Apple M1

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12172
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Apple M1

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ahojte, co vravite na novy cip od Apple? M1 vyzera ohladne vykonu celkom dobre a pozeram, ze uz vysli aj Pro verzie s M1 cipom.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15044
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa faugusztin »

Je to dobre aj nie.
  • Na prvu generaciu vykon CPU ujde - je to viacmenej v cistom CPU vykone medzi Ice Lake a Renoir mobilnymi Ryzenom. Na 4 big + 4 little architekturu to ujde.
  • Vykon GPU vyzera nadejne.
  • Obrovskym problemom su kapacity a ceny RAM - 16GB max, $200 za upgrade z 8 na 16GB je cista kradez zo strany Apple, aj ked je to LPDDR4-4266.
  • Kedze ide o prvu generaciu ARM Macov, tak prakticky budes betatesterom vsetkych funkcii pre zabezpecenie kompatibility, resp. betatesterom pripadnych ARM bugov.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa beardie »

nejake linky na testy?

kym nebudu nativne ARM aplikacie, tak vsetko pojde cez emulaciu, co bude mat dopad na vykon, pri takom photoshope si asi daju zalezat, ale co tisice inych appiek?
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1926
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa maniak »

Na to, ze je to cca. 20W TDP cip (https://www.anandtech.com/show/16252/ma ... 0operation.), vyzeraju prve prezentacie vykonu az pozoruhodne dobre. Zatial to vyzera na pomerne dobry emulator a dobru optimalizaciu na primarne cinnosti cielovej skupiny (video conversion, fotky, ale napr. Dave2D ukazoval aj kompilaciu kodu (ObjectiveC tusim), ktory bol fantasticky rychly).
Uvidime, co to spravi s ostatnymi vyrobcami (Qualcomm, Intel, AMD), ci zacnu upravovat architekturu cipu (tak o 2-3 generacie) podla toho, co Apple predstavil. Mozno to bude celkom fajn nakopnutie stagnujuceho vykonoveho progresu.
FVE 12.45 kWp V/Z
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa LordKJ »

ta x86 emulacia ide az prekvapivo dobre
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12172
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa HellAngel »

v air to vidim na must have. Akoze tam nie je o com. Vidim to zlozitejsie pri Macbook Pro. Predsa len obmedzenia tam su, hlavne pri ram. Emulaciu ratam, ze apple vyladi

akoze apple s m1 cipom celkom spravilo prievan v CPU svete, asi vacsie ako AMD s Ryzenom
NB: Asus ROG Zephyrus G14
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa quicky »

ja som si objednal macbook pro s m1 do kancelarie tak snad za par dni Vam dam info z prvej ruky ako to slape.... potrebujem zmenu od WINU...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12172
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja uz cel polroka frcim na mac os a som si zvikol. Trochu som sa musel zo zaciatku viacej studovat na nete co kde najdem, ale teraz viac menej pohoda. Programov je celkom slusne mnozstvo, ale nie vsetko je uplne nahraditelne. Napriklad taky TotalCommander na MAC OS nie je, ale ma celkom schopnu nahradu ForkLift. Co asi najviac pocitujem, je absencia podpory 32bit. aplikacii. Ale aj to je riesitelne
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa Hexaris »

To je vsetko pekne, ale vykon v js, mysql simple query, ja chcem vidiet vykon na jadro. Cely cas na tom nebudem renderovat, kde to dava pekne cisla. Synt. testy vela o celkovom vykone tiez nic extra neukazu, som zvedavy co sem da quicky.
Stale plati ipc + frekvencia, nejak nevidim, ze by v tomto m1 urobili dieru do sveta.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa quicky »

no single to ma luxusny, co som zbehol testy...ja som neni nejaky jablckar ale na office pracu by to sluzit pekne mohlo, hrat budem tak ci onak na svojom domacom win pc. ale ked vas nieco konkretne zaujima a viem to pomerat dajte vediet najdem si na to cas :)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12172
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa HellAngel »

YTdecoy napísal: St 18. Nov, 2020, 16:20 To je vsetko pekne, ale vykon v js, mysql simple query, ja chcem vidiet vykon na jadro. Cely cas na tom nebudem renderovat, kde to dava pekne cisla. Synt. testy vela o celkovom vykone tiez nic extra neukazu, som zvedavy co sem da quicky.
Stale plati ipc + frekvencia, nejak nevidim, ze by v tomto m1 urobili dieru do sveta.
este uvidime co ten procesor dokaze. Akoze na bezny office notas je to vyborny vykon. v AIR ho dokonca chladia celopasivne. Co sa tyka pracovneho nasadenia, este si budeme musiet pockat na testy. Osobne sa nebojim az tak toho vykonu na jedno jadro, ale obmedzenie max 16GB ram. Rovnako tak chyba moznost virualizacie.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15044
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa faugusztin »

Virtualizacia existuje, problemom je ale to, ze mozes virtualizovat iba ARM operacne systemy, nie x86. Teda si mozes virtualizovat ARM Ubuntu napriklad, ale x86/x64 Windows tam nespustis.

