Investovanie

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Investovanie

Príspevok od používateľa dendroid »

Ahojte,

Mam momentalne odlozene nejake peniaze bokom (a snazim sa tiez co - to usetrit kazdy mesiac). Momentalne su peniaze na sporiacom ucte s urokom 0,5 percenta, co je vysmech. Kladiem si preto otazku, ako ich rozumne investovat ...

Neriesil niekto podobny problem, pripadne mi neviete poradit nejaku kvalitnu prehladovu stranku, nech nestratim spustu casu filtrovanim vygoogleneho balastu ?

Dakujem vopred za rady.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6664
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa molnart »

ja som minule svoje dost teoreticke skusenosti popisoval kamoske, tak to sem cele hodim, mozno sa to zide (teoreticke preto lebo nieco som si sice nastudoval, ale mam dve deti, zenu na materskej a ziadne prachy na investovanie :D) Inac Chris ti bude vediet dobre poradit, on ma aj realne skusenosti.

Zlty melon
Popis
- Su to pozicky od ludi k ludom (peer-to-peer),
- zaujemca nahodi ziadost o pozicku, firma ho preveri, da mu nejaku risk kategoriu
- Investor ma moznost podielat sa na jeho pozicke, klast mu doplnujuce otazky apod.
- Pri prihadzovani zadas sumu aj urokovu mieru (v ramci stanoveneho rozmedzia podla risk kategorie). Ak je dostatok investorov, nizsi urok vyraduje vyssi.
- Uroky sa daju dosiahnut okolo 10-15%
- Ak je dlznik v omeskani, su normalne sankcne uroky
- Ak dlznik dlhsi cas neplati tak je pozicka zosplatnena, t.j. Dlznik musi vratit celu sumu vratane nezaplatenych urokov a sankcii
- Pri zosplatneni je investorom poslana informacia o identite dlznika (meno, adresa)
- Dlh sa normalne vymaha zlty melon a posuva na exekutora, je aj moznost riesit exekuciu vlastnou cestou

Nevyhody
- Dost treba aukcie sledovat, zvazit ci clovek bude schopny splacat (podla zverejnenych prijmov a nakladov, odpovedi na otazky)
- Pocet aukcii je pomerne maly, takze ak nechces sypat stovky eur do kazdeho nestastnika bez rozmyslu tak preinvestovat par tisic by trvalo aj rok
- Vascsinou su tam ludia ktory v banke uver nedostali
- Vysoky pocet defaultovanych uverov - u mna je to aktualne 6 z 22
- Vzhladom na uvolnene exekucne z tych defaultovanych podla mna uz neuvidim nic (daval som max 25 eur do jedneho a predtym ako skrahcli mi nieco splatili, takze strata je 90 eur)

Slnecnice (cash free)
- Toto je celkom zaujimave, ide o to ze predtym ako kupis bytovku v novostavbe musis dat zalohu, ale banka ti hypo este neda. Takze je to pozicka na tu zalohu.
- Pokial nekrachne realitny trh je to celkom safe, rucenim je samotna nehnutelnost a ak aj dlznik krachne a prestane splacat tak strati rezervaciu na byt, byt sa preda niekomu inemu, s coho sa vypatia investori
- Urokova sadzba je fixna na 4,9%. Ide vsak o jednoduche a nie zlozene urkovanie, takze ak tam das 1000 EUR budes mat kazdy rok urok 49 EUR.
- Funguje to tak ze ty tam das tu sumu naraz, mesacne su ti vyplacane iba uroky (nie istina) a potom ked dlznik splati pozicku (z hypo ktoru zobral na byt) tak sa ti vratia peniaze ktore si tam dala.
- Investicny horizont je 1-3 roky, ale pravidelne dojde k predcasnemu splateniu.
- Zaujem investorov o tie pozicky je dost velky, vacsinou 20 tisicove investicie su naplnene do 15 minut, takze treba mat nadotovany ucet a nastaveny autoinvest.
- Aktualne zaviedli novy produkt na dofinancovanie hypo, nakoľko banky uz 100% nedavaju. Ak by to bolo zlozene urokovanie s priebeznym splacanim istiny bolo by to celkom fajn https://zltymelon.sk/cashfree_hypo?language=sk_SK

Ak by si chel registrovat pri registracii tam daj moju mailovu adresu, vraj mi z toho nieco pripisu :) (https://www.zltymelon.sk/zarabajte-s-na ... uage=sk_SK)

