Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12932
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ahojte,

Rád by som poprosil o radu od miestnych legiend na margo notebooku. Pôjde o:
- 15" veľkosť
- kupuje sa na dlhšie, ja vyberám ale s obavami, aby sme nemali turd, ktorý bude po pár rokoch na vraždu
- žiadna graficky náročná práca (a s novými CPUčkami je aj iGPU viac než dosť výkonná)
- využitie - školská práca, kancelárska práca, takže hovoríme hlavne o prehliadači, telko SW (Zoom, Teams) a Office softvéri
- cenovo do 700€ (pôvodne 600€ ale ja doplatím extra do 700€).

Ja na to idem hardvérovo:
- 15" veľkosť
- AMD Zen 2
- aspoň 8GB RAM (premýšľam, či riešiť 16GB alebo je ešte stále výhodnejšie dokúpiť 8GB neskôr)
- aspoň 512GB RAM
- klávesnica vrátane numerickej časti
- senzor odtlačku prstu (creature comfort)

Vyšiel mi
https://www.alza.sk/lenovo-ideapad-5-15 ... 767041.htm
- výborné CPUčko
- čítačka odtlačkov prstu
- možnosť USB-C nabíjania
- dotykový displej
- kovové telo (určite to bude klasická kombinácia, možno vonkajšok hliník a vnútro plast alebo len deck bude hliník apod.)
pozdáva sa mi ale viem, že tu môžu byť veci za oponou, ktoré ja nevidím a že všetko ostatné je :shit: .
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12225
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa HellAngel »

https://www.alza.sk/lenovo-ideapad-gami ... 723066.htm

nema sice citacku odtlackov ale to hadam nie je problem a je bez OS. Co je na jednej strane vyhoda, aspon nemas po starte NB kopec zbytocneho balastu v notasi. Mas ale vykonejsie CPU aj grafiku
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12932
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

To je inak masaker, že za skoro rovnakú cenu je už mašina aj s parádnym CPU a GPU, akurát čo baterka? Udávajú len 5h (neviem, či to počítajú pri hraní) plus je aj hrubší, ťažší a ak dobre vidím, tak plasťáčik. Síce keby to bolo pre prácu aj s gamingom, tak nebolo by o čom i za cenu kompromisov ale pre toto určenie premýšľam, či to má zmysel.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa pepkopav »

ten ideapad série 3 má parametre fajn,len kvalita neakceptovateľná...ideapad aj série 5 je úplné minimum akceptovateľnej kvality...série 1 a 3 sú riadna bieda...radšej niečo menej výkonné ale kvalitnejšie...

nejaký hp probook,lenovo thinkbook,acer aspire 5 alebo asus expertbook,sú na tom s kvalitou podstatne lepšie...

https://www.itsk.sk/acer-aspire-5-a515- ... 57714.html

niečo takéto...
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12225
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa HellAngel »

To bez pochyby. Ideapady su dielensky bieda, sracka.... No ponukaju v zaklade slusny vykon a ak nie je poziadavka na mobilitu a caste prenasanie, je to slusny kompromis. Urcite ak sa bavime o tom, ze co najlepsia vydrz na bateriu, kvalitu, spracovania, vahu by som doporucil tebou spomenute notebooky.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa pepkopav »

ak bude stáť otvorený na stole a používať externú klávasnicu a myš,tak by nemal byť problém...hardvér je ok,bieda je vypracovanie,s tým s tebou súhlasím...
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12932
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Takže buď fičúry alebo celkovo lepšia konštrukcia. Takto, keďže Ideapad 5 spĺňa minimálne kvalitatívne minimum a má taký výkon, aký má (viď. ten z môjho pôvodného príspevku), tak aj tak by si povedal, že sa viac oplatí zobrať o niečo až o trošku viac (výkonovo) horšie modely z rád, ktoré si spomenul, resp. Lenovo ThinkBook, Aspire 15, apod?

Napríklad tento? Dokonca aj 16GB RAM a fičúrkovo ako Ideapad 5, no zase menšia batéria
https://datacomp.sk/lenovo-thinkbook-15 ... 09102.html
ale keď čítam opis konštrukcie, tak píše to isté ako pri Ideapad 5, teda hliník a "iné moderné prvky" = plast.

Inak, také veci ako touchpad so sklenným povrchom sú v týchto cenách tabu?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12225
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ono s tou konstrukciou je to tak vselijako. Pisu ze kovove/hlinikove telo, ale vnutro je lacny plast. Neviem ako tieto nove ideapady, ale starsie mali sice kovove telo, ale paknt boli nasroubovane do plastu a lamalo sa to. Za normalnej predkoronovej situacii, v tejto cene by som takyto ksunt ani nenavrhol, ale doba je blazniva a ak ten notas ma uzit nuekomu mlademu co na nom bude chciet spustit aj nejaku tu hru, tak moc na vyber nemas. Integrovane grafiky su na hranie nevhodne, hlavne tie v notebookoch a ak je tu poziadavka na nejaky ten herny vykon a mas rozpocet aky mas, moc priestoru na manipulaciu nemas. Ak zvolis takyto ksunt, doporucujem prenasat a otvarat minimalne, dokupit aktivnu podlozku a externu klavesnicu a mys
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12932
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ako som písal, na tom sa nebude hrať, toto bude kancelársky orientovaná mašina. Bude sa aj prenášať, i keď podľa mňa nie priveľa.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa pepkopav »

