Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Tam to ukázalo len o 2kWh menej tj nie 481 ale 479 kWh za máj.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

U mňa dnes padol rekord výroby - 37,27 kWh yahooo
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1939
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

My sme dnes pripojili panely k invertoru, len v elektrickom rozvode je jeden stykac vadný, takze dokončenie až v pondelok. Potom niekedy aby prišiel revizak, zároveň to zahlási na sieť a snáď do mesiaca aj budem môcť už dodávať.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Chlapi, dostal som ponuku na 280Ah články z Alibaby:
- REPT 280Ah 93USD/ks
- Ganfeng 280Ah 80USD/ks
Pre 48V batériu je treba 16ks, čo je cca. 14,4kWh, cena komplet s dopravou a poplatkami vychádza na cca. 1850USD za REPT a 1650USD za Ganfeng.

Takže s takýmito článkami sa dá poskladať komplet batéria s využiteľnými 13kWh za cenu okolo 2000€ :dance:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Áno ja hľadám lacnú ale vysoko napäťovú batériu zo 4x menšou kapacitou za cca 1000 Euro.
Naposledy upravil/-a opto v Ut 06. Jún, 2023, 11:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

A našiel si takú zostavu? Lebo HV batériu za 1000€ som ešte nevidel.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Zatiaľ som našiel len 3x väčšie kapacity a neviem ani ako by sa dali dopraviť do SK.

https://sunpro-energy.en.made-in-china. ... Price.html
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na hento optimisticky bacha : este neviete cenu postovneho (najmensia vaha : 130kg, a to este bez package atd takze to bude urcite zadarmo), priratajte si k tomu 10% clo plus 20% dph atd. Navyse, Xkrat sa mi stalo ze číňanko napisal ze cena produktu je 999,- ked na stranke svietilo 199,- a na moju debilnu otazku "wtf" bola odpoved ze nejako musia prilakat pozornost, ze vsetci to tak robia blablabla. Bohapuste klamstvo bez okolkov a škrupulí.

... inak jedine keby si si pozvaral sam z 18650 clankov.
Do tisicky sa nevlezes s nejakymi priemyselnymi modulmi - este by mozno riesenie bolo vyhmatat nejaky "sale" modulov z elektrovozidla.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

opto napísal: Ut 06. Jún, 2023, 11:17 Zatiaľ som našiel len 3x väčšie kapacity a neviem ani ako by sa dali dopraviť do SK.

https://sunpro-energy.en.made-in-china. ... Price.html
Malé kapacity sa ani nerobia, lebo väčšinou sa tam dávajú 50Ah články a na cca. 200V ich potrebuješ 64ks. A keďže 50x3,2x64=10,24kWh tak menej ako 10kWh ťažko zoženieš.
A ako turbo píše, treba sa spýtať predajcu na celkovú cenu s DDP shipping. Si pozri môj prípad. cena za článok 93USD, ale celková cena za 16ks s DDP shipping a poplatkami je 1850USD.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

No dúfam že buď časom zoženiem takúto už 2-3 roky použitú
https://www.hlumar.sk/goodwe/1568-goodw ... f66-h.html
max. za 2tis E alebo začnú robiť aj lacnejšie sodíkové.

S článkami 18650 som sa už sće hral ale také množstvo a celú elektroniku- balancer atď okolo toho sa mi nechce robiť.

Neponáhľam sa lebo až po ročnom vyúčtovani VB uvidím či sa mi vobec oplatí

Fyz batéria alebo pridať 5 kusov takýchto panelov na severnú strechu kde by som získal +2h slnka ráno a +2h večer čo odhadujem v priemer žiaľ max na 2kWh denne.
https://www.hlumar.sk/solarne-panely/17 ... no-sr.html

Ako penzista sa nudím tak vymýšľam karviny :laugh:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kraviny vyzeraju uplne inak - ty pouzivas hlavu co je daleko lepsie ako sa "odovzdat osudu" volakde pred telkou. A za to ide obrovska pochvala.

To je vcelku dobra cena za panel, my sme s fotrom psychologicky ratali 3Wp/euro, inzeraty najdes na bazosi a samozrejme tiez kvalitne panely. Ono v principe ziadny >500Wp panel nemoze byt vyslovene zly, pretoze su to posledne modely, posledne optimalizacie blablabla. Ano isteze, otazka je kolko ktory vyrobca kde usetril na materiali a nakladoch... ale pokial neberieme nejakych HingHungHoňg co vznikol minuly rok a snad do buduceho dozije tak by to statisticky malo byt v pohode.

