Taktovanie DDR4

Sekcia o pamätiach a pamäťových moduloch (DDR SDRAM, RDRAM, ...)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Takisto maju pamate deklarované v XMP časovanie 19 19 19 46, ale mne vždy XMP hodí prvú a tú najdôležitejšiu hodnotu tcl na 20, nie 19.

mas zapnuty GearDownMode (GDM) - ten sa sprava presne takto.




>> v Passmarku na moje prekvapenie, som dosiahol prakticky ešte o niečo nižšie skore, ako pri HyperX 3733Mhz a cl17 19 19 38.
>> Potom som si spomenul, že HyperX bežali na 1:1:1, ale tieto Crucialky bežia - MCLK: 2200Mhz FCLK: 2000Mhz UCLK: 1100Mhz

obrovsky rozdiel vo frekvencii memory controlleru - v prvom pripade si mal 1866MHz, v druhom pripade 1100MHz.


Teraz citam moc rychlo a nemam priestor hlbsie skumat - na doske takmer nabeton nemas A1+A2 optimalnu konfiguraciu medzi kanalmi. Typicky to byva A1+B1 alebo A2+B2, kukni do manualu ake je doporucene rozmiestnenie modulov pri dvoch kusoch. Tie sloty typicky maju aj rovnaku farbu na doske, ak mas dva sede a dva cierne, tak sa snaz kvoli vykonu pouzivat rovnaku farbu. Ak mas vsetky styri cierne tak som samozrejhme prilis neporadil hihi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

Ten GDM som tam zahliadol, ale či je zapnutý netuším, pozriem sa nato.

Tie frekvencie pre memory a infinity su pri deffaultnom nastavení pamatí identické, ale XMP to nejak rozhádže. teraz som to pozrel v HWinfo.

Sú dva čierné a dva šedé, o tom viem, že rovnaké farby su zámerne pre dual channel, ale mne takto tie pamate proste nenabehnu. Použitelné sú len A1 A2, čiže len single channel. ja ale potrebujem použiť dual, kedže ide o APU 2200G. Ale aj keby boli všetky čierne, tak vždy platí, že pre dual channel sa používajú tie dve, ktroé su vzdialenjšie od seba. Toto mi je jasné, ale nebeží to a ja sa obávam, že chyba bude v tom CPU...
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

Dobre, takže command rate bol nastavený na auto, čiže asi uprednostnoval, ako píšeš - GDM. Prepol som ho na hodnotu 1T a časovanie sa upravilo same na tcl19. To by bolo vyriešené.

Dalej som nastavil manuálne napatie na hodnotu z XMP a teda 1.4V a frekvenciu pamati som dal zatial na 4000Mhz a zároveň som manuálne nastavil aj frekvenciu FCLK na 2000Mhz. Teraz pamate bežia na 1:1:1, čiže všetky tri pekne na 2000Mhz. To by bolo tiež vyriešené.

Opať platí, že memtest a kadejaké iné testy pre RAM bežia celé desiatky minút bez jedinej chyby, dokonca aj prehliadač môžem používať bez reštartu. Teraz mi ale presne tak isto reštartuje systém, ked sa pokúšam spustiť 3DMark. Spadne to ešte len pri spustení, ked zbiera info o PC, nie pri stress teste samotnom.

Jedna vec sa podarí vyriešiť, iná sa objaví... zlaté HyperX :D
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

Už to asi mám, problém bude zrejme v tej doske. Neviem, či sa to môže takto prejavovať, ale iné vysvetlenie nemám.
Akakolvek frekvencia do 3933Mhz beži bezchybne.
Všetko nad síce nabootuje do win, ale vždy, ked otvorím prehliadač, alebo spustím 3DMark, nastáva reštart, modra smrť, čokolvek.
Zaujímavé je, že memtest si beží veselo dalej, nech je frekvencia hocijaká.

Vôbec tomu už nerozumiem, ale vyzerá to tak, že na 4000Mhz sa proste nedostanem. Môžem priškrtiť časovanie, čo to pôjde pri 3933Mhz, ale bral som 4400Mhz preto, aby som to aj používal... Niekedy to ide bez problémov aj pri XMP profile, inokedy nie. Fakt už neviem.

