Mikrotik - pre zaciatocnikov

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2811
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

Jerry napísal: So 28. Máj, 2022, 13:14 Ok tak idem aj ja do ac3 dostali ste ma :laugh:
Mikrotik - ❤️

Edit: mám jeden 5 GHz tik (RBcAPGi-5acD2nD)na sieti, idem to zmerať koľko to dáva, mám ho vonku celý rok ... Je to cez Capsmana, čiže ešte je to mierne orezane, ale stačí to na všetko čo potrebujem. Up mi viac nejde, to je na strope :D
dlhodobejsi feedback? ziadne problemy?
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Mikrotik ? a problemy ? neblbni...

radia maju take trosku slabsie za konkurenciou, wifiny im nikdy nejako moc na špičke nesli, neboli vykvet co sa tyka ze "ako prvi sme mali 802.11ax", "ako prvi sme dosiahli 30MB/s realny prenos cez wifi" atd... ale funkcionalita, stabilita, bezpecnost, moznosti konfiguracie atd, top notch.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak mám doma nový ac3, no ani za toho tam neviem natlačiť konfiguráciu zo starého Mikrotiku.
Môj postup:
Nový ac3 nie je pripojený k netu, len je prepojený s notebookom, ktorým ho konfigurujem.
1. exportol som si konfigurácu do .rsc
2. upravil som meno WiFi siete (aby som nemal rovnaké, keďže starý Mikrotik stále beží)
3. cez terminál som importoval konfiguráciu

Import prebehol, ale nie kompletný. Interfaces natiahlo (ale nie kompletne), Firewall neimportovalo nič, taktiež DHCP a DNS.
Kde robím chybu? Prípadne ako preniesť nastavenia pôvodného Mikrotiku do nového bez toho, aby som musel všetko nastavovať od začiatku?
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nesmies to robit cez RSC binarny format, pretoze ten je viazany na MAC adresy, konkretne interfejsy atd.
Nepomoze rucne nastavit meno interfejsov na novej krabičke.

Na starom stroji si normalne v SSH spojeni sprav /export
dostanes TEXTOVU konfiguraciu, vsetko vratane firewallov, DNS, rezervovanych DHCP leasov atd. Bacha aby si mal dostatocny scroll buffer v Puttyne. Zaciatok suboru VZDY vyzera takto nejako
# jun/04/2022 23:34:35 by RouterOS 6.49.7
# software id = xxxx-xxx
#
# model = RBD52G-5HacD2HnD
# serial number = B4A00AE4E412



Ak nepouzivas DHCP rezervacie, doporucujem este pred tym exportom spravit :

/ip dhcp-server lease
print
make-static a vsetky polozky cize 1,2,3,4,5... vedel by som to naskriptovat ale né terazki s dvomi promile

dovod ? Ak vo firewalloch mas nejake IP adresy reprezentujuce konkretnych klientov (tablety, telefony atd) tak sa ti zmenia kedze novy DHCP server nic o porozdavanych adresach na starom DHCP serveri nebude vediet.


takze, mame textovu zalohu existujucej konfiguracie. Nastavis si novu krabicku aby si sa na nu vedel pripojit cez SSH na notebooku (kludne nechaj aj tie default 192.168.88.1 adresy atd, na import konfiguracie to v pohode staci - takze ono skor budes nastavovat notebook nez novy mikrotik).

Po pripojeni na SSH RUCNE nastavis nazvy Ethernet interfejsov a WIFI aby zodpovedali starej krabicke a potom absolutne prachsproste okopirujes a pastneš [to je slovo !] textovu konfiguraciu ktoru si si vyexportoval. Cely rozdiel je v tom ze textova konfiguracia spolieha vyhradne na nazvy, nie na akekolvek binarne identifikatory.

Reboot a VSETKO budes mat na mieste. VPNky, IP adresy interfejsov, firewally, detailne nastavenie wifín alebo wifiny, proste vsetko. Cize v tomto stadiu uz NEMOZU byt obidva mikrotiky - aj stary aj novy - zapojene naraz v sieti lebo maju rovnake nastavenia a proste sa pobiju.


