2TB SSD

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12244
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa HellAngel »

ak to PC/NB budes vyuzivat na klasicke pouzivanie (internet, mail, office, nejaky ten rendering..) tak rychlost ci ma disk 2000mb/s alebo 5000mb/s si nedokazes vsimnut a ani realne tu vyzsiu rychlost nedokazes vyuzit a ani ju v podstate nepotrebujes. Ak ti ale ide len o to, mat na krabicke napisane 5000mb/s kvoli lepsiemu pocitu OK, aj v medicine sa pouziva placebo. Hlavne ze budes lepsie spat. Chalani ti poradili a vysvetlili "voco go" a je len na tebe ci si z toho nieco zoberies. Ohladne RMA (reklamacie). Doporucujem ti disk zobrat zo shopov ako alza, alebo podobne, co ma aj kamenne predajne, lebo inac sa tomu chodeniu na postu nevyhnes
NB: Asus ROG Zephyrus G14
kerestoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 02. Nov, 2020, 14:53
Bydlisko: BA

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa kerestoy »

Ide mi o nabiehanie systemu a o loading pri hrach.Jasne,viem ze mam kupovat v eshopoch ktore maju kamennu predajnu v mojom okoli...
mp3turbo napísal: Po 22. Nov, 2021, 10:26 >> mp3turbo: Nejde mi o to co dosiahnem alebo nie,ale o to ze disk s 5500MB/s bude asi vzdy rychlejsi ako disk s 3000MB/s,nie?

houbelec. Intel Optane neda 5500 a napriek tomu prakticky v akejkolvek realnej zatazi pomlati SSDcka od lava do prava, cim viacej zavisla na diskovych operaciach, tym viac ich vymlati. Samozrejme su aplikacie kde sa jeho schopnosti nedokazu vyuzit, lebo ved desktopove srajdy... ale cim hustejsia zataz, tym viacej im utecie.

Neries to, lebo tomu uplne nerozumies - viac pasikov neni viac Addiddass v tomto pripade. Prakticky rozdiel rychlosti medzi diskom 8890MB/s a 2901MB/s nezbadas. Ani teraz, ani o desat rokov.

Ak si nepochopil to 490km/h Bugatti medzi Trnavou a Bratislavou, tak si zober to iste 490km/h Bugatti a veselo ho pusti na neobmedzene dialnice v Nemecku. Pojde 490 vzdy a vsade ? Houbelec. Daj to Bugatti na Nurgburgring. Bude 2x rychlejsie ako akakolvek masina co ide len 245km/h ? Nebude. Bude o polovicu rychlejsie nez masina co ide 320km/h (lebo 490 je o polovicu viac oproti 320) ? Nebude.

Lepsie priklady ti uz neviem dat.
Ved dobre,ale za aku cenu,1,5TB=4600€
Takze ak mam v kompe konkretne SSD Samsung 970 EVO PLUS 2000 GB a loading hry mam 30 sekund a nasledne SSD vymenim za ADATA SSD 2TB GAMMIX S70 M.2 PCIe Gen4,tak ten loading rovnakej hry bude stale 30 sekund?Neskrati sa ani o sekundu?
Jasne rozumiem prikladu s tym autom,no ked som pred rokom kupoval aktualne SSD a riesil to na inom fore,tak mi povedali ze rozdiel medzi priblizne takymito rychlostami bude,ale taky maly,ze sa neoplati priplatit si zanho.
wingo napísal: Po 22. Nov, 2021, 09:29 Záleží od konkrétnej záťaže. Reálne rýchlosti SSD ovplyvňuje veľa faktorov, ako už turbo naznačil teoretická maximálka diskov je rovnako užitočná ako teoretická maximálka pri autách. Nie je nič nezvyčajné že poradie najlepších diskov sa výrazne mení podľa typu záťaže a pri náročnejších typoch záťaže napr. vedia kvalitné PCIE3 predbehnúť základné PCIE4 SSD.
Pre info kuk napríklad sem:
https://www.tomshardware.com/reviews/ki ... d-review/2
https://www.storagereview.com/review/ki ... ssd-review
OK,ale tu sa nebavime o zakladnych PCIE4 SSD.Tak po lopate aby som to vysvetlil.Ktory z tychto diskov bude rychlejsi pri nabiehani systemu a loadingoch v hrach?
Samsung 970 EVO PLUS 2000 GB
alebo
ADATA SSD 2TB GAMMIX S70 M.2 PCIe Gen4
Naposledy upravil/-a kerestoy v Ut 23. Nov, 2021, 23:02, upravené celkom 1 krát.
MSI MPG B550 GAMING PLUS;Ryzen 7 5800X3D & ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB;GIGABYTE GeForce RTX 4090 WINDFORCE 24G;Crucial Ballistix 2x16 GB KIT 3600 MHz CL16;SSD: Samsung 980 PRO 2 TB;HDD: WD Red 6TB;Sound Blaster X-fi Titanium HD & Z-5500 Digital na optike;Fortron Hydro Ti PRO 1000W;Fractal Design Define S2 White;Roccat Vulcan 120 AIMO Gaming Keyboard & Roccat Kone Pro Air;GIGABYTE M28U & T27D590EW;WIN: 10
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12244
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa HellAngel »

