Monitor vs TV ako monitor

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
ivv
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 26. Okt, 2021, 13:18

Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa ivv »

Ahojte.

Sorry za noob otazku a ak nieco pisem zle, prosim dajte vediet v komentoch.
V podstate, chcel by som mat jasno v tom, ake vyhody/nevyhody ponuka pouzivanie monitora vs pouzivanie TV ako monitora.

Ak to chapem spravne, tak moderne TV vyriesili problemy ako lag (cez herny rezim a podobne nastavenia) alebo vzdialenost pri ktorej sa dala TV pozerat (teraz sa da pri TV sediet tak blizko ako pri monitoroch).

Kde je teda ta pomyselna ciara kde naozaj vyuzijes to ze mas monitor?
Rozumiem ze napr, len monitor ti momentalne umozni ist na 240Hz alebo ak ti zalezi na stotinach sekundy lag, tak monitor je lepsi...
Su toto ale benefity ktore bezny pouzivatel vyuzije?

Je to uz fakt o tom, ze benefity monitoru vyuzijes len vtedy ak mas vyssie naroky?
Pre bezneho pouzivatela (full hd/mozno 4k hranie, filmy, internet...), neda ti teda TV za rovnaky peniaz viac muziky?
Lebo za rovnaku cenu kupis vacsiu 4k TV ako 4k monitor...
Chapem ze je to vsetko individualne, kedze kazdy ma vlastne potreby, len by som chcel pochopit ten vseobecny zaklad od ktoreho sa odrazit.

Diky.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa wingo »

Záleží aj od kategórie či konkrétneho modelu TV. Je tam veľa premenných a nedá sa povedať vo všeobecnosti okrem toho že vo všeobecnosti je monitor lepší k PC a TV na filmy/video.

Nie nejde len o lag či obnovovaciu frekvenciu. A aj vysoká obnovovacia frekvencia nemusí znamenať lepší herný zážitok, niektoré monitory nezvládajú deklarovanú obnovovaciu frekvenciu a/alebo majú zle nastavený overdrive a vzniká viditeľný ghosting/inverse ghosting, hlavne monitory s VA panelom (tu paradoxne kvalitné TV vedú a nemajú toľko problémov s ghostingom, ale zase nedá sa zovšeobecňovať lebo to záleží od modelu). Herné monitory majú kopec funkcií ktoré v TV nezvyknú byť alebo sú výnimočné, napr. vykreslí mieritko do stredu obrazovky, Black Frame Insertion pre plynulejší pohyb (majú aj niektoré lepšie TV), nastaviteľný overdrive (aj keď to je dvojsečná zbraň a záleží od konkrétneho modelu a implementácie), Freesync/G-sync (niektoré modely TV už majú VRR), stojany prispôsobené umiestneniu na stôl pred klávesnicu zvyčajne s nastavením výšky/náklonu atď. pre lepšiu ergonómiu, rôzne úrovne "zjasnenia" aby bolo lepšie vidno nepriateľov v tme, preddefinované farebné profily pre zvýšenie kontrastu pre rôzne typy hier, sRGB mód pre čo najvernejšie farby napr. pre úpravu grafiky a určite som viacero vecí zabudol...

Pri TV ešte občas môže prekvapiť napr. horšia čitateľnosť textu, rôzne nastavenia a postprocessing je viac prispôsobený pre film/video a nie hry alebo pracovnú plochu Windows/Linux a bez neho (v Game mode) nemusí byť obraz najlepší, čo som čítal staršie Samsungy vraj týmto trpeli.

Vo všeobecnosti lacným TV by som nenahradzoval lacný monitor, ale kvalitné drahšie TV sú obrazovo často rovnako dobré ak nie lepšie ako drahé monitory a tam to určite stojí za zváženie hlavne ak chceš 4K HDR zážitok, ale zase to treba porovnávať individuálne a pre konkrétne určenie.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
ivv
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 26. Okt, 2021, 13:18

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa ivv »

@wingo

Tie kvalitnejsie drahsie TV ktore spominas, vo vseobecnosti myslis aky range co sa ceny tyka?
Druha vec je ze ak to chapem spravne, tak tie lepsie TV su vacsinou 55-65'' a to uz zase mi pride moc mat na stole.
Skor takych 43'' som mysel, ale teda neviem ci v takej velkosti sa najdu kvalitnejsie TV.
A mozno mi aj oci jedia a aj tych 43'' je vela ked sedis rovno pri nej za stolom...

