Mikrotik - pre zaciatocnikov

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

radia maju az 1600 takze tam problem nebude - keby bol, nikdy by to predsa nemohlo fungovat.

wireless :
name="mato" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=74:4D:28:BB:69:37 arp=enabled disable-running-check=no interface-type=IPQ4019

ethernet :
name="ether1" default-name="ether1" type="ether" mtu=1500 actual-mtu=1500 l2mtu=1598 max-l2mtu=9214


bohuzial hentie "usage" cisla nehovoria prilis vela o dlhodobej realite ako tu uz hore zaznelo ; neverim ze v notebooku telefone tablete mas radio ktore NEdokaze 5GHz. Takze sups na 5GHz, rozhodne nie do 5.2GHz pasma pretoze tam chodia vsetky APcka z UPC :

AP A8:49:4D:D8:30:94 mama5g 5680/20-eC/ac/DP(27dBm) -24 -105 81
AP 30:E9:8E:A8:E5:54 HUAWEI-aXRW-5G 5180/20-Ceee/ac(17dBm) -77 -106 29
AP 54:67:51:27:A1:D1 UPC6155C71 5220/20-eeCe/ac(17dBm) -86 -106 20
AP B4:6E:08:B8:FA:60 xlkdshgerkgjhwerv 5240/20-eeeC/ac(17dBm) -77 -106 29
AP 54:67:51:E1:A5:E4 UPCD1C93825 5240/20-eC/ac(17dBm) -87 -106 19
AP 38:43:7D:BB:23:0D UPC0299305 5240/20-eeeC/ac(17dBm) -59 -106 47
AP 54:67:51:E1:41:6D UPC3A54D28 5240/20-eeeC/ac(17dBm) -77 -106 29

vsetci sa tam hompalaju na 5180, 5220 a hlavne 5240 (netusim preco) a ja si prdkam skoro 5.7GHz a mam vsetkych dost na salame. Pri tvojej 2442 ma zaraza sialene vysoky noise floor pretoze -94dBm je uz vlastne skoro signal, nieze sum. Ja mam 2.4GHz noise floor takyto v panelaku 8 posch, 2 byty na poschodi :

https://i.postimg.cc/Y9wJMGmT/mikrotikfreq.png
ako mozem chytit tolko sieti sa ma nepytaj :)

Utec z tej 2.4ky, utec, utec. Vobec to dalej neries, jednoducho to nema zmysel a nema to ziadne riesenie. Pre vacsinu zariadeni ktore mas staci len prehodit SSID na 5GHz, im je jedno na akej freq to SSID fičí takze sa proste samy prehodia na 5GHz a fajront. Pozor, nie vsetky zariadenia urcene pre indoor (tablety, telefony atd) vedia pouzivat vysoke 5GHz frekvencie - lebo su outdoorove - takze pokus zacni na 5240MHz, popozeraj co sa pripoji (/interface wireless print registration-table) a potom prehod na 5680 a pozeraj znovu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5605
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Chlapi diki za rady/napady.

Pohral som sa s tym, fixne kanaly 5 ci 2 Mhz, aj tak sem tam lag spike, a kratke odpojenie.

Tipujem to na mega citlivu sietovku v NTB, matne si spominam ze stary Dell tento problem nemal (teraz asus zephyrus G14). Alebo prosto susedov router zapina sabotazny mod :D

Rozhodol som sa dalej nepatrat, vybral som boshku a nejake drziaky na kabel, potiahol to popri strope (male deti a pod listy to neslo).

Az sa budem stahovat tak to zasadrujem a je pokoj :D a ficim si na LAN. Estetika ustupila funkcnosti vo velkej miere.

Kupu mirotiku samozrejme nelutujem, bude mi robit radost 5+rokov minimalne.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5368
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

sice som musel tahat kabel lebo mam nanic ruter, ale nelutujem toho
10/10.. odporucam vsetkym
mikrotik4life
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

je to technologia ktora ma svoje vlastne problemy a nevyhody - nic nie je uplne dokonale.
Ked sa ma niekto opyta ze ake konkretne, tak... budem dlho skrabat plesinu aby som odpovedal.

