Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Nič si neprehliadol, len som to troška nešťastne napísal. Už som to opravil. Samozrejme som nemyslel tým to, že má v každom otvore ventilátor.

Určite je to lacnejšia a jednoduchšia varianta. Asi to funguje, ale zaujímalo by, či ten vzduch odvetrá presne tak ako to kreslí.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

no ktovie k tomuto sa neviem vyjadrit, ako zmysel to moze mat ... ale zas ako realne ked je fujavica vonku tak mu fuci dnu ? tusim tam ma nejaku klapku podla videa, ale neviem posudit z toho ako sa ovlada... celkovo je to zaujimave "jednoduche" riesenie, ale ucinnost by ma skutocne zaujimala
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5564
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Vzdy je v jednoduchosti krasa, a hlavne v rieseni aplikovanom na lokalne podmienky :)

Preto je ucnniost krbu blbost, lebo zalezi od komina, zalezi od prietoku vzduchu a od miliona veci co ti spravny majster robi na mieste, nestabulkujes to (a ked hej tak su to bludy).

To len priklad. tiez je mojim cielom ist jednoducho a ucinne, ale rekuperacia ako koncept ma laka natolko ze to chcem nejako vymysliet. no pri hlavnom kureni kachlova pec si myslim, ze podlakove vetranei nie je mozne lebo bude tahat pec dovnutra.
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Neviem ci v dnesnej dobe je kurenie kachlovou pecou to prave. Ja viem, ze to staci nalozit raz do dna (v idealnom pripade), ale ci je to zrovna jednoduche riesenie... Jednak treba mat na palenie kvalitny material, nie hocaky bordel, druhak to niekto musi obsluhovat. Potom je tu aj otazka nakladov. Pec nie je urcite lacna (tipujem min. 3-4 tis.), komin tiez nieco stoji - to uz mas skoro TC. A navyse, pokial nestavas velky dom, pri pasivnom standarde bude treba taky maly vykon pece, ze sa uz tazko zhotovuje. Keby das normalne velku, tak je z domu sauna.

Z mojho pohladu je to sice romanticke, ale nie prakticke. Ked sa k tomu prida este potreba ohrevu vody - zase dalsi system. Nie je jednoduchsie mat v kotolni TC alebo plynovy kotol + jeden zasobnik na vodu? A dom moze fungovat aj ked odides v zime na tyzdnovu dovolenku.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ja to vidim rovnako... preto to nikdy ani ako moznost nebola. zas je to mozno fajn "zalozne riesenie"
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

To sa mi zdá príliš drahá záloha. Na udržanie tepla by stačil aj "bio kozub", ktorý nepotrebuje komín.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

To je pravda...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Chlapi potreboval by som radu pre aké vykurovanie sa rozhodnúť pri RD.

Mám na výber:
- podlahovka + elektrokotol + krb
- infrarohože + krb
- podlahovka + TČ
- iná alternatíva?

Dom bude poschodový cca. 130m2 s 0,5m ytongu bez zateplenia. Plyn nie je k dispozícii.

Celé toto riešim kvôli tomu, že komín a krb neskutočne predražuje celé kúrenie. Čo som zisťoval ceny krb + komín je cca. 4-5tis.€ čo sa mi zdá troška priveľký luxus za to, že sa bude používať pár krát do roka. Za podobnú cenu je TČ aj s montážou.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

tc + podlahovka alebo vyslovene vykurovacie folie (zbytocne by som tam nepchal dalsie veci ak to nie je vyslovne nutne, resp. tebou zelane)

ak mas 130m2 vratane poschodia znamena to ,ze prizemie (najviac ochladzovane) bude nieco okolo 80m2? tym padom aj vykurovacie folie by nemuseli byt zle (osobne vsetko zalezi od ceny)

ja osobne sa aj tak obavam toho "bez zateplenia" - ale samozrejme kazdeho osobna vec.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5564
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Vobec to s tou pecou nie je tak jednoducho nevyhodne ako opisujete :) Pec ale musi byt spravne urobena. a nebude to 3 tisic. bude to 5, mozno 7-8 tisic.
Potrebujes kvalitne rozvody vzduchu, komin ti zacina az pod strechou a je tam iba na tah, neodvadza teplo *ktore vsetko ostane v dome). Hlavne stavias dom okolo pece, nie ze hruba stavba a potom premyslas o kureni.

Ale ano, je jednoduchsie pre koncoveho uzivatela kupit si TC alebo kotol napojit to na vodu a neriesit. minimalne pri obstaravani a premyslami, ale v celkom meritku to jednoduchsie urcite nie je :) O dobre urobenu kachlovu pec sa nestaras nijako. ani sklo ti nikdy nestmavne ak mas spravny prietok vzduchu. Ku tomu chces material domu co vie akumulovat a regulovat teplo, idealne hlinene omietky.

Ako s mnohymi vecami, vysledok je jednoduchy ak je to urobene spravne a poctivo.