Investicie do akcii a ETF

- Toto je imho zaujimavejsie a vynosnejsie. Mas zlozene urokovanie + casto aj dividendy, takze sumy mozu narast do zaujimavych vysok.
- V skratke investujes do rovnakych instrumentov ako podielove fondy, akurat to robis priamo, pod vlastnou kontrolou a bez poplatku sprostredkovatelom
- Moznosti je celkom vela, rozoberiem len tie zakladne:

- Investicia do akcii - toto je imho celkom rizikove, resp. aby nebolo musela by si nakupit akcie 20 roznych spolocnosti v roznych sektoroch. Ale ak mas citovy vztah k nejakej firme, tak mat par akcii moze byt celom sradna, a mozes si povedat za si akcionarom Apple :) Za posledny rok niektory celkom slusne zarobili na akciach AMD a Tesla
- Investicia do ETF (https://peniazesucas.sk/co-je-to-etf/) toto su vlastne fondy akcii, su rozne druhy napr. geograficke (US, EUR, Azia) aj sektorove (IT, biomedicina apod.), podla velkosti firiem a tak (napr. EuroStoxx 50 je 50 najvacsich europskych firiem) asi tak 10.000 roznych.
- Ja som to predcasom hlbsie analyzoval a shorlistoval som niekoľko:
  • VTI/VOO - su to US ETF, vyhodou su male naklady 0,04% (cez podielovy fondy kludne mozes mat aj cez 1%). VTI je cely US trhu, VOO mirrouje index S&P 500 (500 najvacsich spolocnosti)
  • SWDA/IWDA - toto je ETF naviazany na index MSCI World, teda najvacsie spolocnosti sveta. Aj tak vacsina z toho (nejakych 60+%) je US
  • IEMG - emerging markets, teda Azia, cina apod.
Europske som az tak neskumal, nakolko mam II. Pilier v EuroStoxx 50 (v INN/ING, ostatne indexove fondy maju MSCI World)

- Vseobecna nalada je ze akcie rastu uz 10. rok a musi prist pad, ale to pisu uz 5 rokov a stale rastu. V minulosti isli velmi dobre US akcie, teraz sa to oslabuje, navyse euro posilnuje voci dolaru co znizuje zisky z US aktiv.
- Vyhliadka je taka ze nasledujuce roky lepsie pojdu EU akcie, nakolko posledne roky prakticky stagnovali, takze ak nemas 2. pilier v ING/NN, tak by som asi isiel touto cestou. Inac sa mi zda ze europske ETF maju vyssie nakldy, US nie je problem najst <0,10%, EU zacinaju od 0,25%.
- ETF aj akcie sa obchoduju cez brokera. Je to vlastne ako internet banking. Vraj najlepsi je Lynx/Interactive Brokers, ale musis tam mat dost velke sumy a musis byt aktivna, inac su vysoke poplatky. Vela ludi pouziva Fio, ale spokony nie je nikto.
- Ja som si vybral degiro, co je taky lowcost broker, s nizkymi poplatkami, do vybranych ETF umoznuje investovat bez poplatku, ktore ked nepouzivam nic ma nestoji. Ak zaregistujes cez tento link vraj mi pripisu 20 EUR :) https://www.degiro.de/kunden-werben-kun ... r%20Molnar
- Nevyhoda Degiro je ze ma rozne stranky pre rozne trhy. Rozdiel je ze kazda ma najnizsie naklady na lokalnu burzu. Teda ceska pre cesky trhu, nemecka pre nemecky a tak. Jazyk sa menit neda, takze treba si dat pozor kde clovek registruje. Ceskej sa treba vyhnut, lebo tam mozes preposlat prachy len z CZ uctu v CZK. Zostava nemecka verzia (tusim je aj rakuska) ktora je ale iba v nemcine a potom irska ako jedina v EN. Ja mam nemecku.
- Pouziva sa to ako internetbanking, preposles peniaze, vyberies ETF/Akkciu ktoru chces kupit/predat a peniaze mozes kedykolvek vytiahnut, co je tiez vyhoda (zistis ze potrebujes prachy tak cast portfolia predas). Pozor ale na dane, ak ETF/Akcie vlastnis menej ako rok, rozdiel kupnej a predajnej ceny by si mala priznat a zdanit. Plati FIFO princip, takze ak predavas vzdy sa to berie tak ze predala si ten co si nakupila najskor.
- Tu je zoznam tych ETF bez poplatkov https://www.degiro.de/data/pdf/de/Kostenfreie_ETFs.pdf Treba dat pozor na ISIN, rovnake ETF sa obchoduje na roznych burzach pod roznymi ISIN, bezplatna je vzdy iba konkretna. Napr. SWDA moze byt bez poplatku v irsku ale uz nie na parizskej burze a tak.

