problem s rychlostou wifi na ntb

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10
Reputácia: 2

problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa Reco »

Ahojte, polovicka ma problem s pomalou rychlostou wifi na notebooku (rozumej, ja mam problem ktory musim vyriesit). Kedze sietarina ide mimo mna, tak netusim co este vylepsit.
Mame byt, wifi router je samozrejme v rohu zavrety v skrini a ona na opacnom konci bytu - cize signal musi prejst cez dvierka skrinky + murovane jadro. Nie idealne riesenie, ale jej starsi ntb s tym problem az tak nema. Novsi ano a rychlost sa nelepsi ani ked sa postavim 1m od wifi routra a otvorim dvierka skrinky.
NTB: https://www.lenovo-shop.sk/produkty/len ... 82l5000ack . NTB nema LAN port, cize funguje cisto na wifi a podla specifikacie na standarde 802.11ax.
Router je TPlink WR841N ( 802.11 b/g/n).
Kupil som davnejsie wifi extender - ano, bola to kravina na to som uz prisiel. Resp prisiel som na to, ze bez extendera ide rychlejsie internet, s extenderom je rychlejsia domaca siet, ale rozdiely neboli zasadne.

Rychlosti pri kopirovani z NASka napriklad dosahuje tak 2-2,4MB/s pri routri este +0,2MB/s resp 16-24Mbps. NASko ide do 1Gb switchu a ten do routra po kabli(stale chapem ze router da max 100Mbps), ale aj tak ma cez wifi rychlosti 20-25% z toho.
Tiez sa jej bezne satava , ze ked ntb zapne/zobudi tak aj 2-3 minuty hlada siet.
Neviem ci je problem, ze je slaby router alebo jeho standardy, alebo nie je celkom OK karta v ntb. Vie mi niekto prosim poradit co s tym?
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Reputácia: 57

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa newmi »

a na tom mieste kde mas ten notebook polozeny ti ine wifi zariadenia (napr. mobil) hadzu aku rychlost?
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ

Druhy ntb hadze podobne rychlosti. Testovane na kopirovani, testovane aj speedtestom cca 18-22Mbps.

Rozdiel medzi starym a novym je naviac v tom, ze novy nahodne nevie niekolko minut najst siet.
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Reputácia: 9

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Nemas nahodou zapnuty bluetooth na tom nb?
newmi
Moderátor
Moderátor

Ohladom toho hladania siete. Mne tablet tiez dlho predlho niekedy hlada siet, musim ist do nastaveni a rucne ju vybrat a robi to hlavne pri zapnutom bluetooth.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ

BT zvycajne default vypinam, ale nenapadlo ma to skontrolovat. Pozriem a dam vediet.
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ

Tak som to skontroloval, nie je to BT. Resp je vypnute, ale nie zakazane.
newmi
Moderátor
Moderátor

vyzera to, ze ti to podla rychlosti z nejakeho dovodu ide len cez g-ckovy standart. Mas dobre nastavenu wifi v routeri?
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ

To ma vobec nenapadlo - v nastaveni routru su aktualne nastavenia pre wireless:
Mode - bg mixed
channel width - 20MHz (nemoznost zvolit)
channel - 6
Max Tx rate - 54Mbps (to je maximum)

Mozem zvolit bgn mixed a vtedy mi dovoli ist na 134Mbps max, aj menit sirku pasma (auto, 20 MHz, 40MHz) s kanalmi (auto, 1 - 11). Idem skusit zmenit aspon ten mode, mam sa hrat aj so sirkou a kanalmi? Alebo to nastavit na auto?

EDIT: ked zvolim sirku pasma aj s kanalom na auto, tak rychlost ma 300Mbps v nastaveni ako moznost. Kazdopadne som to prenastavil a rychlost sa zdvojnasobila - uz to fici 40-50Mbps.
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Reputácia: 32

Príspevok od používateľa shiro »

no mal si to nezmyselne nastavene - obmedzene na starsie pomale B a G standardy. N-kovy standard je novsi, dalej su este novsie a rychlejsie AC, AX a podobne. V dnesnej dobe nema zmysel fungovat na comkolvek starsom ako N-ku.
Kanal skus nastavit ako bol, pripadne nechaj na auto a sirku kanalu nastav najvyssiu aka sa da. Otestuj.
CPU: Ryzen 7 3700X, CPU fan: SilentiumPC Fera 3, MB: Asrock X570M Pro4, RAM: Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17, SSD OS: Samsung 970evo plus 250GB NVMe, SSD Data + zalohy: 2x Corsair MP510 1TB NVMe, SSD Games: Crucial MX300 525GB SATA, GPU: Gainward GTX1060 6GB, PSU: Corsair RM550x, Monitor: 24" BenQ GW2470H, Case fans: 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
iPad Air 16GB, Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ

Ano uz je to jasne. Vdaka vsetkym za pomoc.

Návrat na "Hardware všeobecne"