auto horko-ťažko štartuje

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa Snake »

Kolka to naivita :D

Vyplakavat po zadreti budes tiez u nas ci niekde inde? :-)





.
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa insomniac »

nie, u vás v galante pred bytovkou určite nie. skôr v tom servise, kde mi to menili. tam budem aj žiadať finančnú náhradu
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa Snake »

Srandista :laugh:





.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa STENLY »

insomniac napísal:ty máš asi feldu, čo? ;)
áno Feldu... tuším som to tam aj písal...
no ako vidíš, máš to tam čierne na bielom 15tisíc alebo 1rok... takže si to fajne prešvihol
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa insomniac »

STENLY napísal:olej sa má meniť každých 10tisíc ... u dizlov je tuším 7500 km...
STENLY napísal:to, čo som napísal je priamo od vyrobcu Skoda ... s palca som si to nevycucal
STENLY napísal:no ako vidíš, máš to tam čierne na bielom 15tisíc alebo 1rok... takže si to fajne prešvihol
nič sa nedeje, STENLY, pomýliť sa môžeš, ja ti nadávať nebudem, neboj. len som chcel veci uviesť na správnu mieru

áno, prešvihol som to, ale olej je už objedaný a v piatok už mám termín v servise. od tejto výmeny budem už meniť
olej podľa predpísaných intervalov, teda po 15k km alebo po jednom roku (podľa toho, čo nastane skôr)

v piatok okrem toho oleja vymenia aj olejový filter aj všetky žhaviče. potom dám report, či sa štartovanie zlepšilo
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa STENLY »

cituj všetko :D
STENLY napísal:olej sa má meniť každých 10tisíc alebo každý rok podla toho, čo nastane skôr... toto platí pre Feliciu..
10 tisíc mám napísané v manuáli a je to odporúčané na forach... u mna je to ale jedno, lebo za tok najazdím práve tých 10 tisíc
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6965
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa landrower »

Fuj normalne sa mi dvihol zaludok jak to tu citam.
ale aby som len nepindal, tak olej nechapem naco do starych aut liat 40eurove castrol a shell kraviny, ked za 20 kupim Eurol ktory ma porovnatelnu kvalitu (len skaredsie balenie asi... ja to lejem do mojho a bez problemov, vela ludi v okoli to pouziva)
dalej, ty si asi nic nestudoval o autorizakoch ze?
tak ja ti to poviem narovinu jak to je: obvykle banda nekompetentnych hajzlov, zaruka je tam casto tazko vyhadatelna, vecsinou su to tazky mantaci. cest vynimkam, napriklad pokial viem Moris v KE je celkom pouzitelny. aj tak, tieto auta sa viac oplati do neautorizovanych, kde ich mavaju tak ci tak desiatky denne a robia tam vecsinou ludia ktorych to bavi, nehovoriac o tom ze spravidla to je rychlejsie hotove.

mimochodom, prave si si dobre skratil zivotnost motora, 30tkm na jeden olej to som este nevidel (teda, okrem sluzobnej felicie, ale to asi sef caka kym sa mi to rozleti pod ritou. bohuzial s tym ja nic nespravim)
vseobecne sa odporuca po 10tkm. a vzdy aj s filtrom

a jak bolo povedane, palivovy filter moze byt svina, kedze po case tam zacina kondenzovat voda, a ked sa je tam nazbiera dost a zmrzne to jedneho pekneho dna, tak nenastartujes aj keby si cely motor vymenil. odporuca sa tusim po 30-50tkm ho menit.

