľa tosR »

Čiže takáto kombinácia môže byť?
https://www.alza.sk/tp-link-tl-r470t-d308638.htm + https://www.alza.sk/tp-link-tl-mr100-d5882680.htm (ten druhý router kvôli 4g cez sim) alebo sa to dá aj lacnejšie? Prípadne mi hoďte niečo konkrétne lebo z týchto vecí som ako tágo. :laugh:

//rýchlosť wifi nehrá rolu ani prenosovka po sieti
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Záloha internetu

Príspevok od používateľa d3Xter »

nie, tu by si potreboval tretie zariadenie s 2x uplink portami a riesit si sam kedy to ma ist cez eth a kedy cez lte + nieco stabilne trackovat pre prepinanie primar/backup
idelane si najst nieco so ma uz lte modem, alebo usb pre modem

edit. pozeram ale ze ten tplink TL-MR100, LTE ma aj wan port aj modem, tj toto by ti malo stacit
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Záloha internetu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Trochu kocko pes, ale fungovat to bude. Ma to multi wan/load bal./failover. Druhu wan pouzijes u toho lte. Sice tam vznikne jeden zbytocny nat/maskarada, ale neni dovod aby to neslo. Bolo by lepsie mozno zobrat router kludne teplousa s podporou usb lte modemu. Ktory to v menu ma. Mam pocit ze aj dlinku som to videl. Jo dlink 116, tplink mr600 a podobne. Maju aj wifi, ci to vyuzijes je uz na tebe. Pripadne pohladat model ktory je bez nej.

@molnart mas iba stastie, kazdu chvilu je vlakno niekde prekopane. Plati ze BVS pri poruche kope a az potom sa pyta 😂
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
tosR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Ne 17. Máj, 2009, 12:03
Bydlisko: Nitra

Re: Záloha internetu

Príspevok od používateľa tosR »

To som si nebol celkom istý, či to ide urobiť len cez ten 1 router. Mám AX3600 a za ten by som dal teda MR600 a z jeho lanov išiel na switch a PC, ktoré potrebujem zálohovať. Pre mňa je dôležité aby automaticky prehodilo ten internet v prípade výpadku hlavnej linky - keby sa to stane o pol noci alebo som mimo. Zhodou okolností včera bol výpadok niekoľko minút :D

Návrat na "Siete"