PC - praca + prislusenstvo

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no vidis ako nam ten cas od novembra utiekol. Dnes absolutne jednoznacne AlderLake, pre office/internet je uplne jedno ake mas CPU ale pre
--------------------------------------
CAD SolidEdge/SolidWorks/Catia/NX (max. stredne velke zostavy) - 40 %
CAE simulacie - 20 %
--------------------------------------

AlderLake ROZMLATI AMD na kusy.Wingo ma absolutne pravdu, ten chlap radi totalne profesionalne v kazdom jednom prispevku ktory som od neho videl za posledneho polroka - aj ja by som isiel do DDR4 dnes. Preco ? https://www.youtube.com/watch?v=naVuiBdd-6A
.
.

DDR5 ma dnes vyznam vyhradne v renderingu v niektorych aplikaciach, typicky Premiere Pro a niektore operacie Photoshopu (pozor, nie bezna praca), takze na tvoje CADy sa absolutne neoplati. Tvrdim to nielen ja a Wingo :) ale ludia co robia s aplikaciami ako ty :

https://invmark.cadac.com/
rozklikni si LeaderBoard vysledky. InvMark je test ktory Neil (Tech3d) OSOBNE vytvoril a udrzuje ho. Je to jeho dielo od zaciatku do konca.

Neil je teraz "az treti" lebo ho pri 71.000 bodoch o 600 bodov teda NECELE 1% predbehli ini chlapci ktori pretocili svoje zostavy viac (ako vidis vo videu, Neil bezal 12900k na 5.4GHz single core !!). Co je ale dolezite : prvi dvaja teraz vo vysledkoch su na DDR5, kdezto celosvetovo treti Neil bezi "len" na 16GB DDR4/2600MHz !!!!

https://i.postimg.cc/dV6P1nwq/invmark.png

rozhodne dnes 2x 64GB DDR4 3600/CL18 za 500,- eur nez 1x 32GB DDR5/cokolvek za 480,-eur, bez najmensej debaty. Pri styroch moduloch casovanie prestava mat taky vyznam ako pri dvoch moduloch, je to totalne iny svet nez dva moduly. Dovodom je paralelizmus samozrejme, uplne rovnako ako pri pocte cipov v SSDckach. Cim vyssia kapacita, tym rychlejsie (typicky. Prakticky kazdy model 1TB je rychlejsi nez ten isty model 512GB atd).

MB kludne Asus TUF z690 DDR4 alebo MSI Z690-A DDR4 (190 eur, 4x M.2 sloty, doska bez akychkolvek vaznejsich kompromisov, nic jej nechyba)
12700k uplne staci na CAD/CAM/CAhocičo lebo tie aplikacie NEVEDIA vyuzit dodatocne styri economy jadra ktore ma 12900k navyse oproti 12700k
64GB DDR4, Patriot Viper, 3600/CL18 (neohrnaj nos nad CL18, pretoze CL16 nie su dostupne a nemaju najmensi vyznam pre tvoje aplikacie)
idealne 2x 64GB DDR4 cize 4x 32GB modul
Arctic 360 versus 420 : rozdiel v teplotach je okolo 5-6 stupnov pri 100% cpu zatazi cize neries. Veselo 360tku a nemusis strasidelne spekulovat bedne
SSD okej, kludne aj Kingston KC2500, alebo s obrovskou vydrzou zapisov a vykonom PNY XLR8 CS3040 (2TB verzia !! 3400 TBW !! za 230,-eur)
zdroj v pohode, isiel by som do 850W verzie ale to len pre pišťanie duše "aby bola rezerva"
pridavne chladenia ano, Arctic P14 ano, vynikajuci fufrník za tu cenu
bedna : ja mam rad take tie mesh vpredu, dierkovane. https://www.youtube.com/watch?v=o0wecnSTdy4 (lian-li 215 za 95,-eur ?) kvoli teplotam
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Toľko rád k HW ako turbo ti nedám, len pár postrehov od niekoho kto každý deň robí v CADe...