v zime ti auto nemusi startovat z milion pricin, aj ked ano, jednou z nich su aj zhavice. ale samozrejme moze ist o teplotne cidla, termostat.... dokonca elektriku ti to moze posrat ze niekde dojde k horsiemu kontaktu, aj ked to by sa nemalo hadam
Warface nick: landrower | Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display iiyama ProLite X2377HDS (IPS), Philips 226 21,5" (TN)
Audio Behringer MS16
Headphones Denon AH-D301
Keyboard Logitech G105
Mouse Razer Copperhead (ASUS ROG verzia)
Mouse pad CONNECT IT CI-236 Biohazard Pad
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Phone HTC One Mini
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7283
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa Papek »

insomniac napísal: prečo by som si mal odsrať motor? nehovoriac o tom, že tento istý kúpim v potravinách za 350 €.
10-tisíc sa mi zdá pre výmenu oleja veľmi krátky interval. 10k som najazdil už od kúpy auta za tie
3-4 mesiace. 20k km, nepoviem. som sa pýtal otca, čo liali jemu do motora v Škodovke, že to
stačilo meniť len každých 30k km, bol to Shell Helix 5W-40 (alebo 5W-30) s predĺženou živnotnosťou
Ako pise Snake, daj si olej na rozbor. Druha vec, longlife olej je dost pochybna vec, pretoze samotny olej sa znehodnocuje nielen jazdenim, ale aj vzdusnou vlhkostou a necistotami, ci uz z opotrebenia motora, alebo z paliva - cize ak by si tych 30t. spravil v relativne kratkom obdobi, tak dajme tomu. Tretia vec, znicit olej stylom jazdy znamena, ze by si musel permanentne jazdit vo vysokych otackach, co na diesli asi nebudes robit. Dalsou moznostou je, ze po nakladacke to hned vypnes a na rozpalenom turbe sa ti bude vypekat karbon, ktory sa pri dalsom starte uvolni a jednak nici turbo, zapchava filter a celkovo nerobi dobrotu. Preto sa treba riadit tym co pise vyrobca vozidla a nie vyrobca oleja. Staci sa pozriet par rokov dozadu, kedy bolo uplne normalne, ze sa olej na kazdom aute menil po 10 tis. km a v pripade stazenych podmienok ako mestska premavka a prasne prostredie sa interval skracoval na polovicu. Myslis, ze technika v autach postupila natolko, aby sme zrazu mohli robit 30 alebo 50 tis. km na jednu napln? Myslis, ze v motoru, ktory ma uz co-to nabehane a ma prirodzene aj vacsie vole prospeje, ked v nom budes smazit olej, ktory uz davno stratil svoje povodne vlastnosti?

K tomu startovaniu, treba ist na to postupne. Ak to prestalo startovat prichodom zimy, tak to budu s najvacsou pravdepodobnostou zhavice. Baterku mozeme viacmenej vylucit, kedze tocit starterom vladze. Ak su zhavice ok, tak potom vstrekovace, cerpadlo atd. Tu sa uz v tychto motoroch nevyznam a viac neporadim, skor iba principialne.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6965
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa landrower »

ved ked mu to raz zalepi valce alebo nieco ine so sebou zobere tak sa pouci :)
ako som spominal, radsej tam liat nieco lacne (napr. Eurol, ten je aj vcelku dobry) a fakt kazdych 10tkm, ako smazit tam nejaky drahy "uber-super longlife" po 30tkm.
a samozrejme aj s filtrom (na skody kludne Filtron, je to lacne a kvalitu to ma fajn).
mna to vyslo naposledy na 25€, robotu si hadam kazdy zvladne sam, a pristup k montaznej jame ma hadam kazdy aspon u nejakeho kamarata... (ja tiez nemam, vzdy u znameho robim taketo veci na aute)
Warface nick: landrower | Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display iiyama ProLite X2377HDS (IPS), Philips 226 21,5" (TN)
Audio Behringer MS16
Headphones Denon AH-D301
Keyboard Logitech G105
Mouse Razer Copperhead (ASUS ROG verzia)
Mouse pad CONNECT IT CI-236 Biohazard Pad
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Phone HTC One Mini
Používateľov profilový obrázok
hopkok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: St 22. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Žabokreky nad Nitrou

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa hopkok »

insomniac, ja musim plne suhlasit so snake-om, autorizovane servisi su hnus, robi tam banda neschopakov po vacsine, kazdy sikovnejsi mechanik robi radsej v neautorizovanom, to mi ver a po robote ma kopec prace pomimo. V origo peugeote som bol raz a nikdy viac. Mam kamarata co robi prijimacieho technika v neautorizovanom. Zo skveleho autorizovaneho servisu pre BMW porsche a spol. v BA im posielaju veci, ktore urobit nevedia :facepalm: , smiesne...

