100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
imac_win
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 109
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 22:19

100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa imac_win »

Ahojte,

asi som lavy, ale neviem najst ziadne poriadne info. Mam 300mbps net - optika a po zapojeni mam v zasuvke (aj cez zapojenie cez gigabit kabel) len 100mbps siet. Viem, ze aj klasicky lan kabel by mal na nejakych 10m dosiahnut vyssiu rychlost, kde su teda limity - v zasuvke? Staci, ak vymenim zasuvku?

Ine moznosti nemam teoreticky, router od poskytovatela netu musi byt vo vedlajsej izbe a wifi nieje dobre riesenie, je to tu zahltene sietami a kabel je istota...

Dakujem...
Kaper

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa Kaper »

Kokos tak z takýchto informácií vieme fakt moc :D. Prepáč ale idem si pre vešteckú guľu.

Základ je mať dobre nakrimpované konektory, a podporu 1GBIT na router/switch/karta - whatever...
Viac ku konektorom resp káblom:
http://pinouts.ru/NetworkCables/etherne ... nout.shtml
Richard_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 11. Aug, 2009, 22:29

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa Richard_12 »

A máš v PC (notebooku) gigabitovú sieťovú kartu? Je nastavená na gigabit? Pozri či máš k sieťovke najnovšie ovládače. (Ak je to notebook, tak nie na stránke výrobcu notebooka (dosť často zastaralé ovládače) ale na stránke výrobcu sieťovky. Skúšal si zapojenie priamo do PC? (to znamená vynechať zásuvku). Router máš aký? (neuviedol si ho)
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa shiro »

zaklad je, mat podporu v zariadeniach - vsetko co do LAN pripajas, musi mat podporu 1Gbit, inac smola a spomali sa ti to na 100MB len kvoli zariadeniu ktore to nepodporuje.

dalej si ocekuj kable - tu by problem byt nemal, kedze 1Gbit funguje aj cez cat5e LAN kabel, ktory sa pouziva vyse 10r. samozrejme musis mat nakrimpovane v konektore vsetkych 8 zil, inac to nepojde...cize ziadne haluze krimpovane nejakym amaterom, alebo "rozdvojky" typu dva konektory cez jeden kabel - co sice mozne je, ale max. 100Mbit. a pod.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
imac_win
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 109
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 22:19

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa imac_win »

Moja chyba, takze viac info:
Net je od UPC - a od nich mame aj router - presne teraz neviem aky, pozriem, ale urcite podporuje 1gbps. Z tohoto ide net do "zasuvky" v strene, a na ten mam napojeny dalsi wifi router (D-Link DIR-850L ).

Mam pristup len k tejto zasuvke, k prvotnemu routeru od upc nie - net je pre dvoch koncovych pouzivatelov, nielen pre mna. Gigabit mi podporuje aj pc aj notebook, kabel je ok - ked spojim notebook kablom priamo zo zasuvky, mam siet max. 100mbps, ked ho pripijim kablom z mojho wifi routeru, ma rychlost 1gbps - co je mi ale na dve veci kedze do mojho wifi routeru ide max 100mbps :(

Kable oskusane aj cat5 aj cat6...
Kaper

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa Kaper »

Takze ak spravne chapem. Problem je v zasuvke v stene hej? Treba to dat dolu a pozriet ci je vstekych 8 zil na správnych pinoch. Nakres by mal byt na tej zasuvke farebne oznaceny.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa CageJ »

Problem môže byť ešte v kabeláži, na krátke vzdialenosti stačí cat5e na dlhšie to už chce CAT6 najlepšie FTP.
A ktovie aký kábel je v stene.
Marfy
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: So 24. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Zlaté Moravce, Bratislava

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa Marfy »

aj kábel v stene môže byť zalomený, prípadne tam môže byť veľké rušenie (UTP kábel vedený pri elektrine napríklad).
imac_win
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 109
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 22:19

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa imac_win »

Je vedeny popri elektrine...a ak by to bolo rusenim, klesne to hned na 100mbps z 1giga?
Celkova dlzka kabla v stene moze byt okolo 10-12metrov, kabliky teda skontrolujem, snad to neznicim :D
Marfy
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: So 24. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Zlaté Moravce, Bratislava

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa Marfy »

Áno, od inicializácie spojenia by bola rýchlosť 100Mbit. Neodporúča sa kabeláž ťahať popri elektrine, a obzvlášť by som sa tomu vyhol ak máš UTP kábel v stene.
radxbar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2022, 19:36

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa radxbar »

Ozivim trochu tuto temu.
Mam internet 300mbps od orange. Vyviedol som si z neho kabel do stenu do dalsej zasuvky, kvoli lepsiemu pokrytiu wi-fi. V stene mam gigovy kabel a zo zasuvky mam taktiez gigovy kabel. Ide o to ze po pripojeni hocijakeho zariadenia mi huawei router od orange raz posle linku 10mbit, raz 100mbit raz 1gbit. Jednoducho to robi ako sa mu chce. Nerozumiem tomu preco to takto robi. Pri pripojeni na priamo na huawei router mi to takto nerobi. Skusal som zo zasuvky pripajat ntb a router a pri obidvoch sa to sprava zhruba rovnako. Zapojim dostanem 10mbit, odpojim a pripojim znovu a uz dostanem 10mbit potom niekde dostanem aj 1000mbit. Tento problem som zacal riesit hlavne kvoli tomu routeru ktory som si dodatocne dokupil tp-link ax-10 lebo pri pripojeni som mal nestabilny prijem signalu do tohoto routeru. Jednoducho mi tak zhruba raz za 5 minut vypadol signal na cca 2-3 sekundy a tym padom mi nesla ani wi-fi. S tp-linkom to riesim uz asi 2 mesiace. Odporucali mi uz aj nastavit speed negotiation napevno na Full duplex 1000/1000 ale potom sa ani nechyti ten net. Asi kvoli tomu ze v tom huawei routeri je napevno nastavene auto negotiation a neda sa to nijak ani menit lebo je to skryte, to mi len na orange linke povedali ze sa to neda menit. Ked pripojim switch napriamo tak donho mi ide 1000mbit a zo zasuvky uz len 100. Ked pripojim switch za zasuvku tak dostanem uz len 100. Neviete prosim v com moze byt problem. Uz som dost zufaly.
Za kazdu radu vopred dakujem.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa molnart »

mas zly kabel alebo konektor
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2731
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa Jerry »

Vymeniť zásuvku a treba ju spraviť poriadne. Tak isto zásuvku nekúpiť lacný variant. Plus je dobré aby to robil niekto, kto má s tým už skúsenosti a spravil to poriadne a prípadne to aj premeral ... Je zjavné, že minimálne 2 káble z 8 nemajú dobrý kontakt, alebo sú zle zapojené ... Predpokladám, že prepojovacie káble čo používaš máš originál, nie doma robené lebo to môže robiť ten istý problém. (Nemusí za predpokladu, že sú dobre spravené koncovky)
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
radxbar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2022, 19:36

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa radxbar »

Zásuvku mam legrand valena rj45 dvojzasuvku ale iba jednu som spojazdnil. Zapájal som to ja podľa schémy. V stene mam kábel sftp cat 6a a zo zásuvky ide cat 6 sstp. Skúšal som aj iný kábel.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1616
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: 100mbps zasuvka - ako zvysit rychlost?

Príspevok od používateľa d3Xter »

premerat, inak sa nepohnes

Návrat na "Siete"