Rozmýšlam, že ich vrátim, aj ked sa mi tam nechce trepať a zoberiem rovno 32GB kit 3600Mhz. Ten dotlačím na pôvodnom časovaní na 3933Mhz bez problémov a mám ten isty výkon s dvojnásobnou kapacitou, alebo zoberiem 16GB kit za 80-90e, ale to už si môžem nechať asi aj tieto :D

Zaujimavé tiež je, že pri HyperX to bežalo aj cez 4000Mhz bez reštartu...
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

A tiež som teraz zistil v Thaiphoon Burner, že jeden modul bol vyrobený v Novembri 2020 a druhý v Marci 2021, ale sú v balení, ako kit. To je normálne? A ked už som našiel túto informáciu, tak môžem rovno aj spomenúť, že hned po vybalení som si všimol, že jeden modul je cely čierny a druhy ma na tej vrchnej lište, kde sa nachádza nápis - Crucial Max, iný odtieň, taký viac do siva. Bolo mi to hned divné, ale povedal som si, že asi nejaká výrobna odchylka pri lisovaní.
No ale teraz, po tých všetkých problémoch už som si neni ničím istý. navyše na krabici pamati bola nálepka - Budapešť - vratka. A začínam celkom tušiť, že Vratka asi nebude obec pri Budapešti :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jooooooj tak to je pekne :( spolu tie moduly nemusia bezat lebo to nedokaze tvoj CPU, lebo ma malo voltaze atd. Zacal by som tym ze pozres aku mas voltaz na SOC v hwinfo64, potom kukni bios ci to sedi a zdvihni ju o desatinku voltu (1.05V -> 1.15V). Malo by to byt oznacene ako VSOC alebo VDDG SOC.

Takisto pozri voltaz VDDG IOD. Zdvihni o 0.05V cize napriklad 1.00V -> 1.05V. Konzultuj nastavenie BIOSu s hwinfo64, pozeraj ako sa prejavi zmena.

Uvedom si, ze mas strasidelne stary CPU a je hotovy zazrak ze to chodi na takto strasidelne vysokom FCLK. Tlacis to na 2000MHz a to je hrozne hrozne vysoko. Tam uz zalezi na vsetkom, aj na "silicon lottery".

Rozlicne memory moduly su samozrejme cisty fail, ale v tvojom pripade ides na hrane vsetkeho. Toto uz nie je hra, tu neriesis 2800 -> 2933 ale uplne ine dimenzie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa mp3turbo »

v mojich memory overclock poznamkach som nasiel aj toto :

----------------------
linus mal volakde video kde 2133/CL14 s async [!!] InfinityFabricom na 1800 alebo 1900MHz tahalo rovnako ako pamate na 3800-4000 s CL16 alebo tak nejak, to bolo NEUVERITELNE prekvapenie. Tri alebo styri hry,
2133/CL13/IF1800 sa drzalo zubami-nechtami prvych miest v tabulke, semtam ich superdrahe superrychle DRAM Calculatorom vyladene pamate o kusok predbehli, ale nic signifikantne. To bolo absolutne neuveritelne.
Ryzen3900
----------------------


ozaj, keby si ich nahodou chcel vsetky, tak ti ich sem kludne postnem. Su tam linky a nejake moje mudrosti, rešerš, poznamky, je to 122 riadkov co maju vyznam a dalsich 200 co nemaju :) nejake vysledky testov v hrach, dosiahnute FPS atd. na rozlicnych frekvenciach.

Podla mna by trvalo tak tri dni pokial by si to vsetko preliezol a ci z toho zmudries neviem :) lebo ja som to tak dlho studovat a sprtal sa v tom, az som zistil ze som z toho uplny jelen. Takze dnes preklopim pamate o jeden alebo dva stupne (3600 -> 3866 alebo 3933 nedajboze 4000), uberiem na CL a druhotnom casovani aby to chodilo, dam krpatemu hrat hry a ked to padne, tak pridam voltaz az do 1.5V. Ked ani to nepomoze, tak uvolnim casovanie a hajde. A samozrejme som zistil ze medzi 3600 a 3933 je tak malinky rozdiel ze sa to vobec neoplati - na PRODUKCNEJ masine by som sa toho nechytal, ani pre ten dobry vnutorny pocit, proste seriozna masina je seriozna masina. Co ma krpec na hranie, salam parky.

Z vykonoveho hladiska pre MOJE aplikacie je rozdiel strasidelne zanedbatelny, pre mnohe profi aplikacie je rozdiel cista nula ci uz medzi frekvenciami alebo dokonca DDR4 -> DDR5 (Autocad, Revit)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3911
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa Memnon »

Upgrade "zadarmo" nakoniec taký zadarmo nebol
navyše aj keby to fungovalo, bavíme sa o smiesnom náraste výkonu
no nič teraz už len nejaký upgrade dosky "zadarmo" a ten bonus 5% sa začne pekne rysovať
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

Memmon : Neviem, či vôbec čítaš všetky príspevky, alebo si vytrhneš z kontextu len to, čo považuješ za najlepšie, ale píšem, že mám APU 5700G a áno, tam sa výkon môže prejaviť dosť podstatne. Ak je teda podla teba 15-20% nič v porovnaní 3200Mhz cl16 vs. 4400Mhz cl19, tak potom nemá zmysel taktovať ani samotnú grafiku, ani procesor, pretože tým získaš vačšinou presne podobný skok, resp. skôr nižší.