mas 2TB EVO PLUS a ides menit za iny 2TB ssd disk kvoli sekunde? sekunda je nezmeratelna odchylka. Je to nepodstatny udaj, pretoze sekunda ti nabehne raz na jednej raz na druhej strane aj pri testoc, ked ich zopakujes 100x. Keby si mal starsi SATA2 SSD disk, tak by si pocitil rozdiel mozno aj par sekund pri starte, loading hry by bol tiez lepsi, ale na disku co mas a co chces kupit rozdiel nepocitis ziaden
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa stiv »

Hlavne tie "dostupne" pcie4 disky nie su nijak vyrazne lepsie nez ten samsung.
.
kerestoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 02. Nov, 2020, 14:53
Bydlisko: BA

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa kerestoy »

Sak nehovorim ze vyrazne su,ale su,teda aspon by mali byt o nieco rychlejsie
HellAngel napísal: Po 22. Nov, 2021, 15:36 mas 2TB EVO PLUS a ides menit za iny 2TB ssd disk kvoli sekunde? sekunda je nezmeratelna odchylka. Je to nepodstatny udaj, pretoze sekunda ti nabehne raz na jednej raz na druhej strane aj pri testoc, ked ich zopakujes 100x. Keby si mal starsi SATA2 SSD disk, tak by si pocitil rozdiel mozno aj par sekund pri starte, loading hry by bol tiez lepsi, ale na disku co mas a co chces kupit rozdiel nepocitis ziaden
Ale ja nemam 2TB EVO PLUS.Chcem vymenit 1TB za 2TB
MSI MPG B550 GAMING PLUS;Ryzen 7 5800X3D & ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB;GIGABYTE GeForce RTX 4090 WINDFORCE 24G;Crucial Ballistix 2x16 GB KIT 3600 MHz CL16;SSD: Samsung 980 PRO 2 TB;HDD: WD Red 6TB;Sound Blaster X-fi Titanium HD & Z-5500 Digital na optike;Fortron Hydro Ti PRO 1000W;Fractal Design Define S2 White;Roccat Vulcan 120 AIMO Gaming Keyboard & Roccat Kone Pro Air;GIGABYTE M28U & T27D590EW;WIN: 10
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa mp3turbo »

v poriadku z hladiska kapacity - kludne si pozri nejake testy SSDciek specificky zamerane na game loading a podobne blbosti :

https://www.techpowerup.com/review/king ... 00/13.html
aj dalsia strana

https://www.youtube.com/watch?v=4DKLA7w9eeA&t=607s
https://www.youtube.com/watch?v=COofLeqk_tM&t=880s
https://www.youtube.com/watch?v=Yc85SpwmNyk
https://www.youtube.com/watch?v=V3AMz-xZ2VM
https://www.youtube.com/watch?v=V3AMz-xZ2VM

fakt sekunda rozdiel pri casoch 25-30 sekund co je uplne normalna statisticka odchylka - ked rovnaky test spravis 10x dostanes 10x inaksi vysledok v radoch desatin sekundy, to je proste normalne. Takze sekundu vobec neries.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
kerestoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 02. Nov, 2020, 14:53
Bydlisko: BA

