Nahodne mrznutie systemu

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Jacob »

Zdravim, dlho som tu uz nebol na tomto fore, no takpovediac neviem si uz rady.Nakolko pracujem z pc uz par rokov ako ser. technik sam som teraz ostal na mrtvom bode a neviem ako dalej. Skusim sa teda poradit tu.

Tak zacnem od zaciatku, spomeniem moje predchadzajuce pc zlozene z i7 5960x 48gb ram a GTX 1080ti, m.2 SSD 970evo ktore fungovalo vporiadku, asi pred rokom som upgradoval na AMD ryzen 5950X, MB asus rog strix 570 E-gaming, 32gb ram, grafika a ssd prebrate z predchadzajucej zostavy. zoskladane poinstalovane ako uz 1000x predtym vsetko funguje ako vzdy, no pred uz to bude asi mesiac mozno trochu viac sa zacalo diat to ze zacal mrznut system a to takym sposobom, mavam na druhom monitore vzdy pusteneho spravcu uloh na ktorom som si teda vsimol, ze az to freezlo tak bola aktivita SSD na 100percent, zapis a citanie ale bolo na 0le proste len aktivita, mysou sa dalo hybat ale na cokolvek som klikol okno program ktory bezal, ten nasledne prestal reagovat az to napokon bolo nutne len restartovat-resetom. na novoej doske som mal tieto m.2 SSD dva kusy v oboch slotoch .. v spravcovy bolo vidiet ze ta aktivita stupla stale len na systemovom disku teda v prvom m.2 slote. Domnieval som sa teda ze moze byt vadny disk. Dodam ze v event viewer nelogoval absolutne nic okrem tvrdeho restartu kvoli zmrznutiu ale ohladom disku radica alebo cokolvek stym spojene tam proste nebolo .. akoby sa nic nestalo. vymenil som teda SSD (mal som z dalsej dosky taky isty po ruke .. problem pretrvaval .. napadlo ma ze je nieco zo slotom tak som nevchal len jedno SSD v sekundarnom slote = to iste , takze som mal zrazu 2 SSD v dvoch slotoch s tym istym problemom. Tak ma napadlo ze je nieco z controlerom/radicom , nahodil som klasicke SSD cez sata port a nejaky cas to slo OK par dni .. tak som sa tym utvrdzoval ze je ozaj nieco v neporiadku z m.2 slotmi. Nahodil som teda staru dosku z i7 5960x a nahodil to vsetko tam, nechcelo sa mi teraz na volno na sviakky riesit reklamacie a podobne len aby som mal funkcne pc. Tak som to zlozil ako som to mal kedysi, bezim takto 2 tyzdne a dneska opet pri hre pozeram ze sa cosi deje .. pozriem na spravcu uloh a ... no proste aktivita SSD 100percent a hotovo. takze an po googleni nie som o moc mudrejsi nakolko som nasiel popisovany problem vo viacerich prispevkoch .. velmi mi to nepomohlo spominali sa tam PSU, GPU, RAM .. ale nejak to neviem dopasovat do tohto problemu.

Aby som to zhrnul . mam teda 2 rozdielne platvormi intel a AMD kde rovnaky cinitel je len grafika, zdroj a SSD
Neviem si predstavit ako by zdroj mohol vykazovat kakyto problem ak je nestabilny tak sa mi restartne/vypne cele PC nie vybudi SSD na 100 aktivitu
Taktiez mi do toho nezapada problem z grafikou .. nemam ziadne restarty vypadky obrazu nic.
SSD .. no ako mam vyskusane 3 rovnake m.2 SSD na novej doske z rovnakym problemom takze HW vadu asi na vsetkych 3 netipujem, jeden z nich teda preukazal teraz rovnaky problem aj na starej zostave po dlhom case ..

Neviem ozaj neviem kam sa pohnut pride mi to ako nejaka zrada po nejakej windows aktualizacii alebo neviem, to by ale malo asi dopad na hromadu uzivatelov .. SSD maju najnovsi FW, testy ani SMART nevykazuju ziaden problem tak ako aj spominany event viewer.