Baterka versus panely : kazdy mame inu distribuciu spotreby v priebehu casu. Nam sa baterka jednoznacne neoplati a nezaplatila by sa pocas svojej zivotnosti odhadnutej na 12 rokov. Samozrejme ze niektore pripady a'la "mam rodinneho prislusnika na dialyze pripadne s kardiostimulatorom" neriesia cenu vobec...

Ja by som pridal panely ale podme skusit modelovat. Daj prosim ta nadmorku vysku, sklon strechy, presnu svetovu orientaciu ak mas (uplne cisty sever ? severovychod ? ). Pri baterke je vypocet jednoduchy : ak mam napriklad kupit 10kWh za vymyslim si 3000 eur, tak pri cene 7 centov za distribuciu potom cez nu potrebujem prehnat tolkoto kWh energie aby sa mi vratila : 3000 / 0.07 = 42857 kWh. Ak denne spravim kompletny cyklus teda 10kWh, tak to mam 4285 dni na "navratnost" cize 11.7 roka.

Denne samozrejme 10kWh nespravim, pretoze od novembra do februara mozes vsetku energiu co panelmi vyrobime pichnut do kurenia, teplej vody a takychto trapnych destinacii - nedajboze by si mal elektricke auto. Cize baterka bude mat technicko-potencialnu navratnost volakde okolo 16-17 rokov ked zaratam "neefektivitu zimnej prevadzky a nemoznost nabit a teda nemoznost cerpat 10kWh denny cyklus". Pridajme k tomu ze napriklad my osobne nie sme mesiac z roku doma v lete (dva tyzdne som tu, dva tyzdne tam), dalsie tyzdne v zime a pocas roka (dovolenky...) a aj ked som doma, tak rozhodne nepotrebujem kazdy den 10kWh po zhasnuti panelov... takze realnu navratnost mozem pocitat zhruba tak 22-25 rokov co je absolutne bez sance. Vobec nemusim zaratat klesajucu kapacitu baterie v priebehu casu cize po 8 rokoch z nej urcite nevyberem 10kWh denne ako na zaciatku, to je dalsi faktor "+25%" v priebehu casu ; vobec nemusim zaratat kolumbicku efektivitu nabijania : ked solar panel vyrobi 10kWh, rozhodne baterku 10kWh nenabijem. Poprve mam straty na dratoch, podruhe straty v meniči (gratulujeme tym ktori maju 96% ucinnost), potretie samotna efektivita nabijania lithia, kludne mozeme odratat dalsich 10% cize zvysit navratnost o dalsich 10%... atd, atd.

Takze, vedecky zaver : aby sa beznemu sudruhovi oplatila fyzicka bateria, 10kWh musi stat zhruba tak 1.000 eur. Potom sa bavime o 7-10 rokoch realnej navratnosti, ale kazdy den musis zozrat 10kWh... to je cele. Jednoduche ako facka.

Z tohoto dovodu - kedze fyzicka bateria pri beznych cenach (nie "samodomo pozvaram z alibaby kombinovanej s vyradenymi baterkami z notebooka") neexistuje financna navratnost - ja osobne uprednostnujem pridat panely. Instalacia dalsieho menicu to vsak vcelku slusne predrazi takze by som silno rozmyslal, ci nahodou neviem nacapit nove panely na existujuci menic. Aj za cenu toho, ze obcas "necham energiu na streche" pretoze prekrocim kapacitu menica (napr. 10kW menic, 12kWp panelov cize par minut do roka menic nebude stihat panelom). Otazka je, ci aj pridanie panelov je zrovna uplne ekonomickym riesenim pretoze... nemusi byt. Kazdy solar ma limity vzhladom na spotrebu majitela a jej rozlozenie v priebehu casu.

oooops zase je to dlhe :) chcel som sa vyjadrit strucne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Pekne si to zjednodušil a to je aj podľa mňa najlepšia cesta ku pochopeniu .

Ako som napísal zatiaľ len špekulujem a uvidím aké:
- budem mať ročné vyúčtovanie
- bude zvýšenie distribučných poplatkov
- bude zníženie cien batérií

Čo sa týka toho môjho denného odhadu 2kWh=4h*0,5kW ako príspevok od 5tich 550Wp panelov tak 300dní dá ročne len 600kWh a teda za 10 rokov v ideálnom prípade ( ak viem všetko z VB aj spätne využiť ) 6000kWh *0,1E= 600E ale na to aby som tých 5 panelov dostal aj na bramakovú strechu a pripojil v mojom prípade na voľný MPPT vstup by som potreboval min 3 násobok. Podľa mňa nemá teda zmysel sa tomu žiaľ bližšie venovať. :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

otazka je, ci takyto odhad je spravny. Podla mna nie je, neverim tomu ze taketo panely (2.5kWp) nasypu len 2kWh denne/300 dni do roku = 600kWh rocne. To je podla mna strasidelne podhodnoteny udaj. Bohuzial si nenapisal ziadne udaje o streche, tak som len tak z vody uvaril tieto simulacie :

