NAS

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1512
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

NAS

Príspevok od používateľa darklol »

Ahojte,

idem sa pustat do budovania NASka a chcel bz som nejake doporucenia. Rozmyslam nad Synology. Bude tam bezat sonarr, bazarr a radarr. Budu tam storovane filmy serialy fotky a nejake zalohy. Pravdepodobne by som tam chcel presunut aj plex server. Otazkou je ci ist do futureproof 10 gigovych portov alebo nie. samozrejme tomu by som upravil aj vyber hlavneho switchu. V domacnosti bude 3+ zariadeni ktore mozu prehrat 4K HDR video. Ist ci neist do budovania siete pre 10Gbe? Switche a pripojenia budu 1gbe ale ide mi o to tahanie z NAS ci to riesit a ci by napriklad synology DS1621xs+ dokazalo potiahnut viac 4K connections. Primarne asi hladam NAS so 4 baymi kde budu osadene asi 8TB disky
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1634
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

10gbit mi nepride uplne ako must have zatial, na druhu stranu ale by to mohlo "spouzitelnit" LUNky na ukladanie hier napr, aj ked stale bude latencia celkom problem. mozno po pridani cache by to mohlo byt ale zanedbatelne. neviem, rozmyslam nahlas :D mam doma 10gb sietovky pre nasko aj pre pc, chyba uz iba switch ale rovnako chyba aj motivacia to dokoncit, lebo mi to netreba.
pri 4k connections asi bude zalezat dost na tom ci budes transkodovat alebo nie. kazdopadne cpu to nema najslabsi, no nakolko to utiahne neviem, lebo u mna bezi max 1 stream. mam DS3018xs
DS920+ ma tiez hodne vykonu, mozno pri ozeleni 10gbit by to mohla byt fajn volba. na druhu stranu, 2x1gbit neni uplne ideal. zase ale kto vie kedy by mne/tebe zacali chybat vyssie rychlosti. 4 roky? to by som pravdepodobne zariadenie uz vymienal
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1512
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: NAS

Príspevok od používateľa darklol »

nieje to must have ale tak je to viac futureproof minimalne pri switchi lebo ten nebudes chciet menit tak skoro. cize pravdepodobne NAS ist mozno do niecoho lacnejsieho a ozeliet 10gbe a ked bude nejaky bottleneck tak potom vymenit. pripravit na to infrastrukturu kebyze sa da. co sa tyka diskov do NASka ktore odporucate? asi preferujem WD ale necham si poradit
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: NAS

Príspevok od používateľa Miso122 »

nejake non-SMR. celkovo maju najlepsi pomer cena vykon Seagate IronWolf, ak chces nieco lepsie tak IronWolf Pro
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1634
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

tak urcite, ak ides tahat kable, bolo by blbe tam nalozit nejake cat5e, setrit na switchi atp. :D
kazdopadne 1621xs+ je beast. 1621+ je tiez zaujimave, lebo amd procesor. 920+ je ta najlacnejsia alternativa. ale popytal by som sa mozno na reddite co plexuju, ze ako ktory zvlada streamovanie, ako jeden 4k stream da hocktore v pohode, 3 netusim.
do diskov by som siel do ironwolfov, mozno nejake nas toshiba. s wd red nie su najsamlepsejsie skusenosti.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

preco za tie peniaze nejdes do nejakej vlastnej skladacky? Vyjde ta to menej a vykonovo budes inde. Treba mysleit aj na pripadny rebuild. Inac aky RAID ides spravit? Ides na rychlost alebo co najvacsiu kapacitu?
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: NAS

Príspevok od používateľa molnart »

problem skladaciek je form-factor, proste to bude vzdy vyrazne vacsia skrina ako dedikovany NAS a musis to rozobrat aby si prehodil disk. zasa synology resp. akekolvek NAS ma pre mna osobne nevyhodu v trochu sprasenom filesysteme, z custom NASu vytiahnem disk a vlozim do akehokolvek ineho PC a prakticky plnohodnotne pouzivam, pri synology to take jednoduche nie je - sice da sa to, ale nie na bezne uzivanie.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

otazka je ci na 4K stream potrebujes viac ako gigabit - takze nie.

