Starlink - vhodny na home office ?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kedze teraz nemaju protistranu tak nemal ten technik co robit - nasmerovat to nie je mozne pretoze ten uhol je na 60GHz zariadeniach strasne malinky. Takze ked k sebe nainstaluju svoj "vysielac", dojdu k tebe, na obidvoch stranach bude naraz sudruh a budu zameriavat. Je to standartny postup.

Drzime palce ! A to co povedal Hexaris plati... snad v pripade nejakych problemov nepovedia ze "viete co, na kopec sa dostaneme az koncom marca" :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Sugyi »

Zeby ste ludia konecne objavili caro lokalnych wifi poskytovatelov? :)

50eur za 100/100 pri tych moznostiach je podla mna dobra cena. Za tu cenu podla mna od nich nemoze clovek chciet aby mali 3och ludi cakajucich len ze niekde vypadne internet. A inak ani SLA nezarucuje ze nebudes 1-3dni bez internetu. Lebo tie SLA vacsinou ti len vracaju peniaze spat za ten vypadok, co su drobne. Tu ten spoj samotny stoji cca 300eur. Takze len zariadenia im budes splacat pol roka. Plus instalacia, bod na ich strane, konekt tiez nie je zadarmo.
To ze mali anteny po ruke a prisli hned instalovat je podla mna vyhodne, znamena, ze take anteny maju skladom a v pripade poruchy ti len vymenia kus za kus.
Ak Ti vadi byt bez netu 1-3dni tak by som si nechal to VDSL a dal tam najnizsie program kde by cena mohla byt okolo 10eur za net. Ja som dlho mal program od Orange za nejakych 7eur. Pripadne tam dat nieco so 4G a SIM-kou.

Inak to 60ghz ide ako hodinky. Nam to dali namiesto 3,5ghz p2m a uz rok a pol to ide bez vypadku. Naschval som skusal byt pri lejaku pritom a skusat ci to padne a nic. (60ghz je nachylnejsie na vlhkost v ovzdusi). A to sme aspon 1km od druhej strany. Tiez Mikrotik.
Tie drahsie Ubiquiti ludia strielaju aj na 10km.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

len pozor, mikrotik vie bez problemu vypadnut na 1km trase - aby to naozaj fest fungovalo tak sa bavime volakde okolo 400 metrov. V nasej zemepisnej sirke. Jasne, ked mas najzurivejsi lejak za rok v noci o druhej tak ti je to na salame, ja len ze 60GHz ma svoju obrovsku zbierku fyzikalnych zakonitosti a problemov.

PS : zabudni na 10km spolahlivy spoj na 60GHz. Ano Ubiquity chodi na 10km, dokonca az na 25 kilometrov, ale padne aj ked zafuka silnejsi vietor nieze ked zaprsi. Aby UBNT spolahlivo chodilo, bavime sa o 3-3.5km max, lahsi dazdik prezije na 4km ked to robi clovek ktory tomu naozaj rozumie a hlavne ked nastavi nelegalne frekvencie.

https://community.ui.com/stories/contest
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Tak u mna su vzdialenosti cca 450m co je myslim uplne v pohodicke. VDSL si nechavam, resp nasi si to budu dalej hradit aj s magiom a tento net beriem na seba, ziadna wifi len moj workstation. Len ked zas tie biele h@vna napadali a kto vie kedy sa tam hosi prebrodia aby to sparovali. Sankari maju hned vedla vysielaca trat a vraj si osefuju aj vycistenie prijazdovej cesty, tak snad to bude soon™.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Sugyi »

mp3turbo napísal: So 29. Jan, 2022, 17:18 len pozor, mikrotik vie bez problemu vypadnut na 1km trase
Asi si necital cely moj prispevok ked pisem ze uz vyse roka bez problemov aj pri lejakoch. Ale asi mas svoju pravdu :)
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Pravda je niekde uprostred. Turbo to v podstate zhrnul. Pri cube je to tak do 500m s tym, ze moze prsat (nie prietrz). LHG 1-2km, ale za ideal podmienok a nedodrzanie pov. kanalov to plati aj pre ubi. Spravit 10km kde cely rok neprsi je fajn. Staci jemny dazd po dlzke spoja a koncime. Respektive pri dodrzani kanalovania, tak max 3km u ubi a to len za super pocasia. Nie je problem si pozriet utlm s kyslikom v rozmedzi 60-70GHz a budete ma v tom jasno ... tak ako 24GHz nema rado vodu vratane cca 180/320GHz tak O2 este cca 120GHz ...
Staci ak napadne mokry sneh na ozarovac alebo sito a zacne mrznut, tak kludne aj niekolko dni off, ak to nedate dole. Toto sa nastastie casto nedeje, ale stava sa.
V skratke, vsetko je o nastaveniach (sirka pasma/rate) + legalnost kanalovanie + pocasie.

p.s. lokal providerov mam rad :)
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Asi si necital cely moj prispevok ked pisem ze uz vyse roka bez problemov aj pri lejakoch. Ale asi mas svoju pravdu :)

ano mam, lebo zena neni doma. Len chcem povedat ze jeden spoj co pouzivas ako klient rok a pol nie je zrovna najvacsia statisticka bomba.