Tak ako písal turbo, 5-7 rokov je nemzysel ;)

Rovnako by som sa ja striktne ani nedržal toho budgetu 1699 bez DPH. Ja by som aj chápal prečo to tak máš, ale napríklad notebook - kedže ten na CAD do 1699 eur bez DPH proste nekúpiš, normálne odpisujem 3 roky, pohoda.
Neviem presne ako to máš ty keď limit na PC je 1699e ale na headset 700e :D

Na podvod ťa samozrejme nebudem nahovárať, len spomeniem že v živote som nevidel daňovákov rozoberať jednotlivé PC, a pozerať či tá konfigurácia sedí, keď proste budem chcieť ramku navyše, tak si ju kúpim a účtovne tým "nebudem zhodnocovať" zostavu... snáď ma chápeš.

Online konzultácie a Zoom a microsoft teams sú pliaga tejto doby, omnoho lepšie sa riešia veci na mieste ... Ale normálne používam QC35ky a k tomu na stole blue yeti. Myslím, že je to dostočná trieda na to aby si obchodným partnerom neznel ako niekto kto má headset za 5 eur - tých ľudí z duše neznášam :D Na behanie po hale pripojím QC35ky k mobilu a zapnem na ňom tie blbé microsoft teams. Kameru mám aj tak vždy vypnutú :D

Akurát som doskladal niečo podobné tomu čo si chcel na začiatku (5900X), kuk sem.
(Tam len jedna poznámka, na tej WS doske som nerozbehal DOCP profil na ramkách za 4 hodiny... Vymenil som to preto za CH)

Áno, alderlake je výkonnejší, vidno to aj v Inventormarku čo postoval turbo.

Moja zostava tak ako je v tom leaderboarde aktuálne na 19 mieste, viď: 54334b
Tam je vidieť ten rozdiel v CPU, že 12900k má single core okolo 20800, zakiaľ čo môj ryzen len 15835. Multicore tá istá story.

Ja len dopredu chcem upozorniť, že benchmark nie je všetko, dôležitý je tvoj konkrétny workload...

Trochu sa mi v tom pomôž vysomáriť. píšeš Catiu/Solidworks/NXko(Solidedge nebudem rárať, jednak je to chudobný príbuzný NXka a pre mňa siemens ako siemens :D ) Tým chceš len povedať, že potrebuješ PC na CAD, a ešte nevieš ktorý CAD systém budeš používať? To len tak na okraj, neviem si predstaviť koľko by stáli dohromady tie 4 sedačky, ja som stále toho názoru, že pri cene takej Catie alebo NXka je cena pc úplne jedno :D

Ku grafike, na A4000 bohate stačí 750w zdroj(aj menej). Tá karta má TDP 140W a je napájaná jedným 6 pinom. Vzhľadom na stabilitu systému, a tú singleslot paródiu na chladič ju taktovať nebudeš. Výkon v ne-profi apkách to má asi ako 3060ti.
Len upozorním, že na mojej napríklad pískajú pri full loade cievky, síce nie tak ako na vege 64LC ale pískajú, bohvie možno len ja mám taký kus.

Každopádne na prácu, ktorá ma živí má byť quadro a nič iné. A to nehovorím pre to, že by som chcel uraziť niekoho kto quadro nemá. Aj v tom leaderborde invmarku je spústa PC s hráčskou gpu. Ja nevravím, že to nejde, alebo že 3080ti nie je výkonnejšia ako moje skromné quadro. Nie je to však stabilné. Doma na Vege, aj 10x za hodinu vidím toto keď niečo robím, presne tak ako píše turbo amd nie:
Obrázok

Na quadre mi ten inventor beží omnoho stabilnejšie a padne tak raz za týždeň. Rovnakú skúsenosť máme na všetkých zostavách v robote, proste aj keď slabšie, ale quadro, tam nie je o čom, pokiaľ ma to PC živí, a nemám to ako študent čo sa učí.