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa kerestoy »

Sekundu som dal ako priklad,ja neviem realne aky casovy rozdiel tam je,mozno 2,3,4 sekundy a v tom pripade by sa mi to aj oplatilo...
Pozriem,dik
MSI MPG B550 GAMING PLUS;Ryzen 7 5800X3D & ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB;GIGABYTE GeForce RTX 4090 WINDFORCE 24G;Crucial Ballistix 2x16 GB KIT 3600 MHz CL16;SSD: Samsung 980 PRO 2 TB;HDD: WD Red 6TB;Sound Blaster X-fi Titanium HD & Z-5500 Digital na optike;Fortron Hydro Ti PRO 1000W;Fractal Design Define S2 White;Roccat Vulcan 120 AIMO Gaming Keyboard & Roccat Kone Pro Air;GIGABYTE M28U & T27D590EW;WIN: 10
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa stiv »

Ok, spat k diskom. Mozes pozriet SN850..

K 850 urcite nejaky chladic, kedze v stalom loade ta teplota stupa. :D
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12244
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja mam dojem ze si sa uz rozhodol. Realny uzitok na to co ten dosk chces pouzit 5000 no nech aj 10000 vs 2500mb/s je ziadny. Sekunda je odchalka, ktora oo vykone/rychlosti nehovori nic. Ak sa chces zaoberat loadingom hier, idealne konkretnej, pretoze je rozdiel nacitavat online hru s obsahom umiestenym niekde na servry a lokalne uozenou hrou na kompe. Netreba zabudat aj na nacitanie SAVE pozicii z cloudu, iked subory hry su ulozene lokalne v kompe. Riesis nieco co sa realne asi ani neriesi (myslym o 1sekundu rychlejsi load hry). Z pohladu kapacity uloziska je to o niecom inom. Ak ides menit disk kvoli velkosti, tak vynema za 2TB zmysel dava. Z pohladu rychlosti na tvoje pouzitie nie.

pozri tie videa co dal mp3 a pozri aj HW na ktorom to testuju. Ten je tiez dolezity. V pripade online obsahu aj rychlost linky atd
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5822
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa wingo »

Aj v tej recenzii na Tomshardware čo som linkoval (https://www.tomshardware.com/reviews/ki ... d-review/2) máš výsledky Total Loading Time benchmarku vo Final Fantasy XIV, čiže rýchlosť loadingu hier. Rátaj ale s tým že toto je optimalizovaný benchmark a nie bežná hra, rýchlosť výrazne závisí aj od výkonu CPU a veľa hier má dokonca loading silne neoptimalizovaný a závisí výrazne viac od jednovláknového výkonu CPU ako rýchlosti samotného disku, čo pekne vidno na tých benchmarkoch na Techpowerup čo vyššie linkol turbo.
Pre zaujímavosť tu (https://www.tomshardware.com/reviews/wd ... d-review/2) je ten istý benchmark pri teste SN850, časy sú úplne iné keďže to testovali na AMD platforme (bohužiaľ na rozdiel od testu KC3000 neviem nájsť presne akej, len je tam spomenutá X570 doska), ale aspoň tam máš aj porovnanie s 970 EVO Plus.