ten thinkbook,ktorý si postol,kľudne môže byť,jeho kvalita je podľa mňa momentálne vyššia ako u probooku,nové série som mal obe otvorené a vnútorná konštrukcia thinkbooku sa mi viac pozdáva...je to slušný nb za dobrú cenu,navyše s prípadným servisom na sk,nie ako ideapady...prenášanie preň nebude problém...no a touchpad so sklom,bohužiaľ bez šancí...keby nebola požadovaná veľkosť,len 15,6" našlo by sa toho viac aj s ešte vyššou kvalitou,nejaký zenbook alebo huawei...
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12932
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ako hodnotíš tie všemožné IPS s cca 60% pokrytím sRGB? Vidím, že to je rovnaká story pre obe tie Lenová, mnoho Dell Vostro/Inspiron, Asus Vivobook/Expertbook - niektoré z týchto majú modely aj s normálnym displejom ale väčšina toho, čo tu vidím má takýto.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa pepkopav »

na toto nie som ten pravý,mne nevadí ani starý tft displej...
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12932
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Každopádne, ja som sa do toho pustil, filtroval som jako blázen, vytvoril som tento veľmi širokospektrálny filter

https://www.alza.sk/notebooky-15-palcov ... 3349609375

s tým, že som išiel cenovo veľmi vysoko, aby som zistil, že ako sú na tom drahšie booky a musím povedať, že množstvo toho 45% NTSC (~60% sRGB) hnoja je šokujúci - 99% pokrytie sRGB je základom pomaly aj pre tie najlacnejšie monitory. Síce to pôjde človeku, ktorému to môže byť jedno ale mne to jedno nie je, aspoň viac rozumiem, prečo toľko obyčajných NTB vyzerajú tak o ničom...každopádne, skončil som s

HP Envy X360 15-ee1002nc
https://www.alza.sk/hp-envy-x360-15-ee1 ... 696558.htm
https://www.extremepcshop.sk/cena/hp-en ... 036857.htm 888€

Dell Vostro 5510
https://www.alza.sk/dell-vostro-5510-d6591875.htm
https://www.ingram.sk/core-i5+25693/del ... c-on-site/ 852€

Dell Vostro 5510 (ako ten drahší ale má len 256GB SSD)
https://www.alza.sk/dell-vostro-5510-d6591876.htm
https://www.gigastore.sk/core-i5+25693/ ... c-on-site/ 775€

čo ostatné? Buď v tých cenách sú otrasné displeje alebo napríklad ako ThinkPad E15 G3 nemajú ani nejakú lepšiu záruku..nie ako tie Vostrá, ktoré majú 3 roky NBD záruky. Je pravda, že v tom filtri sa objavil aj Vivobook 15 s OLEDom ale ten je všade za 1000€ a toľko nedám, rozhodol som sa, že dám do toho aj tých 900€. Toto bude naozaj notebook na dlhé roky. Je pravda, že všetky tieto majú 8GB RAM ale pri všetkých by upgrade mal byť v pohode a nie je problém to v prípade potreby neskôr upgradnúť na 16GB a i keď ten najlacnejší Vostro má len 256GB SSD, tak pri tom cenovom rozdieli by som asi veru radšej zobral a hodil tam normálne 1TB SSD, ak by to náhodou nestačilo (ale malo by).

Je tu niečo, čomu by si požehnal, prípadne máš nejakého skrytého favorita do 900€, ktorého by si chcel pretlačiť?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa pepkopav »

envy určite nie,jeden mám doma na servis,po asi pol roku používania sa šróby vytrhli z plastových základní pántov,servis to ako reklamáciu odmietol,tak čakám na nový vrchný plát,ktorý je vrátane klávesnice a touchpadu,takže pálka...zvonka fajn,zvnútra katastrofa...

vostro je fajn,tento nový model som ešte nevidel ale staršiu cca 1 ročnú verziu áno..je to kvalita zvnútra,zvonku kvalitný plast a kov...ten 3 ročný nbd servis sa tiež zíde...do 900€ bude ťažšie niečo kvalitnejšie,latitude rady 5 je kvalitnejší,len neviem aký má displej...

vivobook s oled,je aj pod 1000€,len ten nb nepoznám...bolo by prečítať nejaké recky a hlavne ho vidieť naživo...displej bude super...zenbook s oled som videl a to je pecka...

https://www.asus-shop.sk/katalog/vivobo ... strieborny

toho pána z asus shopu poznám,len nemám cestu do Zvolena aby mi ho ukázal...najskôr o 2-3 týždne,podľa toho ako rozkáže pani domáca :D
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9984
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Notebook pre prácu/školskú prácu (nie-grafické) do 700€

Príspevok od používateľa stiv »

loleqboleq napísal: Ut 23. Nov, 2021, 23:56tým, že som išiel cenovo veľmi vysoko, aby som zistil, že ako sú na tom drahšie booky a musím povedať, že množstvo toho 45% NTSC (~60% sRGB) hnoja je šokujúci - 99% pokrytie sRGB je základom pomaly aj pre tie najlacnejšie monitory. Síce to pôjde človeku, ktorému to môže byť jedno ale mne to jedno nie je
Mam plastovy teckovy thinkpad tak v dvojnasobnej cene a displej vcelku tragedia. Svetivost slaba, na max je take ze ani v noci to uplne netaha oci, cez den dost zle. Po roku aj nieco tam mam mrtvy svietiaci pixel a nejaky sedy fliak.

Dalsi rok ho davam prec a zbohom. Idem na mbp (ak nejake budu skladom). Tieto podradne tragedie za premium ceny mi uz zacinaju liezt na nervy.
.

Návrat na "Nákupná poradňa"