PC - praca + prislusenstvo

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa pavolt »

Dobry den prajem.

Potreboval by som radu pri vybere navrhu PC komponentov (AMD vs Intel: sucasna / nasledujuca gen. CPU ?), PC bude sluzit cisto len na pracu, kde vsetky komponenty budu hradene z projektu a max. do konca 12/2021. V sucasnosti pouzivam NB Lenovo ThinkPad P53, 32" monitor Lenovo ThinkVision P32p-20.

Praca:
CAD SolidEdge/SolidWorks/Catia/NX (max. stredne velke zostavy) - 40 %
CAE simulacie - 20 %
Office, Internet - 40 % (mnozstvo otvorenych okien sucasne).

Otazky:
1. Min. vykonove parametre musia postacovat na 2 + 5rokov, preto by som chcel poradit ohladne CPU : riesit ci neriesit nove generacie CPU (Zen 3/Zen 3D vs. Alder Lake), ak nakup PC komponentov bude musiet byt realizovany este do konca tohto roka? (presnejsie info budem mat zajtra),

2. Pokial by sme teda ostali pri sucasnej AMD/Intel generacii CPU, ktora volba je optimalnejsia vzhladom na udrzatelnost vykonovych parametrov dalsich 7 rokov?

3. Potreboval by som nasledne vyskladat: dosku (pozdavaju sa mi ASUS typ WS/ProArt) + CPU + 64 GB RAM (2x32 GB) + SSD 1 - system min. 1TB + SSD 2 - data 1TB (zalezi ci vojde do rozpoctu) + skrina + CPU chladic + zdroj (semi modularny 650/750 W ?) + grafika (vid. bod 4) + pridavne vetraky ? Max. cena 1699 euro s DPH vratane Win 10 Pro.

4. Graficka karta je specifikom v sucasnej dobe, kde kupa bude zavisla od schvalenia projektu, takze pokial by som GPU zakupil pred schvalenim projektu, kt. by nasledne nebol schvaleny, bude mi na nic. Viete odporucit aj hracsku (novu) a ked tak i nieco z bazaru vratane konkretneho kusu aj s orientacnou cenou, aku by mohla mat v sucasnej dobe ?

5. Je mozne poradit i ohladom vyberu nahlavneho mikrofon na online konzultacie (max.700 euro s DPH ) + dotykovy graficky tablet 4K (max. 1300 euro s DPH) + soundbar 2.0 k 32" monitoru (max. 500, vcelku ma oslovil Bose Smart Soundbar 300) + multifunkcnu farebnu A4 tlaciaren, kopirka, skener, duplex, autom.podavac, USB, siet, wifi, aj velkokapacitne tonery, zaruka 24 mesiacov (max. do 1699 euro s DPH, mozno Xerox, Lexmark, Kyocera, Ricoh, Konica Minolta).

Budem vdacny za akekolvek rady a pripomienky i k navrhnutym konkretnym typom/znackam.

Dakujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

noooo toto je velmi komplikovana tema. Skusme pomaly.

1) na 5-7 rokov ti nepostaci nic, s tym sa zmier. Je to tak dobre - vola sa to pokrok. Zober si ake grafiky boli 7 rokov dozadu, ake CPU, o 64GB RAM si nechyroval, 2TB NMVe neexistovalo. Ja osobne si myslim ze nove 3d Cache AMD a AlderLake intelu budu mat vyznam pre tvoje aplikacie, rovnako ako budu mat vyznam pre Photoshop atd. Jednovlaknove aplikacie dokazu vyuzit vyssi IPC vykon novych generacii procesorov a ich vyssie frekvencie. Do konca roka AMD 3D Cache ale u nas zrejme nezozenies, s Alder Lake by to malo byt lepsie, ten by sa mal nechat zohnat. Pockas si na recenzie, specialne Puget Systems : https://www.pugetsystems.com/all_articles.php pre graficke veci, semtam nieco robia pre CAE, a samozrejme budes hladat SpecWorkstation alebo nejake profesionalnejsie testy pre tvoje aplikacie. Kazda z nich reaguje inak, aj na grafiky, aj na CPU a ich architekturalne zmeny.


.
.

2) Sedem rokov nevydrzi nic. Chces co najvacsiu frekvenciu pretoze single-core operacie su velmi dominantne pre mnohe cad/cam/cae veci - nemozes spravit, vykreslit atd hento skor ako dokoncis toto. Pocet jadier a ich frekvencia je dolezita pre finalne renderingy ak nemas GPU render. Vzhladom na cenove rozostupy medzi jednotlivymi procesormi a vzhladom na predpokladanu zivotnost by si mal pozerat minimalne 12jadro AMD 5900x pretoze stoji LEN O STOVKU viac nez 8jadro 5800x (16jadro 5950x stoji o nejakych 250 viac nez 12jadro a uz sa do ceny nezmesti). V tabore Intelu je 11700K zhruba o 170 eur lacnejsia nez 11900k ktora neprinasa nic navyse, takze 11700k je zrejme lepsia volba "cost/performance". Uprimne, ja by som dnes nekupoval 11tu generaciu lebo Alder Lake to zvalcuje sialenym sposobom.

