ktory typ VPN pouzit?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa miamia »

ahojte fachmani,

prosim Vas, zvazujem vytvorenie VPN siete a chcel by som sa opytat, ktory z tychto typov VPN mi doporucujete pouzit?
VPN typu PPTP
VPN typu L2TP
VPN typu L2TP over IPSec
VPN typu IPSec tunel

netusim totiz, ake su v nich rozdiely :(

dakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa kajfun »

1) ide o to co konkretne chces dosiahnut
2) hlavne sa musis prisposobit tomu co je na druhej strane.

podla tvojho vyjadrenia mam dojem ze "druha strana" este zatial neexistuje :) tak presne povedz co chces spravit a ake mas technicke podmienky ty a druha strana.
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa miamia »

ahoj, dakujem za rychlu reakciu.

ide o to, ze mam dve LANky na dvoch miestach, kde sa casto pohybujem (povedzme 2 byty). no a presne tieto dve LANky by som potreboval cez net spojit, aby to vyzeralo tak, ze su akoby 1 LAN, skratka aby sa pocitace videli akoby boli na jednom mieste a dalo sa s nimi pracovat. na jednej strane mam zywal 2wg a na tu druhu asi nejaky novy router kupim.
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa kajfun »

jasan, toto je pohoda... potrebujem vediet ci mas na obidvoch stranach verejne IP adresy.
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa miamia »

ano IP su verejne
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa Toman »

skus teamviewer, ma podporu vpn sesion, na zaciatok bude stacit
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa miamia »

a ktory typ VNP je najvhodnejsie nastavit na routroch?
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa kajfun »

na akych routroch? na tych zywaloch lebo nic ine si nespominal?

pocuvaj, musis dat kompletne info. Ja by som ti napriklad poradit OpenVPN software, tunely zadarmo. Existuje milion dalsich variant, kazda vie robit to co ty potrebujes a chces. Ale musis pisat kompletne informacie a nie len "useckovito" per-partes ked sa ta opytame...



mas verejne IPcky na obidvoch stranach, pouzi zywal co mas (ak mas dva, ani to neviem). Ktory typ si vybrat? Postuduj si manual ktory ma ake vlastnosti, ja by som robil sprosty IP-IP tunel a nie ziadne L2TP a podobne veci, pamataj ze cim dlhsi nazov a komplikovanejsie nastavenie, tym horsie pre teba lebo o tom vela nevies. Pri IP-IP tuneloch nastavis na jednej strane IPcku druhej strany a naopak, vytvoris si nejake vymyslene adresy ktore chces pouzit a popripade nastavis routovanie podla toho ake adresy si pouzil.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa Toman »

- nekomplikuj to!!!
- kasli na rourte!!!!
- ries to softwerovo!!!!

= hamashi, teamviewer
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa miamia »

ked to teda poriesim softwarovo, tak ci tak musim nastavit router ako VPN, aby ma pustil do vnutornej siete (predpokladajme, ze nebude ziaden pc v sieti zapnuty, ale ja sa aj tak potrebujem dostat na sietovy disk, ktory je zapnuty furt), nie?
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa galen »

miamia napísal:ked to teda poriesim softwarovo, tak ci tak musim nastavit router ako VPN, aby ma pustil do vnutornej siete (predpokladajme, ze nebude ziaden pc v sieti zapnuty, ale ja sa aj tak potrebujem dostat na sietovy disk, ktory je zapnuty furt), nie?
emm... COZE?
sietovy disk mas zapnuty iba do tej doby, kym je zapnuty komp, v ktorom je ten disk umiestneny... takze ked vypnes PC, lahne aj sietovy disk

instalacia hamachi by pomohla, v pripade ze tam najdes pocitac, ktory pobezi, napriklad server (iked, bezpecnost ide stranou :laugh: ), potom sa na tento server/pocitac bude dostat ktokolvek cez hamachi (autorizovany u vas v grupe, do ktorej sa dostavas prostrednictvom hesla... a podobne), a je jedno, ci pojdes na server obycajnym FileSharing/PrinterSharing protokolom, alebo pouzijes remoteDesktop

Hlavne to musis nastavit v hamachi, aby dany typ pristupu bol povoleny na ten-ktory pocitac/server

v pripade nudze nahodis hamachi iba na "cielovy" pocitac (ale dostanes sa nan, iba ked ho ktosi zapne), a nan remoteDesktop, a uz z toho pocitaca pojdes akobysi sedel za nim...

hamachi, pokial ma pamat neklame, funguje na principe p2p sieti, takze konfigurovat na routroch nemusis nic
lava, prava, lava, prava ...
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa miamia »

tym sietovym diskom som myslel LAN disk. v podstate mi ide o to, aby som spolu prepojil dve miesta (povedzme routre Zyxel 2wg). nasledne v oboch sietach su pripojene aj LAN disky (t.j. aj ked ziaden pc neni v sieti pusteny, LAN disky bezia nezavisle na tychto pocitacoch) na ktore sa potrebujem dostat. a aby toho nebolo malo, malo by to fungovat aj tak, ze by som sa mal vediet pripojit do celej takejto siete z internetu s mojim pc (teda ked budem mimo vnutornej LAN).
ak by ste potrebovali nieco upresnit, rad upresnim (netusim co vsetko potrebujete vediet..). dakujem
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa kajfun »

ak mas tie "LAN disky" pripojene ako NAS tak to pojde. Inak musi vzdy bezat nejaky pocitac, server, cokolvek, kde ich mas pripojene a ktory ich bude "obsluhovat" a poskytovat do siete - toto vlastne robi ta NAS krabicka.

co sa tyka vzdialeneho pristupu do siete tak to tiez samozrejme ide lavou zadnou, akurat je podmienka : aspon na jednej strane musis mat verejnu IP adresu, ktora sa idealne nebude menit = bude tzv. pevna.
miamia
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Ut 18. Nov, 2008, 15:25

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa miamia »

ahoj kajfun, toto vsetko splnam. akurat neviem, ktory z VPN typov (ipsec, pptp,...) je vhodne na to pouzit.
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: ktory typ VPN pouzit?

Príspevok od používateľa kajfun »

to mas viacmenej jedno, kazdy z tych "typov" sa vyznacuje svojimi charakteristickymi vlastnostami. Doporucujem ti skusit pptp, point to point tunelling protocol - ty presne chces point to point spojenie.

Návrat na "Siete"