Druhá poznámka ku grafike, potrebný výkon bude záležať od toho čo na tom naozaj budeš robiť. Vzhľadom na to, že ani po 7 rokoch nedokázal Autodesk vychytať muchy pri 4K, tak stále bežím na 3x 1920x1200 jak pračlovek z doby kamennej. Doma 2x2k.
Tu je pre porovnanie, bench v tom invmarku táto moja zostava so slabučkou P600kou: 51894b

To je celkom komické (graphics score), že A4000 vs P600 (1500e vs 200e) 2561b vs 2473b.
Znamená to snáď že A4000, je predražená haraburda, ktorá ledva prekoná 5 ročný absolútny lowend? Nie len proste v tom datasete čo je v aktuálnej verzií inventor marku, na to rozlíšenie 1920x1200 úplne v pohode stačí. Po zapojení na 4K je to samozrejme inde :rofl:

A teraz, že prečo hovorím o tom workloade. Toto je môj typický workload, programovať stroje v CAMe:
Vzhľadom na "parádnu optimalizáciu", tento SHIT za ktorý sú schopný pýtať peniaze, na zobrazenie jednej strojnej simulácie jednoduchej súčiastky pojme 15GB VRAM! :furious:
Obrázok

A samozrejme v Autodesku o tom vedia, ja som sa sťažoval na niekoľkých konferenciách ľudom priamo z Autodesku. Nepomohlo. Riešenie je jednoduché, prídu k tebe na návštevu, zistia že máš prachy, a povedia ti, že veď taká firma by si mohla dovoliť aj ten najprofesionálnejší profesionálny softvér od nich za "pouhých 8 tisíc a drobné ročne". (Ten ide samozrejme tiež na ... lebo "profi", ale to všetky CAMy, lebo to je proste tak "komplexný softvér", že poslať muža na mesiac bolo jednoduchšie ako vyvŕtať jednu dieru...) Alebo môžeš ďaľej trpieť ten program za 4 tisíc ročne :red: Koniec môjho rantu o Autodesku a ich profi produktoch.

No ale prečo to vlastne všetko píšem. Je dôležité aby na tom išiel dobre hlavne ten tvoj workload. Každý máme iné prestavy o tom ako by to malo šlapať. Kým ja pri rozbalovaní zostavy do 100 partov škrípem zubami, že prečo to nie je hneď, tak kolega je ten typ čo si to dá otvoriť a ide zatiaľ postaviť kávu.

Ja som to urobil pri výbere notebooku na CAD úplne jednoducho. Objednal som si ho na FO z alzy s tým, že ho môžem vrátiť do 60 dní. Je treba uviesť, že ho používam tak hodinku denne, takže sa mi zaňho nechcelo dať 4-5 tisíc. Prvý som zapojil na monitor a dock, nainštaloval soft, a za 3h to resetoval a balil do krabice, lebo to proste nestačilo. Druhý som skúšal asi mesiac, a potom som pochopil, že bohužial thin&lite asi nebudem môcť mať, škoda, a objednal normálnú mobilnú pracovnú stanicu :D Áno, prišiel som o 100e na tom vrátení do 60 dní, ale to ma serie podstatne menej, ako keby som mal rárohu za 3000 eur na ktorej niečo nejde tak ako chcem.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

velmi spravne.


poznamka : QC35ky su Bose QuietComfort 35. Dnes uz radsej kupit ich nevlastneho nasledovnika Bose 700 pretoze maju absolutne neporovnatelne kvalitnejsie mikrofony.

Neviem ako je na tom priamy nasledovnik QC45, zatial som neskumal, stoja okolo 310,-eur cize presne tolko kolko QC35.

