Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

No ja zatial tienenie nemam a okna su dost velke 3x2.5m vedla seba svieti na ne od 9.30h do 18? A potom este prazi cez dalsie okna v obyvke (tj v obyvke je od rana do zapadu slnka svetlo,teda aj teplo)

Ja sa vobec nevadim,ze pec a pod je zla...ani s modernymi nemam skusenost...ale chodit a prikladat nie je pre mna, taktiez neviem ako tam funguje regulacia a pod... my sme na dome (cca 15r spat) mali "krb" a rozvody do 4izieb, strasna skusenost :)

P.s. mat v novostavbe resp akejkolvek stavbe 30st nie je nic neuveritelne :) podla mna...my na starom dome 40steny,3poschodia sme sice nikdy az tolko nemali,ale tak 27urcite
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

to je neporovnatelne uplne, to ako pisat mal som auto a neslo rychlo :) No tak bez tienenia to nedas no.

ja mam tiez sen o prirodzenom tieneni, tj predsunuta drevena terasa obrastena vinicom, v lete to tieni v zime nie, priroda vsetko uz vymyslela za nas :)
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

tienenie ale nie je len o zamedzeni slnecnych lucov, ale aj o sukromi
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

keby teraz riesim dom znova tak urcite "strechu" predsunem aby slnecne luce dopadali "pred" okno, az minule som pozeral nejaky dokument ako toto pocitaju a pod, zas na druhej strane tym padom slnecne zisky v zime 0; inymi slovami si to tienenie mozu dovolit niekde kde nie su tuhe/ziadne zimy.

rozhodne potrebujem tie vonkajsie zaluzie od ulice, tym ako to mame presklenne tak je ozaj dost vidiet - ked si bezdak sadne na cestu krizom, moze vecer s nami pozerat zamenu manzeliek :D :D :D
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

ta strecha by bola dvojsecna zbran, by si sa pripravil aj o prirodzene svetlo vnutri
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

to staci prekryt mozno meter - v zavislosti na polohe domu a pohybu slnka - proste na konkretny dom vypocty... vyzeralo to super, ale u nas ked chces usetrit tie zisky potrebujes :)
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Práveže by som povedal, že už je viac teplých dní v lete než chladných v zime. Takže viac by som sa zameral na redukovanie teploty v lete ako naháňanie tepelných ziskov v zime.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

quicky napísal: Pi 02. Aug, 2019, 21:14 keby teraz riesim dom znova tak urcite "strechu" predsunem aby slnecne luce dopadali "pred" okno, az minule som pozeral nejaky dokument ako toto pocitaju a pod, zas na druhej strane tym padom slnecne zisky v zime 0...
V zime je slnko nižšie ako v lete, takže by si sa o veľa nepripravil. A svetla by pri dostatočne veľkých oknách bolo až až. Podľa mňa je ideálne kombinovať prirodzené tienenie (listnaté stromy, ktoré sú v zime bez listov) s fyzickým tienením (presahom strechy, balkónom...) plus exteriérové žalúzie (možnosť úplne zatieniť aj cez deň), aspoň ja to tak rád robím. Ale exteriérové žalúzie sú podľa mňa už dosť nutnosť. Pri pasívnom dome môžu byť aj zimné zisky až príliš veľké, nehovoriac o lete, keď zbaviť sa tepla je oveľa náročnejšie ako ho vyrobiť.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja tiez co citam ten presah strechy ked je dobre nastaveny, ako quicky pise, tak v lete tieni ale v zime je slnko nizsie tj. svetlo prejde dnu.

Dava to zmysel urcite by to aj mna zaujimalo :)

A hej, poriadne zaluzie nepustia hlavne na uroven ulice :D

EDIT:
ja osm dnes pri koseni kecal so susedom....chvalil sa mi so super napadom, ze strom z ktoreho mu padaju liasty na dvor "zaockuje" (aka zabije) a ked bude schcnut zavola ze nech ho zrubu bo padne.... Lebo byva 5 metrov od hranice lesa a vadia mu listy na dvore.... :facepalm:

No nevedel som co mu na to.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

To je ozaj logika ... :) ale kazdy je nejaky,len sa pousmiat a ist dalej.

Ja som dnes konecne na dom preniesol manz.postel a konferencny stolik,ten zmrd 80kilov vaziaci mi skoro krize dolamal :D to bol druhykrat co ho prevlakam.


Pred stavbou som sa dusoval,ze uz nic prevlakat nebudem a dam to odniest...no jaane,kazdy kus som nosil...jaj :)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ja som zacal davat dokopy papiere na kolaudaciu tak pojdeme do toho, este riesime stale nestastnu fasadu s tym mamrdom co nam to robi...jaj boze nocna mora,ze som ho stretol, radsej by som zaplatil o 2 tis e niekomu viac len nech to mam z krku dpc

otazocka mozem dat dazdovu vodu zo strechy do kanalizacie? kazdy mi vravi nieco ine,este som to neriesil az tak akutne,aby som sa pytal vodarov, ci to niekto nema zbehnute
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa shajek »

trochu sa votriem, co vsetko je vlastne potrebne ku kolaudacii ? zaujima ma hlavne to "minimum"
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Leon »

quicky napísal: St 07. Aug, 2019, 21:51otazocka mozem dat dazdovu vodu zo strechy do kanalizacie? kazdy mi vravi nieco ine,este som to neriesil az tak akutne,aby som sa pytal vodarov, ci to niekto nema zbehnute
viem určite, že to nemožeš dať len tak že chceš. Raz som tu spominal sesternicu že si robia novostavbu a tiež asi pred 3 týždňami toto volali ocovi, že čo keď si tak dajú :D Vraj sa robia kontroly, čo ja som ešte v živote nikdy nezažil, ale normálne to kontrolujú tak, že dymovnica do septiku a odkiaľ vyjde dym :D a keď cez odkvap, tak potom fajne mastná pokuta. Rýchlo ich to prešlo.

Ja osobne by som to robil tak, videl som to niekde na modrej streche, vykopať hlboku jamu - týpek už na 2.5 metra mal štrk čo je len veľký bonus, a do toho naskladať prázdne tvárnica a boky zasypať.
.
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Nakladanie s dazdovou vodou sa predsa rieši už v PSP a prioritne sa ma zachytavat na pozemku, aby sa zbytočne nevysusalo územie. Určite nie do splaskovej kanalizacie, kde by dochádzalo k nežiaducemu riedenie splaskov. Takže rôzne vsakovacie jamy, záchytné nadrze na polievanie...
Co ku kolaudácii bolo pred časom pekne zhrnuté v rubrike bývanie v Pravde.
1. https://byvanie.pravda.sk/stavba-a-reko ... ii-stavby/
2. https://byvanie.pravda.sk/stavba-a-reko ... zhodnutia/
3. https://byvanie.pravda.sk/dom-a-byt/cla ... enim-domu/
Naposledy upravil/-a Muhyng v Št 08. Aug, 2019, 08:56, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "Debata o všetkom"