Prichadzaju facelifty (AMD 3D Cache) a uplne nova architektura (Alder Lake), AMD zachvilu vyda Zen4. Vsetci uz budu mat DDR5, PCI-Express 5.0, bude ti luto ze to nemas. Teraz je situacia velmi specificka - po dlhych rokoch AMD meni socket, Zen4 uz nepojde v AM4, takze upgrade nebude jednoduchy a'la "vyberem CPU, nahodim nove CPU", uz je to vymena dosky rovnako ako v Inteli vzdy doteraz, cim sa to zlahka predrazuje a komplikuje. Pozri za ake ceny sa predavaju procesory dnes - keby si kupil na firmu (PISES S DPH !) procesor pred rokom a dokazal si odratat DPH, tak dnes procesor predas prakticky bez straty koruny co je nevidane. Keby si teda po zurivom pracovani stratil 200 eur na cene 500 euroveho cipu po dvoch rokoch, tak je to stale super business pre teba.

Navyse, ked dnes nieco strasnym sposobom nabombujes aby to "vydrzalo" sedem rokov, prerobis na tom SIALENE prachy. Pretoze v priebehu casu proste budu komponenty vykonnejsie, jednoducho to su tie 10.000 eurove pocitace Geforce 1080ti / Intel 10900k spred 5 rokov ktorym sa dnes sialene vysmeje dnesna zostava za 2.999 eur.


.
.

3) Proart jedine ak vyuzijes jeho vlastnosti - je to doska za 400 euro a ty musis optimalizovat, penazi nemas milion. 10Gbit siet ti je naprd pretoze to nemas kde pouzit, navyse 10Gbit kartu Brocade BR1020 som kupoval na Ebayi 6 rokov dozadu za 9.99$. Dva Thunderbolty v poriadku, pouzijes ich ? Tri M2ky SSD ma kazda schopnejsia x570 doska, rovnako aj tri velke PCI-express konektory ktore nemaju x16 priepustnost ani ked co budes robit lebo z cipu nejde tolko dratov. Ak nevyuzijes jej vlasnosti, strasne podobnu sluzbu ti spravi aj Asus X570 Tuf (ano, je to "gaming" doska), Gigabyte Aorus, MSI Tomahawk a podobne v cenovke okolo 170-210 eur, cize radovo dve stovky usetris. To je polovica ceny.

64GB 2x32GB rozhodne ano, nech ta ani nenapadne ist na total 32GB (povedzme 2x 16GB) pre taketo aplikacie. Je to sice o 125-150eur drahsie, ale rozhodne ano... Crucial Ballistix 2x32GB kit 3600/CL16, Kingston Fury/Renegade 3600/CL16. Vynikajuce cenou, len zhruba o 20 eur drahsie nez 3000/3200MHz šeplety.

SSD mas obmedzeny pocet slotov, ja by som bez problemu kupil 2TB model na OS, aplikacie a nejake data, ked ti bude malo, kupis druhy 2TB. Vodne chladenie urcite, vyborna volba v sucasnosti je Arctic Liquid druha generacia 360mm alebo 420mm, (420mm chladi o !! 10 stupnov !! lepsie nez Noctua NH-D15, Zalman CNPS20x co su najlepsie vzduchove chladice).

Bednu neviem, poprosim sikovnejsich chalanov o radu - pohybovat sa budes niekde okolo 90-130 eur, pridavne vetraky Arctic P14 cize 140mm cize chces bednu ktora ich vie pouzit (Lian-Li Lancool II ? Phanteks P360A ? Corsaid 5000A Airflow som raz videl za 109,-eur volakde).

Skusim maly nastrel, ceny vratane dépéháhá :

MB Gigabyte X570 AORUS ELITE za 180,-
CPU AMD 5900x za 500,- AK MOZES CAKAT, CAKAJ NA AMD 3D CACHE !! Otazkou je samozrejme cenovka, ta bude zavisiet od vykonu Intel 12xxx :)
Arctic Liquid II 360mm alebo 420mm za 90,-
64GB RAM za 280,- az 300,- a v buducnosti rozsiris na 128GB ak bude treba
bedna 130,-eur chalani poradia ktoru. Lian-Li, Corsair... aby tam vosiel 360mm vodník
2TB SSD Kingston KC2500, zachvilu vyjde KC3000, Adata SX8200, Transcend MTE220S (neuveritelnych 4.400 TBW !!!) za 230,- az 260,-
zdroj ktory sa ti paci Tier A https://forums.tomshardware.com/threads ... 1.3624094/ za radovo 80,-
pridavne vetraky Arctic P14, circa 20,-eur
Windous tu neni, nasiel som nejake pokutne licencie tu na slovensku v Spisskej Novej Vsi za 20-70,-eur, faktura, firma, atd, neviem. Ratam bez.

spolu : 1550,- eur bez windowsu, bez grafiky, klavesnice, mysi (3D ?), vratane dépéháhá cize o prsa, hodne hodne male, sa vlezeme do limitu. Dufam ze si nemyslel 1600,- eur VRATANE grafiky - len grafika dnes stoji >800eur.

