Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2048
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa zoom »

Zdar, už vyše roka fungujem na novom PC a takmer všetko je v poriadku, akurát vodník si žiada údržbu. Komponenty vodníka sú tu, keby bolo treba. Problémy sú dva:

1) Po dlhšej dobe sa mierne zalomila hadička.
2) Ventilátory na radiátore sú ovládané pomocou teploty CPU, čo je zle.


Problém 1:
Hadička medzi grafickou kartou a procesorom je tak nejak splasnutá. Obrázky sú tu.
Chcel by som radu, ako to čo najlepšie prerobiť. Neviem sa rozhodnúť, či tam len dať dlhšiu hadičku, ktorá by išla bližšie popod horný ventilátor, alebo aj vymeniť fitinku z procesora/grafiky, aby išla pod iným uhlom.

Problém 2:
Ventilátory na radiátore sú ovládané (rpm) cez teplotu CPU. CPU je Skylake, ktorý má o ničom pastu pod heatspreaderom a teplota tam lieta hore-dole. V praxi to vyzerá tak, že spustím hru a vetráky už začnú fučať, potom stíchnu, potom zase fučia a celé je to zle. Chcel by som teda regulovať tieto vetráky pomocou teploty vody.

Základná doska je Asus Maximus VIII Ranger a tá má nad horným malým PCI-E slotom 2 piny na pripojenie T_SENSOR (viď foto). V BIOSe som pozrel, že pomocou tohto sa dajú regulovať vetráky. V návode o tom nie je nič bližšie popísané, ale tipujem, že to prijíma klasický 10K ohm senzor. Po dlhšom pátraní som našiel takúto vec pre mňa - senzor rovno vo fitinke. Akurát aby som to namontoval niekam na vstup do radiátora, kde to nebude zavadzať a drôt vopchal do dosky.

Chápem to správne, že by to takto mohlo fungovať?

Celkom určite si nechám u Gaba urobiť delid, ale musím to ešte vymyslieť, aby som bol čo najkratšie bez PC. Vodníka budem rozoberať spoločne s výmenou CPU.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa stiv »

Hi. K prvemu problemu: co tak kupit novu rychlospojku, ktoru zakrutis priamo do karty? Nebudes musiet mat potom taky obluk, alebo nejake kolienko potom.

A co sa tyka regulovania pomocou teploty vody tak je to najlepsie riesenie imo. Nic ine by som uz nechcel ci uz kvoli paste na CPU alebo rozdielnemu vyuzitiu (raz ide karta, raz cpu). Takuto fitinku ale od aquacomputer-u mam ako vystup z radiatora a ventilatory regulovane podla teploty vody cez aquaero.
.
Používateľov profilový obrázok
Fullesh
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5199
Dátum registrácie: So 05. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Nitra

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa Fullesh »

1. preco to mas tak komplikovane ? https://imgur.com/a/dljJE

2. tiez som mal nastavene fany podla cpu, nakoniec som ich napevno zreguloval, otestoval ci to je ok, rovnako je to tiche aj v idle aj v zatazi.
|MB| MSI B450I Gaming Plus |CPU| AMD Ryzen 5 5600G |CPU's Cooler| AIO 140mm
|RAM| G-Skill 2x8GB DDR4 3200MHz Trident-Z |GPU| AMD Vega 7
|SSD| Intel 660p 1024GB M.2 NVMe |PSU| NZXT 650W 80Plus Gold |Case| NZXT H1 V1
|LCD| BenQ BL3200PT |Mouse| Logitech G603 |Pad| Razer Goliathus Speed |OS| Microsoft Windows 10 Pro x64 SK
|OC| Celeron D 330 E0 / Pentium E2160 M0 / Pentium E5200 M0 / Pentium E5200 R0 / Phenom II X3 720 C2 / Core i5 2500K / Core i5 6600K
.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa stiv »

Alebo rovnako hlasne v idle aj v zatazi. Ak clovek ma vacsinu casu PC v idle neviem preco by mal pocuvat fany.
.
Používateľov profilový obrázok
Byah
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 323
Dátum registrácie: Pi 02. Máj, 2014, 15:42
Bydlisko: Malacky

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa Byah »