Dalšia vec, ja som tie pamate nekupoval len preto, že som si proste povedal, že chcem rýchlejšie. Ja som sa vôbec nemal v pláne HyperX zbavovať, ale tak či tak, som potreboval dalšie DDR4 16GB a ked som pozeral ceny za nejaké 3200Mhz cl16, tak to bolo okolo 70 eur. Vtedy som si povedal, že nemusím kupovať tie isré pamate k dalšiemu PC, kde úplne postačia tie 3200Mhz, ale že môžem kúpiť teda sebe nejaké 3600Mhz cl16 za 90 eur. Potom sa na Alze objavili tieto pamate Crucial 4400Mhz cl19 za 100 eur. Rozdiel medzi 90eur a 100eur asi riešiť nemusíme, zato výkon tých pamati, aj keby bol 5% ako píšeš, čo není úplne pravda, sa asi stále oplatil viac.
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

Nie, ty si asi mýliš môj CPU s tým, ktorý som spominal na konci jedného príspevku. Písal som tam o 2200G, to je ten drhý PC, do ktorého som posunul HyperX pamate a tam bežia s XMP normálne, ale nie v Dual channel, ale iba v Single, pretože B1 a B2 ako keby nereagovali. Fungujú len v A1 a A2.

Ja osobne mám 5700G, čiže procesor je v tomto nevinne, môže to byť len doskou, ale pamatami a popravde, začínam zistovať, že to bude nakoniec fakt pamatami, pretože teraz bežím na XMP, čiže 4400Mhz a asi pol hodinka bez jediného reštartu. Jeden modul som ale vytiahol. Ešte sa pohrám s týmto a skúsim potom ten druhy.
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3911
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa Memnon »

inak citam to len od 6 strany, hlabsie sa mi nechcelo ist
2200g som ani nezachytil xD, ja vobec nehatujem 5700g to neviem ako si z toho celeho pochopil
ale ked dam vyhladavania 5700g memory scaling tak hned prve testy na mna vybafnu s rozdielom do 5% ale ty dostavas do 20%

ked je nieco vytrhnute z kontextu, taj je to porovnavanie 3200/16 vs 4400/19, stare pamate ti tak pomaly nebezali a nove sa tam nevedia dostat
a nebavme sa tu o 3200/16 vs 4400/19 co nie je tvoj pripad ale o 3733/(16-19) vs 3933/x, co si deklaroval ze je tvoja hranica stability
navyse v single channel? to si mal aj doteraz v single ci len tie nove ti nechcu ist v dualy?

3600/cl17 su dostupne pod 70e a keby si dal este 20e(ku tym 100) mohol si mat 32GB 3600

ale tak som zvedavy kam sa az dostanes, nakoniec na alze je servis docela dobry, tak mozes skusit vymenit kus za kus az sa naskladnia
RMA na alze je na jednicku

@k taktovaniu to si zase vytrhol; poladene mam uplne vsetko a na intel platforme som tunoval primarne, sekundarne a aj tercialne casovania pre minimum vykonu navyse lebo? lebo skutocne zadarmo navyse vykon a for fun
to co zazivas mi nepride ani fun a ani zadarmo

a uplne na zaver preco mi to pride ako waste of time je fakt, ze s neskor dedikovanou grafiku v normalnom rozliseni a nastavenaich grafikybude ten rozdiel takmer rovny velkej 0
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

Tak teraz netuším, kde si prišiel nato, že by som sa mal cítiť dotknutý nejakým pomyselným Hateom na 5700G. Ja len upresnujem, že ide o CPU, ktorý by mal zvládať vysoke frekvencie pamate bez problémov, aby bola vylúčená chyba zo stranz CPU, nie že niekto uráža môj CPU. To mi príde mimoriadne detinské :D Snažím sa tu len vyriešiť problém s tou pamatou.

Ty ale tvrdíš, že rozdiel v rýchlosti pamati je max 5% , ale nepísal si nič o rozmedzi týchto hodnôt. Ja som uviedol príklad, že medzi 3200 a 4400 je dosť výrazny rozdiel. Dalšia vec, ja sa musím baviť o 3733 vs (nie 3933) ale 4400, pretože toto je hodnota, na ktorej tie pamate majú bežať. 3933 je hodnota, ktora je stabilná, ak mám obe pamate v doske a vzhladom k tomu, že max časovanie, ktoré zvládajú pri tejto frekvencii je 17 17 17 42, to fakt nebudem tolerovať.