.
.


4) ach ze grafika. Na tieto programy by som preferoval NVidia Quadro. Niezeby AMD nefungovalo, ale Nvidia je proste stálica na nebi workstation aplikacii uz desatrocie, nic viac, nic menej. Ano, hracske karty to nie su - v MALEJ cene si musis vybrat, ci ti je prednejsie hranie a blbosti, alebo seriozna robota ktorou zarobis prachy a kupis si hracsku kartu. Niezeby sa na RTX3060/3070 nedal pustat Siemens NX, da, ale ked ti nieco nepojde, ked ti volaco padne, mas nesupportovanu konfiguraciu a nikto (software vendor) sa s tebou bavit nebude. Ak je tento argument pre teba nepodstatny, ak nie si architekt, designer, konstrukter a nebudes zarabat zurive lowe tuke dukaty tymito programami ale chces to napriklad popri studiu... tak potom v pohode. Inak cojaviem HP Quadro 4GB za 160,- eur (ak ti stacia 4GB !! pozor na pocet objektov, ich zlozitost, rozlisenie ratam automaticky 4K), alebo P1000 4GB za ~280,-eur. Vacsie RAM su uz potom drahe... P2200 5GB za >400,-eur alebo uz zacinajuca "parádička trieda" v podobe RTX4000 8GB za 825,-eur, alebo A4000 16GB za 1350,-eur. Vsetko ostatne potom uz >2000 eur.


.
.

5) nahlavny mikrofon to je krucipísek vyjadrenie jak uhlíková stopa :) zober barsjake paradne sluchatka, ja pouzivam Bose 700, Sony XM3/XM4 a staručké Bose QuietComfort 15, vsetky su to noise-cancelling masiny bez mikrofonu na papuli ale funguju. Najlepsie Bose700, to je o dve triedy kvalitou mikrofonu pred ostatnymi ale cenovka je strasna (400,-eur). Cenovo optimalizovane rozhodnutie je nejaka normalna audio-kvalitka, kludne Audio Technica, Sennheiser, Beyerdynamic, AKG atď, za 150-250 eur, a k tomu nejaku kancelarsku kravinu na kvakanie https://www.muziker.sk/kancelarske-sluchadla alebo z tohoto : https://www.muziker.sk/sluchadla-s-mikrofonom Podla mna je zbytocne davat 700 za sluchadla, ale AK mas taky projekt/rozpocet, povedz a urcite nieco vybombujeme :)

Dotykovy graficky tablet 4K neviem poradit, ja som krpatej (dcere) kupil na Vianoce Huion Kamvas, tusim je to 22" Pro, stalo to okolo 600,-eur a je iba 1920x1080 ale chodi uplne super na prekvapenie. Soundbar podla mna okej, ale za 500 eur by som ja osobne spravil normalne hudobnu zostavu s klasickymi repro, pride mi to kvalitnejsi zvuk ako tie male "baríky" co sa daju pred televizor.

Multifunkčku neviem poradit vobec, v tomto priemysle nie som.

.
.

Hlavne sa nefixuj na 5-7 rocny kompjuter, tolko moralnu zivotnost mat nebude. Ani nechces aby mal, je to zbytocne. Nekupuj ziadne dnesne superdelo, lebo tie stoja uzasne vela penazi a za dva roky ich vykon vymaze nova generacia cpu/gpu za tretinovu cenu. Tak to bolo vzdy, tak to aj bude... pozri napriklad tutok : https://www.cgdirector.com/cinebench-r2 ... d-results/
Threadripper 2970WX 24jadro zrusene obycajnym konzumerskym cipom Ryzen 5950x, a porovnaj si ich cenovky. 5950x ma skoro taky isty vypoctovy vykon ako threadripper 2990wx a ten stal husto cez 2.000 eur pricom NEMA single-core/single-threaded vykon. A to je 5950x nepretaktovana, pricom ten default maximalny takt tusim 4GHz sa da jednoducho zdvihnut hore na 4.4 az 4.5GHz prakticky na kazdom cipe. 3950x a samozrejme 5950x rozbiju na prach 18jadrovy Intel 9980XE, aj 28 jadrovy [!!!] Xeon Platinum 8180 v cene mnohych tisicok (jasne, Xeon je serverovy cip ale ajtak).

