Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale co by sme uz pre zachranu tučniačikov nespravili... kamošš kupil XL verziu Sopel Lajf, pribil tam pol cennika vybavy a ze 19.xxx eur. S danou.
Chybaju mu tam nejake veci, nema automat, ma 1.5dci.

Poprosim cenníček elektrikuš verzie a uvedomit si, ze ked ti robosi nebudu hodinu denne robit lebo budu vysedavat volakde na vyondievačke, ci to bude lacnejsie a lepsie.

ale ved v pohode, v buducnosti vsetko vyriesime. Zdrazime spalovaky, dame dotacie na elektrikuš, dobre bude. A ked niekto pojde k moru tak prespi volakde na polceste v hoteli pretoze to bude lacnejsie a lepsie... ked sa zamyslis kolko desiatok tisic aut taha cestu do Juhoslavie alebo Italianska kazdy rok k moru v lete a na hory na lyzovacky, a ked si predstavit ze na tej dialnici sa musia kazdych 200km nabijat SKORO VSETCI a FURT KAZDYCH 200km, tak by ma proste zaujimalo ako tie desiatky tisic aut obsluzime naraz. Lebo ked postavis 80 stojanov na tomto parkovisku a dalsich 80 stojanov na parkovisku o 20km dalej, a o dalsich 20km dalej dalsich 80 nabijaciek, tak si nevyriesil ani holy kkt, nieze nabijanie dovolenkarov.

Sedim v prvej rade, pukance, bude sranda.

Jo bezte si kupit Hondičky é z recyklovanych hoven, len za 40.000... dvojdverove, kufor na igelitku z Lidlu ale druha z Teska uz nevojde. Pre rodinu s dvomi detmi si neviem predstavit lepsi povoz. A hajde 900km na dovolenku, s dojazdom 145km na dialnici a potom hodinu nabijat. Jaaaaj toto bude ta džindžer rovnovaha... hodinu jazdim, hodinu nabijam ! Ahaaaa
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Hexaris »

Mna udivuje, ze na plochu ako ma naves, pripadne lod nedaju solar a nespravia el. kombo ktore by cez den dost pomohlo. Nevyriesi to uplne problem, ale minimalne ziskame nejaky cas na vyvoj lepsieho zdroja. Ci to sa len nehodi do kramu?
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

narataj si ucinnost a financnu navratnost a prieserovost technologie. Kto ti bude utierat hovna od vtakov na streche nakladaku ? Na osobnom aute to este utres, okej, ale na kamione / avii ... ?

Ak poznas solarpanely, vies aky pruser ti spravi co i len minimalne zatienenie (v principe kazdy panel je na polovicu alebo na tretiny s tzv. bus-barmi a pri seriovom zapojeni sposobi pokles napatia celeho stringu, navyse sa sprava ako spotrebic prechodovy odpor zahrievanie atd atd).



Teraz si zarataj cenu solarpanelov kde pri stacionarnej = daleko lahsej instalacii mas financnu navratnost okolo 8 rokov a to je prosim PRI MAXIMALNOM OSLNENI. Semtam auto parkuje v tieni, semtam v garazi, NIKDY NA AUTO NESVIETI SLNKO Z OPTIMALNEHO UHLA JEDINE HODINU NAOBED ZE ?

Davaj priemyselne riesenie ktore musi vydrzat STRASIDELNE OTRASY (aby sa panely neposkodili, aby im nezlyhali bus bary, pajkovane prepojenia, atd). Co ti vyslo ?

Ze prvy majitel bzučiaku zaplati 900 eur za solarpanel a daleko menej energie vygeneruje za 12 rokov ? Ze daleko lepsie je proste za 900 eur natankovat na vyondievačkách chcem povedat nabíjačkách ?

Tak ano, potom ti to vyslo spravne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5812
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa wingo »

Hexaris malá plocha aby to malo masovo reálny zmysel. Tu je sranda od nadšencov:
https://www.youtube.com/watch?v=U5LKU6bWScc
Ako hračka či demonštrátor super, trochu to pomôže, ale praktický význam to ako masovka nemá, dobije to vraj cca 70 miľ za celý týždeň pri "priemernom" počasí. Väčšia plocha samozrejme dá viac kWh, ale zase väčšie vozidlo bude mať aj väčšiu spotrebu tak sa to vyrovná.