Ja menim na benzine kazdych 15000km.
Kamarat mi princip oleja vysvetlil takto: je to ako myska slizov, ktoru krajas a krajas a krajas, az je zo slizov len kopa omrviniek a je potom rozdiel ci to krajas 15 dni alebo 30dni, je jedno ake kvalitne slize mas :-)
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7687
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa newmi »

kedysi daaavno som pracoval v sklade u autorizovaneho dilera a servise. So 6 mechanikov bol asi tak 1 schopny. Kazdy sikovnejsi mechanik si vacsinou snazi zalozit vlastnu dielnu lebo v tych servisoch su slabo plateni a aj preto tam 70% su mlade ucha. Ak sa vobec dostanu k zakaznikovi, tak opakuju len to co im majitel nakaze. Cize na 100% verit "autorizovanemu" servisu je ako verit, ze v auguste napadnu 2metre snehu. Isty autorizovany servis tak pekne "servisoval" byvalu otcovu sluzobnu oktavku, ktoru sme potom odkupili az mi miestami slo o zivot (dodrbane brzdy, nahovno nastavene airbagy vybuchli aj ked nemali, ...atd.).
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
4pepe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 969
Dátum registrácie: Pi 05. Nov, 2010, 10:57
Bydlisko: Dolný Hričov

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa 4pepe »

tiež máme podobnú skúsenosť, so služobným subaru forester, 2 mesačnému autu sa na dialnici rozpadol motor, povolila kľukovka, štastie nikomu sa nič nestalo, v ZA nevedeli čo s tým robiť poslali do KE, a po dvoch mesiacoch to nakoniec robil chalan učeň čo tam praxoval proste jebal po tom kladivom ako na starej škodovke, majiteľa skoro jeblo keď to videl. A kúp si potom nové auto, ináč forester sa mi veľmi páči, keď som videl kam to dokáže výsť po teréne.
moje projektore cca 100"
P1: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=916
P2: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=975
P3: Optoma hd 141
P4: Wiewsonic led 4k
Spoiler: ukázať
Zvuk: receiver onkyo 608 7.2 repro 7.0 predné diy repro 2x130W, center jamo, zadné mission m72 a zadné najzadnejšie jamo
MB: asus Z77-M pro CPU: i5 2500k CPU chladič: noctua NH D14 GPU: EVGA GTX 460 +accelero xtreme plus Ram: kingston ddr3 3x4giga 1333 cl9HDD1: samsung 850 pro 512 HDD2: seagate 3tb HDD3: seagate 4tb ; 32'' lcd IPS AOC CASE: fractal design r3 PSU:super flover golden king KEYBOARD+mouse: logitech wireles set OS: MICROSOFT Windows 7 64 Ultimate
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Otec má neautorizovaný servis, tak ako bolo písané, v autorizákoch sú horšie platení, majú horšie podmienky atď, preto radšej chodia robiť do neautorizovaných. Nehovoriac o tom, že BMW a pod. nosia autá k nám.

Oprava BMW E38 u autorizáku ( problem so stieračmi):
autorizák: 500e ua motorček - nebola v om chyba, aj tak museli platiť
u nás - robilo sa dosť vecí, + ako čerešnička opravili dvere, ktoré nešli otvoriť, bol neskutočne milo prekvapení, že sa im to podarilo, lebo inde to nevedeli.

Insomniac: nechaj si poradiť od ľudí tu na fóre, never autorizákom,
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5776
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa felipe25 »

Papek napísal: Ako pise Snake, daj si olej na rozbor. Druha vec, longlife olej je dost pochybna vec, pretoze samotny olej sa znehodnocuje nielen jazdenim, ale aj vzdusnou vlhkostou a necistotami, ci uz z opotrebenia motora, alebo z paliva - cize ak by si tych 30t. spravil v relativne kratkom obdobi, tak dajme tomu.

