Chrapčanie subwoofera

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Jerry »

Zdravim páni.

Otázka do sféry, ktorej ja moc nerozumiem. Je možné, aby sa nejakým spôsobom počas používania zostavy 2+1 mohol mechanicky poškodiť sám od seba woofer?
Kúpil som nedávno Edifier s 350 db a začal mi chrapčať woofer, ako by v ňom niečo drelo pri pohybe membrány. Príde mi to ako zvláštna anomália, hlavne u reproduktorov lebo tam sa nemá dokopy čo pokaziť. Na začiatku to nerobilo, proste sa to stalo doslova zo dňa na deň. Používanie bolo klasické zapojenie do tv cez optiku, bth nejaké skladby z YouTube... Hlasitosť max do 3/4, žiadne externé namáhanie. Pár skladieb z YT na sub test, poznáte to od 15 do 200 Hz...
Keď manuálne skúšam hýbať membránou, tak v jednom bode myslím že na spodu keď jemne stlačím, tak cítim ako by mechanický odpor, proste tam niečo dre. Vyzerá to ako vnútorná cievka o magnet ... Môže sa to pokaziť samo od seba?
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8558
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa shiro »

Ked to stlacas rukou, tak to moze drhnut, pokial nevtlacas membranu vycentrovane, za jej stred. Ak nieje problem v gumenom zavese, tak sa membrana hybe normalne vycentrovane a mechanicky nema o co drhnut.

Ak to chrapci pri reprodukcii basov, tak sa moze jednat bud o poruchu zosilovaca. Alebo napajacieho zdroja, ktory nezvlada vykryt odber zosilovaca v spickach.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Jerry »

Ked to stlacas rukou, tak to moze drhnut, pokial nevtlacas membranu vycentrovane, za jej stred. Ak nieje problem v gumenom zavese, tak sa membrana hybe normalne vycentrovane a mechanicky nema o co drhnut.
Pokiaľ vytláčam membránu vycentrovane, tak necítim žiadny odpor. Keď len bodovo, tak na spodnej časti cítiť nejaký mechanický odpor, proste to tam niekde škrie.
Ak to chrapci pri reprodukcii basov, tak sa moze jednat bud o poruchu zosilovaca. Alebo napajacieho zdroja, ktory nezvlada vykryt odber zosilovaca v spickach.
Presne ako píšeš, chrapči to pri reprodukcii. To čo si napísal znie logicky, ale trocha ma zavádza jedna vec. Keď priložim prst na vrch tej gumovej membrány a jemne zatlačím, tak chrapčanie prestane... Samozrejme reproduktor kmita ako blázon, ale bez chrapčania.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa BiFino »

Nie je mozne, ze sa ti len uvolnili skrutky a preto to robi? Skus dotiahnut.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Jerry »

Všetko som skúšal, drží všetko pevne.
Asi ostáva len reklamácia.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa dargy »

Deje sa to pri kazdej hlasitosti ? Cize hrapci to aj ked sa ledva hybe? Alebo deje sa to iba od nejakej hlasitosti? Cize ked uz kmita vo väcsich vychylkach... ? Ak to prve tak to vyzera na elektroniku. Ak to druhe niekde to rezonuje a kludne mozes dostavat do usi sekundarnu vibraciu niecoho ineho z konstrukcie napr. spojov... Trubka woofru... Kadejake okrasne kruhy lepia okolo menicov co aj pri drahsich repro sa niekedy neprilepi poriadne.
Skus nejaky emulator a hladaj rezonancne frekvencie.. Kde to najviac robi... Ak to mas v zaruke tak to reklamuj... Takto budes hladat kde co a mozno bez rozobratia to nezistis.
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11482
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Andre »

aj na 3/4 hlasitosti sa da hentaky reprak odpalit (teraz myslim menic)
ked pustis ruzovy alebo biely sum a znie inak nez ma tak je odpaleny
gl s reklamaciou
btw kopec ludi ma odpalene repraky a ani o tom nevedia :D
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Jerry »

@dargy Pri každej hlasitosti ani nie, keď je to tak cca na 1/4 tak to nerobí. Prejaví sa to až pri vyššej hlasitosti, keď má začať pracovať. Samozrejme som všetko pozrel, nátrubok pevný, všetko drží veľmi pevne. Dokonca som ešte raz skúšal ako sa hýbe membrána, v podstate nekladie žiadny odpor, keď pracuje rovnomerne po celom obvode aj dnu aj von. Iba keď zatlačím niektorý smer samostatne.