Urcite vies ze zrážky v Bratislave, na Donovaloch a Tatranskej Štrbe su rozlicne - takze keby si chcel vyzerat ako profesional ktory zahlasi ze "60ghz je nachylnejsie na vlhkost v ovzdusi", tak by si hned sfleku doplnil "byvam v Dunajskej Strede" lebo to je strasidelne, strasidelne dolezite. Coze zrazky, ale aj sňach ako hovori Mr.Sieťar hned nadomnou.

Vies co je sňach ? To je to male biele na čom sa neda jazdit... https://data.sashe.sk/journal_items/202 ... _23221.jpg
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Sugyi »

Ten sneh to je nieco strasidelne, strasidelne :D

Sorry zabudol som, ze chalani z BA maju vzdy pravdu.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

O sňahu mozem vypravat :D za jeden vecer zapadli jak autobusy tak aj cestari :D z lendaku sa momentalne autom ani nedostanes
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Sugyi napísal: Ne 30. Jan, 2022, 23:12 Ten sneh to je nieco strasidelne, strasidelne :D

Sorry zabudol som, ze chalani z BA maju vzdy pravdu.
Ale to nie je o BA chalanoch, ked ti to funguje bud jedine rad, ze toto nemusis riesit. Hovori sa, ze jedna lastovicka leto nerobi. Co v tomto pripade je pravda. Nie nadarmo sa tam snazia tlacit ako backup 5-ku aj ked ta antena na to nie je stavana. Ta technologia je fajn, len to chce cas, aktualne sa to da riesit cez radom + sprej aby sa tie vlocky alias pjetikoruny na tom nedrzali. Su fora kde to rozoberaju a tych problemov bolo nespocet, ale aspon teraz to funguje ako tak dobre. Mam pocit, ze s verziou 6.46.x, ale to uz panovi z borderlandu zasierame vlakno ...
Hlavne treba poznamenat ze tik a ubi nemaju ten isty chip.

p.s. nejsem z BA, sem zahorak jak repa :D
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no uz teraz je dobre, chlapcisko ma na streche 60tku a caka sa na jar kedy opadne sňach. Fungovat to bude, na tych 450 metrov je to parada. Uz len aby rúra do tej 60tky bola v poriadku :)

Pre ilustraciu : 60GHz Mikrotikov mame nasadenych asi 40-50 kusov, 60GHz Ubiquity mame necelu dvacku. Nejdem machrovat ale podme si kludne porovnat skusenosti (moja statistika na Ubiquity fore a to som tam necely rok :

1214 Responses
27 Solutions
634 Score

99% prispevkov je o radiach, asi tak 70% z nich o 60GHz radiach... takze ano, v tomto mam pravdu, BUDEM MAT PRAVDU a moze byt aj zena doma :)

Vyjadrim sa len k tomu ku comu sa viem vyjadrit, nediskutujem o grafickych kartach lebo tam nemam najmensie ponatie, nebavim sa o 1.5hdi motoroch a autickach nimi vybavenych lebo tam nemam najmensie ponatie. Ked poviem ze na 1km vie velky mikrotik padnut jak hnile zemáky tak vie. Ked poviem ze na 2.5km v Brne a Prahe drzi Ubiquity jak pribite a nikdy nepadne ani v najvacsich moznych lejakoch ktore tam boli za posledne tri roky, tak drzi a nepadne.

Holt chlapci z Bratislavy... co sa da robit. Ja som Šenkvičár.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Sugyi »

Prepac, ale na meranie kto ma vacsieho som nikdy nebol. Mna toto vyrusuje na Tvojich prispevkoch ako som cital celu tuto temu a ako citam niekedy aj inde. Proste Ty mas vacsie ego ktore sa nejako prejavuje. Bol tu aj Snake aj ten ho mal vacsie a potom to nejak nezvladol. Zeby sa tu s nami s plebsom zapodieval. A ja mam par konkretnych skusesenosti kde proste nemal pravdu aj ked sa hrdil, ze on je najskusenejsi.