To iste grafiky, ked odhliadneme od dnesnych sialenych cien vyvolanych Bitcoinami >60.000, dnes je VYKONOVO nejaka zuriva 1080ti spred 4 rokov prakticky nezaujimavy artikel. Prakticky nezaujimavy. Nehovorim ze to nesvieti nezahra, urcite ano, ale vykonovo je to proste nevzrusujuce. Jednoducho generacny pokrok.

Neviaz sa na 7 rokov. Ani to nie je technicky mozne, ani to nie je financne nutne. Kvalitne komponentny VZDY v pohode predas ako 2nd hand a VELMI LACNO dokupis nieco nove, up-to-date, co ti prinesie vyssi vykon, naklady do firmy (predas mimo uctovnictva, kupujes do neho takze aj toto hra ulohu), NOVU ZARUKU (ked sa ti po styroch rokoch pokazi 2080ti, co spravis ? Mas akurat mrtvolu a nulu penazi v ruke - ak ju po troch rokoch predas + nieco dolozis, tak mas zase novu vykonnejsiu 3080 so zarukou). Tvoja vyhoda je uctovanie DPH, to je hned 20% ceny usetrenej. LAHKO sa ti bude predavat v buducnosti.

No to som toho zase popisal :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa pavolt »

To mp3turbo: dakujem za obsirnejsiu analyzu problematiky. Prispevok som pisal v casovej tiesni, preto niektore vyjadrenia mozu byt usmevne :-)

1. ta „vykonostna“ uroven na 2+5 rokov bola myslena skor tak, aby v stadiu navrhu konkretneho CPU a k nemu prisluchajucich komponentov sa nevybralo take CPU, kde by mohol byt problem v spominanom horizonte 7 r. napr. zmenou Win 1x, Office 202x (vyssie pamatove, graficke a vykonnostne naroky..), pricom predpokladam, ze pouzivane SW po nainstalovani nebudem menit , pokial sa nevyskytne problem s kompaktibilitou.

2. S ohladom na sucasnost boli v prvom nastrele navrhnute:

- AMD: Ryzen9 5900x , 12jadro, 532 euro
- Intel: Core i7-11700K, 8jadro, 415 euro


S ohladom do buducnosti sa jednak caka na testy Alder Lake, resp. vydanie novej gen. ZEN, tu vyznieva este otazka dosahujucich teplot a teda uchladenia CPU.

A v ramci projektu som zistil, ze v pripade kladneho schvalenia budem moct zakupit skladacku i neskor v roku 2022.

Zaroven pocas trvania projektu planujem upgrade PC komponentov: predpokladam RAM, GPU a SSD, co by mohlo byt trocha napomocne a v pripade „nedostatku“ vykonu by mozno pomohlo aj pretaktovaine.

Pred par rokmi som k pc mal pripojene 2x24“ LCD Eizo, je preto mozne, ze pribudne i dalsi 32“ monitor Lenovo , k NB som povodne planoval aj dokovaciu stanicu, tato myslienka ma neopustila, ale pri tejto skladacke to zatial neviem jednoznacne potvrdit/vylucit.

3. 2x Thunderbolt by som v buducnosti mohol vyuzit na prepojenie 2x 32“ monitorov, SSD 2 zrejme casom tiez dokupim, vyuzitie 3. pozicie SSD zatial neviem zhodnotit. Vyuzitie siete (neviem ci prave 10Gb) jedine zatial na zalohu – NAS, sietova tlaciaren.

Skusim konkretnejsi nastrel (ceny vratane DPH:

Case: PHANTEKS Eclipse P600S Silent (146 E),
MB 1 (AMD): ASUS TUF GAMING X570-PRO, WI-FI (223 E - Alza),
CPU 1 (AMD): Ryzen9 5900x (532 E - Alza),

MB 2 (Intel): ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI (200 E - Alza),
CPU 2 (Intel): Core i7-11700K (414 E - Alza),
Chladic CPU: Arctic Liquid II (92 E - Alza), Noctua NH-D15 (+30 E - Alza),
SSD (system): Kingston KC2500 2TB (263 E – Alza), TRANSCEND MTE220S 2TB + 30 E
RAM: Crucial Ballistix 2x32GB kit 3600/CL16 (172 E - Alza),
Zdroj: Seasonic Focus 750W semi (86 E - Alza),
Pridavne chladenie: 1x Arctic P14 do predu ?? (7 E - Alza),
OS: Win 10 Pro (1), prenosna licencia + 52 E,
Mys: Logitech Wireless Mouse Silent M590 čierna (31 E - Alza),


Cena (AMD): 1604 euro s DPH , Intel by bol lacnejsi o 141 euro.