dalsia otazka je, ci styri fyzicke tociace sa disky dokazu uzivit viacero 4K streamov naraz, pri mudrom nastaveni filesystemu (ktory nebude ako sprosty tahat 4K bloky ale velky machochy 256-1024kB) to zvladnes, pri hlupom nastaveni sa stane to ze budu lietat hlavicky ako sproste namiesto prenasania dat. Tak nejak si tipnem ze tri datove toky po 10MB/s na hrane zvladnes ale bude zavisiet od datoveho toku (3x 30MB/s je ine nez 3x 5MB/s a pritom paradny 4K obraz mozes mat aj na 5MBs = 40Mbit/s)

SSDcka samozrejme tento problem (seek time versus transfer time) nemaju.

1621xs mi pride strasidelne, strasidelne draha na to aka je to hracka. Za tie prachy by som skladal, mal by som ukrutne lepsiu masinu aj s diskami akurat ten form factor by zrejme nebol taky chic... lebo sa neorientujem v bednach. Urcite taka pekna mala ťuťuňuňu existuje, len ja nepoznam.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: NAS

Príspevok od používateľa Miso122 »

pri postavenom NAS-ku kazdy mysli len na to, aky HW dostane za rovnake peniaze.. ale co SW, nejaky open source OS sa nemoze rovnat Syno DSM, hlavne z hladiska funkcii a pouzitelnosti pre bezneho pouzivatela.
ITX >>> ATX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

otazka je, co ten bezny pouzivatel v skutocnosti potrebuje. Radarr, Bazarr, kódovačč, prehrávačč, uložovačč, taketo veci.
95% funkcii v DSM nepouzije.
Chalan chce z toho streamovat filmy a ukladat rodinne fotky. To mi neprislo narocnostou na urovni on-line replikacie datacentier po celom svete.


Procesor pouzity v hentej Synology "veci" je z roku 2015. Ja som uz zopar skladackovych NASov postavil - ale zase ja som storage/datacenter clovek - a zatial sa nikto nestazoval. Henta cena je absolutne sialena ohladom na hardware, o styroch diskoch mam silne pochybnosti : keby bolo riesenie na mne, je to skladacka s daleko nabuchanejsimi parametrami napriklad 64GB RAM, AMD 5700g a hlavne 6x 12TB disky namiesto 4x 18TB.

Dovodom by bol vykon a to ze nie si odkazany na support/warranty Synology ked sa volaco stane. Ked odhliadneme na form factor ktory vies dosiahnut aj na skladacke a na jednoduchost pouzitia funkcii v DSM software (a zaroven lock-down), je to prakticky vo vsetkom lepsie.

Po dvoch rokoch ti skonci zaruka na tuto drahu hračku a potom co ? Na samo-domo skladacke vymenis kazdu jednu suciastku. Dnes mi bezi v kumbale v byte NAS zlozeny asi v roku 2014 a kazdu jednu vec na nom vymenim keby daco, co by si spravil so Synology z toho datumu ? Kupil si za 1600,- dalsi ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ked uz som pri tych diskoch ... 18TB je najlacnejsi okolo 350,- eur, mne sa momentalne lubia tieto poľudštené (SATA) 12teráky z datacentier :
https://www.gelis.cz/western-digital--h ... rrency=eur

5 rokov zaruka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja som si chvilku siel windows server, potom openmediavault, potom ubuntu server a posledny rok na synology... teraz by som sa toho pohodlia uz nerad vzdal :D

Jednoduchy priklad: Chces zalohovat PC. Das instalovat apku zo storu, pridas task, navolis retenciu, hotovo.

