Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2079
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa zoom »

Dobrý deň. Situácia je nasledovná - mám HTPC a v budúcnosti aj nejakú jednoduchú krabičku (plán je Vero 4K+). Tiež mám starú Full HD plazmu (Pioneer Kuro) a starší AVR receiver Yamaha RX-A2040 [link]. TV nepodporuje 4K ani HDR, receiver ma 4K passthrough, ale nepodporuje HDR. Pohrávam sa s myšlienkou kúpiť si konečne OLED TV, lebo ma to už láka pár rokov a napriek biednej finančnej situácii nejako neviem obsedieť na mieste.

Problém
Kúpim novú TV (plánujem LG OLED65C8 - tj. minuloročný model za prima cenu teraz vo výpredajoch). Nemôžem to pripojiť HTPC -> AVR -> TV, lebo prídem o HDR. Tiež nemôžem pripojiť HTPC priamo do TV, lebo potom nedostanem zvuk naspäť to receivra (TV ani AVR nemajú eARC ale iba ARC, čiže neprenesiem všetky moderné formáty).

Riešenie 1
Predám Yamahu a kúpim nový receiver. Vždy som chcel vyskúšať Pioneer, takže buď starší LX701 (~800,-€), alebo úplne by sa mi páčil teraz nový LX504, ale je nezmyselne drahý (~1100,-€ pričom starší LX503 stojí tak 600,-€). Tú nastáva kolotoč predaja starého AVR, ktorý mi kvalitou a funkciami vyhovuje, ale už asi nebude úplne zaujímavý, lebo nemá HDR. Potom musím doplatiť stovky eur na nový Pioneer. Aj keď... celkom by sa mi pozdávala integrácia s Google Assistant a integrovaný Chromecast.

Riešenie 2
Napadlo mi dnes. Kúpiť nejaký echt dobrý HDMI splitter, ktorý správne oddelí zvukovú stopu a pošle ju priamo do AVR. Našiel som super krabičky HD Fury, konkrétne Vertex. Je to krabička presne podľa môjho gusta, čiže premyslená vec s kopou možností, skvelý OLED displej, kde sú informácie o signále, úžasnou Windows utilitkou na nastavovanie (prebehnite si manuál). Doteraz vyšlo 16 firmwarov, výrobca sa stará. Krabička má dva vstupy, čo by riešilo moju situáciu s HTPC a Vero. Podpora HDMI 2.0b, takže presný match k TV (zvládne 4K60 alebo 1080p120, ak bude treba).

Otázka znie - je niektoré z riešení zásadne lepšie? Zatiaľ som namotaný na ten HDMI splitter, lebo sa rád hrám s video signálom a kalibráciou a také low level info na displejíku sa mi páčia, ale nikdy som žiadny nepoužíval a neviem, či tam nie sú nejaké očividné problémy, ktoré si neuvedomujem. Ak sa vyberiem cestou HDMI splittera, je niečo lepšie ako hento? Samozrejme v danej cene, tých $300 USD je také maximum, čo som ochotný dať.

Danke schön.
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa dargy »

No 4K blueraye majú aj zvlast audio výstup cez hdmi, práve preto co popisuješ ale tam je blba podpora prehravania po sieti a niektore ani z usb nedaju atmos (zatial len sony som testol). Take oppo bolo ako stvorené na to ale zjedli (uplatili)ho vacsi hraci a skoncilo vyrobu. Ak sa ti podari ho zohnat niekde po bazaroch by si vyhral. Vero 4k je fajn ale pokial neplanujes vyslovene fyzicke media. Predpokladam, ze aj tie krabicky by to casom mohli takto urobit ze budu mat aj audio out cez hdmi , take dunehd krabicky to uz maju vyssie rady. www.dune-hd.sk
Pri receiveri by som namiesto pioneeru asi siel do onkya z730, pripadne novinka 740ka ale este neni na shopoch.
Ten splitter vyzera fajn a tie metadata by lakali aj mna. Ale cena je tiez slusna ale za rovnaku sumu mas
https://m.alza.sk/dune-hd-pro-4k-d54787 ... gINrPD_BwE
A nemusis ani menit hned av receiver pokial vyslovene nepotrebujes atmos. Obraz posles do tv aj s hdr a zvuk do receivera kludne hocijakym hdmi kablom.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa Sugyi »