K 19temu miestu gratulacia, to je paradicka. Ja sa opytam - ake su muchy Autodesku v 4K, ako velky monitor ? Bez skalovania alebo na 125% / 150% ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Tak ja samozrejme nehovorím, že to musia byť QC35ky, ja len mám dvoje a som spokojný.
Myslel som to tak ako ty, že na behanie netreba hentaký "cajk" za 7 kíl ;)
Ostatne komu nevadí zvuk bose - žiadne basy :D , čo mne nevadí lebo som naňho zvyknutý z auta, tak slúchadlá sú to podľa mňa super. Ostatne môj názor na audio zas nebrať vážne, na to sú tu lepší experti, ja mám za sebou štreku v lisovni :hysterical:

Ani som nevedel, že sú už QC45ky musím pokukať. Posledne som pozeral po A20, ale nemám ich zatiaľ do čoho strčiť, a kedže vlastne sám neviem či a na jakú potvoru našetrím, tak vôbec neviem aká bude avionika tak s tým nákupom počkám :D

K tomu 4K:
Ono takto zas aby sme boli objektívny. Za prvé, ja by som v určitom zmysle "boomer", ja stále žijem v tom, že keď si mal prachy tak si mal 2x 30'' 1440p, a to bol profi setup. Stále žijem v tom, že na prácu má byť pomer strán 16:10 a monitor nemá byť zakrivený. No a samozrejme aspoň dva monitory na prácu, ja som sa nejako stále neaučil používať desktop manager alebo inú virtuálnu plochu :D

Za druhé kedže v tom robíme s prestávkami od cca. roku 2003, tak ma štve, že Autodesk ako firma prestal počúvať uživateľov. Dokonca mi nevadí ani ten subscription model, je super, že možeš mať legálny vždy nový Autocad 2D za 374 eur ročne. (3D autocad je už v strojárstve dnes totálny nezmysel)
Vždy sa smejem keď niekam niečo posielam lokálne po slovensku a píšu ti či im to nevieš poslať v 2000 alebo 2003 verzií, také slovenské...
Ja som dlho bežal na 2020ke napriek tomu, že máme ročný subscription, a mal som nárok na novú verziu. Mám tam pár custom pluginov kvôli mašinám, a samozrejme takéto niečo jak sa nastaví a spojazdní, tak hlavne sa toho nechytať a nechať to tak kým to ide, to sú také "LTS" riešenia :hysterical:
No ale asi 3 týždne mám 2022ku, chcel som na ňu prejsť, kvôli tomu že vačšina zákazníkov prechádza na iLogic, a ťažko sa bez toho s nimi spolupracuje. Budem musieť cez víkend "ukmíniť" niekomu 4k monitor, a vyskúšať to znova aby sme boli objektívny.
Scaling robí problém. Ono zase na 28ke (to neviem prečo si vybrali :rolleyes: ) to chce celkom ostrý zrak na 100% :rofl:
Čo som to skúšal hneď ako vyšlo 4k, tak to bol čistý prúser, blikal model pri orbite a podobne. V 2020ke, to bolo lepšie, ale vyzerá to ako keby to v Autodesku nikto netestoval. Už sa dá nastaviť scaling priamo v apke. Zapneš to, tešíš sa, potom začneš niečo robiť a zistíš že kým 90% ikon je fajn, tak akurát tá tvoja čo potrebuješ, je výtvor miniaturistu Uko Ješity.

Celkovo to UI na 4K nie je zrovna finished product, aby si našiel svoje sub-menu / ikonu tak dáš 125/150% windows scaling, to zas rozhádže to čo ti to zobrazovalo dobre... O tom, že by to chcelo prekopať tie ikony na vysoké rozlíšenie a pohrať sa s antialiasingom pomlčím. Fusion to isté.
A potom sú tu prúsery v podobe tých "vysoko profesionálnych" appiek na ktoré sa tak rozčulujem. Moldflow ti kľudne odreže polku dialogboxu niekam do prdele, nevieme kam... Nastran? tiež rovnaké problémy. No a potom čerešnička na torte je samozrejme Vault.
Obrázok

