NAS

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ano, vsak nikdy som netvrdil ze hw je pecka, ale zase to neni prislabe zeby to bolo nepouzitelne.

dneskaj bude pouzitelne prakticky vsetko.




>> Ani nespochybnujem ze vykonnejsia skladacka bude vykonnejsia.

nebude, tam proste od nejakej hranice ktora je velmi nizko ... kazdy procesor dnes zvlada vypocitat jeden blby XOR kvaltom ~150MB/s co je stredna rychlost bezneho disku.



https://postimg.cc/HVcdFZ6q

410MB/s cize 3300Mbit/s, styri disky 5400rpm WD Red 3TB, hento nie je maximum - proste som zobral prvy velky subor co ma napadol a kopiroval do "nuly". Neviem kde sa na tych diskoch nachadza, urcite nie na zaciatku - to by hodilo okolo 600MB/s cize 4800Mbit/s.
Procesor G2020, pomalsi nez slimak so zahustenym slizom, zalepenym jednym okom a škulavým druhym :) napriek tomu dava >400MB/s pri 22% zatazi a ako vidno na tom grafe, bez diskovych operacii ide tiez okolo 10% v dosledku veci co tam bezia/nebezia. Cize zataz samotna pri 400MB/s transfer je okolo 10% a to je strasidelne horsia architektura z roku okolo 2013.

Nerieste CPU, to nie je absolutne dolezite pre disky a RAID samotny. Samozrejme ked chcete pustat nejake aplikacie, transkodovanie atd, potom uz ano.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Pravda, na syno sa da bez problemov pozret stav HDD a SMART.

to som nevedel, posle to aj email ked zaregistruje zmenu / inkrement nejakeho kritickeho parametru ? Alebo nejake ine upozornenie ?

Lebo to ze si mozem pozret ze mam na disku1 smart data ABC, to je fajn... ale ked nepozeram polroka tak neviem ze mam na disku1 vadne sektory, ze mam na disku2 vadne sektory...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6696
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: NAS

Príspevok od používateľa molnart »

mp3turbo napísal: St 01. Dec, 2021, 09:52 ked uz som pri tych diskoch ... 18TB je najlacnejsi okolo 350,- eur, mne sa momentalne lubia tieto poľudštené (SATA) 12teráky z datacentier :
https://www.gelis.cz/western-digital--h ... rrency=eur

5 rokov zaruka.
preco su die disky take lacne? ja som podobne ultrastar dc v 8TB prevedeni kupoval polroka dozadu sa +/- rovnaku cenu a prislo mi ze to bol brutal deal, ved teraz na alze stoji 8TB disk viac..

vy co riesite raid na doma: na co? pre co? ako potom riesite zalohy? to vam bezia doma nejake kriticke systemy ktore sa musia duplikovat? ja by som raid riesil jedine na virtualky, na data "domaceho typu" v zivote.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: NAS

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ja len doplnim ze v pripade syno asi testnem btrfs aj ked asi nie R5/6 :) a co sa tyka notifikacii ... popri tom kazdy mesiac posle stav diskov.

@molnart tak ja to riesim ako som spominal skorej nas-nas-nas-backblaze tak to snad vsetko naraz nezomrie
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1635
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

A vies aj nastavit threshold.
Btrfs je fajn, s nim mozes potom deduplikovat zalohy s abb/hyperbackup/drive. Je jedno aky raid, syno btrfs raid nepouziva
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neviem preco su tie heliove WDcka take lacne - je tam jasne napisane ze su nove, ale podla mna to budu nejake ľavobočky, rozbalene nenainstalovane a podobne. Ich typicka cenovka je uplne inde. Ber alebo nechaj tak, 5 rokov zaruka tam je, ak mam zaujem pytal by som sa kde - ci v tejto firme alebo priamo od WD.

Velakrat som kupil pouzite disky kde este zostavali 2-4 roky zaruky priamo od vyrobcu lebo to boli enterprise disky s original 5-6 rocnymi zarukami podla serioveho cisla. S takym businessom nemam problem. Kedze su disky za tretinovu cenu oproti novym :) tak si proste zvysim redundanciu, sups styri kusy do suplika a vymalovane, furt to mam o strasne prachy lacnejsie nez nove z obchodu. Tato strategia mi uz strasidelne dlho vychadza, asi 15 rokov, a planujem v nej pokracovat.

NAS zalohujem na dalsi NAS a samostatne disky, geograficky oddelene. Aj preto nemam strach z pokazenych diskov. Mam tam fotografie, videa, pracovne veci, nechcem prist o jeden jediny bajt z nich.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: NAS

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ja beriem poslednu dobu iba datacenter ssd, ale platnove ma zaujimaju do buducna. Okrem vyssie linku kde su 12TB, odkial este beriete?
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5353
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mp3turbo napísal: St 01. Dec, 2021, 22:19 >> Pravda, na syno sa da bez problemov pozret stav HDD a SMART.

to som nevedel, posle to aj email ked zaregistruje zmenu / inkrement nejakeho kritickeho parametru ? Alebo nejake ine upozornenie ?

Lebo to ze si mozem pozret ze mam na disku1 smart data ABC, to je fajn... ale ked nepozeram polroka tak neviem ze mam na disku1 vadne sektory, ze mam na disku2 vadne sektory...
Obrázok

Taketo upozornenia tam boli defaultne... V mailoch cervenym zvyraznene hodnoty ktore sa mu "nepozdavaju"



nechcem aby sa to tu zvrhlo na to ze synology je jedina volba... len mi pride vcelku nedocenene :D
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

v pohode, podla mna normalna diskusia. Nepytas sa, nedozvies sa.
Disky ja berem v Nemecku lebo tam mam zazemie, a na Ebajovi :

https://i.postimg.cc/Pxp9FXD5/6tb.png
https://www.heise.de/preisvergleich/tos ... 12533.html


Ten Ebay bol 12 diskov - chalan mal 10 balikov takych, uplne nove, nepouzite. Zmizli v priebehu asi 5 minut, mne sa usiel jeden jediny, bol by som kludne kupil 5x 10 a predal so ziskom. Snad pred Vianocami mi dojde "bednicka", ak nezabudnem potom sem vycapim fotografiu ... aj so svetielkami.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12225
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

a da sa pouzit SW zo synology na custom NAS? Skusal to niekto?
este z takych znamejsich hotovych rieseni sa da pouzit QNAP
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6696
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: NAS

Príspevok od používateľa molnart »

xpenology, ale je to taky dost silny hack a zverit tomu data chce kus odvahy. a neviem v akom je momentalnom stave, ci podporuje posledne verzie DSM
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1635
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS

Príspevok od používateľa werwest »

xpenology tak na skusacky, chce to odvahu, ako bolo spomenute :D
qnap mava lepsi hw, za to o dost horsi sw. to potom clovek moze rovno skusit nieco diy
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: NAS

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ten qnap by bol fajn skrz zfs, ale prave ta SW stranka ma odradza. Idu viac dopredu, ale za cenu problemov a nekonzistencie UI a pod.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5353
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

konzistencia UI je este v pohode.

Ale jak tuto typkom na fore zasifrovalo data skrz nejaku slabinu v systeme :D by si sa smiechu nezdrzal
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7254
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: NAS

Príspevok od používateľa Kyselinka »

HellAngel napísal: Št 02. Dec, 2021, 10:48 a da sa pouzit SW zo synology na custom NAS? Skusal to niekto?
Mam to uz par rokov na NAS v podpise. Zatial bez problemov...

Návrat na "Nákupná poradňa"