Proste si len tak hrajem a zrazu stupne aktivita SSD na 100 a do minuty nejde nicim pohnut.

Vdaka za akykolvek napad.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Pozeral si co hlasi to SSD cez CrystalDiskInfo?

Moze to byt aj nejaky softwarovy problem, chcelo by to pozriet, ktory proces ten disk vytazuje. Potom by sa dalo odrazit dalej.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Jacob »

Disk v tu chvilu nevytazuje nic .. ako som pisal stupne iba aktivita na 100percent ale citanie a zapis je na nule.

https://prnt.sc/25felbj

ono to vyzera ako na tych screenoch nizsie https://linustechtips.com/topic/1123460 ... ng-the-pc/
Naposledy upravil/-a Jacob v Pi 31. Dec, 2021, 17:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Na tych screenoch prave nie je vidiet procesy. Bud treba pozriet na Tab procesy a tam podla vytazenia disku, alebo cez resource monitor
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Jacob »

tam sa pravdepodobne nedozvieme nic pretoze uz som skusal aj cistu instalaciu win iba z jedinou hrou , absolutne bez ziadneho dalsieho SW a dialo sa to iste ... myslim ze som mal raz aj otvoreny dopredu resource monitor ale nic zvlastne tam nebolo, mimo to on ked to stupne na 100ku tak uz sa v tom hrabat neda lebo to proste zatuhne, to je ako keby som odobral fyzicky disk zo slotu za behu a bezi to len stoho co je v ram ale nieco zavriet otvorit prekliknut sa uz neda.

Popisem to este takto z jednych mojich testov, ako som to mal cisto len stou jednou hrou ... bolo to WOT pri hrani na druhom monitore som mal este pusteny twitch , pocas hrania sa twitch zastavil popri tom som si vsimol ze v spravcovy uz bezi disk na 100 ale hru som kludne mohol dohrat dokonca , samozrejme niekde vypadli nejake zvuky lebo uz ich nebolo z coho nacitat kedze disk uz bol mimo ale pokial neskoncilal bitka a nevyskocilo okno v hre s potvrdeni o navrate do garaze tak to slo ale ako nabehlo okno a chel som kliknut nan tak uz bola aj hra tuha, proste akoby ten disk tam uz nebol .. ale nejde mi do hlavy preco o tom nieje ziaden zaznam v logoch.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa shiro »

- sprav cisty instal, maximalne len prehliadac tam nechaj. OS plne vyupdatuj a sleduj to, ci sa to prejavi. ak nie, je to nejakym softom co tam mas.
- vymen zdroj na skusku. mozu z neho liezt nejake rusenia a podobne haluze, ktore nijak nezmeras bez osciloskopu
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Jacob »

shiro napísal: Pi 31. Dec, 2021, 17:45 - vymen zdroj na skusku. mozu z neho liezt nejake rusenia a podobne haluze, ktore nijak nezmeras bez osciloskopu
Ako hento mozno nieje az taka hlupost .. trochu ma ale vyvadza z tejto teorie ze sa to prejavuje rovnako na 2ch doskach. Zdroj druhy po ruke mam ale len 500W co je trosku na hrane, mozno by som mohol obmedzt cpu ci grafiku , inak mam dalsiu 700ku az v praci a tam sa dostanem az 11steho
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Dal som rychly google, skus nainstalovat/odinstalovat Samsung drivery k tomu SSD.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Jacob »

to uz som samozrejme skusal .. skusal som aj microsoftacke defaultne
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja to vidim na problem s doskou, alebo SSD. Zacal by som SSD, a kupil novy, pripadne z bazosa nejaky 256gb kludne aj SATA. Ak sa problem prejavi znova, dosku by som dal na reklamaciu
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Jacob »

Dakujem za postreh, ale ma dojem ze ten sloh co som zbuchal sa asi nechce nikomu citat :)

Cize podla teba HellAngel mam vadne dve rozne dosky na ktorych sa prejavuje zhodou nahod rovnaka netipicka chyba, pripadne 3 vadne SSD s uplne rovnakou netipickopu vadou. Chapem ze sa to mozno nechce citat ale potom neviem preco odpovedat.