Inconsistent font scaling in Vault on a 4K Display and Vault client is resizing

Ehm... Ja viem možno to vadí len mne, možno mám OCD ale toto sa proste nemá stávať pri profi softvéri za ťažké prachy... To je post zo včera... Je rok 2022 a riešením je, že to sugestneme v Ideastatione... A to je ten problém ktorý mám. Ja si cením, tých ľudí ako Neil čo tam majú 10k+ postov, a pomenujú problémy a dávajú návrhy ale nebaví ma robiť beta testera. Jako toto leto keď som sa sťažoval, že po plátkovom vrtáku zostávajú gulové diery s plným rádiusom v simulácií. Oni o tom vedia, už 5 rokov, nie sme jediná firma na svete čo používa delové vrtáky. Namiesto toho aby to fixli, prídu zase s nejakou novou fičurou v štýle televizor/video/ pštros :rolleyes:

No a posledný faktor je samozrejme čisto ekonomický. Ono to chce "dosť veľa koní", utiahnuť 2 4K monitory. Tak RTX 5000 z toho čo som skúšal, aby sa to mne pozdávalo. A to je spústa peňazí keď je tých pracovísk viac. Nevraviac o tej omielanej dostupnosti, však že. Kresličov čo blbnú v LTčku mám na 2-3 ročných lacných Z-kách I7+P600/P1000, a nevedia si to vynachváliť to proste parádne šlape to 2D na tom za tie peniaze. Pri 3D už dokážeš tú slabučkú P600ku unaviť pomaly aj keď len začneš orbitovať (80% load). Na takej budgetovej P2200vke dokážeš ešte stále obstojne dnes robiť maléh/stredné zostavy pri rozlíšení 1080 alebo 1440p, na 4K už je to cítiť že je to málo.
Ale ako som povedal, vyskúšam cez víkend a dám vedieť, ale podľa mňa sa toho moc nezmenilo, to by mi už volal predajca, že čo sa zase vylepšilo...
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa pavolt »

to dexterav:
grafiku mala byt quadro (RTX A4000), teda quadro uz nvidia neuvadza, tak snad som nepoplietol hracsku s profi grafikou.
SW: SolidEdge, SolidWorks, NX, Catia

to wingo, mp3turbo:
RAM - DDR4: podobny nazor som mal i ja, ale nevedel som sa na 100% rozhodnut. Beriem min. 2x32@3600 DDR4, na 128GB teraz asi nezvysi budget.

to mp3turbo:
dakujem za vyjadrenie ku komponentom, nie ze som dako pozitiv k zelenym skriatkom, len sa mi zda, ze maju asi vacsi vyber ako poniektore velkosklady a tym padom by som zobral od nich vsetko, aby som mohol este dojednat daku VIP zlavu (tusim nad 3000 e?).
Urcite si necham poradit od skusenejsich, zatial ale aj kvoli budget-u musim na teraz zobrat "len" 1TB SSD a pozdavaju sa mi rychlosti zapisu a citania, preto pri Cruicial P5 Plus, KC2500 je o nieco lacnejsi ale ma zhruba polovicne rychlosti, KC3000 by bol vhodnejsi, ale cena. Ten 2TB NY XLR8 CS3040 za 230 e je dobra cena, len ho nemaju u zelenej potvory.
Zdroj by som asi zobral 850 W.
Skrina: pozrel som aj link aj Lian Li 215, paci sa mi, ma vpredu 2x200mm vetraky, len ju zase nemaju u zeleneho. V tom postnutom linku sa mi paci ta recenzovana skrina Lian Li O11 Dynamic EVO, pozdava sa mi aj Lian Li Lancool II Mesh Performance Black (101 e), ale na strop skrine sa nevojde Artic 360. Pozdavala by sa mi aj Phanteks Enthoo Pro 2, ale v zaklade nema ventilatory, chyba pwm hub. Zaujimava je RAIJINTEK Eris Evo :)

Komponenty (1819 E s DPH):
Case: PHANTEKS Eclipse P600S Silent (145 E) - ak by bolo nieco vhodnejsie u zeleneho skriatka do tejto ceny, vymenil by som,
MB (Intel): ASUS TUF Gaming Z690 Plus Wifi D4 (319,9 e),
CPU (Intel): i7-12700K (456,9 e),
Chladic CPU: Arctic Liquid Freezer II 360 (101 E),
SSD (system): zatial 1TB Crucial P5 Plus (154 E) ,
RAM: Kingston FURY 64 GB KIT DDR4 (2x32) 3600 MHz CL18 Beast Black (279 e)
Zdroj: Corsair RM850x (2021) - 146,9 e,
Pridavne chladenie: 1x Arctic P14 (8 e),
OS: Win 10 Pro (OEM) - 173,9 E ,
Mys: Logitech Wireless Mouse Silent M590 čierna (29 E)
+ARCTIC LGA1700 Mount.Kit (5,2 e).

