Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ahojte,

Sry, ak ste si prečítali starú tému...neskoro, dnes skúmam poslednú časť skladačky vody, ktorú si plánujem. Kvapalina a teraz už viem, že skôr to je asi o hadiciach...ale nepredbieham.

Kvapalina - začal som si pozerať ponuku a tie ceny ma trošku zmietli - všímam si pálky ako 5-8€ za hotové zmesi (sledujem číre) a voda, ktorú plánujem podľa mňa spapká do 3l (výpočet na štýl zavri oči a fantázia do trojky; cpu blok, gpu blok, Xres 140 od EK a 280 CEčko od EK), takže to je 15-24€ len za kvapalinu, o ktorej sa stále hovorilo, že by bolo super ju vymeniť raz ročne...to je dosť, šéfe...

Síce to nie je až taká pálka ale za 5l destilovanej vody dám éčko. K tomu by som potom potreboval len nejaké anti-reaktanty pre kovy a niečo pre zabíjanie potvoriek.

Potom ale pozerám ďalej, listujem kategóriami ako koncentráty a zmesi, a zrazu mi to príde (napríklad u fešandy http://www.tichepc.sk/EK-Water-Blocks-E ... 00-mL.html ), že vlastne si ani nepolepším, lebo aj pri tomto riešení by som potreboval 3 fľašky + vodu, takže sme niekde v strede rozpočtu ako za predpripravené kvapaliny.

Farbu by som rád mal bielu, projekcia súčiastok v hlave mi hlási, že to bude celkom pekná čierno-biela kombinácia.

Rád by som sa vymotal z týchto halušiek, je vlastne jedno, či pôjdem jednou alebo druhou cestou ale zaplatím konieckoncov v podstate rovnako alebo veľmi podobné peniaze?

Alebo riešim hlúposti a mal by som to riešiť hadicami? Reku som si toto povedal pred 10 minútami ale prišiel plač, keď som otvoril 16/11 hadice a márne som žmurkal a lovil Primočilky v bielom (alebo aj priehľadné) ale nič, totálne nič, našiel som ich akurát u JSCčka ale rád by som odtiaľ nekupoval, chalani sto rokov prerábajú SK shop a teraz by som zaplatil presne stopäťdesiat tisíc eur za dopravu....takže som skončil? Zreteľne si pamätám, že kategória hadíc bola na puknutie, keď som tam brúzdal rok-dva-tri dozadu...
Naposledy upravil/-a loleqboleq v So 09. Jún, 2018, 22:04, upravené celkom 1 krát.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Kvapalina pre okruh - miešať alebo priplácať za komplet mix?

Príspevok od používateľa stiv »

Nejak si to zle vypocital. :D

3 litre vody... neviem si predstavit ten okruh v PC. ~2 flase som mal na velku expu, 2x480mm a 5 blokov.

Zobral by som hotovu. Co z toho ze destilka je zadarmo ked koncentrat stoji podobne a este to musis riedit. 7 nie je vela.
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Prepísal som príspevok, nech sa opýtam na viac vecí, ktoré potrebujem doriešiť...

Tak výpočet bol fakt len odhad odhadom, vôbec sa nečudujem, že nevydalo...každopádne ma to ale potešilo, to reálne vyzerá, že nespotrebujem možno ani jednu fľašu, čo hneď mení situáciu.

Takže kvapalina je tým pádom vyriešená...teda ešte tá farba....farbivo? Biela zmes? Biele hadice?

A hadice ktorékoľvek bez zmäkčovadiel, fittingy budú
http://www.tichepc.sk/EK-Water-Blocks-E ... Black.html .
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Matej.T
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1868
Dátum registrácie: Pi 11. Mar, 2011, 22:09
Bydlisko: Piešťany/Brno

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa Matej.T »

Určite sa vyhni koncentrátom, z vlastnej skúsenosti hovorím. Aj Gabo ti to určite poradí... S hotofkou od EK som už nemal žiaden problém.

Hadice používam EK DuraClear, po 4 mesiacoch už vidieť, že nie su proste "clear".

Btw nechceš ísť rovno do hardtubing-u? Budeš ľutovať ako ja teraz ľutujem.
Naposledy upravil/-a Matej.T v So 09. Jún, 2018, 22:17, upravené celkom 1 krát.
 Macbook Pro 2.4/8/256 (Late 2013) + Samsung Galaxy S9 Midnight Black DUOS
Gaming: Intel i5 8600k | delid by Gabo |+ Barrow CPU block | EVGA GTX 1080 SC + EKWB nickel plated block | ASRock Z370 Extreme4 | Corsair Dominator 16GB DDR4 3200Mhz | Corsair RM650i | Fractal Design Define R6 TG | Samsung EVO 850 250GB | EK-DuraClear + EK D5+ EKWB PE 360 + EKWB XE 240 + LG 27GL850 + Corsair K70 RGB + Logitech G403
HTPC: Intel Xeon 1225v3 | MSI H87I | Crucial 8GB | Fractal Node 304 | Seasonic G Series 360
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa stiv »

Farba je na tebe. Ja by som pastelky nejak nechcel. Radsej biele hadice a ciru vodu. Niekomu sa zase farebne hadice nepacia...
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa Leon »

Ja k tomu radiátoru. To CE na GPU a CPU je žalostne málo. Na jeden komponent v okruhu by mal byť 1 rad (tj úplne minimum bez OC) (čítaj 1 blok z radiatora, tzn 1x 120/140 mm)  Ak je OC tak 2 rady. Ty máš 2 bloky takže 2x po 2 rady. A keď si zoberiem že voda sa stavia hlavne kvôli tichu, tak ten ďalší radiátor tam pridaj dupľom.
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Matej.T napísal: So 09. Jún, 2018, 22:16 Určite sa vyhni koncentrátom, z vlastnej skúsenosti hovorím. Aj Gabo ti to určite poradí... S hotofkou od EK som už nemal žiaden problém.