Masovo - v radoch desiatok kusov - sme aj vo firme tuto platformu pouzivali uz vo verzii 2.9.27, ani sa mi nechce zistovat kedy to bolo - okolo 15 rokov dozadu. Normalne neviem cim by som ju nahradil KEBY som chcel a akoze vobec nechcem lebo nemam JEDINY dovod. Nie som zaslepeny, viem ze existuje Cisco, Avaya, Juniper, Brokáda atd. a viem ze niektore veci robia lepsie.

Na domace riesenie v cenovke 50 eur (hap ac2) pripadne 100 eur (hap ax) myslim ze neexistuje ziadna alternativa.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Hexaris »

@Jednoduska ides na base driver alebo si skusal wifiwave2 ? Nemam odskusane, mam aktualne ac2 (nepodporovana), ale je tam vraj dost rozdiel v kvalite ... (ze vraj). Bolo by vhodne otestovaj oboje.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5368
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

To je super, ale ako vravis, mas ich desiatky kusov vo firme. Ale aku pointu ma taky router v primitivnej domacej sieti kde bude tak 15zariadeni a max jeden switch zapojeny do routra?

Jedine co ti to prinesie je tragicke a nespolahlive wifi pokrytie.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jerry »

SKiLEX napísal: Po 03. Okt, 2022, 19:08 Ale aku pointu ma taky router v primitivnej domacej sieti kde bude tak 15zariadeni a max jeden switch zapojeny do routra?
Tak s týmto argumentom vôbec nesúhlasím. Ja osobne využívam veľa funkcií o ktorých nemajú iné zariadenia ani páru ... Uznávam, že možno nie som štandard domácnosť a že je to určitým spôsobom úchylka.
SKiLEX napísal: Jedine co ti to prinesie je tragicke a nespolahlive wifi pokrytie.
Tak isto nesúhlasím, máme dlhý dom a mám 3x AP vrátane dvora. Nikdy som problém s wifi nemal, tak isto kľudne video hovor s pohybom po dome a všetko CAP prepne bez prerušenia ... A že má to pár mega menej ako konkurencia? Za mňa toho nie je dôležité. Preferujem spoľahlivosť plus xy možností... Ale samozrejme je to môj názor, 100 ľudí 100 chutí ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa 16cmfan »

dsds.png
Alebo mi prinesie az tragicky dobry pocit, ze to nemusim restartnut kazdy tyzden alebo sa nebat, ze ak ho necham doma sameho tak sa viem pripojit cez VPN atd.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5368
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Jerry napísal: Po 03. Okt, 2022, 19:23
SKiLEX napísal: Po 03. Okt, 2022, 19:08 Ale aku pointu ma taky router v primitivnej domacej sieti kde bude tak 15zariadeni a max jeden switch zapojeny do routra?
Tak s týmto argumentom vôbec nesúhlasím. Ja osobne využívam veľa funkcií o ktorých nemajú iné zariadenia ani páru ... Uznávam, že možno nie som štandard domácnosť a že je to určitým spôsobom úchylka.
SKiLEX napísal: Jedine co ti to prinesie je tragicke a nespolahlive wifi pokrytie.
Tak isto nesúhlasím, máme dlhý dom a mám 3x AP vrátane dvora. Nikdy som problém s wifi nemal, tak isto kľudne video hovor s pohybom po dome a všetko CAP prepne bez prerušenia ... A že má to pár mega menej ako konkurencia? Za mňa toho nie je dôležité. Preferujem spoľahlivosť plus xy možností... Ale samozrejme je to môj názor, 100 ľudí 100 chutí ...
Ano, povodne som mal v prispevku napisane ze jediny pripad ked mi to nadoma dava zmysel je ked si "sietar", tak trosku fanatik do mikrotiku, potrebujes do toho neustale sprtat a zaroven pouzijes AP... Potom som to zmazal, aby to nebolo privelmi zamotane.
16cmfan napísal: Po 03. Okt, 2022, 19:27 dsds.pngAlebo mi prinesie az tragicky dobry pocit, ze to nemusim restartnut kazdy tyzden alebo sa nebat, ze ak ho necham doma sameho tak sa viem pripojit cez VPN atd.
Gratulujem, vitaj v roku 2009...
Naposledy upravil/-a SKiLEX v Po 03. Okt, 2022, 20:07, upravené celkom 1 krát.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Nie som sieťar ani fanatik do Mikrotiku. Taktiež do toho neustále nešprtám. A hádaj čo? Mám Mikrotik.
Proste si cením stability (uptime 113 dní - a to nie je najviac čo som mal) ako aj to, že to raz nastavím a ide. Neriešim výpadky a reštarty "mydlových krabičiek". Viem si nastaviť časovače, QoS, grafy a iné fajnové veci, ktoré nenájdeš v iných krabičkách.
Dnes to už nie je o tom, že si IT a preto máš niečo viac doma. Dnes aj obyčajný user využíva vymoženosti techniky. Áno, niekomu stačí WiFi z výrobných nastavení, ale čoraz viac ľuďom to nestačí (už len z pohľadu bezpečnosti)...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5368
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Hm, takze toto ospevovanie mikrotiku nakoniec prameni len z neznalosti a podcenovania domacich routrov.