K odporucanej literature:
Dobry uvod do investovania a rozcestnik k dalsiemu materialu
- https://peniazesucas.sk/do-coho-investovat-uvod/

Diskusia k Degiro
- http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=9&t=5098

O investicii do ETF
- http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=6&t=5969
- http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=6&t=5926

K vyberu a porovnaniu EFT (vykonnost, poplatky, profil) - davam linky na konretne podstranky aby si videla co sa oplati pozerat
- https://finance.yahoo.com/quote/VTI?p=VTI - hlavne US a svetove akcie
- http://etfdb.com/tool/etf-comparison/IEMG-EEM/ - hlavne US a svetove akcie
- https://www.justetf.com/de-en/find-etf. ... tOrder=asc - hlavne Europske
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Molnart, ako pan!
Používateľov profilový obrázok
kovinator
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1974
Dátum registrácie: Št 20. Jún, 2013, 23:25
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa kovinator »

Uprimne ja by som do akcii nikdy neinvestoval. A to som som uz dva roky v pluse na simulovanom portfoliu. A v zasade asi ani do ziadnych financnych derivatov.
Spoiler: ukázať
BUILD LOG: http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... =6&t=99040
CASE Fractal R4 Black, CPU i5-4670k + Coollaboratory Liquid Ultra @ 4.5 GHz 1.2 V, COOLER Raijintek Ereboss @ Black & White + Alpenföhn WingBoost2 + Arctic MX-4, MB MSI Z97S SLI Krait Edition, GPU Palit GTX 1070 Ti Jetstream, RAM Corsair Vengeance LP 1x8GB CL9 1600 MHz Black, Kingston HyperX 1x8GB CL10 1600MHz White PSU Seasonic M12II-520W, SSD Samsung 840 Pro 128 GB, 2x Samsung 750 Evo 500GB HDD Seagate Barracuda 3TB 7200.14, Seagate Barracuda 4TB SC S.M.S.L M2, HP Beyerdynamic DT 990 Premium 250 Ohm + Cable Mod / KZ ZAS + AZ09 Pro/ KZ ZST Candy, SPEAKERS Bose Companion 3 Series II, KEYBOARD Keebio Iris rev 4 + Zilents V2 67g + MDA Big Bang 2.0/ SteelSeries 6gv2 + PBT keycaps , MOUSE SteelSeries Rival, MOUSEPAD Razer Goliathus
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa dendroid »

Molnart, vdaka za prehlad. Pozeral som si to a to vyzera na dalsie studium ...

Vsimol som si, ze podielove fondy/bankove produkty si do toho nezaratal ...

Ono mne ide skor asi o kratkodobejsie investovanie. Vzhladom na to, ze uroky maju rast, je dost mozne, ze to o 5 rokov aj tak vopcham do hypo ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6664
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa molnart »

pisal som len tie s ktorymi mam nejake skusenosti. podielove fondy su podla mna blbost, v konecnom dosledku su tie peniaze aj tak v rovnakych instrumentoch ktore vies nakupit aj napriamo, akurat ze sa na tom prizivuje este x prostrednikov.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa Sugyi »

Seruste. Ozivim to tu kusok.
Investuje uz niekto? Hlavne do ETF? Ako nakupit? Ako zdanovat? Ako drzat? Ako predat?
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ak chceš investovať, nemáš veľké skúsenosti a nechceš tomu venovať príliš veľa času na štúdium, skús si pozrieť Finax. Najväčšia výhoda je tá, že pri splnení ročného časového testu sa neplatia dane zo zisku (19%). Zatiaľ neviem, že bi niekto iný mal túto výhodu (buď si to musí človek sám strážiť u brokera, alebo to ani neustráži, lebo niektorí robo poradcovia robia rebalansing príliš často a prejaví sa to na daňovej povinnosti).