K tomu receiveru. Kolko mas reprakov? Vacsina novych formatov pridava hlavne pocet kanalov ani nie kvalitu. A hlavne, dabingy stale casto byvaju len v 5.1 v staruckom DD. A ked uz do HDR tak urcite dolby vision podporu alebo niektoreho ineho dynamickeho kamarata. Tiez mam doma Kuro a stary receiver. Niektore nove veci su super ale kym nevyriesia vojnu HDR formatov moc zmysel nevidim v upgrade.
Ked mas menej financii tak by som si sadol a pozrel cim to budem krmit aby to nebola zbytocna investicia kvoli 1-2 filmom do roka co je stale lepsi zazitok skocit do kina a vyjde ta to lacnejsie.
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5355
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa kllr007 »

Tiež by som sa na cele HDR vykašľal.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
xsi69
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3601
Dátum registrácie: Pi 07. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa xsi69 »

Ahoj zoom, vieš to urobiť aj ináč.
HDR chceš, a nenechaj sa odhovoriť :D

PC aj box zapájaš priamo do TV cez hdmi.
Reciever napojíš len jedným hdmi do TV ktoré bude mať funkciu ARC (Audio Return Channel).
Tým pádom ti reciever spracováva len zvuk a zdroje idú napriamo do TV vrátane hdr/dolby vision.
Vďaka hdmi cec ti bude reciever aj sám štartovať/vypínať, hlasitosť ovládaš diaľkovým od TV.

Problem solved :)

edit: teraz čítam o eARC :facepalm:
Ale ak máš doma klasiku 5.1 a pod tak by som to oželel a reciever v budúcnosti vymenil.
Spoiler: ukázať
PC:
CPU/Cooler: i5-4670K 3,4ghz@4,7Ghz 1,4V + Alpenföhn Brocken 2+XF140
MB: Asrock Z87M-Extreme4
RAM: 2x8gb Crucial Ballistix tactical@2133mhz 10-9-10-24 T1 1,4V
GPU: 1070ti Asus Turboblower
NVME: 512gb VPN100
SSD1: Samsung 860 qvo 512gb
SSD2: Samsung 840 EVO 250gb
SSD3: Hikvision C100 1TB (hot_backup)
HDD: 2x WD RED 3TB RAID 1 v silentmaxxoch (cold_backup)
PSU: Superflower Golden King 550w 80+platinum
CASE: Fractal Arc Mini
LCD: AOC Q3279VWF
Audio: Xonar DX , Microlab B77+solo6c , Fiio X3 64gb , Sony MDR-1R
OS: Win 10
Cooling: 4x120mm fractal silent@350rpm, cryorig XF140@ 400rpm, Enermax tb silence@ 300rpm, SS he01 140x38mm fan @ 400rpm

NB_Personal: HP elitebook 830 G5
CPU: i7 8650u
RAM: 32gb
GPU: Intel 620
SSD: 1tb nvme
LCD: fHD sureview 120hz
LTE: áno

NB_Work: HP elitebook 840 G5
CPU: i7 8650u
RAM: 32gb
GPU: Intel 620
SSD: 512gb nvme
LCD: fHD
LTE: áno


Phone: Xiaomi mi8 128gb weekly rom
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2079
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa zoom »

Čo sa týka repro, mám zostavu 5.1 a neplánujem ju rozširovať. Ako zdroj filmov slúžia a budú slúžiť uuh... legálne kópie (Bluray ripy) na lokálnom úložisku a prehrávať sa bude hlavne z HTPC (kde využívam na škálovanie a rendering madVR). Keď už budem upgradovať TV a celý chain, tak určite chcem využiť aj HDR (na rozdiel od 3D to nepovažujem len za gimmick).

Dune prehrávač vyzerá dobre, hlavne teda samostatný HDMI výstup na zvuk, ale... nerieši mi to problém s pripojením HTPC, ktoré chcem aj naďalej využívať.

eARC je dobré riešenie, ale nemá ho žiadne zariadenie u mňa (potrebuje HDMI 2.1). Pôvodné ARC je naozaj bieda, lebo cez to nepretlačím niektoré formáty, v ktorých sú filmy (DTS-HD Master Audio, Dolby True HD, atď). Nevravím, že počujem rozdiel medzi DTS a DTS-HD MA, ale keď už to zvládne receiver prehrať, tak to chcem prehrať.

Napadol mi zatiaľ jeden zádrhel toho HDMI splittra. Ak by som mal dva vstupy pripojene do kompatibilného receivra, nie je problém prepinať medzi nimi na AVR (či už diaľkáčom, CEC, IR kódy v Logitech Harmony). Neviem, ako by to fungovalo na tej splitter krabičke a môže to byť ďalšia komplikácia v jednoduchom používaní. Budem musieť podrobnejšie preštudovať manuál. Hm, zatiaľ teda neviem, čo bude dobré riešenie.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa Snake »

Nerozumiem preco by niekto z Kura prechadzal na shitny OLED panel od LGE, zachivlku si kupis aj skodovku...





