Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Bird »

Vďaka za rady quicky a diablo
quicky napísal: St 14. Aug, 2019, 12:34...
ako chces dosiahnut energ. certifikat A1? s el. podlahovym a krbom to ASI nebude.


no ten energeticky certifikát, to chcem prebrať z projektantom a uvidím či to splním takto.
Ak nie, tak buď budem musieť ťahať plyn cca 60 metrov alebo tepelné čerpadlo.
Muhyng napísal: St 14. Aug, 2019, 14:25
Bird napísal: St 14. Aug, 2019, 12:15 Kúrenie by som chcel asi elektrické podlahové + krb na pelety.
Ako mas premysleny ten krb a komin? Mam pocit, ze komin by mal mat niekde aj vyberaci otvor na sadze a ten by som asi nechcel mat nikde v obytnom interieri. Z jednej strany mas obyvacku, z druhej izbu.
Super, vďaka, to ma nenapadlo. popýtam sa na to :)
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Ja nejak stale nechapem to elektricke podlahove kurenie, clovek potom uz nema inu volbu. Pri teplovodnom mozes do buducnosti menit zdroj (plyn, elektro, TČ, ...) a nie si nicim obmedzeny.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Bird »

Myslím, že to je jedna z tých debát, kde nie je jednoznačný víťaz.

Ak dokážem splniť energetický certifikát iba s elektrickým vykurovaním+krb tak dám odporový kábel - jednoduchšie riešenie a podľa mňa lepšie z hľadiska životnosti alebo prípadných porúch. Neplánujem teraz prípravu, že by som mal takto výrazne meniť zdroj vykurovania.
Skôr som rozmýšlal nad prípravou pre fotovoltaiku - ale to je len úvaha.

Ak bude treba iný zdroj (plyn,TČ) tak je to jasné.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Lepšie z hladiska životnosti ? Si sa zbláznil či máš nastudovanu modrú strechu. Jedinú výhodu čo to ma je cena prvotná investícia a tým to asi končí, si poštuduj troska ako to funguje lebo kábel ktorý sa nahrieva a chladné a nahrieva a chladne isto nemá väčšiu životnosť ako plastová trúbka (ošetrovana chémiou).
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Bird »

Naštudujem si to, vďaka.
A nie modrú strechu neberiem ako vždy dôveryhodný zdroj informácií, ale kábel mi príde jednoduchšie riešenie ako kilometer ohýbanej trúbky kde prúdi voda a po vzniku netesnosti/praskliny tečie do podlahy.
Možno mám ale nesprávnu predstavu, naštudujem si, Diky.

//a čo tie elektrické fólie?
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5591
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Elektrika je podla mna dnes v pohode preto, ze domy sa skor prehrievaju ako chladnu. ale ako pisete ma to svoje pre a proti :) Hlavne si odkazany na cenotvorbu statu a to by som nechcel, tj minimalne priprava na fotovoltaiku MUSI byt (sak to nci nestoji v podstate len rozum).

Je velmi dolezita otazka aky chces krb. ako chces kurit< len nahriatim kachli, alebo tratovody? tak aj ceny su strasne rozne. len si tam nedaj nic nemecke z hornbachu za 400 eur, potom v navode najdes kolonku ze zaruka pada ak 2x za sebou prilozis, kedze tie lepene kachle jednovrstvove sa prehreju a puknu ;)
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Bird napísal: St 14. Aug, 2019, 15:03 Myslím, že to je jedna z tých debát, kde nie je jednoznačný víťaz.

Ak dokážem splniť energetický certifikát iba s elektrickým vykurovaním+krb tak dám odporový kábel - jednoduchšie riešenie a podľa mňa lepšie z hľadiska životnosti alebo prípadných porúch. Neplánujem teraz prípravu, že by som mal takto výrazne meniť zdroj vykurovania.
Skôr som rozmýšlal nad prípravou pre fotovoltaiku - ale to je len úvaha.

Ak bude treba iný zdroj (plyn,TČ) tak je to jasné.
Na prvý pohľad sa to môže zdať ako najjednoduchšie riešenie, ale nemusí to tak byť.
1. Čo som si tak zisťoval ceny infra rohoží a podľahovky + elektrokotol, tak to vychádza na podobné peniaze. Veľký rozdiel tam nebude
2. ťahať plyn pokiaľ ho nemáš pri pozemku sa finančne neoplatí, švagrovi to nacenili na cca. 3300€ (vzdialenosť asi 60m)
3. pri krb musíš mať kvalitnejšiu vložku (= drahšiu) inak s tým budeš mať len problémy
4. netreba zabúdať na komín, ktorý tiež nie je zadarmo, vraj sa ceny pohybujú okolo 800 - 1000€, ale nemám to bližšie zistené.
5. ak si zrátaš celkové náklady pri elektrike + krb + komín + bojler zistíš, že za tie peniaze už môžeš mať komplet TČ :laugh:

Ohľadom vykurovania je dosť ťažko radiť, lebo dá sa s tými číslami celkom čachrovať a pri RD to nejako nikto neprežíva, takže ani s certifikátmi si nikto ťažkú hlavu nerobí.
Ak by to malo byť všetko s kostolným poriadkom ako najjednoduchšia alternatíva by mi prišla práve TČ a to z dôvodu:
- nemusíš robiť komín
- väčšinou máš aj integrovaný zásobník TUV
- v obmedzenej mierne môžeš aj podlahu chladiť
- lacnejšia prevádzka
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Bird »

quicky napísal: St 14. Aug, 2019, 12:34 ja len postreh, ak je moznost tak by som prekryl terasu strechou; pristresky su sialene drahe.
Neznížim si tym presvetlenosť obývačky? Čím by som vlastne úplne zničil podstatu krásnych terasových okien :D
Práveže aj keď je to drahšie zaujala ma možnosť pergoly s pohyblivým zastieraním.


No s tým vykurovaním je to také všeljake. Asi fakt počkám čo povie projektant.
Ten plyn veru, tie prípojky sú drahé + kvalitný kondenzačný kotol a znova som na cene TČ vzduch voda.
Ale práveže pri tých TČ sa viac obávam spoľahlivosti ako pri podlahovom kúrení ako takom. Ale tu už snáď tiež pokročili technológie.
K tomu chladeniu podlahy. Využijem to vôbec? Dlažba je aj cez leto sama o sebe chladná
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

S tou spoľahlivosťou TČ je to ťažko, ale na kompresor niektorí ponúkajú záruku 10 rokov, takže snáď to čo to vydrží.

Chladenie podlahy pomocou TČ má svoje obmedzenia a nie každému to vyhovuje. Vie to zraziť teplotu v dome o nejaké 2-3°C, ale niekomu je to vyložene nepríjemné.

Takto ti poviem, ak si vieš (alebo projektant či niekto iný) vybaviť certifikát a následne kolaudáciu tak ti to prejde aj s elektrorohožami. Oficiálne by to prejsť nemalo, ale viem o pár ľuďoch, čo takto úplne bez problémov skolaudovali. Ako som vravel, RD nikto moc nerieši a pokiaľ sa pri kolaudácii nenájde nejaký dobrák tak je to v pohode.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

bird ty musis vediet aku mas orientaciu domu, vysku stropov a podobne, podla toho budes cca vediet aku by to mohlo mat svetelnost.

ja mam takmer vsetky okna juzne (obyvacke su aj na zapadnej strane) a podstate "velke/terasove" cize ja mam tolko svetla,ze teraz vecer o 20.30h nemusim este svietit
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5591
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ale inak Bird, velmi pekny, jednoduchy koncept, paci sa mi rozlozenie :) ja asi budem potrebovat este pracovnu a stale dumem ci ist do vacsieho bungalovu alebo nieco ako mas ty a do podkrovia si dat pracovnu/hostovsku.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa shajek »

Obrázok

no a ked sme uz pri tom, obvodove steny hotove, ide sa prieckovat ... mate nejake napady a navrhy co by som zmenil/zlepsil ? Vykurovanie pomocou TC ...
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5591
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Za mna - shutnit priecky medzi spalnou a detskou, ked ides standardnou cestou ze ytong tak napriklad dat 2 steny a v strede ich nespojit co bude krasne zvukovo izolovat. Nech sa nerusite :) a taktiez medzi kupelkou a druhou detskou, nech nevie mlady/mlada o kazdom umyvani zubov.

a postel budes mat takto v strede? zaujimave riesenie. inak super to vyzera, tiez prakticke rozlozenie.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa shajek »

obvod je 30 tehla + 20 zateplenie a vnutro je 15 tehla :)

Ano, zatial sme rozhodnuty tu postel v strede, a za nou stena, co oddeli satnik a tam nejake posuvne dvere, cize ho vobec nebude vidno
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Tie umyvadla a zachod vyzeraju byt na predsadenej stene, ale zdvojit priecku je mozno este lepsie. Alebo prezrkadlit celu kupelnu. Kupat sa nebudu casto a sprchovu bateriu dat na obvodovu stenu. A v spalni, keby ju nechce zdvojovat, tak mozno otocit zrkadlovo tak, aby bola na spolocnej stene vstavana skrina. Ale to by sa zase zmensovalo okno, takze za mna skor zdvojena priecka. Ale inak celkom dobre :)

Návrat na "Debata o všetkom"