@Andre A môže sa ten reprak odpáliť len tak používaním? Ako myslím sám od seba? A čo sa vlastne na tom meniči môže pokaziť? Veď to je zdanlivo veľmi jednoduché zariadenie, nejaká cievka a magnet ...

Ja som asi prišiel na to, čo sa stalo ... @shiro to popísal ako jednu z možných porúch ... A podľa mňa ma 100% pravdu, lebo to tomu úplne zodpovedá.
Ak to chrapci pri reprodukcii basov, tak sa moze jednat bud o poruchu zosilovaca. Alebo napajacieho zdroja, ktory nezvlada vykryt odber zosilovaca v spickach.
Porucha sa začala prejavovať ešte aj tým, že dokonca sub na chvíľu úplne prestane hrať, príde mi to ako by bol kondenzátor nefunkčný a tym padom reprak nemal zásobu na vykrytie špičky.

Repro dnes ráno odcestoval na reklamáciu, tak uvidíme čo na to povedia. Dúfam ,že pošlú druhý kus, lebo hrá to fakt celkom dobre. Nejaké výhrady som na začiatku mal, lebo stredy a výšky nie sú až také, ako som očakával, ale zvykol som si. Plus ten ovládač je zážitok robiť niečo s nim, keď máš v miestnosti tmu ... :laugh:
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Jerry napísal: Po 16. Jan, 2023, 17:45
Presne ako píšeš, chrapči to pri reprodukcii. To čo si napísal znie logicky, ale trocha ma zavádza jedna vec. Keď priložim prst na vrch tej gumovej membrány a jemne zatlačím, tak chrapčanie prestane... Samozrejme reproduktor kmita ako blázon, ale bez chrapčania.
Obrázok tlačis na surround a prestane?
Niečo sa muselo zdeformovat-vyosit alebo odlepiť. Napr spider.
Zápach horenia?
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Jerry »

Ano, surround ... Tam stacilo prilozit prst a jemne zatlacit.
Je mozne ze sa tam nieco zdeformovalo, tazko to posudit, lebo dnu nevidis.
Zapach absolutne ziadny.

V podstate je to uz jedno, je to na ceste na reklamaciu ... Cakam na vyjadrenie, co sa bude diat.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8558
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa shiro »

Andre napísal: St 25. Jan, 2023, 10:40 ked pustis ruzovy alebo biely sum a znie inak nez ma tak je odpaleny
btw kopec ludi ma odpalene repraky a ani o tom nevedia :D
Mozes dat k tomu to viac info? Ako moze reprak zniet v pripade sumu alebo akehokolvek ineho signalu "inac" a povazovat to za odpaleny reprak? Reprak ma nejake Q parametre, tie sa nemozu len tak same od seba zmenit.
U mna odpaleny reprak = prepalena cievka, tj. nevytvara sa magneticke pole, kt. by hybalo s membranou = reprak nehra.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11482
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Chrapčanie subwoofera

Príspevok od používateľa Andre »

nejde o eq alebo aku
pocut pri tom sume chrapcanie alebo ine pazvuky
sum preto, ze zatazi cele spektrum rovnako, co hudba ne
vacsinou je to poskodena membrana
preto napr na PAcka kupis aj membranu zvlast
Jerry napísal: St 25. Jan, 2023, 17:41 @Andre A môže sa ten reprak odpáliť len tak používaním? Ako myslím sám od seba? A čo sa vlastne na tom meniči môže pokaziť? Veď to je zdanlivo veľmi jednoduché zariadenie, nejaká cievka a magnet ...
to ze si siel max na 3/4 hlasitost, neznamena, ze si sa nedostal na max vykyv aky membrana dokaze
casto hentake zosiky aky tam mas na poslednu stvrtinu uz len skresluju ako kompresor/limiter, celkova hlasitost ide hore, ale peak-max hlavne na basoch ostava rovnaky (kopanec uz nie je udernejsi)
ak ti odisiel reprak, tak bud preto ze bol nekvalitny, mozno si len chytil horsi kus ktory casom nevydrzal, alebo bol zosik priliz silny pre dany reprak
tiez moze sa stat ze aj gumove zavesenie casom stuhne a strati pruznost

kedze mas ale zosik v sube, mali by ti to vymenit ak nenajdu vonkajsie poskodenie
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65

Návrat na "Zvuk a PC"