Teraz ked som uz kus rozdychal ten Tvoj utok na mna ako na maleho chlapca co nic nevidel a nic nezazil (vsuvka so snehom) sa to pokusim trosku zhrnut:
V podstate som chcel len vyvazit posty aby CL4P-TP nemal pocit, ze to nebude fungovat. Lebo podla mna bude a dobre.
Hexaris velmi pekne a kultivovane napisal, ze podla neho je pravda uprostred a ma pravdu.
Ja Ti Tvoje skusenosti neberiem a nevravim, ze ja mam velke. Len mam vravim skusenosti s ludmi ktory maju velke ega a maju problem ked ich ego narazi na realitu ked niekto menej skuseny narazi na ich 100% tvrdenia. Co zvyknes podciarkovat ... napr strasidelne strasidelne. Ale nechcem aby toto bol len utok na Tvoje ego to nie.
Ked si vezmeme, ze vlastne tatranci jeho stranu anteny celkom dobre schovali pod strechu tak na tej strane by nemusel byt az taky problem s tym nafukanym snehom plus vie si ho realtivne aj sam zhodit na tom balkone. Uz len dufajme, ze na druhu stranu daju radom ktory pomaha problemu s namrzanim snehu.
Je pravda, ze na sneh a mozny problem v Tatranskej oblasti som zabudol. Na druhu stranu lejak je lejak v Tatrach alebo u nas na Podunajskej nizine. A je aj pravda, ze s mojou jednou antenou nie je vela skusenosti, ale tiez som uz onoho casu dost skusenosti s tym nacital na ceskom ispfore.
Jaj a tym nechcem povedat, ze si ako Snake, len niektore vlastnosti sa podobaju. Je mi sypmaticke ze tu v duchu fora si navrhoval aj sedlackejsie riesenia ako vlastne anteny atd. Akurat, myslim, ze z uzivatelskeho hladiska hlavne ked OP to chce pouzivat a nestarat sa je lepsie, ze to spravi ISP a nie on sam. Aj ked sam by som radsej isiel do vlastneho riesenia rovnako ako Ty.
Jaj a pardon za utok na BA smer. To ego badat po celom svete samozrejme :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na ego sa vykasli - bolo jasne pisane ze na 450 metroch to chodit bude. A ked nie, tak to nezvladol provider s tymi radomami, technika na to ma :)
Snejki odisiel, neviem preco, nebavilo ho to, nic mu to nedavalo, nic mu nepomahalo, posunul sa do profesionalnejsich sfer... nie je to moja vojna.
Aj ja som bol par rokov prec a mozno znovu pojdem, ak sa prestahujem do ineho casoveho pasma. Budem mat ine problemy.

Inak pre niekoho zvlastnost co sa tyka 60GHz : spickovy utlm kyslika je na 62GHz, bavime sa az okolo 14-16dB/km podla nadmorskej vysky (toto bolo nepriamo spomenute - nadmorska vyska hraje obrovsku rolu, ine je to v Bratislave 125 mnm, ine v Tatroch pri 2000 mnm). Smerom ku 58GHz pada utlm len relativne pomaly, takze na tu strasnu sa neoplatia pichat frekvencie. Smerom za 62GHz ale klesa utlm rapidne : pri 66GHz co je konecna frekvencia Mikrotiku este stale riesime nieco okolo 2-4dB/km, avsak pri 69.12GHz co je posledna frekvencia (ak je clovek sikovny) na Ubiquity je utlm prakticky pod 1dB cize obrovsky rozdiel. Ked mas 4-5km spoj, veselo sa bavime o 15-20dB rozdielu LEN PREPNUTIM FREKVENCIE ZO 66GHZ NA 69GHZ ; pri preskoceni z 64GHz na 69GHz to mas kludne aj 30dB podla dlzky spoja a to je rozdiel medzi tym ci spoj vobec chodi alebo uplne nechodi.

Tie radia prestavaju uplne chodit volakde okolo -78dBm signalu, podla toho aky model atd, dovodom obrovskeho rozdielu oproti 5GHz rieseniam ktore mnohi z vas poznaju je jednoducho modulacia. 60tky pouzivaju nizke QAMy na obrovsky sirokom kanali (1080MHz vybrane sikovne modely, alebo 2160MHz [!!!] prakticky vsetky, a su aj take radia ktore zaberaju 4320MHz) a preto vyzaduju relativne silny signal. Proste nevedia fungovat na -82 az -95dB pri ktorych este 5GHz riesenie bude fungovat, sice pomaly ale bude.

Tieto frekvencie si v pripade dodavatelskeho riesenia samozrejme riesi firma a zakaznika nezaujimaju ; ja len ilustrujem s akymi srandami sa musis potykat na "60GHz" spojoch. No a to bolo cele bez dažďa... Nic taketo na 5GHz neriesis, ziadny vzduch, ziadny dazd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Sa tu rozbehli argumenty :D Ved uvidime aka bude realita pocas pouzivania. Teraz som volal ze "nechcem byt ch@j ale kedy to vidite s tym pristupom k antene" :D tak zevraj tam casto odhrnaju traktormi, pojdu pozriet v stredu ci je to prejazdne. Len som popod nos na oslave zahundral ze mozno budem mat konecne normalny net ... sa na mna vsetci zleteli jak supy ze za 50 euro s takym netom im budu nohy ruky bozkavat a nech vybavim aj im :D No zatial sa snazim ich hormon miernit, aby sa gejmeri nespalili ze im tam budu slehat 500ms pingy ked vonku lepsie zasnezi ...
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Starlink - vhodny na home office ?

Príspevok od používateľa Hexaris »

No ked za sňahu vypadla el. (na dlho) a autom som sa nedostal k pop-u tak sup pesky vlacit centralu hore kopcom a brodit sa ... co pre ludi nespravis ze :)
Tak dufam, ze oni si nejak poradia.

p.s. 68040 MHz / 1080 je best, aspon zatial, vyssie uz ma antena skorej opacny efekt + radio ...
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE

Návrat na "Siete"