Pouzivam:
Monitor 32“ 4K: Lenovo ThinkVision P32p-20
Klavesnica: Logitech MX Keys US,
3D Mys: 3Dconnexion Spacemouse Pro
NAS: Qnap TS 453 Pro

Ak by sa malo ist do Intel Alder lake, je mozne nieco navrhnut do 1699 E s DPH?

4. GPU: najradsej by som siel do Quadra a ked bude treba, budem musiet siahnut aj mimo SVK:

Quadro RTX 4000 (1134 E)
https://www.caseking.de/pc-komponenten/ ... &sSort=103

Hracske moznosti kariet:
https://www.caseking.de/pc-komponenten/ ... &sSort=103
Pokial by som musel z nejakeho dovodu vyberat z hracskych kariet a s cenou do +/- 1100 euro, radsej
AMD Radeon 6700 XT 12G ako Nvidia GeForce RTX 3070 8G? 3060 nepozerat ?


v Alze je toho dako pomenej:
https://www.alza.sk/graficke-karty-nvid ... 0122070312

Pokial mi bude schvaleny projekt, tak najprv budem riesit grafiku,potom zvysne diely.

5. nahlavny set som mal namysli nieco na tento styl:
https://www.muziker.sk/sennheiser-ew-100-g4-me3-a1
len pre dvoch ucastnikov – odkonzultujem v obchode a zvazim moznosti.

Dakujem za postnute linky, celkom sa mi pozdava toto riesenie: https://www.muziker.sk/sennheiser-mb-pro-1-uc-ml

Vies mi poradit daku hudobnu zostavu s klasickymi repro?

Graficky displej som predbezne vybral: XP-Pen Artist Pro 16TP (1270 E - Alza), no nemam v tejto oblasti ziadne skusenosti.

Multifunkcnu farebnu tlaciaren, kopirku, skener - A4: dnes som dojednal Kyocera TaskAlfa 358ci - siet, duplex, LCD displejom, 16GB SSD, podavac originalov s otacanim na 75 listov + s vyberom tonerov (cb/color = 18.000/12.000 stran) alebo podstavneho stolika, cena 1699 E s DPH.

Co sa tyka vyberu kompontov v Alze, viem ze nie je najlacnejsi obchod, tak to budem brat ako max. strop.

Dakujem :)
Používateľov profilový obrázok
Sohi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 465
Dátum registrácie: Ne 05. Apr, 2015, 23:42
Bydlisko: Bratislava

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa Sohi »

K tým grafikám len doplním, že sa dá poobzerať aj inde ako v alze.
https://datacomp.sk/pc-komponenty-grafi ... ty_c9.html
https://www.mall.sk/graficke-karty
https://www.prva.sk/graficke-karty/kk10 ... genumber=1

V malle aj datacompe sa sem tam nájde niečo za celkom dobrú cenu.
V prva.sk je celkom bohatý výber stále aj v rámci GPU na prácu.
To čo je najschopnejšie na tvoju prácu ti neporadím, to asi vieš najlepšie už ty, len si myslím, že tieto linky môžu byť užitočné.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

1. znovu zopakujem, nic neplanuj na 5 nedajboze 7 rokov. Toto su procesory z roku 2016 : https://www.cpu-world.com/Releases/Desk ... 2016).html
budes dnes stastny s intelom 6900k ????


2. alder lake sa bude dat uchladit, kazdy cpu sa da uchladit pretoze je nasadeny v stovkach milionov kusov. Ked neskladas dnes ale v priebehu roku 2022, je zbytocne sa bavit dnes - akurat dnes vyjdu recenzie na intel 12xxx, na vianoce/po novom roku bude AMD 3D cache, nemas co riesit dnes lebo ked budes kupovat, budu ine procesory, vykony, ceny, dostupnost.

Update mozes robit vzdy, preto je doporucene 2x32GB RAM aby dalsie dva sloty zostali volne, viac nez 128GB RAM na malej zostave nepouzijes v ziadnom pripade takze to bude strop. To nie je ziadny problem, 128GB RAM ti chvilku vystaci.

GPU vymenis vzdy, PCI-Express 4.0 tu s nami este hoooooodne dlho bude. To iste plati pre M.2 SSD, tam je update absolutne garantovany pocas 5 rokov.
Pamate prichadzaju nove generacie DDR5 ale DDR4 tu s nami rozhodne este 5 rokov bude, to sa bat tiez netreba.

Pretaktovanie : to uz nie je hanlive slovo alebo aktivita umastenych hipisakov v zamknutych v pivnici, to uz je standartna sucast zivota - co su vsetky AMD PBO a intelacke techniky ? Samozrejme overclocking, vyrobcom povoleny, schvaleny a podporovany. Pouzi AMD PBO, to je normalna sucast zivota, nad PBO mozes vytrieskat zhruba 5-10% dalsieho vykonu ale to je uz maximum. Vynimkou je 5950x 16jadro pretoze to vyrobca zamerne pusta len na nejake 4.0GHZ a rucne ho mozes prerubat na 4.4-4.5GHz polahky, su ludia co dosiahli 4.6 az 4.7GHz all-core [ https://www.youtube.com/c/SkatterBencher/videos ].