Na inom systeme: Googlis ako nainstalovat docker, nainstalujes ho. Pol dna googlis co a ako s dockerom, lebo ho vidis prvy krat. Dopracujes sa k tomu ze das docker pull linuxserver/duplicati... Crashuje, pri starte. Najdes diskord server tvorcu imageu, pises tam. Poradia ti, bezi to uz. Vsetko nastavis, restartnes a ono si to zmaze config, lebo zle nastavene prava do config foldra...

10 minut prace vs cely den. A takto sa tie veci kopkuju az zistis ze nie je tyzdna aby si sa neprihlasil do servra a nieco tam nesteloval.


V synology som bol za posledne 3 mesiace prihlaseny len raz... ked vypadla elektrika, tak skontrolovat ci bezi vsetko ako ma.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasne, vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.
My sme napriklad riesili backupy cez ten anciáš Veeam zadarmo, tiez pridas task, hotovo.

Co sa tyka dockeru... ano to je komplikovane. Ale zase su ludia ktori "umějú" a proste by nesli do nejakeho closed riesenia nad ktorym nemaju kontrolu. Treba si uvedomit ze docker nie je pre domaceho Jožka co robi janeviem ake povolanie, nechcem nikoho urazit pretoze vsetky povolania su potrebne, a je to silnejsi univerzalnejsia technologia nez "konvertovanie videa za behu". Neviem ako dlho mozes updatovat Synology systemy (lifetime ?), neviem ako rychlo reaguju na security bugy, neviem ci mas podporu po skonceni zaruky alebo nemas komu zavolat po 2 rokoch ked nieco nefunguje...

jasne, vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.

Inak inspiracia pre nadejnych home builderov : https://www.amazon.co.uk/SilverStone-SS ... B00HVKMI9S
8x 3.5" plus 4x 2.5" alebo 12x 2.5" za jakz-takz prijatelnu cenu, takisto sa daju integrovane redundantne zdroje keby niekto mal zaujem, dvojcestne SAS radice, 40/56Gbit Mellanox karty pre tych lepsich za par šušňov z ebaju. Navyse co pisem hore 64GB RAM/5700G je univerzalna masina na ktorej spravis bezne veci, pustis Fotošhop, Premieru, Autocad ked budes chcet...


Znovu zopakujem : pre pouzitie indikovane autorom temy "Budu tam storovane filmy serialy fotky a nejake zalohy" to vyzera tak ze 95% DSM funkcii sa nevyuzije. Za cenovku 1600,-eur s tou konfiguraciou procesorčeku, pamäte, rozsiritelnosti (ram sloty, pci sloty, pocet diskov, bez redundantnych zdrojov, bez SAS) je to pre mna osobne ťažký fail. Tym netvrdim ze neexistuje pre ten produkt klientela... naglančené ťuťuňuňu s farebnymi obrazkami v marketingovych materialoch a Synology Office kde mozes spolupracovat na tvorbe tabuliek (kto to vyuziva ?). Cena technologickeho riesenia sotva tretinova oproti predajnej cene, ten software pre mna nema taky zmysel ani hodnotu.

Ma to aspon nejaky skutocny remote pristup a'la ILO, DRAC, IPMI ? Alebo je to uplne hlupe ze na to pristupis jedine po standartnej ethernet sieti ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1634
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

ten procesor v 1621xs+ neni boh vie co co sa veku tyka, zaujimavejsi mi pride DS1621+
mp3turbo napísal: St 01. Dec, 2021, 09:29 Dovodom by bol vykon a to ze nie si odkazany na support/warranty Synology ked sa volaco stane. Ked odhliadneme na form factor ktory vies dosiahnut aj na skladacke a na jednoduchost pouzitia funkcii v DSM software (a zaroven lock-down), je to prakticky vo vsetkom lepsie.

