Pneumatiky :)

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4465
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

Ja na skusku obujem este sadu kde su 5 a 7 rocne alpine4, ktore ludia po 3 rokoch hadzu do kosa, lebo nemaju spravne vlastnosti. X krat som na nich bol lyzovat z KE na plejsoch, co je asi najtragickejsia zimna cesta v okoli KE a nebol problem obiehat aj na nerovnych usekoch, zasnezena dialnica, ze predomnou siel odhrnac 80-100 uplne bez problemov... Na vode pri otepleni drzali snad lespie ako letne po burke. Viac od zimnych gum necakam.

Matadorky, ci zimne ci letne mali bezne znami na superboch, passatoch, S4... Spickove kumy by som riesil asi len ak clovek jazdi vyslovene sportovo alebo ma tazsie zvladatelne auto pri zhorsenych podmienkach ( RWD, no ESP, motor vzadu) .

https://www.az-pneu.sk/wp-content/uploa ... ntal-1.pdf

Doporučení provozní doby pneumatik
Continental si není vědom žádných technických omezení, která by přesně specifikovala
maximální stáří pro vyřazení pneumatiky z provozu. Nicméně, stejně jako ostatní výrobci
pneumatik a celý automobilový průmysl, Continental doporučuje výměnu všech pneumatik
(včetně rezervních kol), které byly vyrobeny před více než deseti (10) lety za nové. To i
v případě, že pneumatiky vypadají použitelně podle vnějšího vzhledu a i když zbytková hloubka
dezénu ještě nedosáhla minimální povolené hloubky. Výrobci vozidel mohou doporučovat i
rozdílný věk pro výměnu pneumatik, založený na základě specifického použití vozidla.
Continental doporučuje takové informace respektovat. Zákazníci si mohou všimnout, že většina
pneumatik je vyměněna dříve než uplyne 10 let, na základě opotřebení a z jiných důvodů.
Uvedená doporučená doba pro výměnu pneumatik nijak nesnižuje zodpovědnost majitele za
výměnu pneumatik dle aktuální potřeby

Barum Continental spol. s r.o

Papier znesie vsetko :cool:
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Odar »

Cela idea je v tom, ze ak niekto najazdi 10 rocne, tak ta guma skor zostarne, ako ju zoderie. A v tom pripade davat tazke peniaze za gumu je fakt o nicom. Samozrejme - ak niekto riesi 5 EUR (vymyslam si) rozdiel za gumu, tak to je zas vec ina.

Ja mam aktualne letne Continental a zimne Barum. Zial musim skonstatovat, ze ta zimna Barum je horsia, ako boli 5rocne zimne Kleber. Jedine, na com to ako tak drzi je kasovity sneh a voda. Akonahlne prituhne (-20), guma je tak tvrda, ze na tom lade snad lepsie drzi letna guma. Chapem argumenty, ze na lade nedrzi nic (skutocne respektujem fyziku), ale naozaj - tak smyklavu gumu na lade som zatial nemal. Opacne - ked sa na jar otepli narazovo nad 20 'C, guma preklzuje pri prudsom pridani na krizovatke (nie, nie som pretekar). Proste na jar radsej prezuvam skor a radsej riskujem jemny poprasok na letnych Continentaloch, ako tie Barumky pri 20 'C. Snad ich uz tento rok dojazdim a buducu sezonu vymenim (ak nevymenim auto).

Tolko moje subjektivne skusenosti.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa maniak »

Odar: osobne si myslim, ze pre najazd do 15t km rocne a pri mestskych klimatickych podmienkach (minimum snehu, skor len dazd) bohate staci aj celorocna pneu (nieco z kombinacie CrossClimate, Vector4Season a AllSeasonContact).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Odar »

Ano, aj to je jedna z moznosti a vela ludi - hlavne v juznejsich okresoch - kupuje celorocne pneu. Alebo ak maju dve auta (manzel, manzelka), tak zimne maju len na jednom aute, ak idu trebars na lyzovacku. Je to ekonomickejsie.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9986
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stiv »