Pokiaľ by si šiel do ETF na vlastnú päsť, tak niektoré banky ponúkajú nákup ETF (FIO), alebo brokeri (Degiro, LYNX), prípadne robo poradci mimo SR (ETFMATIC).
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2252
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa materik »

Zachytil som, ze revolut prisiel s nejakou moznostou ako 'lahko' investovat, ale priznam sa, stranku mam otvorenu uz 1+ mesiac a zatial som to nestudoval :)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa Sugyi »

O Finaxe viem. Je to zaujimava volba. Pytaju sice viac ako nejake ETF-ka za spravu (1%) ale skor mi vadi, ze to nejako oni kombinuju a clovek si nevie vybrat priamo ETF-ko.
Rozmyslal som nad ETF na vlastnu past presne. Bojim sa 2 veci. Dani (ale ked asi kupim a podrzim rok tak by nema byt problem). A druha, ze krachne ten broker. Ked to kupim dostanem nejake pdf s certifikatom ci ako? Potom ma nezaujima ci krachne broker. Potom ma zaujima ci krachne emitent toho ETF-ka. Mam v plane to drzat dlhe roky, bars aj 20 preto tieto otazky. Plus ked kupujem ETF takto tak ma ma zaujimat rebalansing?

O tom ze niektori z tychto "medzinarodnych kartickarov" ide do investovania som pocul. Nepozeral si to este? Da sa tam kupit priamo etf? Nechcem len kvoli info zakladat ucet.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa killswitch »

Zmenilo sa niečo v poslednom čase ohľadom ETF? Stále platia vyššie spomínané rady, že nakupovať cez FIO/Degiro/LYNX?
Mám podielové fondy v mbank a čo som pozeral, tak v Polsku mbank ponúka aj ETF. Nemáte náhodou info, či sa mbank nechystá ponúkať ETF aj na Slovensku?
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa Miso122 »

Degiro zmenilo podmienky a už si tam neotvoríš účet pre SK/CZ rezidentov.

Najlepšie aktuálne vychádza XTB, ale majú jedinú nevýhodu - nevieš kupovať čiastkové ETF, len celé units.

Potom ešte InteractiveBrokers, ale tam mi ani po niekoľkých týždňoch neodomkli prístup ku tradingu, tak som to nechal tak.

Riešiť ETF cez banky (napr SlSP ponúka) je väčšinou nezmysel vďaka ich vysokým poplatkom.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
riXo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 03. Feb, 2009, 18:47
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa riXo »

Chcem dlhsiu dobu zacat s investovanim, ale nejako sa ku tomu neviem uplne dokopat... na zaciatok, je Finax vhodna platforma ak chcem len niekam pravidelne posielat peniaze a nestarat sa?

Viete mi niekto vysvetlit ako funguje to rocne oslobodenie od dane ak posielam peniaze pravidelne kazdy mesiac? Priklad, investujem 13 mesiacov, tak oslobodeny od dane si viem vybrat len ten 1. mesiac?
SFF1 - Ryzen 9 5900X + NH-U12A, MSI B550i, 32GB 3600MHz CL16, MSI 3080Ti, 2TB NVMe, 4TB SSD, Corsair SF750, NR200P, LG 27GL850 + EIZO EV2750 + LG C1 55, Onkyo A-9010, Quadral SM120 II
SFF2 - Ryzen 7 2700, MSI GTX970, Raijintek OPHION EVO SFF3 - Intel i7 8700k, MSI RTX2080, Dan A4 SFX v4.1
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6664
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa molnart »

finax mi pride ako dobra volba na jednoduche investovanie za rozumne naklady. s oslobodenim od dane je to ako pises, ale zasa investovanie neriesis na rok, takze prakticky je to jedno. ja som zacal niekedy v 2017 a zatial som nevybral ani euro, ani neplanujem pokial mi fakt nehrozi nejaka strata prijmu a budem musiet siahnut na uspory. planujem do detom na skolu, alebo idealne potom na dochodok.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
LeaR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 819
Dátum registrácie: Pi 09. Sep, 2011, 19:31
Bydlisko: BA

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa LeaR »

riXo napísal: Št 25. Nov, 2021, 20:44 Viete mi niekto vysvetlit ako funguje to rocne oslobodenie od dane ak posielam peniaze pravidelne kazdy mesiac? Priklad, investujem 13 mesiacov, tak oslobodeny od dane si viem vybrat len ten 1. mesiac?
to sa tyka iba ETFiek a nemusis ani posielat kazdy mesiac, jednoducho musis to drzat dlhsie ako jeden rok, potom je cela zainvestovana suma oslobodena od danenia

Návrat na "Debata o všetkom"