Ty pletieš dva odlišne príklady stále dokopy... To, čo píšem o frekvencii pamati sa týka môjho PC s 5700G a novými Crucial 4400Mhz. Problém s dual channel mám ale na inom PC s 2200G a HyperX pamatami, v ktorých ale problém určite neni, pretože doteraz bežali na mojom PC.

Ja ti rozumiem s tou strátou času, ale jednak nikdy sú skúsenosti neni strata času a jednak píšem už druhy krát, že som potreboval kúpiť iné pamate a tak som kúpil tieto, ale dostanem z nich to isté, čo aj s 3600Mhz cl16, ktoré su o 20e lacnejšie a preto sa odmietam spokojit s týmto. Pre iGPU je rozdiel ale na úrovni 15-20% ak má nejaká hra 30fps s 3200Mhz a 38fps s 4200Mhz, je to rozdiel na úrovni, o ktorej som písal.

Navyše je to vlákno o taktovaní DDR4, takže je celkom vtipné riešiť, prečo riešim, že mi niečo nebeží tak, ako deklaruje výrobca a odvolávať sa nato, že to k ničomu není :)


A nakoniec som aj tka zistil, kde je problém a je to presne v tom module, ktorý ma iný odtieň vrchnej lišty. Skúšal som ich spolu so všetkým možným - soc, vddc, 1:1.1, xmp atd. všetko padalo. Okrem 3933Mhz. lenže ten jeden iný modul vykazoval presne také iste chyby, ako ked boli spolu. Ten druhý modul ale funfuje perfektne aj s XMP, čiže 4400Mhz, ked je ovšem sám.
Takže problém bude vo vadnom module, ktorý nezvláda deklarované hodnoty, zatial čo druhy áno.

Zoberiem asi Crucial 3600 cl16 16GB, pretože 32GB je zatial zbytočné pre bežne použitie.
Inak páči sa mi, ako je vyššia frekvencia pre teba zbytočné mrhanie časom, ale pozerám, že sám maš nie úplne najlacnejšie 4133Mhz cl18 pamate :D Celkom mi to pripomína poreklado - druhému vodu káže, sám víno pije :D
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3911
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa Memnon »

prva vec: tak to ako pamate nefunguju pre dual som prehliadol, ze to je v inej masine
nie som zvyknuty ked niekto pise 4 posty za sebou, som musel jeden prehliadnut sorac

rozdiel vykonu
https://www.google.com/search?q=5700g+m ... e&ie=UTF-8
normalne postni to navysenie o takmer 30%
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
Vlko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2198
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 12:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa Vlko »

Ryzen 3 2200G je Zen1 tam bolo známe, že si extra vyberá kompatibilné pamete (dobré použiť tie z mobo komp. list). Tam bolo dobré tie Kingstony dopredu otestovať a následne sa vyhnúť všetkým týmto problémom. Možno by tam pomohol skorší/neskorší bios s inou verziou AGESA. APU bez dualu, je dosť vybrzdené.
Podla mňa si sa nemal nechať odhovoriť od overenej klasiky Gskillu B-die, ktovie ako by to dopadlo :)
Intel i7 10700K@5,13Ghz, Scythe Mugen 5 Rev. B, Asus PRIME Z490-P, Kingston Predator + Corsair Vengeance (4x8) 32GB DDR4 @3500Mhz CL16, Sapphire
NITRO+ RX 6800 16GB 2,4/17,2Ghz, SSD Samsung 860 EVO 250GB, Team Group CX2 1TB, Kingston A2000 1TB NVMe, + HDD 320GB WDWD320BEKT, Samsung DVD-RW SH-S183A, A4tech Bloody V7M HoleLess, Seasonic Focus Plus SSR-750FX Gold, Lian Li Lancool 215 White, 32" Samsung LE32B551 RED, Nintendo Switch V2 HWFLY Modchip OC CPU: 1020@1785Mhz, GPU: 768@921Mhz, RAM:@1600MHz
UnreAll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 02. Jún, 2010, 23:48

Re: Taktovanie DDR4

Príspevok od používateľa UnreAll »

Memmon: na youtube je kopa obsahu, kde máš porovnávanie rôznych frekvencii a časovania. Svoj význam to ma, ale ty ako keby stále ignoruješ hlavny dôvod, prečo tie pamate vlastne mám a stale mi podsúvaš tu svoju teoriu o zbytočnosti rýchlosti pamate. Kupovať som ich musel a prečo nie rychlejšie, ked rozdiel v cene bol maly?

Napr. toto, rozdiel medzi 3200Mhz a 4000Mhz/4400Mhz uplne bežne 15-20%.
https://www.youtube.com/watch?v=mi4eAWWWxGc&t=600s

Návrat na "Pamäte RAM"