K tomu odporu ťažby lítia v Srbsku - príde mi to riadne spolitizované a sfanatizované, vlastne ako všetko v dnešnej dobe, na kompromisy sa už nikto nehrá, zovšadiaľ počuť len extrémistov (z oboch strán) neochotných ustúpiť ani o milimeter, to je nový "normál". Za chvíľu už nebudeme ťažiť nikde nič lebo niekto bude protestovať. Ani diaľnicu Turany-Hubová nemáme kvôli žiadnou odbornou štúdiou nepodloženej obave zopár miestnych o lokálnu vodu pre pár dedín a keď sa vyhovelo im našli sa iní ktorým zase vadil ten druhý variant ktorý sa nakoniec ukázal ako zlý z ekologického hľadiska a práve ten prvý bol lepší (no shit sherlock, pracovali na tom odborníci a zrušilo sa to kvôli zopár krikľúňom), že tým trpia všetci miestni, aj tí čo nie sú proti, a hlavne celé Slovensko neúnosnou dopravnou situáciou je akosi podružné.
Či bude Srbsko ako "kolónia" a z ťažby nebude mať nič alebo zbohatne nezávisí od toho či sa bude ťažiť alebo nie (vlastne jeden výsledok poznáme, ak sa ťažiť nebude tak nabetón z toho rozhodnutia nezbohatne), ale od toho akú zmluvu uzavrie vláda a ako sa tie zisky použijú. Lebo poznáme prípady nielen diamantov z Konga, ale aj ropy z Nórska či od Arabov, všakže. To isté platí pre dopad na životné prostredie. Na druhú stranu predpokladám že politická situácia Srbska je viac podobná našej ako Nórskej takže verím že obavy sú namieste. Len prístup je extrémistický, nie sú požiadavky na záruky, ale okamžité zastavenie všetkého bez ohľadu na fakty. Dakto si tam pekne prihrieva politickú polievočku. Vlastne ako u nás.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Marek125 »

Všetko je o politike, aj ta elektromobilita lebo to sa vyrieši potom a to sa bude riešiť potom tiež nieje logické. Asi tak ako elektromobil nieje hlavný problém ekológie.
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2224
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mirjak »

mate niekto s modernejsim autom skusenosti, ako v takejto situacii zareaguju tie asistencne protikolizne systemy? AI prepocita, ci brzdit alebo pridat alebo ci sa stihnem zmestit do medzery medzi kamion a auto v protismere? :?

https://www.facebook.com/watch/?v=401305151748583
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Prekážka pred tebou, tak vyhodí kotvu. Žiadne AI počítanie a pridanie do medzery sa nekoná.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5353
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nijak. Assistent jazdnych pruhov ti bude tlacit volant do auta oproti, aby si nepresiel cez ciaru. Ak to bude nejaka premiovka/volvo tak ti mozno pritiahne pasy vramci pripravy na naraz.

Nic viac sa neudeje. Pre-crash assist pri takomto rozdiele rychlosti nefunguje



co sa tyka elektrodebility... ak sa uz ideme hrat na zachranu planety, preco sa netlaci na LPG?
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Hexaris »

Donedavna som mal v rukach max 250W za ideal podmienok a dnes uz su 375/500W monokr. + menice priamo na paneloch. Beriem to ako vypomoc nie ako spasu sveta :)
Viem kolko to dava na dome, na tel. kontajneri kde ich mame menej a stale to za to stoji. Hej dom cez tunel nechodi … to je pravda. Keby tie €€€ do vyvoja dizlu radsej dali na vyvoj niecoho podobneho.