24" monitory zahod, potrebujes 1x 43" 4K pretoze to je nenormalny rozdiel specialne pre CAx aktivity, CAD, CAM, CAE, atd. Na thunderbolt by som sa nespoliehal na AMD platforme :) dnes tusim existuje jedna doska ktora ho ma, takze na monitory pouzijes klasicky DisplayPort alebo HDMI a nebudes vymyslat superdrahe kraviny - ta doska stoji 500 eur.

Klavesnica + mys co mas sa mi pacia. AlderLake ceny nevieme, nejaky nastrel je na Alze ale na zaciatku budu urcite megadrahe, ja osobne necakam ze by sa zmestili do 1699 ako pises. Dosky drahe a na zaciatok premiove lebo kazdy vyrobca chce maximalizovat zisk lebo sa blizia Vianoce ze, procesory tiez nebudu dostupne tie spodne triedy len spicka... proste drahota. Uvidis. DDR5 RAM k tomu budu uplne zadarmo, samozrejme.

Ak budes vyberat z hracskych kariet, rozhodne ber Nvidiu - kvoli CAE programom co pouzivas, tam bohuzial dlhodoba optimalizacia a skusenosti hraju tymto smerom. Uz som to pisal - niezeby AMD nefungovalo, ale Nvidia je v tomto segmente proste viac nez dekadu a aplikacie su na to stavane. Cele zle ale je to tak.

tomu sennheiseru za >600,- som absolutne neporozumel - naco ti je hentaka vec na posratu komunikaciu cez pocitac ? To iste ten plastovy ancikrist za 200 eur, to je strasidelny overkill. Hudobnu zostavu s klasickymi repro bohuzial neviem poradit, ja som mimo audio priemyslu - skus sa opytat v Muzikeri co doporucia, nejaku normalnu strednu triedu nie za milion, vyberas podla rozmerov repro, designu atd.


Masinka velmi pekna len pozor jedna vec nesedi : RAM: Crucial Ballistix 2x32GB kit 3600/CL16 (172 E - Alza),
urcite nebude 64GB RAM za cenu 172,-eur, to je len 32GB
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa pavolt »

to Froster:
dakujem za doplnenie linkov, cital som niekde, ze mall mava tiez sem tam dake grafiky, ako "partner" czc.cz. Datacomp som nepozeral, pozriem, prva.sk registrujem spolocnost, ale nemam s nou vobec ziadne skusenosti co sa tyka pc komponentov - nezhadzujem ju tymto. Tie vyssie ceny v alze beriem len ako strop a komponenty v ostatnych uvadzanych spolocnostiach by mohli byt nizsie.
Pozriem prvu.sk ohladom Quadra grafik.

to mp3turbo:
dakujem za usmernenie, mam skladacku do projektu, kt. je postavena na 5900x.
Len pre uplnost doplnim chybajucu cenu z Alzy za Win 10 Pro Sk = 166 E s DPH , toto mi dako uniklo. Ten OS som tam dal z dovodu, ze v pripade potreby s nim nebudem uvazovat a licenciu viem zatial poriesit aj z byvaleho pracoviska, tyka sa aj office 2016/2021.

Ked som prechadzal z 2x24" monitorov na 1x 32" 4k monitor, som silno premyslal aj nad 43" a v tom case som sa nevedel rozhodnut, do coho zainvestovat. Ale mas pravdu, ze 43" by sa hodil.

A pozeram, ze som vazne urobil chybu v rozpocte s tymi RAM pamatami, dakujem za upozornenie. Aktualne som nevidel v Alze kombinaciu taktu 3600MHz s casovanim CL16 pri 2x32GB pamatiach, je tam bud 3200@CL16, alebo 3600@CL18. Pozriem sa na to.

Uz davno som neskladal pc, preto neviem ako sa pretaktovanie udomacnilo v aktualnych pc zostavach.

Na tuto chvilu zatial dakujem za rady, pripomienky a usmernenie, cakam ci mi bude schvaleny projekt, potom ma bude cakat zhananie GPU a podla grafiky poriesim zostavu.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa wingo »

Prihodím výkon rôznych GPU vo viewport (pozor nie render):
https://techgage.com/article/workstatio ... s-nx-more/

IMHO rýchlosť a časovania RAM až tak nerieš, aj 3600@CL18 (latencie rovnaké ako 3200@CL16 ale vyššia priepustnosť a ak vezmeš AMD tak aj vyššia rýchlosť Infinity fabric) bude až až a pochybujem že by si si reálne všimol rozdiel oproti 3600@CL16.