Fullesh napísal: Ne 17. Dec, 2017, 12:51 1. preco to mas tak komplikovane ? https://imgur.com/a/dljJE
Sorry za OT. Ak vidím dobre tak tam máš 1 rad. Aké máš s tým teploty pri gamingu? Just out of curiosity.
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa Erazer »

zoom napísal: Ne 17. Dec, 2017, 12:04 Akurát aby som to namontoval niekam na vstup do radiátora, kde to nebude zavadzať a drôt vopchal do dosky.
Nebolo by lepšie na výstupe ? :?
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa shajek »

nieje praveze teplota vody na vstupe do radiatore ? tj kolko maju zhurba komponenty ? nie kolko ma uz schladena voda, ci sa mylim ?
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa Leon »

voda na vstupe a výstupe má možno o 0,1 stupňa menej.
.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa shajek »

tak to je potom nieco zle s chladenim nie ? kde sa vsetko teplo odvedie, ked radiator da dole 0,1?
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa Leon »

Nehovorím, že je tá malá odchýlka na vstupe a výstupe hneď v momente pustenia. Keď ju bloky neohrievajú tak má voda tiež inú teplotu ako keď je systém v loade. 

Zober si to ako keby si urobil doma nejaký kruh v ktorom by tá voda tiekla rýchlo. Pustil by si studenú, o pol metra teplú, zase studenú a potom znova teplú. Stalo by sa to, že teplota vody by sa tým rýchlym prúdením časom spriemerovala a ústálila na nejakej teplote - lebo logicky by sa tie teploty miešali. Ak by si pridal ďalší prúd teplej vody tak by sa voda znova ústálila na nejakej vyššej teplote. 

Rady netreba brať ako HW ktorý odvádza teplo. Skôr to treba brať že fany ochladzujú rad na určitú teplotu. Ak tam prileješ teplú vodu (bloky v loade) tak sa voda začne ohrievať, vstupi do radiátorov ktoré sú chladnejšie, vyjde z neho do ďalšieho bloku ktorý je teplý a znova do radu ktorý je chladný. A takto isto sa premiešava a ustáli sa. Dôvod je ale to, že tá voda tam proste nestojí, priemerný prietok na vodnom chladení je cca 200 litrov za hodinu (blok GPU + CPU a nejaký ten rad). tj 3-3,5 litra za minútu kým voda prejde cez celý okruh znova do pumpy. Klasický 360kový rad má kapacitu vody 400 mililitrov - ani nie pol litra. Takže si vieš predstaviť ako rýchlo odtiaľ voda vyletí von  :D  A podľa toho či tam bloky hrejú viac alebo má človek menej radov sa tá voda priemeruje podľa toho koľko čo pečie, alebo aké chladné rady tam má. Ale nič ako teplá a studená voda v určitých miestach okruhu proste neexistuje.
.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2048
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa zoom »

Cau, po malej odmlke som tu. Posledne mesiace je toho na mna nejako vela a vsetko ide do sraciek. Vyjadrim sa snad k vsetkym navrhom.

stiv: To by mozno pomohlo, ale nerad by som zakrucal rychlospojku rovno do karty. Problem s rychlospojkami je, ze musia mat nejako volu. Ked ich rozpojim, musim ich vediet zo seba vytiahnut, takze by velmi pomohlo, kebyze je rychlospojka na oboch stranach uchytena o hadicku, aby som obidve vedel trosku od seba odtlacit a rozpojit. Asi budem musiet nejako premysliet tie kolienka.

Fullesh: Mas to tam krajsie medzi tou grafikou a CPU, ale ja som function over form :-). Maval som to podobne, ale po tych rokoch som zistil, ze grafiku vymenim asi 3x nez kompletne prestavam PC (tj. upgradne MoBo + CPU + RAM). Vzdy som musel kompletne rozoberat celeho vodnika a rychlospojky tento problem uplne riesia, nechcem to inak. Mohol by som to zapojit podobne, ako to mas, ale medzi grafiku a CPU hodit rychlospojky, ale potom budu na prilis kratkych hadickach a velmi tazko sa budu rozpajat, lebo po odcvaknuti nebudem mat dost miesta, aby som ich zo seba vytiahol (kratka hadicka = mala vola).

Erazer: Myslim, ze je jedno, kam to namontujem. Voda v uzavretom okruhu ma rozdiely desatiny stupna, max. jednotky stupnov medzi najchladnejsim a najteplejsim bodom.


