NAS

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: NAS

Príspevok od používateľa darklol »

ako ked tak citam co citam. asi sa vykaslem na ten najvyssi model a pojdem do toho ze 920+ keby nahodou nestihalo streamy alebo tak vzdy dokazem ako stream server pouzit nvidiu shield pro ktoru mam tiez.
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12193
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

HW je velmi dolezity. Keby chcel iba o yc ukladat nieco na zdielane miesto v domacej sieti, obcas nejaka ta zaloha fotiek alebo coho OK. Ale chce od toho podstatne viac a chce za to vyhodit dost penazi. Ja by som siel do skladacky a radsej sa tyzden venoval navodom na nete ako co nastavit. To ze dobry a vykonny HW nie je na zahodenie, zistite pri rebuilde pola. Rozdiel je aj v tom, ci sa bude robit rebuild den a viac, alebo sa to zvladne za par hodit. Do toho NASka ide osadit 8TB disky. Taky rebuild bude na hentom zazraku od synology trvat celu vecnost. Samozrejme, cim sa rebuild robi dlhsie, tym vacsia sanca na neuspesnu obnovu pola. A potom sa bude chytat za hlavu, ze prisielo vsetko, aj ked do masiny nahadzal 2000€.

Inac za tie peniaze mas server od dellu napriklad, co je kvalitovo, suportom a vykonovo uplne ina dimenzia
NB: Asus ROG Zephyrus G14
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: NAS

Príspevok od používateľa darklol »

Tak ked chcem aby to bezalo v podstate 24/7 tak uz sa bavime aj o nejakej spotrebe. Asi fakt pojdem do nejakeho lacnejsieho riesenia ako je to 920+ nebudem mat cas to skladat a s tym sa hrajkat. Na zaciatku roka cakame prirastok takze by som asi uvital daco co najjednoduchsie. Cize ked si zoberiem 920+ Tak to vychadza cca 500 plus disky. A pravdepodobne splni vsetko co budem potrebovat. A to zariadenie vymenim o par rokov ked bude moznost ze bude bezat viac ako jeden stream z plexu.
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1634
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

skladacka je cool, ale ked si spocitas ten cas co v tom stopis, tak to vo finale moze kludne vyjst drahsie. 920+ zase neni nejake slabe prditko, nejde na tom virtualizovat windowsy alebo co
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12193
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

Robil niekto z vas rebuild pola aspon pro 2tb disku a viac? Akoze ja beriem tiw lacnejsie NAS na ukladanie veci po sieti, ale ako zalozne medium je to slabe. Je to na kazdeho zvazenie, ci potrebuje NAS aj na kvalitnu zalohu, alebo to riesi len na ukladanie veci o ktore ked pride, nic sa nedeje. Sam pouzivam na docasne ulozenie NASka od synology a qnap, ale dlhodoba a dolezita zaloha putuje inde
NB: Asus ROG Zephyrus G14
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: NAS

Príspevok od používateľa darklol »

nebude to na extremne zalohy nic take nemam. a ked budem robit zalohu fotiek tak budu na 2 uloziskach plus pravdepodobne cloud.
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Robil niekto z vas rebuild pola aspon pro 2tb disku a viac?

nejako sa mi nezda ze by ten blby Xeon co som ja oprdel tusim ako prvy bol az taky slabucky, je to furt stvorjadro, relativne normalne. Vcera som sa natahoval na Xeon E5-2650L cize ekologickom 1.8Ghz [!] starsom 6jadre ktore prehra uplne vo vsetkom s tymto Xeonom... 2.5GB/s write, <10% cpu utilization, samozrejme to nebolo na styroch diskoch.

Neexistuje jediny dovod preco by Pentium3 z muzea nedokazalo NAPLNO vytazit AKYKOLVEK mechanicky disk. Tych sprostych 230MB/s co bude zapisovat na zaciatku media (velke vonkajsie stopy) a cojaviem 130MB/s na najmensich vnutornych stopach dokaze kazdy procesor, aj ked bude pocitat Raid6 cize dvojnasobnu paritu - a to nebude v tomto pripade.

Inak ked uz som pri tomto... na 18TB diskoch ak chces pouzit styri kusy by som NIKDY V ZIVOTE svoje vlastne data nepostavil na Raid5. Dovod je tzv. URE - unrecoverable read error, ktory ti matematicky zacne pri tejto kapacite vychadzat na garantovane zlyhanie :) navyse ako spravne hovoria chalani, rebuild 18TB disku bude trvat STRASNE dlho aj ked pojde maximalnou rychlostou. Keby to islo 150MB/s tak to mas 18.000.000 deleno 150 = 120.000 sekund = 33 hodin ak zostavajuce disky nebudu absolutne nic robit a ak rebuild bude mat 100% co nebude. Takze realisticky kukas na dva dni MINIMUM, a uplne kludne tri dni... ja som zvyknuty ze ked mi prdne disk, tak sa zacne pocitat parita krizomkrazom cez VSETKY ZOSTAVAJUCE disky ktorych mam typicky nad 80 kusov, nezriedka 300 kusov :) cize za DVE MINUTY bezim zase v plnej redundancii. Navyse samozrejme nie som v "raid5" rezime.