Uvidim, co sa mi podari zistit ohladne vip ceny, podla toho budu musiet prist korekcie.

Aku pastu je vhodne pouzit medzi CPU a chladic ?

Dakujem za rady a spravne nasmerovanie.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pasta Arctic MX-5 u zelenych. https://www.tomshardware.com/best-picks ... rmal-paste
k ostatnemu prispejem neskor, mam vela otazok napriklad preco vidim Vault 2018 a staznosti na 4K :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no vida, cely tvoj problem so 4K spociva v skalovani, absolutne presne ako som predpokladal. Potrebujes nie sibnute 28" monitory ktore su absolutne nepouzitelne na 4K, ale peknu poctivu 43ku (lg43un700, od dellu ultrasharp, hp z43 atd) a v normalnom 100% zobrazeni bez akehokolvek skalovania nebudes mat ziadny problem. 2021/2022 verzie softov by tiez nemali zaskodit ale na to ma nepotrebujes - predsalen ta tema skalovania bola inak rozpracovana v roku 2018 a inak koncom roku 2021.

Preto som sa hned sfleku pytal na to skalovanie, to je druhy najvacsi podvod na ludstve od vymyslu elektrovozidielok :) proste ne. Kazde rozlisenie potrebuje svoju fyzicku plochu, hotovo, nijak inak to nikdy nemalo byt.

Ano, tie softy maju svoje vlastne zbierky problemov. 2D na 4K urobis samozrejme easy, 3D je narocnejsie, LeMans na Skode Favorit "asi" nevyhrame.

PS : 1440p ako pises asi nebude 16:10 kedze nase HP LP3065 30tky su 2560x1600 16:10 :)




Pavol : ci vsetko brat od tej alebo onej firmy je samozrejme tvoje rozhodnutie. Budget SSD neries, to je blbost, radsej si z vlastnych doplat tu stovku a budes mat namiesto 1TB cele 2TB. Na PCI-express 4.0 nepozeraj, "Vykon" 7000MB/s je kravina a nikdy ho neuvidis, co som spominal PNY XLR8 CS3040 model tak ten je v4.0 takze je rychly, v mnohych testoch rychlejsi nez KC3000 ktory je ukrutne drahsi (50%). Ano chapem nemaju ho u zelenych skriatkov ale ja osobne nechapem zatazenie na tu konkretnu firmu.


Niektore komponenty sa mi zdaju ZBYTOCNE drahe.

Bednu by som skusil https://www.alza.sk/gamemax-aero-d5872065.htm tam ale zrejme nestrcis Arctic 360mm takze vzduchovy chladic (Noctua NH-D15, Zalman CNPS20x, bacha aby sa vosli na vysku, myslim ze maju 162mm alebo tak nejak). Predny panel je zrejme sklo a nie mesh, takze musi ist dole kvoli teplotam (tie ventilatory moc nenatahaju zboku cez tie rebierka). Viem ze toto je prilis kompromisny divoky napad, tak osvedcena klasika https://www.alza.sk/gaming/corsair-4000 ... 314934.htm a maju aj ciernu. Skrinu rozhodne taku co je vpredu DIERKOVANA (mesh), tie pochopitelne maju najlepsie vysledky z hladiska teplot cpu/gpu.

Vymenou bedne a chladica usetris SKORO STOVKU ktoru rozhodne lepsie pouzijes na 2TB SSD. Ked mas naladu, tu pozri testy bedni https://youtu.be/irXU39V5z4w?t=706 a vyber si ktoru maju u zelenych v mensej cene nez to co mas teraz, pricom musi splnat tvoje dalsie naroky (nezda sa ze by boli nejake prehnane, jedno SSD nainstalujes vsade, jednu grafiku nainstalujes vsade atd, jeden harddisk nainstalujes vsade).