Zatial som to teda velmi nevymyslel, ale ani som posledne 2 tyzdne nad tym nerozmyslal, riesil som uplne ine veci. Ale teraz som sa este pozrel na fotky a asi to spravim tak, ze nad rychlospojku, co je nad grafikou, dam kolienko 90°, ktore pojde do CPU. Takto sa eliminuje cely obluk a navyse sa bude rychlospojka velmi jednoducho odpajat.

Cize 1× EKWB EK-AF Angled 90° 2F G1/4 - Black a 2× EKWB EK-ACF Fitting 12/16mm, aby sme dostali toto. Hadicky odrezem nove na mieru. To by mohlo fungovat. Po sviatkoch dohodnem s Gabom. Great success! Uz teraz sa tesim na tu novu regulaciu hluku.
Používateľov profilový obrázok
Matej.T
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1868
Dátum registrácie: Pi 11. Mar, 2011, 22:09
Bydlisko: Piešťany/Brno

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa Matej.T »

Trochu sa votriem do témy. Senzor teploty mám, ale zistil som, že iba malé % dosiek podporuje túto featuru. Je to možné zregulovať aj bez pomoci fan controlu alebo je to jediná možnosť?
 Macbook Pro 2.4/8/256 (Late 2013) + Samsung Galaxy S9 Midnight Black DUOS
Gaming: Intel i5 8600k | delid by Gabo |+ Barrow CPU block | EVGA GTX 1080 SC + EKWB nickel plated block | ASRock Z370 Extreme4 | Corsair Dominator 16GB DDR4 3200Mhz | Corsair RM650i | Fractal Design Define R6 TG | Samsung EVO 850 250GB | EK-DuraClear + EK D5+ EKWB PE 360 + EKWB XE 240 + LG 27GL850 + Corsair K70 RGB + Logitech G403
HTPC: Intel Xeon 1225v3 | MSI H87I | Crucial 8GB | Fractal Node 304 | Seasonic G Series 360
Používateľov profilový obrázok
OneCosmic
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 784
Dátum registrácie: Št 18. Okt, 2012, 20:49
Bydlisko: Praha

Re: Úprava vodníka (zalomená hadička + meranie teploty vody)

Príspevok od používateľa OneCosmic »

Senzory teploty vody mam uz niekolko rokov a snad uz na tretej doske, vsetky boli ASUS a funguje to paradne. Ziadne zbytocne zvysovanie otacok pri zatazi CPU, pripadne slabe dochladzovanie pri zatazi GPU.
Tiez som chcel mat medzi GPU a CPU blokom rychlospojku, ale aby to normalne vyzeralo bez zalomenia hadice proste neurobis, ja som mal predtym na chvilu grafiku v nizsom slote na pcie8x, aby sa hadica nezalamovala, inak daju sa pouzit aj tie anti-kink spiraly, ktore tam mam aj aktualne a cierne na ciernych hadiciach vyzeraju fajn.
Aktualne mam PC prestavany do mensej skrinky+externy radiator a rychlospojky cez koolance pci zaslepku, takze ak budem chciet vymenit grafiku iba odpojim rychlospojky zvonku, nacvaknem ine zvysne co mam s hadicami a vypustim okruh + mam na to maly vysavac s fukanim ktorym viem okruh pekne rychlo vyfukat od vody a pritom nebudem musiet vypustat MoRu, ktora ma tak 1.5l kvapaliny :)
Spoiler: ukázať
mb: ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi cpu: Ryzen 9 3950X ram: 2x16GB G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16@3733MHz 1.35V
gpu: Sapphire RX5700 XT+EK-Vector RGB Nickel+Plexi+reference backplate psu:Seasonic Prime Titanium Ultra 850W case:Lian Li PC-O11D White
storage: 1x Samsung 960 EVO 250GB, 1x Toshiba 512GB NVMe cooling: Corsair XR5 360+3x NF-A12x25 PWM, XSPC Photon D5 PWM, EK-Tube ZMT 16/11
lcd:Samsung C27HG70 audio:Denon DRA-800H Black + Monitor Audio Silver 100, keyboard: Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile mouse: Logitech G PRO Wireless
NAS: ASUS WS X570-ACE, Ryzen 5 3600, Sapphire RX550, Corsair 220T White, 2x2TB Intel 660p NVMe, 3x2TB Seagate 2.5" HDD, 2x256GB NVMe for OS and cache
retro HW: ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP, ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n, RAMPAGE II EXTREME, 2x Q9550, Q6600, X5470, X5690

Návrat na "Vodné chladenie"