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html [fotovoltaicky informacny system, financovany Europskou Bankou, Europskou Uniou blablabla cize ziadny konkretny vyrobca)

zadal som nahodnu lokalitu na juznom Slovensku, 2.5kWp system (5x 550Wp je trosku viac ale rozdiel som si dovolil zanedbat). Nechal som typicke straty o velkosti 14% (menic, droty, blablabla). Poziadal som system o vytvorenie optimalneho sklonu panelov, natocil som panely na cisty juh, cisty vychod, cisty zapad a cisty sever a takto vysli vysledky :

.

Obrázok

.

Obrázok

.

Obrázok

.

Obrázok

.

Obrázok


okomentujem v dalsom prispevku. Na kazdy obrazok kliknite pravym tlacitkom na mysi, dajte si Otvorit v Novej Zalozke pretoze taketo zmensene sa to neda citat - po otvoreni v novej zalozke sa da na obrazok kliknut a KRASNE zobrazit v povodnej velkosti, perfektne citatelnej.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

prvy obrazok : cisty juh. V obrazku vidime napisane "Azimuth : 0 degrees" co indikuje juh. Celkova rocna produkcia takeho systemu by mala byt 3050kWh co podla mna uplne zodpoveda (ja osobne dam kapacitu panelov v kWp x1.0 az x1.2 podla nadmorskej vysky a mam rocnu produkciu v MWh cize 2.5kWp x 1.1 = zhruba 2.8 MWh, optimisticky 2.5kWp x 1.2 = 3MWh). 10kWp "južný" system ma odhadovane a V REALITE AJ DOSAHOVANE rocne produkcie okolo 11-12MWh, samozrejme je rozdiel Hurbanovo, Presov, Gerlachovsky Stit : tu sa bavime v idealnych miestach na Slovensku, ziadne zatienenie od prilahlej strechy, stromu, elektrickeho stlpu na ceste, kominu... a natocenie ciastocne na juh (cisty juh, juhozapad, juhovychod).


druhy obrazok : CISTY SEVER. Rocna produkcia odhadnuta na 2544kWh !!! Azimuth som zadal 180 stupnov, system ho prehodil na -179 cize podla mna to funguje.

treti obrazok : cisty vychod, azimuth -90 stupnov. Rocna produkcia odhadnuta na 2413 kWh.

stvrty obrazok : azimuth +90 stupnov cize cisty zapad. Rocna produkcia odhadnuta na 2410 kWh.

piaty obrazok : vysvetlenie stupnov pouzitych pre azimut (natocenie panelov). -90 = vychod ; 0 = juh ; 90 = zapad tympadom 180 alebo -180 = sever.
Ked v linke na ten geograficky informacny system kliknem na "Azimuth" uprostred, zobrazi sa pekna animacia ktora ukazuje tie uhly.


Ja by som z toho severu nemal az taky strach - rozhodne to bude lepsie nez 600kWh spomenutych hore :) Ked som tieto teoreticke vypocty a modely aplikoval na konkretnu situaciu u nas, strecha do "L" pricom 50/50 juh/zapad, 5kWp na kazdej, tak to vyslo s minimalnou odchylkou (samozrejme, kazdy rok slnko nesvieti uplne rovnako v septembri a septembri a septembri). Proste su to realne cisla.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

mp3turbo napísal: Ut 06. Jún, 2023, 20:43 otazka je, ci takyto odhad je spravny. Podla mna nie je, neverim tomu ze taketo panely (2.5kWp) nasypu len 2kWh denne/300 dni do roku = 600kWh rocne. To je podla mna strasidelne podhodnoteny udaj. Bohuzial si nenapisal ziadne udaje o streche, tak som len tak z vody uvaril tieto simulacie :

Pardon ja som málo zdôraznil že tie 2kWh denne mám na mysli len pocas 2 ranných a 2 večerných hodín kedy mi ta južná strana nič nedáva a ja by som práve vtedy vedel cca 500W využiť na priamo bez prechodu cez VB.
Ináč ja asi ani bez severnej strechy nevyužijem všetko čo napchám do VB.

Aj tak som to vlastne poplietol :) lebo pri priamej spotrebe, bez prechodu cez VB, by som za 10 rokov ušetril vlastne ešte menej 6000kWh*0,07=420E

Ináč ja mám oba sklony S a J asi 45 stupňov v okrese Senec.

Návrat na "Debata o všetkom"