Otazne je o kolko su horsie celorocky ako 2 sady normalnych (nie matador, cina a ine lowcost) a co si na nich mozes dovolit. Lebo po snehu som siel uz aj na letnych s 4matic a isli...
.
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3426
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stanomx »

je to citit, najviac asi vo vyske dezenu, ale zase v zakrute to drzi tak isto premna ako letne +-
skusam kazde gumy v stupajucej navesti a +- mi to drzi rovnako v tom rozmere, dokonca za mokra sa mi zda ze su lepsie tie celorocne co mam teraz, brzdi to, aj akceleruje jediny premňa postrehnuteľny rozdiel (v premavke) je mäkkosť vyššieho dezenu, prípadne aj mäkka bočnica a prave takto som to aj chcel čo najpohodlnejšie
RAMMSTEIN
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa marfan »

Mne sa nepáčia tie reči, mám Michelin, Continental, Pirelly sú to top pneu (keď sú drahé) a lacnejšia pneu nemôže byť pre iného rovnako dobrá.
Potom sa ľudia handrkujú, boja sa vôbec napísať na fóra svojú reálnu skúsenosť, dajme tomu, že Kormorán má 4 sezónu spravil zatial na nich 40tkm a zdajú sa mu zatiaľ ok.

Ja som si myslel tiež o Michelin pneu, že to musia byť za tú cenu TOP. Pravda je taká, že sú asi tak jednu sezónu.

Na Fabii mi Firestone vydržali 4 sezóny najazdil som na nich dokopy 50tkm a mali stále dosť vysoký dezén. Niekomu možno ešte slúžia ďalej.
Na Octaviu som išiel do neznámych vôd a kúpil som NEXEN. Letne mám teraz SAVA a bez problémov aj pri športovej jazde držia dobre.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Keby urobili taký tichý test že by vymenili 20 užívatelom pneu bez toho aby o tom vedeli tak by si dobrých 50% z nich vôbec nevšimlo rozdielu, ak nie aj viac
A ešte by som sa šiel s dotyčným previezť a trochu ho podráždil nech tomu trochu naloží a verím že by tie "svoje" chválil do nebies a ani by nevedel že má iné
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5356
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

To je dost mozne, a prirodzene

Rozdiel medzi horsou a lepsou pneu zistis na limite/za limitom, od ktoreho je priemerny vodic drvivu vacsinu casu doost daleko

Avsak su situacie kedy sa na ten limit dostanes, napr. raz za rok ti niekto neda prednosť, niekto ti vbehme pred auto, hoc co... Vtedy je sakra rozdiel ci zastavis pol metra od auta, alebo 3metre v nom
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SurrendeR »

Ivko ano, ak by si vymenil 20 uzivatelom (citaj majitelom vodicaku) pneu, tak by si mozno okrem hluku nic nevsimli a 50% si optimisticky.. ja by som to videl tak na .. 90-100% ze by si to nevsimli :)
ine by to bolo pri soferoch ktori svoje auto poznaju a vedia kde je jeho limit na aktualnych pneu. ver ze by si vsimli ze vcera za rovnakeho pocasia im zrazu do tej istej zatacky pneu piskaju, ked jeho povodne pneu nevydali hlasok odkedy ich dal na auto :D takisto za mokra rozbeh ze nejak moc smyka a trakcna casto blika.
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Ja hovorím že nevšimli, lebo to by museli jazdiť za každých podmienok agresívne, ale na SK jazdí 90% vodičov defenzívne, zachranujú to akurát tak vodiči dodávok čo rozvážajú tovar či zásielky a sem tam nejaká výnimka v osobáku

Ked je mokro tak isto všetci povolia viacej nohu aj tí čo jazdia svižnejšie.
Uviedol som 50% preto aby sa zasa neozvali nejaké citlivky, najskôr by to niekto zbadal ako si sám spomenul na hlučnosti, iný dezén iný zvuk/hluk
Pískanie pneu, tak to som za jazdy ja už kurwa dlho nepočul a to teda viem osoliť pedál plynu, gumy najčastejšie pískajú na FWD pri rozbehu, alebo potom na pochybných autách typu nákupná taška. Alebo teda ešte v podzemných garážach, kde to je povrchom