Kedysi sa robili bežne aj časy štartu Windows, ale tam boli myslím rozdiely ešte menšie a hlavne testovali čisté inštalácie, lebo je dosť ošemetné testovať rôzne inštalácie Windows na rôznych SSD po pol roku reálneho používania :)
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12244
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa HellAngel »

to je dalsia vec. Cisty instal winu, iba ovladace a spravis test. Mas nejaky vysledok. Zopakujes po pol roku pouzivania PC a si na uplne inych cislach :D :D
NB: Asus ROG Zephyrus G14
kerestoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 02. Nov, 2020, 14:53
Bydlisko: BA

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa kerestoy »

Hej ale vzdy bude rychlejsi disk s rýchlosť čítania 7400MB/s, rýchlosť zápisu 6400MB/s (PCIe 4,0 4x NVMe),ako disk s 2100MB/s, rýchlosť zápisu 1700MB/s (PCIe 3,0 4x NVMe),nie?
stiv napísal: Po 22. Nov, 2021, 16:27 Ok, spat k diskom. Mozes pozriet SN850..

K 850 urcite nejaky chladic, kedze v stalom loade ta teplota stupa. :D
Takze odporucas WD Black SN850 NVMe 2 TB?Ten stoji ale 350€ co uz je dost.A je teda lepsi,nez lacnejsi ADATA XPG GAMMIX S70 2 TB ?
HellAngel napísal: Po 22. Nov, 2021, 16:28 ja mam dojem ze si sa uz rozhodol. Realny uzitok na to co ten dosk chces pouzit 5000 no nech aj 10000 vs 2500mb/s je ziadny. Sekunda je odchalka, ktora oo vykone/rychlosti nehovori nic. Ak sa chces zaoberat loadingom hier, idealne konkretnej, pretoze je rozdiel nacitavat online hru s obsahom umiestenym niekde na servry a lokalne uozenou hrou na kompe. Netreba zabudat aj na nacitanie SAVE pozicii z cloudu, iked subory hry su ulozene lokalne v kompe. Riesis nieco co sa realne asi ani neriesi (myslym o 1sekundu rychlejsi load hry). Z pohladu kapacity uloziska je to o niecom inom. Ak ides menit disk kvoli velkosti, tak vynema za 2TB zmysel dava. Z pohladu rychlosti na tvoje pouzitie nie.

pozri tie videa co dal mp3 a pozri aj HW na ktorom to testuju. Ten je tiez dolezity. V pripade online obsahu aj rychlost linky atd
Tak ano,bol som nastaveny ze beriem bud Apacer AS2280Q4 2TB ,alebo ADATA XPG GAMMIX S70 2 TB,tak aj znela otazka tejto temy,ak si cital uvod,vedel by si to.O sekunde som rozpraval ako priklad,ja neviem realne ci bude loading kratsi o 1,2,3,alebo 5 sekund,ak vobec bude.Ci ty vies,ze je tam rozdiel sekundu?Hra je ulozena na disku a net mam rychly.Mne v podstate ide o rozdiel na konkretne mojom kompe,ze ak dam Samsung 970 EVO PLUS 2000 GB do PC a potom by som ho vymenil za ADATA XPG GAMMIX S70 2 TB o kolko sekund by som si polepsil v hre co sa povedzme nacitava 30 sekund.Viem ze realne to zistim iba danou vymenou a skuskou oboch diskov,ale je tam sanca usetrit par sekund?Ja si myslim ze ano,ale nevyznam sa,preto som zalozil tuto temu...
Ano idem menit z 1TB na 2TB disk,evidentne si uvod temy ani necital

Inak je aj rozdiel medzi TLC a QLC,ci tiez je to len tabulkovy odrp?A co 3D NAND,to je zas ina technologia?
MSI MPG B550 GAMING PLUS;Ryzen 7 5800X3D & ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB;GIGABYTE GeForce RTX 4090 WINDFORCE 24G;Crucial Ballistix 2x16 GB KIT 3600 MHz CL16;SSD: Samsung 980 PRO 2 TB;HDD: WD Red 6TB;Sound Blaster X-fi Titanium HD & Z-5500 Digital na optike;Fortron Hydro Ti PRO 1000W;Fractal Design Define S2 White;Roccat Vulcan 120 AIMO Gaming Keyboard & Roccat Kone Pro Air;GIGABYTE M28U & T27D590EW;WIN: 10
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa stiv »