Casovace, QoS, Grafy, VPN to uz su roky uplne bezne veci. Vsetko veci co dokazu lavou zadnou 30€ asus routre. Nikdy som este nerestartoval router mimo aktualizacii. A to ho mam zabudovany v znizenom strope ktory musim rozoberat ak sa k nemu chcem dostat...


Okrem toho, zrovna QoS a VPN pojde na tom slabuckom mikrotik CPU asi o dost tragickejsie ako na "mydlovych" krabickach.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1635
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa werwest »

Myslim si ze je cas prebrat sa do roku 2023 (#soon).
Vsetky ficurky co si vymenoval ma aj 40 eurovy (za kus) xiaomi mesh co mam v lokacii 1. Naposledy bol restartovany v lete, ked som ho deployol, lebo som nezapol autoupdate takze nebol dovod. Nejake 100 dnove (ci 40 dni lol) flexienie ma nevzrusuje.
Synology mesh co mam v lokacii 2 uz roky restartujem tiez len kvoli updatom. Taktiez vsetky vymenovane ficurky a mnoho dalsich. Prechadzanie medzi pointmi v meshi bez prerusenia je samozrejmost pri oboch rieseniach.
Kto by to bol cakal, ze? Ako bonus nemusis trpiet win95 ui ci pomalu wifi (ved nedavno som tu videl niekoho niekomu odporucat mikrotik bez ac, w t f) ci krkolomne nastavovanie. Je to krkolomne oproti consumer rieseniam, snad to nikto nechce oponovat.
Netreba byt stale v dojme ze vsetko je ako tie 5 eurove krabicky co davaju ispcka k internetom. Nemozem suhlasit s tym ze mikrotik je vhodne riesenie pre bezneho usera, a absolutne sa neda suhlasit s tym ze je to najlepsie riesenie za peniaze. Ved tato tema je toho zivym dokazom. Pre niekoho kto sa v tom chce vrtat? Pecka.
Nesnazim sa povedat ze predajte mikrotiky a kupte si daco ine. Ale vyzera to tu ako nejaka sekta.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neriesis ze ked spustis na jednom PC torrent, ze vsetko lahne (niektori z nas maju doma gigabitove optiky), neriesis ABSOLUTNE NIC pretoze to proste chodi. Nastavis, chodi. Pripajam sa k Jerrymu a Maxovi - kabel do tabletu telefonu si "asi" nenatiahnes. Nemas najmensie ponatie co je to QoS ked 30eurovy Asus router vyzdvihujes za riesenie. A VPN takisto. Firewall v mikrotiku vie stokrat viacej uz desat rokov nez bude vediet 300 eurovy Asus o dva roky.

Ked mas 15 zariadeni na jednej sieti (lebo ved dhcp 192.168.100.50, 192.168.100.51, 192.168.100.52, 192.168.100.53 atd), v momente kedy prve dieta s Windowsom klikne na nejaku sracku na internete ... idete dole vsetci. Taketo kajnšmetke u mna nema priestor, moju rodinu pocitac zivi. Jasne, na Asuse mas zopar sieti cez DHCP a su krasne oddelene ako na Mikrotiku s deviatimi fyzicky nezavislymi interfejsmi.