Celkovo mi to pride take ze ludia hraju uz roky na konzolach ktore maju prepojene na TV a nemam pocit ze by sa masovo stazovali na kvalitu.
Preto som to v podstate otvoril, ci je to stale take ako v minulosti, kde jednoznacne monitor vyhral na plnej ciere alebo ci sa to uz casom menilo.
A tvoj koment, mi dal k tomuto lepsi obraz, takze diky moc.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa mp3turbo »

velmi spravne. Ked odhliadneme od optimalizovanych BGR pripadne WRGB panelov v telkach a z toho vyplyvajuceho problemu s textami
https://www.youtube.com/watch?v=Qtve0u3GJ9Y
https://www.youtube.com/watch?v=UniOmgwna7M

najcastejsie problemy TV su :

a) leskla obrazovka. Cim lesklejsia, tym viacej Adidas. Absolutna hroza pre pracu X hodin v beznom prostredi v kancli, teda ak nebyvas v jaskyni.

b) nepritomnost DisplayPortov, USB-C ; televizory sa prakticky obmedzuju len na HDMI konektivitu ked sa nebavime o tych poslednych modeloch, OLED/QLED atd kde vyrobcovia uz pochopili ze ludia nielen kukaju telku ale chcu aj nejaky "content consumption", "console gaming" atd.

c) uz dnes obrovska velkost. 60" TV je prakticky spodok ponuky, kde to pouzijes ako monitor ?

d) zakrivenia. Velmi modne v TV, velmi neziaduce v PC svete, skus na tom robit akekolvek normalne veci okrem hrania hier. Tabulky, Photoshop, Premiere, jaaaaj Autocad alebo akykolvek architektonicky záber. Mam zopar kamosov kresličov...

e) technokraticke veci a'la kvalita obrazu atd, to je prilis komplikovana tema do ktorej sa nepustam. Donedavna telky nedokazali pustat 60Hz signal z PCcka. Nepritomnost 4:2:2, 10bit, plneho gamutu, male TV co by sa dali pouzit ako bezny monitor cize 40-43" su len v otrasnej kvalite, tralala.

Hlavne ABC.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3987
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa Dunar »

Zakrivene TV sa uz nevyrabaju, takze tvrdenie o modnosti je mimo. Bolo to modne tak 5 rokov dozadu. Zakrivene TV sa uz nepredava ani jediny model. Zato monitorov je este dost. Ani posledny bod uz davno neplati. To si povytahoval bradate veci.

Existuju modely monitorov s pivotom, tak to vies lubovolne polohovat. Plus ako bolo napisane, ak potrebujes vyslovene matny povrch obrazovky, resp. nejake specificke konektory, tak to v ramci TV nenajdes. To sa ale ani neda nazvat ako vseobecne vyhody, kedze sa to tyka specifickosti pouzitia. Ak nepotrebujes tieto specificke prvky, tak monitor nema vyhodu ziadnu.

Aj v 43" sa da najst nieco schopne. Ale pravda, je to velmi obmedzeny vyber v tejto velkosti.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa mp3turbo »

daj nejake doporucenie na 43" TV please... by som to kupoval namiesto LG 43ud79, HP Z43 alebo teraz novych LG 43UN700.

Je pravda ze krivych ubuda - krive telky sa neujali, no preco asi lebo je to blbost. Krive monitory su, ale skoro vsetko su to tie ultrawide kkciny, zakrivenu 40" alebo 43" co su stroje na serioznu robotu je problem najst (ano, boli, ale je problem ich zohnat dnes) - totizto nie kazdy sa len hraje na pocitaci. Takisto "text clarity" na tych TV byva vyrazne horsi nez na pravych monitoroch.

Sam som dlhu dobu kukal do Seiki SE39UY04 TV.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Dobrá téma. Tiež som rozmýšľal, že dám nejaký TV cca 1,5m za stôl na stenu na konzolu.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa wingo »

ivv myslel som hlavne už tie lepšie, 120hz modely, hlavne LG a Samsung sa chvália aj funkciami pre hráčov. Ale veľmi záleží od použitia, napr. nič lepšie ako OLED čo sa kvality obrazu týka neexistuje, ale používaj to denne ako pracovný monitor a vypáleniu sa nevyhneš aj keď pri bežnom používaní na filmy a video (a aj väčšinu hier) sa vypálenia takmer vôbec nemusíš báť + zopár ďalších vecí ktoré môžu viac alebo menej vadiť pri používaní TV ako monitora (zase záleží od konkrétneho modelu TV):
https://www.youtube.com/watch?v=hWrFEU_605g

Ono pri tých konzolách je to aj tak že tie hry (a konzoly) sú vyslovene aj prispôsobené zobrazovaniu na TV - UI, grafika (hlavne motion blur), ovládanie, užší FOV... takže nebol problém ani keď sa TV nehodil ako monitor.

