Novy zdroj mi odpalil hard disk?

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
ANONYM_a1

Novy zdroj mi odpalil hard disk?

Príspevok od používateľa ANONYM_a1 »

Zdravim,

vcera som do kompu zapojil novy zdroj Seasonic S12-500, vsetko koser a podla navodu, a pri prvom zapnuti (case stale lezal na koberci) sa spustil komp, nieco zasycalo a z mojho 2-rocneho Maxtor IDE 160GB harddisku sa zacalo dymit. A bol tam smrad jak keby sa spalil.

Komp som hned vypol, case postavil na nohy a zase zapol. Nic uz nezasycalo, ale POST sa nevedel dostat cez detekciu harddiskov - musel som startovat s podrzanym DEL tlacidlom, az potom to islo.

No aby som to skratil, ten disk sa teraz neda zdetekovat ani len v BIOSE a na jednom cipe vidim ze je vypalena taka mala dierka. Mal som tam kvantum dat a som z toho dost v prdeli. System uz teraz funguje, mam este jeden SATA disk, ale bojim sa uz na ten zdroj napojit hocico dalsie - co ked sa to stane znova.

Nevie mi niekto prosim vysvetlit, ako sa toto mohlo stat? Menil som uz viacero zdrojov a vzdy vpohode, az tento Seasonic mi toto urobi? A to ma byt najvyssia kvalita??


P.S. Jedine stastie ze mi namiesto disku neodislo nieco drahsie: napriklad moja cisto nova MSI X1950Pro 512M :D
Používateľov profilový obrázok
AjsTi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Št 31. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Ba-To

Príspevok od používateľa AjsTi »

Zapojil si vsetko ok ? Nepodarilo sa Ti pri zapajani nieco vyskratovat ? Mne sa stalo nieco podobne , nastastie mi nic neodoslo , ale mesiac mi pri starte pipali pc a ja som nevedel preco.
8F. Nepocujes , nevidis , nevies. GUGL nieje iba vyhladavanie , je to ZIVOTNA FILOZOFIA. GUGL som JA.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- no mohol to byt skrat, nedotikal sa ti nejaky kabel toho HDD?
- ale mohla to byt aj nahoda (aj ked dost divna - pri uplne prvom zapnuti......divne to je)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

mno takto, davat to hned za vinu zdroju by som nevidel ako stastne riesenie. Lebo, ten HDD papa z 12V a z 5V vetvy. A ak ta bola pri starte nejake zla, ci uz vysoke napatiie alebo nizke, tak by si to odniesol aj tan SATA disk a aj doska, lebo ta pouziva tiez tieto napatia. Ja by som to videl skor na to ze ten disk proste odisiel, ved to sa stava, ze sa pokazi nejaky cip, o zhori. Alebo sa ti fakt niekde dotikal kabel proste nejaka prkotina ktoru si si nevsimol, zle zasunuty konektro a podobne, alebo ten disk ako bol lezato mu to vadilo, nemohol sa roztocit alebo nieco podobne, ale to uz su take konstrukcie, mno...
ja bys om povedal ze ti proste odisiel disk, ked ti teraz fici vsetko v pohode, tak neviem ako by ten zdroj mohol byt zly.
dell noťas
Používateľov profilový obrázok
pakito
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 93
Dátum registrácie: Ne 30. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Banská Bystrica - Podlavice

Príspevok od používateľa pakito »

v akej bol HDD polohe ked si zapol PC? vertikal alebo horizontal?
lebo mojmu neponaucitelnemu kamaratovi sa takto podarilo znicit 2ks HDD
vzdy ich zapinal len tak pohodene visiac na kabloch a pod. a zahucali...
Sloboda znamená zodpovednosť
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Príspevok od používateľa Snake »

pakito napísal:v akej bol HDD polohe ked si zapol PC? vertikal alebo horizontal?
lebo mojmu neponaucitelnemu kamaratovi sa takto podarilo znicit 2ks HDD
vzdy ich zapinal len tak pohodene visiac na kabloch a pod. a zahucali...
to je uplne jedno v akej polohe je, len aby nevisel ako to robil tvoj kamarat.





.
ANONYM_a1

Príspevok od používateľa ANONYM_a1 »

No dodam len to, ze ten disk bol v sufliku a nic sa nicoho nedotykalo... no nic, otestujem to potom este multimetrom a disk dam vyreklamovat :P
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

To SolidSnake:

nie je to jedno v akej bol polohe, respektive mozno v tedy hej, ale dlhodobo nie, sami vyrobcovia maju na to pokyny ako mozebt hardisk prevadzkovany a ka sa nemylim tak vacsina diskov moze byt bud klasika na lezato alebo polozene na ten najdlhsec strane o 90 na lavo alebo na pravo.
dell noťas
ANONYM_a1

Príspevok od používateľa ANONYM_a1 »

Multimeter nehlasi nic podozrive a skusal som aj ten molex zapojit naopak, ze reku ci sa mi to "nepodarilo" tym sposobom, ale obrateny mi nesiel zatlacit ani do polovice takze som to urcite nemal zapojene zle. Fakt neviem ako toto mohlo vzniknut.
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 808
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa skill3r »

mas tam disketovu mechaniku este?Lebo mne sa to stalo ked som zle zapojil disketovu mechaniku,myslim stavu.Takze som na tom ako ty a zhanam elektroniku vsade kde sa da
ANONYM_a1

Príspevok od používateľa ANONYM_a1 »

Mechanika tam je, ale normalne funguje a ani som ju neprepajal odvtedy ako sa to stalo tak neviem ci to bolo tym...
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa Jofo »

-bud si zozenies elektroniku do dicku alebo
-navstivis firmu na zachranu dat

inac to nevidim
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2732
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa Jerry »

nManJofo napísal:-navstivis firmu na zachranu dat

inac to nevidim
No ak Ti tie data stoja za cenu 5000-10000 sk, tak si kludne firmu na to najdi, tolko to totiz stoji, aby si bol v obraze ... :wink:
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Príspevok od používateľa MBG »

Jerry napísal: No ak Ti tie data stoja za cenu 5000-10000 sk, tak si kludne firmu na to najdi, tolko to totiz stoji, aby si bol v obraze ... :wink:
neviem ako u HDD, ale mojej tete raz odisiel flash disk, a za zachranu pytali 25-30 k :8O: ...

Návrat na "Hardware všeobecne"