If you’re just looking for the best response times, our recommendation still leans towards the WD Black SN850 or Samsung 980 Pro. If you are set on getting a PCIe Gen4 SSD with a heatsink, Corsair’s MP600 Pro offers a slimmer and more flexible design but is also more pricey. If the S70’s price bridged the gap between the S50 Lite and the WD Black SN850 or Samsung 980 Pro, then we feel it would be in a much better position.
While not a bad choice per se, its pricing, which is above both the Samsung 980 Pro and WD Black SN850 at 2TB by $20-$30 (and similarly at 1TB), along with potential issues due to the size of the heatsink, makes it hard to recommend the S70 over the competition. Additionally, Samsung and WD have much better software support that enables even faster performance with a flick of a switch.
z tomshw recky.
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12244
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa HellAngel »

@kerestoy o sekunde si pisal ty. Mas velmi slusny disk a neviem ako ti tu inac napisat, snazili sa o to viaceri, ze vymenou si si nepomozes, zrejme ani tu sekundu. A je fuk ci ma disk na krabici citanie 2000 alebo 5000 mb/s. Na tvoj ucel ti rychlejsi disk netreba. Nepocitis ani neuvidis rozdiel. Mozno by si nejaku tu sekundu a viac dosiahol pri kopirovani velkych suborov, ale pri tvojom pouzivani nie. Myslym, ze to co tu bolo aj linknute to len potvrdzuje
NB: Asus ROG Zephyrus G14
kerestoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 02. Nov, 2020, 14:53
Bydlisko: BA

Re: 2TB SSD

Príspevok od používateľa kerestoy »

Ano sekundu som dal ako priklad,mozno bude rychlejsi aj o 4 sekundy nez ten co mam.Vymenu musim urobit,kedze chcem vacsi disk a chcem si zachovat aspon take rychlosti ako mam,netreba mi rychlejsi disk nez mam,ale ak by bol rychlejsi bolo by fajn.Nasiel som len Apacer AS2280Q4 2TB ktory ma rovnake rychlosti nez mam,ale ma len 3. rocnu zaruku,co ma odradza kedze vacsina ma 5 rocnu,ale to som uz pisal na zaciatku temy.No a potom som nasiel disky len s cenovkou okolo 300€ z ktorych najlepsie papierovo vychadza ADATA XPG GAMMIX S70 2 TB
stiv napísal: Po 22. Nov, 2021, 18:16
If you’re just looking for the best response times, our recommendation still leans towards the WD Black SN850 or Samsung 980 Pro. If you are set on getting a PCIe Gen4 SSD with a heatsink, Corsair’s MP600 Pro offers a slimmer and more flexible design but is also more pricey. If the S70’s price bridged the gap between the S50 Lite and the WD Black SN850 or Samsung 980 Pro, then we feel it would be in a much better position.
While not a bad choice per se, its pricing, which is above both the Samsung 980 Pro and WD Black SN850 at 2TB by $20-$30 (and similarly at 1TB), along with potential issues due to the size of the heatsink, makes it hard to recommend the S70 over the competition. Additionally, Samsung and WD have much better software support that enables even faster performance with a flick of a switch.
z tomshw recky.
Cize mam tomu rozumiet tak,ze ak vychadza najlacnejsie z hore uvedenych ADATA XPG GAMMIX S70 2 TB,maju pocit ze by bol v ovela lepsej pozicii a teda je najlepsi pre kupu?

No praveze ta ADATA vychadza o 30-50€ lacnejsie nez disky spomenute vyssie
MSI MPG B550 GAMING PLUS;Ryzen 7 5800X3D & ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB;GIGABYTE GeForce RTX 4090 WINDFORCE 24G;Crucial Ballistix 2x16 GB KIT 3600 MHz CL16;SSD: Samsung 980 PRO 2 TB;HDD: WD Red 6TB;Sound Blaster X-fi Titanium HD & Z-5500 Digital na optike;Fortron Hydro Ti PRO 1000W;Fractal Design Define S2 White;Roccat Vulcan 120 AIMO Gaming Keyboard & Roccat Kone Pro Air;GIGABYTE M28U & T27D590EW;WIN: 10

Návrat na "Nákupná poradňa"