Po dvoch rokoch ti skonci zaruka na tuto drahu hračku a potom co ? Na samo-domo skladacke vymenis kazdu jednu suciastku. Dnes mi bezi v kumbale v byte NAS zlozeny asi v roku 2014 a kazdu jednu vec na nom vymenim keby daco, co by si spravil so Synology z toho datumu ? Kupil si za 1600,- dalsi ?
zase na druhu stranu nieco crashne, a je odkazany na browsovanie redditov a for, kym v tom nejak nefrcis profesionalne. proste pohodlicko je pohodlicko, preklikat sa par oknami v uicku je o inom ako buchat prikazy do terminalu. ano, odmyslis si dsm a je skladacka lepsia lebo vykon. ale pointa je dsm. tam zistis kolko veci si doteraz nepotreboval a ako bez nich zrazu nevies zit. od backupov, synchronizacie po tie multimedia apply v telefone. vymenit komponenty je samozrejme vyhoda, na druhu stranu synology prave nie su nejake nachylne na skapinanie. cize keby mal nasko z 2014, tak ho pravdepodobne kludne dneska pouziva bezproblemovo dalej.

moj 3018xs ma polovicku toho cpu co ma 1621xs+, vedla neho mam maly server s i5, kdyby neco a toto mi nestacilo na kontajnery a nejake dalsie sluzbicky co mi bezia, ale odkedy ho mam tak som ho zatial este okrem setupu pusteny nemal..
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

s tym hardware som to myslel tak ze tam mozu byt nejake proprietary riesenia, zakladne dosky s cudnym formatom, netypicke zdroje, mas tam ECC SO-DIMM ramky co je uplna parada zohnat a takisto nie su cenovo vobec drahe, akekolvek sibnute naschvály.

To nie je len procesor co nie je bohvieco v hentom modeli, to je cela architektura. Aj pamate DDR3, utekaj zohnat DDR3 ECC SO-DIMM. Hups.

Ja som zvyknuty na datacenter sracky typu kupis RAMku na trhu, strcis tam a DSM zahlasi "non authorized memory, error, stopping". Tak preto rozmyslam ako krivák :) Jasne, netvrdim ze sa kazde Synology z roku 2015 pokazi, ale ked sa mne pokazi moja skladacka, za 60 eur kupim dosku, alebo zdroj, alebo vytiahnem jednu pamat a budem mat 24GB namiesto 32GB alebo... alebo... alebo... a ficim dalej. Ked sa pokazi hentake Synology, zahodis ho a za 1600,- kupis dalsie lebo je ťuťuňuňu.

To je proste jak so zenskymi, pipinka alebo taka co kravu podoji. Minule som v lesoch nad Donovalmi stretol takych dvoch metroseksualov na elektrickych bicyklikoch lebo ved hore do kopca slapat je pre chudobu. Cicenka namalovana lebo ved ide do lesa, keby nahodou medveda stretla - alebo aby bolo namakane selfíčko na inštagram, topanocky minimalne Gučči, skoro na štekloch, chlapcek nocny krem Vichi, denny krem Vichi, voňavočka nieco na urovni Šannel Fajv, nejaky taký šálik mal cez hrdielko prehodeny - taku nejaku handru na august, vies co myslim... proste imidž musi byt.

Presli hadam 5 minut, potom otocka lebo sa s tymi ciciklíkami nikam samozrejme nemohli dostat, a hajde naspat z vyletu. Pravdepodobne sadli do nejakeho minimalne X7 alebo Q8 pod lesom a mozno kazdy z nich prisiel individualne aby sa netlacili... a urcite si stastne ziju az dokial cicenka nezisti ze ju podvadza ale to uz neni moj problem. Verim tomu ze henten chlapcek v zivote nesedel na sedacke lacnejsej nez 10.000 eur, lebo ved to je neprimerane pre jeho "triedu".

No trosku som odbocil. Ano, DSM ma svoje vyhody. Ano, je to drahe jak prasa.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"