Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Panoramix0903
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 504
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Pezinok

Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Panoramix0903 »

Ahojte.

Našiel som na Internete dosť zaujímavý článok, ohľadom záchrany dát z diskov od rôznych výrobcov.
Najviac ma zaujal WD, nakoľko som sám vlastníkom niekoľkých diskov od tohto výrobcu.

Obrázok

http://datacent.com/datarecovery/hdd/western_digital

Je tam dosť podrobný popis možných chýb, vrátane ich zvukových prejavov.

Chcel by som tu vytvoriť thread, kde by som rád našiel názory niekoho, kto už robil serióznu záchranu dát, a taktiež by ma zaujímalo, z ktorých konkrétnych diskov, je podľa vás najjednoduchšia záchrana dát.

ďakujem
PSU: Enermax Liberty 500W | MB: ASUS-P5K SE/EPU | CPU: Intel Core 2 Quad Q9400 | RAM: Qimonda 64T128020HU3SB 4x1GB DDR2
HDD: Western Digital RE4 5003ABYX | DVD±RW: Samsung SH­­−S183L S-ATA I | SOUND: Creative Sound Blaster Audigy 2 VE
VGA: Sapphire ATI Radeon HD5670 PCI-E | LCD: EIZO FlexScan S1931-NSA-BK | [ CASE: Lian-Li PC-7B Plus II
COOLERS: Thermalright XP-90C | FANS: 1x Enermax Cluster 92mm + 1x Noctua NF-R8 + 3x NF-S12
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Snake »

Ahoj, ja sa venujem záchrane dát, čo by si konkrétne chcel vedieť? :)





.
Používateľov profilový obrázok
I-pop
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Ne 19. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Pezinok

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa I-pop »

No Snake, tak naprílad by som chcel vediet ako evakujem data po quick formáte a nainstalovaní nového OS na raid mirror /chyba z vlastnej blbosti/ :D

K dispozícii mám tie 2 HDD, na ktorých je Matrix Raid tj cast raid-0 a 1, volné miesto mám v stripovej casti. ;)

Edit: este upresním, ze systém opat ide zo stripovej casti, ten v mirrovej sa tudiz nepouzíva.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Snake »

Toto je už Logical Recovery, sú na to programy (R-Studio napríklad), každopádne je to systematické poškodenie (kategorizácia v rámci File Health), takže recovery môže a aj nemusí byť úspešná.





.
FEAR
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 3556
Dátum registrácie: Pi 04. Nov, 2005, 20:00

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa FEAR »

Ono data neije nejak zlozite zachranit v pripade ze sa po zmazani z HDD nic dalej nerobilo data tam samozrejme fyzicky su ci je formatovany alebo odstranena particia .. problem je ked sa na disk zapisu nove data .
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Snake »

Chlapci, tu sa nebavíme o tom keď si náhodou zmažete rodinné fotky, tu sa bavíme o fyzickom/elektromechanickom poškodení pevného disku, na to je táto téma. :-)





.
FEAR
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 3556
Dátum registrácie: Pi 04. Nov, 2005, 20:00

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa FEAR »

Tak o com sa tu bavime? ja som tomu porozumel tak ze formatol HDD a nainstaloval nan OS
Používateľov profilový obrázok
Panoramix0903
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 504
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Pezinok

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Panoramix0903 »

Snake napísal:Ahoj, ja sa venujem záchrane dát, čo by si konkrétne chcel vedieť? :)
Mno, brácho, viem, že ty, čo sa týka záchrany dát, preferuješ Seagate, ale ja zase po tých ich posledných problémoch, ich akosi nemusím. Neviem, aké máš skúsenosti s IBM/Hitachi diskami, či Samsung a pod. Ale asi nenájdem vysloveného favorita. Každá značka má svoje muchy, každý disk sa môže pokašlať...
PSU: Enermax Liberty 500W | MB: ASUS-P5K SE/EPU | CPU: Intel Core 2 Quad Q9400 | RAM: Qimonda 64T128020HU3SB 4x1GB DDR2
HDD: Western Digital RE4 5003ABYX | DVD±RW: Samsung SH­­−S183L S-ATA I | SOUND: Creative Sound Blaster Audigy 2 VE
VGA: Sapphire ATI Radeon HD5670 PCI-E | LCD: EIZO FlexScan S1931-NSA-BK | [ CASE: Lian-Li PC-7B Plus II
COOLERS: Thermalright XP-90C | FANS: 1x Enermax Cluster 92mm + 1x Noctua NF-R8 + 3x NF-S12
Používateľov profilový obrázok
I-pop
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Ne 19. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Pezinok

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa I-pop »

Snake napísal:Chlapci, tu sa nebavíme o tom keď si náhodou zmažete rodinné fotky, tu sa bavíme o fyzickom/elektromechanickom poškodení pevného disku, na to je táto téma. :-)
Aha, som nevedel. ;)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Snake »

Panoramix0903 napísal:Mno, brácho, viem, že ty, čo sa týka záchrany dát, preferuješ Seagate, ale ja zase po tých ich posledných problémoch, ich akosi nemusím. Neviem, aké máš skúsenosti s IBM/Hitachi diskami, či Samsung a pod. Ale asi nenájdem vysloveného favorita. Každá značka má svoje muchy, každý disk sa môže pokašlať...
Nie, ja pri záchrane dát nepreferujem žiadneho výrobcu, snažím sa ako sa dá ;). Osobne používam Seagate, a moje preferencie nemajú na recovery žiadny vplyv. Seagate tiež neni svätý:

7200.10 - Boli strašne náchylné na otrasy, mali problém s logovaním/žurnálom a hlavami. Navyše kúrili jak sprosté (avšak teplotu do 70°C vydržali v pohode)
7200.11 - Asi najhoršia séria vôbec, síce nevibrovali a nehriali, ale mali strašne veľa problémov s firmwarom, najznámejšia chyba OFF-BY-ONE je asi každému známa ;)
7200.12 - firmware série Puma CC34 (ten najrýchlejší) má problémy s ECC korekciou, označí chybné sektory aj keď je to iba soft read chyba. Na PCB pre tento FW je tiež osadený zlý MCU ktorý má za následok Sata timeouty, čo môže viesť k SMART Failed. CC44 má zas veľké problémy s Readingom sektorov. Firmware ktorý je v poriadku u týchto diskov je CC35.

Western Digital:
WDčko je (dá sa povedať) taký SEMI-vynálezca technológii, niečo si vymyslia v labáku, iné veci zase nakupujú. Ich disky majú stále problém s PCB kde im odchádzajú čipy, u niektorých diskov dokonca ešte používajú nalepené predzosilňovače (rok-dva dozadu) na hlavách. Veľmi ťažko im trafiť hlavičky do rampy, a keď sa prílišne zohrejú, natiahne sa feromagnetický materiál, vznikajú chyby pri čítaní. Pre WDčka sú teploty v pohode do takých 60°C (ako u každého výrobcu, viac tomu tlačiť netreba ;) ). Momentálne Western Digital experimentuje s "hlavami na hlavách", takže môžeme očakávať rapídne skapínanie týchto diskov, hlavne kvôli otrasom. Ak sa im spáli PCB, ukážu sa buď ako WDC-UNKNOWN alebo ich kódovým menom, vo windowse sa zas každý disk identifikuje ako 2TB verzia. Taktiež na starých HDD bolo strašne obtiažne z nich vykonať akúkoľvek recovery, lebo ich HSA držalo na skrutke, a tú keď si vybral, bolo to. Musel si manuálne nastavovať uhol HSA aby sa ti HDD vôbec rozbehol:

Obrázok

Samsung:
Známy recyklátor, pólku svojich vecí poskupujú, niečo (ozaj málo) vymyslia u seba, väčšinou nakupujú hlavičky od Verbatimu. Kvalita ich diskov je priemerná, aj keď vedia prísť s dobrým kúskom. Ich problém spočíva v prílišnej náchylnosti na otrasy, a veľmi zle nakódeným SMARTom (pre recovery nezaujímavé, ale koncáka to zaujímať môže). Samsung nemá vo zvyku odchádzať, aj keď sú to priemerné disky, odchádzajú menej než WD.

Hitachi:
Nie, nie a nie, skutočne, kto si cení svoje dáta tak toto v žiadnom prípade. Priemerné, sračkovo vypracované HDD ktoré je schopné si samo doškriabať platne (jak gramofón):
DSC_00721.jpg
Nemajú dodnes spôsob ako po väčšom opotrebení správne parkovať hlavy do rampy, čo to znamená isto vieš.

Ešte niečo ťa špecificky zaujíma? :-)





.
Používateľov profilový obrázok
I-pop
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Ne 19. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Pezinok

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa I-pop »

Snake pekne si sa rozpísal :-D . Som rád, ze mám najhorsí zo seagte a ako zálozný :shit: H. Som hrdý na svoj výber :wallbash:
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Snake »

Aký máš na tom Seagate firmware?





.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa faugusztin »

7200.11, ved ty si napisal ze je to najhorsia seria :D .
Používateľov profilový obrázok
I-pop
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Ne 19. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Pezinok

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa I-pop »

Snake napísal:Aký máš na tom Seagate firmware?
Aký firmware tam je? Ja tam mám predovsetkým data, ktoré chcem zachránit, a posr... matrix raid mi to nechce dovolit, lebo padá 2x za den, robí si zo mna prcu - striedavo oznacuje chybný jeden a potom druhý HDD :E
Inak myslím ze mám 7200.10, tam tusím problém s firmware nebol, SNAKE vsak písal o problémoch s hlavami. Mám tie moje disky na stole, takze ich pocujem, a zvycajne pred padnutím raidu je pocut nejaké jemné zvuky, tak neviem.../inak sú to HDD s predlzenou zárukou na 5 rokov pre RAID/.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Western Digital versus ostatný výrobcovia HDD

Príspevok od používateľa Snake »

faugusztin napísal:7200.11, ved ty si napisal ze je to najhorsia seria :D .
Poznáš rozdiel medzi sériovým označením a firmwarom ? Firmware SD1A je latest a opravuje všetky maškarády čo narobili predošlé firmwary (SD15 atď)
I-pop napísal:...
Ja som sa pýtal na firmware, nie na dáta. Dáta si si bohužial odškvaril ty keď si používal Matrix Raid. Hoď sem modelové označenie, sériu, a firmware aký majú. Nájdeš ich na štítku na disku.





.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"