Samozrejme som čakal že sa ozve niekto ako Skilex čo mu ešte nevychladol poriadne ani VP (ešte stále ho máš čerstvý), zabrzdí skôr o 3m - také veci trepú ludia ktorý si za každú cenu chcú obhájiť to že si priplatili nemalý peniaz za pneu
Ako sa hovorí papier znesie vela https://auto.sme.sk/c/8144467/nokian-po ... matik.html ked vedel podvádzať Nokian a vedeli podvádzať aj výrobcovia áut, tak prečo by nevedel podvádzať aj iný výrobca pneu? Lepšie "papierové" výsledky = vyššie predaje
A to dokonca podvádzal pri testoch aj ADAC, ktorý prináša rôzne testy okolo automobilizmu - snád si niekto nemyslí že podvádzali iba pri ankete Auto roka

Ja som mal aj Conti a pred dožitím brzdili úplne na prd, pedál kopal pri brzdení o 100šesť a tie vlastnosti sa zhoršovali postupne, ked to má 4mm tak sú vlastnosti úplne inde ako ked to bolo nové. Pri tých 4mm dezénu nezabrzdíš o 3m skôr ale o 5m dalej
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9986
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stiv »

Tu niekto riesi cenu pneu ako keby kupoval sadu za liter 2x rocne a pri tom sa nevie rozhodnut ci kupit za 39,- alebo sa rozsupnut a vziat za 55,-. A aj to bude na nich jazdit dalsich 6 rokov.

Staci ze nebudu tak hucat a menit intenzitu hluku podla rychlosti a uz stoji za to priplatit “nemalo” za lepsie.

Matador su hnoj a mozes sa vyhovarat na citlivky, defenzivne jazdy a ine veci. Po tom co sme sa na nich v meste v zakrute na suchej hladkej ceste pootocili by som ich nevzal ani na furik. To som tam nezazil so ziadnymi pneu na ziadnom aute. A to soferovala zena. Piskanie pri rozbehoch a na farebnych prechodoch tiez stali za to. Mozno sa nove dotahuju na priemer ale skoda ze sa nerobia testy po 1-2 sezonach.
.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Ja som nespomenul žiadnu značku
Citujem : Po tom co sme sa na nich v meste v zakrute na suchej hladkej ceste pootocili by som ich nevzal ani na furik. To som tam nezazil so ziadnymi pneu na ziadnom aute. A to soferovala zena. Jasné hned ste vyskočili z auta a boli ste skontrolovať cestu, či tam nebolo piesku, alebo trebárs vytečenej nafty a to tá žena šla ešte pomaly a aj tak ju šmyklo a na inom aute a iných pneu sa nič také nestalo.

To sú také reči ako kamarát mojho kamaráta počul že jeho kamarát :hysterical: :hysterical:

Môj sused z bytovky rozbil v zime Aurisa lebo ho šmyklo a mal na nom Goodyear, tak že podla teba už ani na furik

Chod na rôzne fora a uvidíš diskusie že každý chváli to svoje a bude nadávať na to čo chváli iný. Tak ako niekto vychvaluje Nokiany, iný na ne pluje.
Zhrnme to že rozdiely sú zanedbatelné, preto by vačšina nepoznala rozdiel keby jej niekto vymenil pneu aby o tom vedela a nejaké názory čo je lepšie a čo horšie sú len subjektívne dojmy
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5596
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ty si to tak kludne zhrn, ja radsej priplatim za aspon priemer nadpriemer. Ak si v zivote nevsimnem rozdiel o to lepsie pre mna ze som nemal dovod...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5356
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vsetko co som ti chcel povedať je ze rozdiely medzi pneu su, a rozhodne su citelne

Nic viac
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"