...za vsetky gramaticke chibi moze ten hnusny citrus. Radsej knihu !! https://secure.ce-tescoassets.com/asset ... 40x540.jpg
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Dík za postup, len mi niečo nesedí. Binárna záloha je .backup. RSC je obyčajný textový súbor - presne to, čo mi tu radíš.
Postupoval som presne tak ako si napísal (až na to, že som to robil cez terminál a v ňom /export).
DHCP rezervácie používam.
Podľa toho čo si písal, som robil to isté, ale nefunguje to :(

PS: na to, že si aplikoval dezinfekciu, príspevok je zrozumiteľný :D
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Mami, to si ty ? Uz vidim zelenu farbu a trochu z cervenej.

vymaz z toho RSC suboru nejake privatne data a hod sem zaciatok prosim. Tipnem si ze cirkus bude uplne navrchu, ja tam mam :

/interface ethernet
set [ find default-name=ether1 ] comment=orange-siet
set [ find default-name=ether2 ] comment=kumbal-NAS
set [ find default-name=ether3 ] comment=tv
set [ find default-name=ether4 ] comment=tato
set [ find default-name=ether5 ] comment=mato
atd.

Cize v tej konfiguracii sa skript snazi najst "default name" interfejsu a potom na neho naaplikovat nastavenia. Tajomstvo uspechu spociva vyhradne v tom aby si spravne identifikoval (rucne pomenoval ?) interfejsy a potom im postupne priradil vsetky nastavenia ktore treba. U mna v sekcii /ip address :


/ip address
add address=192.168.100.33/24 comment=prepojenie-na-orange-siet interface=ether1 network=192.168.100.0
add address=192.168.130.1/24 comment=2ghz interface=ella network=192.168.130.0
add address=192.168.131.1/24 comment=5ghz interface=mato network=192.168.131.0
add address=192.168.132.1/24 comment=kumbal-DOCASNE-POD-STOLOM-V-OBYVACKE interface=ether2 network=192.168.132.0
add address=192.168.133.1/24 comment=TV interface=ether3 network=192.168.133.0
add address=192.168.134.1/24 comment=vyhradena-siet-pre-linuxove-virtualky interface=ether4 network=192.168.134.0

tak nejak by som si tipol na dialku bez jedineho riadku kodu ze tuto moze byt psíček zakopany. Ked nie su dobre identifikovane / pomenovane interfejsy, nenasype sa na nich konfiguracia a cele sa to zruti. Tuto zalohu samozrejme v pohode mozes pouzit na tom istom starom zariadeni ; aby ti to fungovalo na novom, musime spravit lahku adaptaciu. Binarna zaloha na inom zariadeni fungovat nebude.

Ak mas naladu, kludne mi posli ten konfig sukromnou spravou alebo cez SS link kde ho stiahnem a ja ti na to v pohode kuknem [kludne odtial vymaz akekolvek privatne veci, ip adresy, wifi security, vpnky, users atd] - ale myslim si ze to nebude treba, dokazes to aj bezomna.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak mal som chybu v konfigu. Ako inak tam, kde si napísal - pomenovanie interfejsov. Keď som ich premenoval na novom Mikrotiku, už som mohol importovať jednotlivé nastavenia (radšej som to robil po častiach).

No všimol som si, že nie všetky nastavenia mi exportovalo zo starého Mikrotiku - napr. USERS (pritom GROUP v USERS mi exportovalo). Budem musieť celý nový Mikrotik prekontrolovať a porovnať so starým, aby ma niečo neprekvapilo.

Inak ten konfig:
/interface ethernet set [ find default-name=ether1 ] name=ether1-gateway speed=100Mbps
/interface ethernet set [ find default-name=ether2 ] name=ether2-master-local speed=100Mbps
/interface ethernet set [ find default-name=ether3 ] name=ether3-slave-local speed=100Mbps
/interface ethernet set [ find default-name=ether4 ] name=ether4-slave-local speed=100Mbps
/interface ethernet set [ find default-name=ether5 ] name=ether5-slave-local speed=100Mbps

Historicky boli ethernet porty pomenované nie len ether1 až 5 ale gateway, master-local a slave-local. V novom Mikrotiku boli len ether1-5.

