Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
anonym_a8

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Za mna urcite indukcna. Mal som plyn na starom byte. Ked sme sa prestahovali, je tu sklokeramika. Posun paradny, uz by som nechcel "ohen v dome", mame male deti. Proste ked nemas fakt kvalitnu plynovu dosku, ze regulacia je super a podobne, tak to stoji za prd. A aj tak su tam nevyhody, za mna hlavne ten otvoreny ohen. Sklokeramika je fajn, ale nahieva sa doska a od nej hrniec. To je uplne naprd, pretoze ked chcem zohriat hrncek vody (prevarit vodu pre dieta), tak pri tom vykurim kuchynu, kym sa to zohreje a polovica energie ide vedla. Plus to trva. Uplne o nicom. Vyhoda je ale oproti plynu to, ze regulacia je pri elektrike teplotna. Teda na urcitom stupni mam urcitu teplotu dosky a plynule vypina a zapina podla potreby. Ziadne ze hori ohen donemtava a musis mat siesty zmysel na nastavenie, aby to akurat malo tu spravnu teplotu.
Mam v plane vymenu - kupu indukcky, prave nieco pozeram. Dnes uz ma vela hrncov aj symbol indukcky, ja som napriklad doma nasiel 3 z 6 hrncov ze su uz aj na indukciu.
Je to drahsie, ale efektivita a komfort uplne niekde inde.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5595
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Zas co som videl essaya tak je to minimalista, asi by mu stalo aj za tie peniazky pripravit elektrinu a dat indukciu potesi ho ta cistota jednej platne :)

Sameho ma to v dome caka aj ked ja radsej varim na ohni.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa faugusztin »

Plus este ked plynom iba varite, tak ten plyn nie je "par euro" - za samotnu pripojku sa plati 3.3 euro mesacne, a to si nespotreboval ani kWh plynu.
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa eSsay »

Jednoduska napísal: Ne 05. Júl, 2020, 20:37 Zas co som videl essaya tak je to minimalista, asi by mu stalo aj za tie peniazky pripravit elektrinu a dat indukciu potesi ho ta cistota jednej platne :)
Sameho ma to v dome caka aj ked ja radsej varim na ohni.
Tak tak :) nie som síce puntičkár, ale mám rád dizajn a celkovo prácu s kontrastom, či už sa to týka PC projektov alebo zariadenia bytu.
Teraz pozerám po čiernych spotrebičoch, nakoľko už mám aj nejaké tie 3D návrhy kuchyne:
https://i.postimg.cc/XNQfw6j2/n-vrh-1.png
https://i.postimg.cc/yYG0bhSc/n-vrh-2.png
https://i.postimg.cc/SsVM7chX/n-vrh-5.png

A áno, súhlasím s faugusztinom, že plyn nie je zas taký lacný ako sa zdá ;)

btw, keďže sa veľmi nevyznám do elektriky, odfotil som tie ističe na hajzli hore: https://i.postimg.cc/Pxctjqb3/isti.jpg
Vľavo je prúdový chránič a v pravo je istič, tak ?? Keď tam má tých 400V, tak by mal byť ready na 380V varnú dosku nie? :laugh:
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2580
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa 1adad1 »

My sme prešli zo vstavanej plynovej na indukčnu dosku. Ak by som mal porovnať dosky, tak:

1) Vari sa mi oveľa lepšie na plynovej doskej

2) Nevaríme moc často, rozdiel v nákladoch nebol nejaký výrazný. Plyn vychádzal okolo 6e na mesiac (ak si dobre pamätám)

3) čistenie plynovej dosky je vždy pôrod a ide ta z toho poraziť. Z pohľadu čistoty je indukčná výrazne praktickejšia

4) Zapojenu ju máme na dva ističe, t.j pokiaľ sa nemýlim tak je to 2x16A. Zdá sa mi však ale, že naša doska má aj možnosť zapojenia na tri fázy. To je ale asi už zbytočnosť. Neviem si predstaviť situáciu kedy potrebuješ všetky štyri variče na maximum

5) Výkonovo je na Tom indukčná najlepšie, na druhom mieste je plyn so stále rozumným výkonom a sklokeramické sú väčšinou lowcosty. Kým sa to zohreje, môže ťa aj porazit

6) Bolo to spomínané aj pískanie cievok. Naša doska mierne píska. Podľa mňa to však vadí výrazne menej ako keď ti pískajú cievky v PC. Predsa len pri varení zo všeličím búchaš, krájaš, máš pustený digestor a podobne.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa Diablo1st »

eSsay napísal: Ne 05. Júl, 2020, 22:31
Jednoduska napísal: Ne 05. Júl, 2020, 20:37 Zas co som videl essaya tak je to minimalista, asi by mu stalo aj za tie peniazky pripravit elektrinu a dat indukciu potesi ho ta cistota jednej platne :)
Sameho ma to v dome caka aj ked ja radsej varim na ohni.
Tak tak :) nie som síce puntičkár, ale mám rád dizajn a celkovo prácu s kontrastom, či už sa to týka PC projektov alebo zariadenia bytu.
Teraz pozerám po čiernych spotrebičoch, nakoľko už mám aj nejaké tie 3D návrhy kuchyne:
https://i.postimg.cc/XNQfw6j2/n-vrh-1.png
https://i.postimg.cc/yYG0bhSc/n-vrh-2.png
https://i.postimg.cc/SsVM7chX/n-vrh-5.png

A áno, súhlasím s faugusztinom, že plyn nie je zas taký lacný ako sa zdá ;)

btw, keďže sa veľmi nevyznám do elektriky, odfotil som tie ističe na hajzli hore: https://i.postimg.cc/Pxctjqb3/isti.jpg
Vľavo je prúdový chránič a v pravo je istič, tak ?? Keď tam má tých 400V, tak by mal byť ready na 380V varnú dosku nie? :laugh:
Sklamem ťa, ale ten istič máš len jednopólový, t.z. 230V a len 10A. Toto nebudeš mať hlavný istič, ale pravdepodobne istič + chránič len pre kúpelku a wc.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa eSsay »

Viéém, len som srandoval :laugh:
Potom mám v chodbe tieto ističe: https://i.postimg.cc/gjdMSCrM/isti-e.jpg
Ale tiež sú to len jednofázové 16A. Pre svetelný okruh mám 10A a pre zásuvkové okruhy bytového jadra 16A.