Čo sa veľkosti týka na bežný PC stôl sa TV nehodí, nemôžeš to polohovať iba ak by si kúpil VESA stojan a aj tak stále bojuješ s rozmerom... treba hlbší stôl alebo ho zavesiť na stenu za stôl, lebo napr. dáš ho 2x ďalej a 2x väčší displej ti zaberie rovnaké zorné pole s tou výhodou že výrazne menej namáhaš oči (prirodzená poloha šošovky v oku je zaostrenie "do nekonečna", čím bližšie zaostruješ tým viac sa namáhajú svaly v oku) a ak to potrebuješ môžeš sa prisunúť a jednoduchšie pozrieť konkrétny detail. A ani by som neodporúčal rovnaké zorné pole, čím väčšie tým lepšie, teda do určitého momentu keď už začne trpieť krk neustálym vykrúcaním hlavy :D
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22002
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa dexterav »

tak práve koli vypalovaniu a strate kvality farieb nie sú oled stále používané ako LCD, resp veľmi málo
hlavne tá strata farebnosti je napr pre profi hodne veľký problém inak by už asi všetci mali TV za liter namiesto 4k profi IPS lcd že
čo sa 43" TV týka tam je skorej problém 60Hz , samozrejme nájdu sa výnimky ale málo a potom aj rapídne rastie cena, to už potom si každý rozmyslí či 48" /120 oled alebo to isté ale 43"
na 43"/4k/120+ LCD OLED čakám ako na mesiáša, kde nič tu nič alebo to stojí viac ako 2 obličky ked už
všetko väčšie je už skorej obývačková kategoria
takže sa zatiaľ trápim na 38" slížiku :-)
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3987
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa Dunar »

Aka strata farieb? Je to nezmysel.

mp3turbo napísal: Št 28. Okt, 2021, 09:05 daj nejake doporucenie na 43" TV please...
Aktualne najlepsia 43" je aktualne Sony 43x85j.
Tam je aj 100 Hz panel a VRR.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ufff ano, len ta cena je prakticky dvojnasobok standartnych 43" monitorov.

Ano, hento Sony ma niektore veci ktore monitory nemaju a ano, monitory maju vela veci ktore hento Sony nezvlada. Furt je to BGR panel takze problem text a bezna desktopova robota, furt je to katastroficky leskle ako lad na Aljaske v priamom slnku, to sa proste neda DENNE pouzivat 8-12 hodin v normalnom prostredi. Furt to nema Displayport, furt to nema USB-C (napriklad ja mam 2x HP Z43 pripojene cez USB-C, ano viem ze 99.2146% sudruhov na svete nema monitor pripojeny cez usb-c)

proste plati co som napisal, hlavne body ABC - leskle, ziadne porty, zly panel na textovu pracu. Ano, ako GAMING MONITOR to urcite pouzitelne je - ale ja napriklad hry vobec nehram, absolutne vobec. No a hlavne je to sialene drahe, zaplatit pomaly tisicku za 43" rozmer uffff... neda sa za to zohnat nejaka porovnatelna 48", 55" alebo 60" vec ?

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x85j
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3987
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa Dunar »

Ja som nepisal, že to bude lacne. S textom to nema žiaden problem. Nijako sa to v tomto smere neliši od ktorehokoľvek monitora.Tento problem maju WRGB panely. Porty a a reflexnosť penelu, to je o špecificckych požiadavkach, nie o kvalite.

Cena je adekvatna tomu ako je ktory rozmer popularny, to je vec trhu. Tento model je aj v 55", pripadne Samsung QE55Q70A maš za cca 800€.
Používateľov profilový obrázok
d0N0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Humenné (/Košice)

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa d0N0 »

pri smartfonoch si niektori ludia mozu davat pozor na flickering...pri oled tv je to ako? nepatri to k ich nevyhodam?
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3987
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor vs TV ako monitor

Príspevok od používateľa Dunar »

Oledy PWM nepouzivaju.

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"