Kupil som nove auto, prry servis bol podla variabilneho intervalo pri 21900km presne. Auto bolo v zaruke, po 1,5roku tak slo do autorizovaneho servisu. Druha vymena oleja bola o rok, mal som prese 49000km, takze som presiel 27 000km za rok na jeden LongLife olej. Kedze som to uz neriesil v autorizaku, typek co olej menil bol prekvapeny ze olej nebol "viditelne" taky aky cakal ked som povedal ze som presiel 27 000km - bol v ovela lepsom stave, povedal ze taky olej ocakava z auta po prejdeni 10 000km. Neviem, kedze to nerobim a neviem posudit podla vzhladu kvalitu oleja. No je pravda ze z 27 000km som urobil asi 40x cestu v jeden den 250km tam a 250km naspat, takze 40x 500km dlhe trasy, co je v podstate 20 000km, zvysok po meste. Asi ten interval ma nejaky vyznam, ked som nazaciatku nejazdil dlhe trasy a palubak vypisal servis po 22 000km a druhy krat po dlhych trasach az po 27 000km.
Kedze teraz ale uz nejazdim, tak olej vymenim tak raz za 2roky, pricom nebudem mat najazdene viac ako 10 000km od poslednej vymeny, a dam tam tiez longlife.
A po druhe, NEVERIM, NEVERIM co tu poniektori pisete. Skoda dava dozivotnu zaruku mobility a ine veci, ano plati to len ked mate auto vzdy v autorizaku, ale firmy maju. Ak by nebola pravda co udava vyrobca o LongLife olejoch, ziadne dokupenie zaruky, dozivotna zaruka atd by neboli, pretoze firmy maju auta kde nabehaju aj 100 000km rocne a vymenia 3x olej. Aj by ten olej skodil motoru, automobilky by si same srali do huby keby to nasledne museli riesit. Takze - ja verim, ze ak je olej LongLife, ze ten premenlivy servis ma vyznam a ten olej ma maximum 30 000km, ale ako pisem, uz budem jazdit len po meste, predpokladam ze by mi vymenu vypisalo pri 20 000km, ale ja ho vymenim po odjazdeni 10 000km :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
anonym_a8

Re: auto horko-ťažko štartuje

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Chalani, uplne bez urazky, Kokso, toto je teda tema. Jeden uplny laik sa nieco pyta, potom tomu neveri, potom je tu nejaka neznama prestrelka ega ludi. Popovica rad je tu len aby nieco napisali, ze o niecom poculi. Auto a motor je pomerne draha vec, osobne by som sa zdrzal neodbornych komentarov, po pripadnom poskodeni sa potom dost tazko vyhovara.

Snake to fakticky vystihuje uplne najlepsie.

Najlepsie mudro o olejoch vystihol Hopkok:
hopkok napísal: Ja menim na benzine kazdych 15.000km.
Kamarat mi princip oleja vysvetlil takto: je to ako myska slizov, ktoru krajas a krajas a krajas, az je zo slizov len kopa omrviniek a je potom rozdiel ci to krajas 15 dni alebo 30dni, je jedno ake kvalitne slize mas :-)
Kazdy pozera na olej ze aky je husty, aky je znecisteny a podobne, ale pokial to nezajde do extremu (vyplaveniny karbonu a vody v oleji), je to jedno. Podstatne je, ako je na tom olej s mikrocasticami. To su tie spominane sliziky a vedia ich posudit len v labaku. Od toho sa udava zivotnost oleja. Ak si mechanik rozotre olej medzi prstami a povie ze je este super, je to u mna diletant.
Normalny olej vydrzi 15.000km. To je ale statisticka medzna zivotnost, kedy uz moze dojst k velmi malym poskodeniam trenim.
Kazdy rozumny mechanik ti povie, ze rob s motorom co chces, len olej men po 10.000 a bude to relativne ok.

Ku Lidl a Tesco olejom a filtrom, nechapem ludi co povedia ze je "v pohode". Akym sposobom oni vobec vedia posudit jeho kvalitu, aby odporucali? Podla mna su to odpadove shity.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"