Čo to všetko obnáša výmena elek. vedenia v byte za 380V ?? Nech viem, čo ma čaká :rolleyes:
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3426
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa stanomx »

v prvom rade si zisti ci vobec mas dostupnu 3f pripojku
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2730
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín<okolie

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa patro16 »

ou to ked vidim tie stare istice to je zrele na komplet vymenu, dufam ze tam nemas este hlinikove kable?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa Sugyi »

K teme:
Mne prave pride varenie na plyne lepsie. Indukcia na byte raz ide potom nejde a raz sa jedlo naozaj vari a inokedy len tak "tlie".

Off-topic:
Preco su hlinikove rozvody zle?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12226
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa HellAngel »

ono nie su zle, ak su nove. Ale nove hlinikove rozvody tahat nema zmysel. Ani kvoli setreniu nejakeho toho eura. Hlinik sa postupne rozpadava, nevydrzi taku zataz ako med a dokaze a moze sa ti stat, ze niekde uprostred steny sa rozpadne .

essay, to co tam mas, z toho 380 nepotiahnes. Zisti si u domovnika, ci je mozne vobec po tvoju skrinku potiahnut 380V z hlavneho rozvadzaca. Ale bude to nemala investicia. Mozno aj par tisic
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1256
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa geroswen »

Za mna jednoznacne indukcna doska. V byte ju mam zapojenu na 2f. Presne viem, ze voda v zakrytom hrnci bude vriet na 3 stupni a v odokrytom na 6 stupni, takze nemusim nic triafat, stelovat a kontrolovat. Viem si nastavit casovac na vypnutie "horaku". Pri upratovani dosku iba pretriem tym istym, cim aj pracovnu dosku.

Sugyi napísal: Po 06. Júl, 2020, 13:15 K teme:
Mne prave pride varenie na plyne lepsie. Indukcia na byte raz ide potom nejde a raz sa jedlo naozaj vari a inokedy len tak "tlie".

Off-topic:
Preco su hlinikove rozvody zle?
Je pravda, ze indukcia sa v pravidelnych (kratkych) casoch zapina a vypina, takze voda pri vareni nemusi vriet neustale, ale to, ze je voda 2°C pod bodom varu neznamena, ze by sa jedlo nevarilo.

Pri hlinikovych kabloch su velkym problemom aj kontakty. Ked mas zly kontakt, tak sa kabel v mieste pripojenia zacne zahrievat, casom moze prehoriet, iskrit a podobne. Na medeny kabel rovnakeho priemeru mozes zapojit ovela vacsiu zataz. Med ma mensiu tepelnu roztaznost, je pevnejsia a isto by sa nasli aj dalsie vyhody. Jedinou vyhodou hliniku je to, ze je lacny, takze sa ho oplati davat tam, kde by ti zlodeji medene kable ukradli ;)
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa eSsay »

Sugyi napísal: Po 06. Júl, 2020, 13:15 Off-topic:
Preco su hlinikove rozvody zle?
Tak ako bolo spomenuté, hliník je síce lacný, ale takéto vodiče sa lámu alebo "tečú". Fakt párkrát ho ohneš a sa ti zlomí. STN norma ho tuším aj zakazuje používať vo svetelných okruhoch.
HellAngel napísal: Po 06. Júl, 2020, 14:00 essay, to co tam mas, z toho 380 nepotiahnes. Zisti si u domovnika, ci je mozne vobec po tvoju skrinku potiahnut 380V z hlavneho rozvadzaca. Ale bude to nemala investicia. Mozno aj par tisic
Jop, popýtam sa potom, momentálne je domovník na dovolenke (asi tiež šiel do Chorvátska pre koronu :laugh: )
Ta kdééže pár tisíc eur, zas nepreháňaj.
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12226
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa HellAngel »

Aby si nebol prekvapeny, nova rozvodna skrina, material, robota... Za 100€ to nebude :)
NB: Asus ROG Zephyrus G14
lele007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 945
Dátum registrácie: St 28. Jan, 2009, 01:14
Bydlisko: Kosice

Re: Indukčná vs. sklokeramická vs. plynová varná doska

Príspevok od používateľa lele007 »

Akurat prerabame kuchynu a velmi som chcel indukciu, no problem je taky, ze nam do kuchyne ide jeden obvod 16A na com momentalne mame zapojenu chladnicku, kavovar, el. ruru.. Ak som spravne cital na roznych forach, tak keby by sme na to zapojili aj indukciu tak by to neutiahlo (max 1 varic). Hlavny istic mame 26A vraj co samo by trebalo aby utiahlo vsetky 4 varice naraz (co clovek nepotrebuje len fakt zriedka). Ale kludne napiste, ak zle som to cital/pochopil :)
MSI PRO B650M-P | AMD Ryzen 5 7600 | Patriot Viper Venom 32GB KIT DDR5 6000MHz | Endorfy Fera 5 | Montech AIR 1000 SILENT Black | Apacer AS2280Q4U 1 TB | ASUS TUF GAMING 750B

Návrat na "Debata o všetkom"