Mne osobne by 16GB RAM este bolo OK, ale za vlastne by som si to urcite ako produkt prvej generacie nekupil. Ak bude firma chciet po mne, aby som nieco take mal, budiz, za firemne bez problemov budem pouzivat ARM Mac pre odladenie iOS appiek pre ARM Mac. Za vlastne urcite nie. Nie v cene co za to chcu - Mac Mini s 16GB RAM a 256GB SSD vyjde 1030 euro, s upgradom aj na 512GB SSD to uz je 1259 euro. Iste, je to vo vysledku o cca o 200 euro lacnejsie nez i5 mini a rovnako cenovo ako i3 mini nakonfigurovane s SSD a RAM, ale stale je to jednoducho moc vela na to, ze budem prakticky betatesterom pre Apple :D .
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa wingo »

No Apple šlo so svojimi čipmi dlhodobo metodicky a bez zaváhania hore, keď som pozeral nárast výkonu tak to bola takmer priamka čo je až neuveriteľné. Podobnú revolúciu spravili aj v TSMC keď s nimi nadviazali spoluprácu, žiadne fancy high risk-high reward veci ale síce postupné ale neustále zlepšovanie metodicky a bez zaváhania a vieme že aj vďaka tomu sú aktuálne bez konkurencie. Samozrejme jedna vec je hrubý výkon a druhá reálny v reálnom zaťažení v rôznych aplikáciách, aj Zen2 mal hrubý výkon vyšší ako Skylake ale jednoducho boli aplikácie (nielen hry) ktoré šli výrazne lepšie na Inteloch kvôli niektorým slabinám v návrhu Zen2. Na druhú stranu často je to aj v dôsledku neoptimálneho kódu lebo sa to kompilovalo pre Intel a sú dokumentované prípady keď aplikácia na AMD jednoducho nielen že nekompiluje optimálne pre architektúru, ale dokonca ani nezapína základné inštrukcie a zapína ich iba na Inteloch. Navyše v x86 svete sa veľa optimalizuje návrh CPU pre výkon v neoptimalizovanom kóde možno aj na úkor maximálneho výkonu v optimálnych prípadoch + problém x86 compilerov, jednoducho x86 svet je bordel. Tu má Apple omnoho väčší vplyv a dosah na SW stránku veci, omnoho vyššiu kvalitu OS ako špagety bugfest Windows bez vízie rozvoja do budúcnosti či roztrieštený Linux s nulovou šancou presadiť v x86 svete čokoľvek aj keby to bolo to najlepšie od vynájdenia kolesa.

Inak udalosti za posledné roky vrátane tejto v plnej nahote ukázali otrasný stav Wintel sveta - Intel brutálne zabugované CPU (čítal som vyjadrenie nejakého inžiniera že sa vyjadril že v Apple padlo rozhodnutie prejsť na vlastné CPU po vydaní historicky HW najzabugovanejšieho CPU Skylake keď ich už prestalo baviť robiť neustále SW opravy HW bugov Intelu) s obrovskými bezpečnostnými dierami a čoraz menšími výkonnostnými nárastmi a Microsoft úplne neschopný priniesť čokoľvek nové a zaujímavé tak aby to vôbec správne fungovalo - scheduler je furt shit napriek tomu že AMD prišlo s NUMA a výrazným nárastom jadier a Intel prišiel s BIG.Little architektúrou tak doteraz sa s tým nevie vysporiadať a asi ani nikdy nebude vedieť ak ho nenapíše vo vlastnej réžii Intel alebo AMD a nedaruje Microsoftu, ARM emulácia bola shit, power management je total shit v porovnaní s ARM svetom (či už Android alebo iOS), DirectX 11 absolútny shit ktorý muselo opraviť AMD prakticky vývojom vlastného ktorý Microsoft len prijal za svoj ako DX12, a toto sa vlastne opakuje vždy s novou technológiou, MS nie je schopný implementovať ju tak aby nenarážala na obrovské limity vo Windows, a samozrejme každá nová aktualizácia je bugfest.
Teraz mi prišlo ľúto že sa nepresadil STEAM OS, dedikovaný herný OS by bola vec ktorá mohla rozhýbať inovácie v PC svete a vymačkať viac výkonu z existujúceho HW.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa quicky »

aj pro sa pusta az po 10 min workloade multicore :) cize 99% casu ides pasivne, co je skvele, aspon pre mna, nenavidim hlucne notasy.
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2554
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25
Bydlisko: il

Re: Apple M1

Príspevok od používateľa Pietro sk »

wingo napísal: St 18. Nov, 2020, 17:37

Inak udalosti za posledné roky vrátane tejto v plnej nahote ukázali otrasný stav Wintel sveta - Intel brutálne zabugované CPU (čítal som vyjadrenie nejakého inžiniera že sa vyjadril že v Apple padlo rozhodnutie prejsť na vlastné CPU po vydaní historicky HW najzabugovanejšieho CPU Skylake keď ich už prestalo baviť robiť neustále SW opravy HW bugov Intelu)
par slov o tom povedal francois piednoel. vraj apple casto s nimi v kontakte ohladom najdenych bugov. vtedy uz nebol zamestancom, ale pochybujem ze by on mal nutnost sa negativne vyjadrovat na adresu byvaleho zamestnavatela.
apple pouziva na kazdu blbost nejaky akcelerator. ako priklad, mining asic je najrychlejsi aj dobra ucinnost, ale je to silne jednoucelove voci gpu/cpu. preto ocakavam ze vysledky su tymto ovplyvnene.
Obrázok
https://www.cpu-world.com/CPUs/Zen/AMD- ... 4600U.html 4600u 15w 6c/12
https://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i7/ ... 0850H.html 10850H 45w 6c/12
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..

Návrat na "Procesory"