Náladu som mal a aj by som Ti konfig poslal, ale chcem to spraviť sám a naučiť sa niečo. Až keby som s tým nepohol, popýtal by som o pomoc.
Ešte sa musím pohrať s WiFinami, keďže je tam 2,4GHz aj 5GHz (starý mal len 2,4GHz). A potom starý odpojím a zapojím nový. Dúfam, že to všetko nabehne ako má :D
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Ked treba, pytaj sa. Ked nebudu dve promile, odpoviem ; ked budu, odpoviem tiez akurat bude viac srandy :)

100 Mbps neni trosku malo ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tiež neviem prečo tam mám 100Mbps. Pritom cez winbox mám zaškrtnuté aj 1000Mbps pri každom interface...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jerry »

Pepeb007xx napísal: So 04. Jún, 2022, 16:18 dlhodobejsi feedback? ziadne problemy?
Tak uz to mam doma nahodene, ta AC3 je piiila, ale nemam co k tomu povedat ... Vsetko zhrnul turbo pod mojim postom doslova do pismenka.
Vyssi vykon je, to je poznat, 800 mega vali a cpu cca do 30% co je velky posun oproti 2011 co som tam mal ... Wifi je tak no ... da sa to ... to by som asi tak zhrnul, nie je to TOP, ako uz spominal turbo, ale stabilita tam je, prenosova rychlost mna nijako neobmedzuje. Za mna najvacsie + co sa tyka mikrotiku je, ze proste to tam das a uz sa o to nestaras! Ziadny reboot, ziadne bludy, ziadne vypadky, anomalie, proste to funguje ako ma. A to je pre mna vasci prinos, ako mat na wifi o par mega viac oproti konkurencii ... ;)
Jedina vec, ktoru som teraz troska skusil je 7 verzia OS. Troska problemy po update (winbox radio nasiel, ale neslo konekt ani cez IP, ani MAC - okno sa hned samo zatvorilo, ale vyriesil som telnetom a reset, po tom uz to nabehlo a funguje), ale inak musim povedat, ze za 2 dni prevadzky neregistrujem ziadne problemy, ani anomalie. Vsetko chodi spolahlivo ako na 6 verzii, plus nejake ficurky pridali uz do zakladneho balika, co mne vyhovuje, napriklad casovy server.

@MaxMan
ja tie migracie mikrotikov robim take kombo - podobne ako napisal turbo, ale robim to ze zakladne interface si nastavim manualne a az firewall a podobne veci robim priamo cez export v terminale. Vytiahnem si priamo zlozku, ktoru potrebjem, dam si export cfg a tam bud v druhom okne nastavujem podla vytlaceneho cfg, alebo to normalne ctrl+c - ctrl+v a uz len skontrolujem ci je vsetko ok podla stareho mk.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jo jo, kurnik chcelo by to nejake lacne domace mikrotiky s 802.11ax ale ked im vzdycky vsetko dlho trva na tej wifine... nie je to priorita pre nich.
Riesia produktove rady na ktorych zarobia viac penazi.

Max, 100Mbit tam mozno mas kvoli prepojeniu so starym Mikrotikom alebo nejakym obstaroznym switchom. Respektive nejake cudne kable ktore nemaju zapojenych vsetkych osem žíl atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

@mp3turbo tých 100Mbit tam reálne nieje. Beží mi to na 1Gbit - teraz som to otestoval na notebooku a šlo to plnou rýchlosťou. Niekde som čítal, že ak mám zapnuté auto-negotiation, tak neberie do úvahy nastavenú rýchlosť.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aaaaaa tak to sedi - ja som v tom konfiguraku videl "set speed=100Mbps" a hned som mal cervene sukno pred xichtom :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Hexaris »

MT nikdy nemal nejake extra problemy. Vacsinou zlyhava ludsky faktor. Ale ta wifi soho cast je taka aka je … ja tu mam ac2 ktore xbox na wifi hodi do kernel failure 😅 Robi to len MT a otestovane rozne verzie …

@Jerry vies to nejak otestovat ze das nejaky iptv stream na zariadeni kde je low signal a zaroven to zatazis cez zariadenie ktore ma super signal? Pripadne aky to ma dosah. Ako sa drzi rate a pod.

pripadne mi to hod na discord … dik
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dofrasa hadam nie si jediny na svete co chce pouzivat xbox na acčku...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"