Nechcem sa v tom vrtat. Chcem to nastavit, mat stabilne, bezproblemove, funkcne. Mam uz 15 rokov od verzie 2.9.27, to sa o Asuse TPLinku Dlinku Zyxeli neda povedat. Kvanta kolegov si trhali vlasy na domacich sietach, po prechode na Mikrotik ticho. Ano, som sektar. Skusenosti.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Po 03. Okt, 2022, 20:34, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jerry »

Viem čo chcel @SKiLEX napísať a má v podstate pravdu. Veľa ľudí je takých, čo vie zapnúť PC, vie sa pripojiť na wifi, vie napísať nejaký dokument, vie urobiť základnú tabuľku a nájsť si nejaké veci na internete.
A tým to pre nich hasne, nič viac nepotrebujú ... To je realita.

Ale zasa musím tak isto zmierniť, že veľa ľuďom čo ma požiadali o radu a nejaké riešenie, tak som tam nasadil mikrotik. Dôvody sú tu veľa krát spomenuté, stabilita, up time, rôzne cfg ... A výsledok? Prišiel som, nastavil som, od vtedy som tam nebol. A občas keď sa stretneme, funguje ti to? Odpoveď: jasné, ani neviem že to tam je ... A pýtam sa, reštart robíš niekedy? Odpoveď: nie a to treba? Ako sa to vlastne robí? :D

Ale je to asi o tom, že keď to nastaví človek čo tomu aspoň trocha rozumie (nie som mikrotik guru, stále sa učím) a dostane presne požiadavky čo s tým chce zákazník/user robiť, tak výsledok je taký, že nemusíš sa k tomu vôbec vracať a proste to funguje ... Čo s "krabičkami na mydlo" také skúsenosti ja nemám. Aj toto je realita ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja mam na mikrotiku napriklad desat AKTIVNYCH VPN sieti (firma1, firma2, datacentrum1, datacentrum2, datacentrum3, otec, brat a to som este ani nezacal takze ich je viac ako desat...), och ozaj - kazdy mikrotik funguje ako VPN koncentrator a prekvapivo sa z toho neposerie. Ani ma nezaujima ci takuto funkciu Asus Acer TPLink maju... ja ju mam a pouzivam 15 rokov, neriesim MAC ARP jumbo frames, MSS, mam tunelov tolko typov ze ani neviem kolko (ukazte mi absolutne plnohodnotny l2tp ktory fičí naozaj ako plnohodnotny virtualny kabel medzi dvomi bodmi s neverejnou adresou), pri hentych non-mikrotik krabickach si trham vlasy zakazdym ked k tomu pridem.

Ano, som ITckar, nie som typicky domaci uzivatel ale to nic nema s mikrotikom. Nastavim, pustim, chodi, presne tak to chcem a presne preto ho mam roky rokuce a presne preto nebudem prechadzat na najlepsi Asus za akukolvek cenu. Dalsie zariadenie takisto bude Mikrotik.

Ze mam tie siete prepojene cez dynamicke routovacie protokoly sa aj bojim spomenut lebo si tu zase zliznem nejaku zbytocnu malinu. BGP na Asuse ? Urcite v pohode. Viem ze domaci BFU nepotrebuje. Aj ja som si mohol rucne nastavit routovanie medzi tymi sietami tvorenymi VPNkami... no takto som sa volaco naucil. Prekvapivo nie som sietar.

Netvrdim ze Mikrotik platformu potrebuje kazdy. Tvrdim ze mne a KAZDEMU ktoremu som nasadil funguje a plne vyhovuje a menit nebudu. A ze sa v nicom nevrtaju. PS : prakticky ku kazdemu ktoremu som nasadil Mikrotika sa viem pripojit (user, vpn on demand, ssh len z povolenej verejnej adresy atd).

Jasnacka ze Asus na Asus sa vie pripojit tiez :) alebo nevie ? keby bolo treba niekomu pomoct, nevies sa pripojit na dialku. Ozaj, uz sme spominali Mikrotik scripting ? Strasidelne bohaty jazyk ktory dokaze spravit male zazraky. Mikrotik su INTELIGENTNE zariadenia s funkcionalitou a flexibilitou stokrat vacsou nez sa bude 30 eurovemu Asusu snivat v najdivokejsom sne o 5 rokov.

edit : a co sa tyka security, s tymi hrackami Asus TPLink postavenymi na busyboxe na mna nechodte ani nahodou.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"