Doska : prepana preco. Za 210,-eur MSI Z690-A DDR4, uz to tu viackrat zaznelo. Usetril si dalsiu stovku.

Zdroj : tiez mi pride drahy na to co to je. Keby som vyberal mimo skriatkov, za 100-110,-eur mam rovnaky kvalitny zdroj alebo megakvalitnejsi (super flower), akurat bude 750W. Viac ale fakt netreba.

Uprimne, na OEM Windows by som sa vykaslal. Vies to nainstalovat a pouzivat uplne bez aktivacie a bez licencie, nemozes si akurat customizovat plochu nejake drobne nastavenia. V zivote som Win10 nekupil, v zivote mi to 5 rokov co je tu s nami nechybalo. Ak je OS podmienka celeho pocitaca a MUSI BYT SUCASTOU FINANCOVANEHO PROJEKTU, tak by som preskumal nieco taketo https://eshop.servis-repas.sk/microsoft ... l-esd-rtl/ alebo https://eshop.servis-repas.sk/microsoft ... se-nl-esd/ neviem ake su tam kulehy a zakruty.

Ak nevyhnutne nutne Windows NEMUSI byt sucastou stroja, proste to vynechaj. Nic ti chybat nebude. V najlepsom kupis za 8,- eur tie MSDN licencne cisla z ebayu, yourcdkey.com a podobnych zlodejov.


Navyse, kupenim tej zostavy mimo skriatkov usetris polahky dalsiu stovku az stopade. No proste ides do toho trosku hrrrr sa mi zda :) ked na to rychlym okom pozrem, vymenou bedne, dosky [!!], zdroja viem usetrit tak 200 eur, nekupenim windowsu dalsie takmer dve stovky a vyberom ineho obchodu nez zelenych dalsiu stovku.

Netlacim ta do najlacnejsich komponent, v ziadnom pripade, a do najpochybnejsich obchodov (meno ktore sa na tomto fore nesmie spominat).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
zimcol
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2009, 22:33
Bydlisko: Prešov

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa zimcol »

AMD Ryzen 5600G, Gelid Phantom, Asus TUF B550M-Plus, 2x8 GB RAM 4400 cl18, Adata SX6000 Pro SSD 512GB, NZXT H400, Seasonic Core 500W, Samsung 24" FHD
Lenovo ThinkPad T580, Intel Core i5 8350U, 16GB RAM DDR4, SSD 512 GB
Lenovo ThinkPad L540, Intel Core i5 4200U, 8GB RAM, SSD 128 GB, HDD 500GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hej, videl som to, objavilo sa to jeden den jak som napisal :) tato vec ale neznamena ze ta pasta je naprd, len sa moze mat mensiu zivotnost - namiesto myslim slubovanych 9 rokov ci kolko to budu styri ? Nie su vsetky chnapnute, len niektore, a mna osobne to netrapi pretoze kazdy rok prepastujem veci (deckam kompjutre, nam vsetkym notebooky atd) a daleko castejsie vyfukam od prachu atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
zimcol
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2009, 22:33
Bydlisko: Prešov

Re: PC - praca + prislusenstvo

Príspevok od používateľa zimcol »

Ber to ako info pre potecionalnych kupcov...
AMD Ryzen 5600G, Gelid Phantom, Asus TUF B550M-Plus, 2x8 GB RAM 4400 cl18, Adata SX6000 Pro SSD 512GB, NZXT H400, Seasonic Core 500W, Samsung 24" FHD
Lenovo ThinkPad T580, Intel Core i5 8350U, 16GB RAM DDR4, SSD 512 GB
Lenovo ThinkPad L540, Intel Core i5 4200U, 8GB RAM, SSD 128 GB, HDD 500GB

Návrat na "Nákupná poradňa"