Čo sa audio týka dobre ti poradí Dunar, len musíš vedieť aspoň približne čo chceš. Napr. prečo hentakú srandu na jedno ucho a nie klasický stereo headset? Repro musí byť soundbar či môžu byť štúdiové monitory (https://www.muziker.sk/aktivne-studiove-monitory)? Na mikrofón nemusíš mať headset, môžeš riešiť aj stolným. Atď.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

suhlasim s panom moderatorom - netrap sa ci 3600/CL18 alebo 3600/CL16, v aplikaciach to nepostrehnes. Inak 3600/CL16 som tam dnes rano videl, uz teraz tam fakt neni (bol to bud Ballistix 2x 32GB alebo Kingston Fury 2x 32GB).

dofrasa... zatial mas zostavu nakonfigurovanu s 5900x a to rozhodne neprehlupis, ale dokedy budes realne kupovat mozno budu dostupne aj AMD 3D cache. Proste sa teraz neviaz a nerob zbytocne plany, zivot ide tak ako ide, takze klidek pohodicka. Najlepsia sprava je ze v buducnosti kupis len vykonnejsi a lepsi hardware, takze naozaj nemas preco stresovat. Mas prijemny rozpocet, vychadza nam to na korunu, windows si kupit nemusis (ja osobne beham windows 10 prakticky od zaciatku jednoducho neaktivovany, nemozem si nastavit pozadie a to je cele), a v krajnom pripade keby si si aj stovku/dve doplatil, tak ta nehodi o zem vdaka tomu ze dostanes tie obrovske projektove prispevky.

Treba to zobrat tak, ze masinky na ktorych sa pouziva soft ktory budes pouzivat ty polahky preskocia 10.000 eur a to vobec nie je ziadny supertop. Proste workstationy stoja strasidelne prachy.


edit : neviem preco, ale som strasne zvedavy na tie dnesne rečky o Intel 12th generacii. Nikdy v zivote ma procesory nezaujimali, dnes sa asi najviac tesim na to, ci 12900k ponukne na 241W o 30% vyssi vykon nez na tom standartnom turbe (120 W ?) a ako sa to prejavi v kazdej aplikacii. Aj tak si to nekupim lebo nepotrebujem a je mi drahy ale ved zvedavy mozem byt :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa pavolt »

to wingo:
dakujem pekne za postnuty link, presiel som si vysledky a su celkom zaujimave (4K). Je velmi dobre vidiet, ze Quadro/Radeon Pro su lepsie optimalizovane na velke CAx systemy (Catia, NX), co neplati pri strednych CAx systemoch (SolidWorks - predpokladam, ze konkurencia SolidEdge bude mat podobne vysledky).

Zaroven ked si porovname Catia 4K a NX 4K je vidiet, ze pri NX su vsetky profi grafiky na poprednych prieckach a hracske v druhej polovici, co ale zase neplati pri Cati 4K.

Pri Catii 4K je zase zaujimave, ze Quadro RTX 4000 (8GB) atakuje Radeon RX 6800 XT (16 GB).

Fakt hodnotne porovnanie.

Na margo linku by ma este zaujimalo , ako by to bolo pri porovnani profi grafik v CAD/CAE (uvediem principialne priklad na RX, ceny ingram.sk 4.11.2021):
a) mam Radeon RX 6600 XT (8 GB) , cena 600 E,
b) a Radeon RX 6800 XT (16 GB), cena +/- 1450 E,
samostane karty maju vysledky ako je uvedene v linku. Zapojenim "CrossFireX" ziskam 2x vacsi vykon za nizsiu cenu (2x RX 6600) ako pri 1x RX 6800 ?
Takyto princip porovnania profi kariet som uz davnejsie hladal v konkretnych aplikaciach, bezvysledne.

Casovanie a takt RAM pamati som cital, ze nehra velku rolu, cize tato zalezitost je vyriesena. Rovnako riesim tie hudobne zalezitosti, zatial som nemal cas sa skontaktovat s Muzikermi, verim, ze zajtra sa mi to podari.

Pri online stretnutiach musim mat volne ruky , nebyt viazany ziadnym kablom (sluchadla, mikrofon) a zaroven potrebujem vnimat aj dianie za kancelariou, preto ta sranda s jednym uchom. Na zaklade tychto poziadaviek vznikol navrh:
1. ist do soundbaru vratane toho nahlavneho setu (chcel som kvalitnejsie nieco),
2. inspiracia z linkov od mp3turba bola prave v tej jednousnej bluetooth srande,
3. ako spominas, mozu byt aj repro - vystup online stretnuti, ale vo volnom case mozu posluzit aj na prehravanie multimedii, ale nechcem mat zvlast subwoofer, preto bol navrhnuty ten soundbar a zaroven aj nieco skladnejsie som chcel na stole (uz mam dost vsetkych tych 5.1/7.1 konfiguracii).