To ze je to najekologickejsie a najlacnejsie a najzdravsie riesenie kurenia ake existuje beriem ako hlavne argumenty :) Ale kto nema zaujem o veciach premyslat viac ako par minut nad technickym listom tak to nema zmysel ani premyslat o nicom poriadnom, sup tam ytong a polystyren a neries :)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

jednoduska ale ty mas zrejme zaujem stavat "specialny dom" alebo inak povedane,mas svoje predstavy /zelania a tie chces realizovat, myslim,ze to bude dom v style 1% z ostatnych :) co samozrejme ma svoje caro.

ja osobne nemam cas ani chut sa starat o nieco take, uplne mi staci na chate kurit v krbe, urcite by som si to domov nenosil.

krb/ pec a pod stale beriem ako pekny doplnok, dvakrat za rok pouzit.

v kazdom pripade osobne si rad precitam o vsetkom so stavbou suvisiacim, ak sa do toho pustis urcite budem prvy co si to precita... :) zaklad je, aby sme sa v dome citili dobre a to je uz u kazdeho subjektivne.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

quicky napísal: Pi 02. Aug, 2019, 09:54 tc + podlahovka alebo vyslovene vykurovacie folie (zbytocne by som tam nepchal dalsie veci ak to nie je vyslovne nutne, resp. tebou zelane)

ak mas 130m2 vratane poschodia znamena to ,ze prizemie (najviac ochladzovane) bude nieco okolo 80m2? tym padom aj vykurovacie folie by nemuseli byt zle (osobne vsetko zalezi od ceny)

ja osobne sa aj tak obavam toho "bez zateplenia" - ale samozrejme kazdeho osobna vec.
Ja tiež nie som zástanca 0,5m ytongu, ale toto riešim pre švagra. Pôdorys je 8,5x9,5m.

Celý problém je, že so samotnými infrafóliami by dom nemal byť skolaudovateľný! Viem ako sa to robí, ale neviem, či sa do toho pustiť. Ešte by teoreticky bolo alternatíva dať infrarohože + komín a v prípade problémov s úradmi krb dorobiť dodatočne.

Výhoda TČ sú prevádzkové náklady + možnosť chladenia podlahy (aj keď troška diskutabilná). Nevýhoda je jasná - zriadovacie náklady.

Dá sa uvažovať ešte o nejakých iných alternatívach? Pec ani nič podobné, čo je nutné nejako obsluhovať každých pár hodín neprichádza do úvahy.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

len na svoj dom poviem...

folie vychadzali okolo 6-8k - podla kvality; ALE musis kupovat aj bojler na ohrev TUV ! (na co netreba zabudat), kludne od 1k hore (ak nechceme gate preplatit + nejake solarne clanky aspon 2k+/rekup 3k+

Tč vyslo 5.3K + podlahovka 3.3k , tj 8.6 ale uz mam porieseny aj ohrev vody. p.s. rekup ma vysla 5k? (ale nemusela uz byt)

takze vo vysledku ? rozdiel nie az tak veliky + uspora nakladov urcite pri tč + splnas podmienky A1 je to tusim
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Rekuperácia tuto nebude. Švagor zasa nie je nadšenec do takýchto fičúr.

Musím si poriadne preštudovať projekt a prezistiť cenu jednotlivých alternatív, lebo tam bude asi najväčšia váha pri rozhodovaní.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5564
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

quicky napísal: Pi 02. Aug, 2019, 10:31
ja osobne nemam cas ani chut sa starat o nieco take, uplne mi staci na chate kurit v krbe, urcite by som si to domov nenosil.
Ako som pisal, staras sa o to vyrazne menej ako o elektroniku v dome. Tak ako aj dobre auto ktore pravidelne servisujes nemusis riesit :)

Samozrejme ze to nie je pre kazdeho, ale otazka je kolko ludi si mysli, ze to pre nich nie je a ak by zistili co to obnasa vs co to prinasa tak by zmenili nazor :)

Lebo mnoho veci je skvelych ale bohuzial ludia netusia a nemaju chut energiu rozvijat sa a lamat myslienkove pochody generacne zdedene.

Ja na kvalitnu kachlovu pec (pozor, nemusi byt postavena z kachli, kachlova pec je technologia nie material) vidim ako ideal skombinovanu s elektrikou, tj. prechodne dni alebo ked nie si doma doplnis komfortne.

Ale ako vsetko, je to individualne. Ja chcem to najlepsie pre rozvoj seba, zeny, deti atd. preto davam energiu do vzdelavania sa o byvani, doma travime vela casu :) Prikladov a prirovnani by sa dalo najst milion.

Samozrejme ze dam vediet co ako pojde, hociako zdravo chcem zit tak financie su zakladom uspechu :D tj dom bude ked bude moct byt.

ja len ked citam ako maju ludia 30 stupnov v novostavbe v lete bez klimy tak len dumem ze nieco musite mat kurna zle vymyslene, neexistuje ze kvalitny material (co pre mna nie je ytong a poly) sa stihne za den takto prehriat, aj ked mate velke okna tak su predsa tienene zvonku. Ale opat sam uvidim a hlavne, kazdy dom je uplne individualny.

Návrat na "Debata o všetkom"