.
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa dargy »

Teraz mam v tom nejaky zmatok. Ty to htpc chces pouzit ako zdroj hdr? Alebo nejaku tu krabicku? Nevidim zmysel mat oboje. Lebo taka krabicka si myslim zastupi to htpc v plnej miere. Zlate oppo 203 (za nim budem plakat a presne som vedel ze ked zmizne z trhu oppo budu sa predavat drahe blueraye sony panak atp. co hovno budu vediet dokopy) to ma aj hdmi in.
lithrai
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 287
Dátum registrácie: Ut 24. Júl, 2012, 15:40
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa lithrai »

zoom asi púšťa na HTPC veľa videí enkódovaných profilom Hi10P, tam mu krabička nepomôže.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3983
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa Dunar »

Kvôli HDR sa to Kuro meniť neoplati.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2079
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa zoom »

Hola, mala pauza, lebo moj zivot skvely, ale tu som. Skodu nieee, preboha, pomoooc, uz budem dobry :smutny:.
Situacia je asi takato: Ja osobne som fajnsmeker na dobry obraz a bavi hrajkat sa s obrazom a vytiahnut z daneho zdroja, co sa da. Takze mam TV, ktora ma naozaj sobry obraz, mam k nej kupeny softik, ktorym viem cez RS-232 liezt do servisneho menu a menit rozne voltaze, ktore drajvuju samotny panel (co mam nalezite vytuzingovane). K tomu zapnute ISF rezimy a TV nakalibrovana sondou, ktoru som nechaval za maly poplatok zase kalibrovat oproti referencnemu spektrofotometru. Toto napaja HTPC, kde bezi madVR, kde sa zase mozem hrat s mnozstvom dalsich nastaveni. Toto je to, co bavi mna. Plus chcem mat k TV pripojene obycajne PC pre rozne dalsie dovody.

Malu krabicku by som chcel na jednoduche pozeranie filmov pre rozne ine osadenstvo. Tj. clovek pride, stlaci tlacitko a scrolluje po zozname filmov a toto si pusti. Jednoduche pre daneho cloveka, nocna mora pre mna, lebo to musim napajat cez debilne Kodi, ktore sice vyzera pekne a bezi hladko ale sprava filmov stoji za chlpatu vylizprdel, takze to cez PlexKodiConnect musim spojazdnit s backend Plex serverom a tak. Opat, je to vec, co ma z casti bavi, takze to neberiem tragicky. Hovorim to preto, aby bolo jasne, ze chcem obidve veci aj ked jedna je viacmenej nahrada druhej.

K tomu Kuru: Ono to sice je naozaj super telka, ale... doba ide dopredu a nevravim, ze k lepsiemu. Som tazky odporca LCD TV, preto som vlastne doteraz na starej plazme. Ale ono ten Kuro svet tiez nie je uplne dokonaly. Mam fetish na dokonalu ciernu farbu v obraze, co ani Kuro uplne neponuka. Taktiez napriklad pocut cvrlikanie, ktore meni frekvenciu podla jasu v obraze. Zase niektore veci ma neprekonane. Vsetko ma svoje plusy a minusy, ale ten jediny dovod, preco rozmyslam o zmene je uhlopriecka. Jednoducho moja TV ma 50", co kedysi bolo wow, dnes uz malo. A OLED technologia je prva, ktoru som ochotny kupit ako nahradu Kura a na dlhe roky dopredu asi aj jedina (mozno Tamtung nieco vymysli s micro-LED). Takze mozem doma cakat s 50" TV dalsich 5 rokov, alebo kupit teraz 65" OLED panel a mat aspon nieco. HDR a 4K je len vedlajsi benefit, ktory sa zvezie popri tomto.

Ale presvedcili ste ma. Pojdem sa pozriet k cloveku, co si tu TV nedavno kupil, ci mi bude vyhovovat obraz.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3983
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Dobrý HDMI splitter (obraz do TV, zvuk do AVR, podpora 4K/HDR)

Príspevok od používateľa Dunar »

Ked uz to teda "musi" byt ten novy TV, a mal by to byt oled, tak o nejakych 300€ menej je B8, co je defacto obrazovo totozny TV ako C8. Ten doplatok nie je adekvatny.

Takisto o nejaku stovku lacnejsi je Philips 65oled803, co je obrazovo lepsi TV ako B8/C8. Plus to ma Ambilight a je na to aktualne akcia s 5 r. zarukou (do konca juna). A je to android, takze netreba krabicku, supnes Kodi do TV.
Na spravu filmov si tam mozes dat nejaky doplnok, ked ti nevyhovuje nativny interface.

Návrat na "Nákupná poradňa"