Ked si zoberes ze mas styri rovnake disky, kupene z jedneho obchodu, v jeden den, z jednej krabice ktora nejakemu nafajčenému debilkovi padla z vysokozdvizneho vozika v pristave v Rotterdame... ja osobne by som nikdy nespravil Raid5 na takejto kapacite. A raid6 si nemozes dovolit lebo to zahodis kapacitu dvoch diskov cize 2x18TB = 36TB v tomto pripade... absolutna sialenost.

Znovu opakujem, ked uz to musi byt, ja by som isiel do 6x 12TB alebo este podstatne vyssie s poctom diskov. Raid6 teda odolnost voci sucasnemu zlyhaniu dvoch diskov, ocenis aj v pripade kedy z degradovaneho Raid5 pola nevies precitat data z nejakeho disku :) a zistis to samozrejme az pri tej rekonstrukcii lebo čačané GUI ta kompletne odtieni od low-level parametrov. Ja napriklad viem ze na jednom mojom disku mam 121 neprecitatelnych sektorov a 33 zlyhanych zapisov... cize ten disk absolutne zjavne umiera. Lenze ty v ťuťuňuňu farebnej obrazovečke neuvidis taketo informacie - ty uvidis az ked ti disk umre - a hlavne nikdy predtym ti system neposle mail/sms ze "doriti nevedel som precitat nejake data zo sektoru 2838572"
Mam to ako tretiu kopiu dat (druhu zalohu) na Raid6 cize s dvojnasobnou vnutornou redundanciou tak ma to zatial nesere.


edit : sranda je kupit enterprise/datacenter disky. 4TB za par susnov, ja som kupil 6TB HGST po 50 dolarov kus ale to bola vynimocna cena, vacsinou su 4TB tak okolo 40$. Oplatia sa daleko viac nez nove načinčané 18TB z obchodu po 350,- az 450,-eur, daleko vacsi vykon, neporovnatelne lepsia spolahlivost, odolnost voci vibraciam a taketo tie blbosti. Bohuzial problemom je zvuk, nie su tiche, takze zostavu 8x 7200rpm asi nechces mat pri posteli... nezda sa mi ze by to bol tento pripad len hovorim. A treba mat na ne SAS Radic cize nejdu do takychto 1600,-eurovych hovien, zato v 400 eurovej skladacke krochkaju blahom. A majitel tiez...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: NAS

Príspevok od používateľa Hexaris »

Suhlas, ze pri tejto kapacite by som sa posral ak by recovery trvalo 3 dni :) Viac diskov a mensia kapacita. Ja akceptujem max 1 hod, idealne ak mam resilvering do 5min. Tieto mega disky mozno tak na cold storage/bucket. Mna caka teraz nieco do racku do 10TB, musi to podporovat AD. Syno ako storage backup by na to postacovalo, ale ked tak poreferujem (vykon) co sa poriesilo, mam na to cca 2 tyzdne.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12193
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

Urcite sem napis, takto velky storage je zaujimava vec. Ono na tom synology, aj lacnejsom taketo kapacity rozbehas, ale to pripadne recorvery RAIDu musi byt smrt :D

Mp3turbo: nevidim problem NASko si rozbehat aj na starsom xenone. Ide o cas za aky das dokopy opat raid. Cim kratsi cas, tym vacsia sanca na uspech. Samozrejmostou je mat zariadenie napojene na dobru UPS
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5277
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

8+8+8TB rebuildovalo den na 1517+
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1634
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

Ked spominas tutu nunu krabicky, tak konkretne, kedze syno ta na take veci upozorni, alebo si to kludne mozes v tutu nunu obraztekovom systeme obzriet sam. Keby ti vadili tutu nunu farbicky vadili, mozes kuki cez konzolu
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12193
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

@SKiLEX ta 1517+ bola v konfiguracii Quad Core Atom a 8GB RAM?
@werwest SW synology a qnapu su v pohode. Dokazu toho vela o tom potom. Len ten HW za tie peniaze nie je ziadna slava, ale tak je to dan za to ze je to take AIO zariadenie. Iba stricis disky, zvolis raid a hotovo. Potom si len zapinas a nastavujes sluzby o ktore mas zaujem
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5277
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

ano, presne ta konfiguracia
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1634
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

Ano, vsak nikdy som netvrdil ze hw je pecka, ale zase to neni prislabe zeby to bolo nepouzitelne. Ani nespochybnujem ze vykonnejsia skladacka bude vykonnejsia. Zase ale blbosti ze preto, ze to mozes ovladat cez jednoduche ui tak to vlasnte nevie ani disk info su odveci
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: NAS

Príspevok od používateľa shiro »

Pravda, na syno sa da bez problemov pozret stav HDD a SMART. Netreba ziadne "hardcore hackovanie" cez SSH a funguju na to aj notifkacky do mailu :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Nákupná poradňa"