:)
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Ja som to cital - dalo sa to napisat aj prehladnejsie. Napr. ze si skusal nieco s driverom si nepisal, ale kedze som to vygooglil za par minut, asi si to nasiel tiez. Google mi vyhodil vela tem kde sa spomina takyto problem s 970 Evo, ale riesenie nebolo nikde. Takze to nebude jednoduche na diagnostiku.

Kratky pribeh: Kedysi davno som mal na notase problem ze WOT mi z nicoho nic na par sekund brutalne seklo a blbol zvuk. Nebolo to ale uplne z nicoho nic, vsimol som si ze sa to stava ked sa objavil pri mne nejaky novy tank. Bolo to zahadne a dlho mi trvalo nez som prisiel na to ze Windows 7 si vyrobil tak 500 nejakych virtualnych sietovych adapterov. A ked uz ich bolo dost vela, viedlo to k takymto zasekom.

Prave kvoli tomu ze si skusal rozne kombinacie hardware sa ja priklanam k tomu ze problem bude na strane software.

Mozno skus uviest strucne bod po bode, co vsetko si skusal, hardware aj software.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Jacob »

Tak staci sa nam odrazit od toho testu len s cistou instalaciou a tou jednou hrou .. ako ono to robilo aj pri inych hrach WOT nieje jedina. .. nedaval som tam ozaj nic .. ani afterburner ani nijake pomocne softiky ,.. proste len cista instalacia + ovladace a update win+ hra . Zatial so to dnes na intely neopakovalo .. ale aj tak ten jeden pripad na to vsetko vrha ine svetlo .. uz som mal tu AMD dosku zbalenu a nachystanu na RMA no po tomto ju posielat nebudem. Ta Shirova myslienka sa mi zatial zda najblizsie aj ked moc sa mi tomu nechce verit stym zdrojom .. ale za tie roky som sa stretol uz z roznymi podivnostami. No tiez mam pocit skor nejakej softwarovaj chybe .. ale to by uz mohol byt len samotny win . .nakolko to slo dlhe mesiace ako na intely tak na AMD .. mohol prijst nejaky win update a .. ale to je tiez take no ..

Ked som kupoval AMD dal som tam ten disk "970" z intelu + taky isty z dalsej dosky co som mal ale nepouzival . tak som mal 2x 970 evo 250GB v dvoch slotoch .. ten druhy som potom kratko na to vymenil za novy 970 evo 1TB ... predcasom to zacalo blbnut na tej 250tke tak som ich v slotoch prehodil .. a zase blbol ten 250 systemovy v tom druhom slote tak som teda vymenil tu 250 za tu druhu co mi zvysila po vmene za vecsi. aj tak to robilo, stoho teda vychadzalo ze sloty nie su problem, ale system tak som hodil ten 1TB na ten stary intel kedze tam mam len jeden m.2 slot rozdelil ho na C/D a nahodil cisty win .. zo vsim vsudy co instalujem .. slo to 2 tyzdne a dneska doobedu to spravilo prvy krtat na tejto zostave.

Cize v jednoduchosti prehadzujem zostavu kde v kazdej su spolocne 3 veci , SSD, grafika a zdroj ..
Naposledy upravil/-a Jacob v Pi 31. Dec, 2021, 22:32, upravené celkom 3 krát.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1796
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Ivko »

Ja by som začal kúpou iného SSD a Samsung by som určite vyradil z výberu (všetky čo máš sú Samsung, teda vždy dávaš ovládače od toho istého výrobcu)
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Nahodne mrznutie systemu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Urcite nic nebolo v resource monitor? Ak si zobrazis diskovu sekciu a zoradis si to podla zapisu alebo citania, tak sa musi nieco ukazat. Ta appka je in memory tak by mala prezit. Pripadne skusit linux a kontrolovat iotop, iowait a dmesg na io errors.

Este by som skusil starsi build win a zakazal update.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE

Návrat na "Hardware všeobecne"