Tie hovna by boli asi problem 😁 ale kde nie je vola …
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale si zober aky strasidelne drahy ten 375Wp monokrystal s integrovanym menicom je (mimochodom menic je bohovsky uzitocna vec na aute ktore cele bezi na DC). Zober si aky je to panel. Zahnuty tak aby ti pokryl strechu alebo rovna deska ktoru nemozes ani o milimeter ohnut ? Ahaaaa... co bude drahsie, flexibilny panel na strechu auta (ktory musi ratat s otrasmi co tvoj panel nikdy nezazije a nemusi byt tak konstruovany) alebo tvoj rovny panel za hrubym sklom ?

Ozaj, sklon panelov. Predpokladam ze tvoje panely su namontovane vodorovne, presne tak ako budu namontovane panely na streche auta ze ? Tak nejak predpokladam ze tych aut co maju strechu ohnutu pod čí stupnovym uhlom prilis vela nepoznas. Alebo ozaj, urcite mas panely na fasade baraku cize pod 90 stupnovym uhlom od oblohy, co mi pride tiez naďom fasa bazmeg efektivne riesenie pre solar ze ?

atd, atd. a to sme este ani nezacali.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5353
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ale on netusi kolko to je 375W(a ze blby mlincek s ktorym som teraz mlel maso potrebuje 6x tolko). Ani co je to AC/DC. Ani to ze ten panel bude musiet byt pevny, pruzny, tvarovatelny a odolny proti otrasom. Ani to ze strecha auta je posledne miesto kde chces mat umiestnene tazke veci. Ani to ze solarne panely su prekvapivo z ciny, vyrobene ekologicky presne podla lokalnych standardov. Nic z toho ani milion dalsich problemov v jeho jednoduchom svete neexistuje.

Potom samozrejme ze vznikaju myslienky ako:
Keby tie €€€ do vyvoja dizlu radsej dali na vyvoj niecoho podobneho.

Cely green deal moze existovat len vdaka technicky negramotnym ludom ako je hexaris.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Hexaris »

No ok k autam sa asi nebudem vyjadrovat. Ale skusat na mna AC/DC vazne si v tom ze som tam chcel menic pre dom. Ja ze ta napadne separe menic pre panel kde to skrz odpor a stratu das na vyssie napatie. Aj ked ta dlzka nie je az tak tragicka. Nic z toho neni ekologicke, ale slnko mame stale zadarmo. Necham vam diskusiu volnu :)
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

SKiLEX napísal: Ut 11. Jan, 2022, 15:51 co sa tyka elektrodebility... ak sa uz ideme hrat na zachranu planety, preco sa netlaci na LPG?
to je hned -15% co2
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nic nenechavaj, treba kazdeho. Mame rozlicne pohlady na svet, rozlicne skusenosti, vedomosti, solar na baraku ma vyznam ked je clovek v pohode s 9-10 rocnou navratnostou pri dnesnych cenach a slusnym vyuzitim. V pripade samodomo riesenia, nejakych pouzitych panelov z overeneho zdroja, vyuzitia nejakej serioznej 'pozicovne energie" s rocnym zuctovanim (nie mesacnym) sa da navratnost stiahnut na 5-6 rokov a to je vcelku pohoda.

PS : v mojom texte hore " Tak nejak predpokladam ze tych aut co maju strechu ohnutu pod čí stupnovym uhlom prilis vela nepoznas" samozrejme "čí" znamena 49, to bola lokalna klavesnica namiesto anglickej. 49 stupnovy uhol, som od brucha stanovil ako optimalny u nas v nasej krajine a netrafil som, nie je to uplne zla hodnota ale optimalnejsie by bolo trosku menej na celorocnu pevnu prevadzku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Hexaris »

Moj vyplach zjednotim v skratke “Cele to pada na effi cca 20%, lebo je stale easy pridat dalsi panel aj v tejto cene. Na auto nerealne. Cinan nema potrebu tlacit vyvoj. Cena energii teraz mozno nieco zmeni. Preto narazka na love do vyvoja. Sure, je tu degradacia prehrievanie. Zatial na paneloch nic po rokoch nepozorujeme. Takze mozno v dalsom zivote. Krutak je super u e-aut a fandim im, len nie v tejto podobe. Kazdy rok tu ma byt magic bateria a stale nic. Este ze na sajtoch lifepo je uzitocna, aspon nejaka rozumna vec.”

😇
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"