NAS

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8549
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: NAS

Príspevok od používateľa shiro »

4k h265 UHD BD ripy mavaju bezne do 50Mbit, webripy 10-20Mbit. Na bezne pozeranie na 50-60" TV bohate staci. Samozrejme, pokial sa clovek nehra na video-audiofila, co to kazdu chvilu pauzuje a porovnava kvalitu...strasna zabava z takeho pozerania :laugh:

Riesit 4k v h264 je nezmysel, ten kodek nebol robeny na 4k a je pri tomto rozliseni neefektivny. Zbytocne velke subory oproti efektivnejsiemu h265 a rozdiel v kvalite ziadny.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5353
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

turbova neoverena teoria napísal: St 05. Jan, 2022, 22:11
Spoiler: ukázať
disky preto problem, lebo ked z nich prestanes citat linearne teda sekvencne co by sa dialo pri jednom akomkolvek streame (fullhd, 4k, 6k, 8k) a zacnes robit dve veci naraz, tak prenosova rychlost sialene pada dole. Disk musi behat hlavickami horedole ako sialeny a namiesto prenosu dat drtivu vacsinu casu stravi behanim hlavickami.

Vyskusaj to doma takto :
- zacni kopirovat akykolvek velky subor z jedneho disku na druhy. Zapis si rychlost. Kludne to moze byt SSD->HDD, dolezite je ze JEDEN subor
- resetni pocitac aby sa vymazali cache v pamati [!]
- kopiruj ten isty subor z jedneho adresara na HDD do druheho adresara NA TOM ISTOM hdd.

Porovnaj si rychlosti v prvom a druhom pripade. Ak by ti este nevypadli čočky, kludne si daj dalsi zlozity pripad : kopiruj dva velke subory na tom istom HDD sucasne a porovnaj s rychlostou pri kopirovani jedneho suboru na tom istom HDD. Podla disku, jeho rychlosti, fragmentacie a pozicie na disku (prazdny disk pouziva vonkajsie najdlhsie stopy ktore su najrychlejsie, plny disk pouziva vnutorne najpomalsie stopy) dosiahnes odhadom :

a) 150MB/s pri prazdnom disku na zaciatku pri kopirovani jedineho velkeho suboru z SSD
b) 10MB/s pri kopirovani jedneho suboru v ramci toho isteho HDD cize sialeny rozdiel
c) pri dvoch sucasne kopirovanych suboroch na tom istom HDD by to kludne mohlo padnut na 3-5MB/s.

Tento problem sa samozrejme netyka SSDciek pretoze tie prakticky nemaju ziadny "seek time", pristupove doby su prakticky nulove na rozdiel od 6-10 milisekund pri harddiskoch. A tych pohybov je strasidelne vela kazdu sekundu...


Samozrejme ze cim viacej diskov v policku mas, tym mensi tento problem bude lebo pracuju paralelne. Trosku zachranou pred tymto cirkusom moze byt nastavenie oooooooobrovskeho clustra napr. o velkosti 8MB alebo 16MB (cize sa nebudu najmensie logicke jednotky pocitat v 4kB zhlukoch sektorov, ale taketo obrovske), lenze to neumozuje kazdy suborovy system, kazdy NAS a hlavne... zdaleka-predaleka to nie je univerzalne nastavenie pre kazdy typ dat. Hodi sa absolutne vyhradne len pre taketo obrovske medialne subory, pretoze pri pouziti klasickych suborov by doslo k neuveritelnej neefektivite (kazdy subor je velkostou zaokruhleny na 8MB hore, cize 60kB dokument z Wordu zozere nech sa paci 8MB fleku na disku). No ale toto je uz natolko komplikovana vec, ze pri tvojich dvoch diskoch a otazkach by som do niecoho taketoho ani neskusal spekulovat. To uz je naozaj Storage Univerzity, vysoka skola.
Schvalne som to vyskusal... 2x subor na starom prasivom 2TB SV35, data zapisane v poslednych 10% kapacity, gigabit internet. A k tomu kopirovanie 2 suborov naraz

Obrázok

povedal by som ze na 2x 4k stream to je s prstom v nose...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale ano, da to - ja ti pisem ze 4K stream je pre kazdeho z nas nieco ine, tam to zacalo. Ja sa mocem okolo chlapcov s Red kamerami, tam ma stream 280 MB/s no tak vidis. Ked sa chceme bavit o 10Mbit/s tak to zvladnu, v poriadku. Upozornil som na jednu vec o ktorej nikto predomnou nerozmyslal, bude to ponaucenim aj pre ostatnych co tento artikel precitaju v buducnosti, jednoduche ako jablkova štrudla v rúre :)

Hentie rychlosti kopirovania su akurat do cache - subory sa len citali a zatial nezapisovali.
Windows tie data na zapis drzal v pamati == vydrz par sekund az dojde RAM a uvidis ako to padne dole (kludne si otvor Task Manager, klikni na RAM a pozeraj ako sa zvysuje "Cached" counter). Rozhodne dva subory 85MB/s neudrzi lebo to znamena 85 citat a 85 zapisovat cize ~170MB/s spolu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5353
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Cital som z HDD, zapisoval na SSD. Pri prehravani videa tiez nezapisujes... Cize to znamena 85MB citat a nic viac.
Ziadna cache sa nekonala.

Bit rate pri hocakom filme ktory stiahnes z internetu sa pohybuje bezpecne na 2cifernych hodnotach v Mbitoch.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: NAS

Príspevok od používateľa Miso122 »

A myslím že raw súbory z RED-ky tu nikoho nezaujímajú.
ITX >>> ATX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mna ano :) ak sa bavime o filmoch z internetu, tak spravne. 2ciferne datarate znamenaju 1.5hod film do 67GB.
Mam zopar filmov dlhsich, stiahnutych z internetu ale tych je naozaj malo.

Takze tento boj zavreme - ano, z HDD sa daju prehravat dva 4K naraz a zvlast ked maju 10Mbit datovy tok lebo to je 1.2MB/s pre kazdy z nich. To zvladneme.

Nikde som netvrdil ze to je naopak, len som upozornil na dolezitu vec. Narocnejsi uzivatel s tym velmi jednoducho moze mat problem (strihanie 4K na Premiere je absolutne utrpenie na HDD i ked samozrejme to je uz ine pouzitie nez prehravanie h265 filmu z internetu).

Tak, koniec, ideme dalej.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: NAS

Príspevok od používateľa Miso122 »

Keďže RAW súbory nie sú určené na prehrávanie, ale ďalšie spracovanie. Tak je v téme o prehrávaní 4K filmov úplne jedno že ty máš na to iný názor ;)
ITX >>> ATX

Návrat na "Nákupná poradňa"