Dakujem zatial vsetkym prispievatelom, budem sledovat dalsi vyvoj aktualne prichadzajucich novych CPUs :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Je velmi dobre vidiet, ze Quadro/Radeon Pro su lepsie optimalizovane na velke CAx systemy (Catia, NX), co neplati pri strednych CAx systemoch

ono je to presne naopak - tie softy su zoptimalizovane lepsie pre grafiky, resp. v mensej miere vyuzivaju tie blbiny co ja nerozumiem, rastering versus vektoring atd. Herna karta pracuje s bodmi, tieto profi karty s vektormi, ci co :)





>> Zapojenim "CrossFireX" ziskam 2x vacsi vykon za nizsiu cenu (2x RX 6600) ako pri 1x RX 6800 ?

nie, maximalne tak v renderingu kde sa zataz dokaze idealne rozlozit. A Crossfire/SLI nie je treba, to uz je mrtve, aplikacie vyuzivaju karty nativne. Vysledky multiGPU testov najdes na pugete, co som linkoval. https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... ling-2111/

Casovanie pamati a zvlast pre graficke aplikacie zacina vyzerat zaujimavo pre intel 12tu generaciu... recenzie su vonku, tvoje profi appky som zatial nenasiel ale netvrdim ze som hladal. Pozri tie nove intely, v mnohych aplikaciach to vyzera smrtelne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa pavolt »

to mp3turbo:

dakujem zatial za info, troska oneskorene odpisujem , lebo riesim cenove ponuky do projektu a trocha som v casovej tiesni.

Pozriem podrobnejsie aj ten posntnuty link na multi gpu :)

Aj testy na Alder lake pozriem neskor, videl som ze co to vyslo :)

Zatial dakujem :)
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa pavolt »

Po dlhsej odmlke prisiel cas ku kupe PC komponentov (max. cena: 1699 eur s DPH).

Volba CPU - novy Intel AlderLake.

Je vhodne i dnes ist do DDR4 alebo skor do DDR5? Totiz za cenu 2x 8GB modulov DDR5 mozno kupit 2 x 16 GB DDR4 a pri navyseni sumy o 100 euro mozno ziskat i 2x32GB DDR4 (vsetko podla Alzy). Ak by som siel do najlacnejsich 2x8GB DDR5 (CL40), ratam s tym, ze budem musiet zainvestovat do kvalitnejsich DDR5 aj co sa tyka kapacity, taktu a casovania. Mozno ocakavat "znormalnenie" cien za DDR5 koncom tohto roka, alebo ma vacsi zmysel v sucasnosti ist do DDR4 ?

CPU: zobrat skor lacnejsiu i5-12600K alebo i7-12700K ?

Volba GPU: Nvidia RTX A4000, bude postacujuci 750W zdroj, alebo radsej zvolit 850W ?

Zatial by som zobral (ceny s DPH , Alza:

Case: PHANTEKS Eclipse P600S Silent (145 E),
MB (Intel): ASUS DDR4 / DDR5 ? ,
CPU (Intel): i5 / i7 ? ,
Chladic CPU: Arctic Liquid Freezer II 360 (101 E), umiestnenie nad CPU. Siel by som aj do verzie 420, ale neviem, kt. bude vhodna skrina.
SSD (system): zatial 1TB Crucial P5 Plus (154 E) ,
RAM: DDR4 / DDR5 ? ,
Zdroj: Corsair RM750x / 850x (2021) ? ,
Pridavne chladenie: 1x Arctic P14 ?? ,
OS: Win 10 Pro (OEM) - 173,9 E ,
Mys: Logitech Wireless Mouse Silent M590 čierna (29 E) .
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa dexterav »

Bacha na tie porovnania, herne gk su rovnocenne profi hlavne v renderoch
Inde uz to tak byt nemusi
Treba jednoznačne riesit konkretny soft
Pri ddr5 pozor na 4 moduly, nutne vôbec nemusia ist, resp sú tam specifika pri 4 moduloch, dual rank, single rank
Priemerne ddr4 stoja polovicu najslabsich ddr5
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa wingo »

Očakáva sa zlepšenie situácie s DDR5 v druhej polovici 2022, ale v dnešnej dobe nič nie je isté a nikto nič negarantuje :)
https://www.tomshardware.com/news/micro ... -shortages

Ja by som na prácu zobral radšej vyššiu kapacitu DDR4 teraz ako zatiaľ trpieť a dúfať že to neskôr zlacnie a dokúpim.
Zdroj aj 750W bude až až s veľkou pravdepodobnosťou pôjde pasívne.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa dexterav »

Druhá 1/2 2022 je hodne daleko 😊
Mozno budu aj gk za msrp 🤣
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander

Návrat na "Nákupná poradňa"