Hadice používam EK DuraClear, po 4 mesiacoch už vidieť, že nie su proste "clear".

Btw nechceš ísť rovno do hardtubing-u? Budeš ľutovať ako ja teraz ľutujem.
PETG nie, tie fittingy, čo som linkoval budem brať spolu s ostatnými vecami (kúpiť na okruh okrem kvapaliny a hadíc musím už len radiátor) naraz od ruky.


Leon, CPU je len 8600k, žiadne šialené OC nebude, karta je 1080, s tou 280tkou by som to musel vedieť uchladiť aj fukaním. OC 1080tky pôjde cez PL limit, a takt jadra(+pamätí), nemienim pridávať ani kúsok napätia, u CPU mienim byť taktiež konzervatívny s napätím.

A pôjde to, či je tam jeden, dva, päťsto radiátorov je u mňa definované skrinkou (NZXT H500), do vrchnej pozície budem dávať horizontálne rezervoár kombo, takže tam už nikde inde nie je miesto. A jo, chcem to lacné a nemám problém aj keď mi budú SW3ky točiť plné otáčky, tie ventilátory aj tak nebudem počuť (okrem iného aj vďaka dizajnu skrinky, smerom na mňa nebude žiaden priamy otvorený priestor od ventilátorov (okrem okna, samozrejme), takže s tým som v pohode.

A taktiež, musím nejako začať. Áno, mohol som to robiť do Mini C TG (tam by som vedel dať 360tku dopredu) ale vieš, aký mám postoj k Define dizajnu, je v pohode ale nie je to dizajn podľa môjho gusta (a nestrpím modrú LED na prednom panely).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa Leon »

Rob ako chceš ale rozmýšľaš úplne zle ... fany na plné otáčky a podobne. To vodu ani neskladaj lebo z toho budeš mať nulový úžitok potom. Si zober, že na smiešne AiO-a dávajú 240/280ky a to montuješ iba na CPU ...
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

stiv napísal: So 09. Jún, 2018, 22:17 Farba je na tebe. Ja by som pastelky nejak nechcel. Radsej biele hadice a ciru vodu. Niekomu sa zase farebne hadice nepacia...
Nj, plne súhlasím, príde mi tiež trošku múdrejšie pri PVC hadiciach, len tam som skončil, nikde nič, jedine na JSC sú biele LRTčka a tam je pošta min. 10€, čo ma uzemnilo.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa Marek125 »

No ten jeden radiátor to bude riadna slabota ja som mal dva a tiež to nebola žiadna hitparáda. To si ticha neužiješ...
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa GABO »

loleq: primochill hadice skončili pretože ich vo veľkom distribuovalo EKWB a ti s nimi skončili (už je len dopredaj) a ťahať pár m s extra nenormálnou prepravou je nerentabilné - hlavne ak tu máme http://www.tichepc.sk/EK-Water-Blocks-E ... 1013008005. Pastel farby absolútne neodporúčam - bordel po dlhšom čase, zaserie to celý okruh a čistenie je potom nočná mora - všetky pastel doteraz vydané na trh trpia problémami rovnako aj Primochill Vue - do 2m. by mali prísť na trh EKWB pastel, ale ja proste nemám dôveru. Čo mám vyskúšané sú Duraclear, masterkleer BPA a Mayhems Clear hadice + EKWB Cryofuel, prípadne ešte transparentné Mayhems X1 kvapaliny. 8600K + GTX1080 na 1x 280 radiátor ... no nic moc teda. Aktuálne som prerábal na vodu jeden systém v starom CM Trooper kde bola i7-7820x bez OC a delidu + GTX1080Ti Poseidon - šiel tam EKWB XE240 radiátor s push pull 4x Sterrox Noctuami + EKWB SE240 s 2x Sterrox Noctuami a pri okolitej teplote cez 31C mal Poseidon max. 62C a CPU tuším do 60C - samozrejme Noctua na cca 1000RPM pričom Enermax 1700W Platimax to hlučnosťou celé dodrbal (Noctua fany resp. vodné ako také bolo aj v tej záťaži extra tiché...tie Sterrox sú v tomto pecka) - teda u teba pre 1080 a 8600K rátaj s niečim objemnejším čo sa radiátora týka.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tak to je pekne napikaču. Takže biela ninšen...respektíve tak ešte
http://www.tichepc.sk/Masterkleer-tubin ... kage-.html ?
Lebo vidím, že ako cenovo tak celkovo biela kvapalina nie je najlepší nápad...

A vidím, že budem asi mať čo robiť, aby sa kvapalina v okruhu nenahriala na tých 65°(alebo aká je tá hranica, ktorá už veľmi nechutí pumpe)...A to som ešte rozmýšľal nad X-flow radom, kde by som si pohoršil oproti klasickému o nejaký stupienok. :laugh:
Uvidím ale veľa toho nezmením, toto mi nadiktovala skrinka (H500), takže inde sa už nepohnem, teda mohol by som použiť vrchnú pozíciu pre nejakú 120tku (mám pochybnosti, že by sa zmestila) ale tam chcem dať pumpu a resku.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa stiv »

Alebo sprav upgrade bednicky. Nejaka fractalka s 2x360 by bola lepsia. :)

Alebo teda 240+360 ked ho uz mas.
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Dizajn a veľkosť, H500 je sex, Fractal dokážem dizajnovo akceptovať (a iné značky sa začínajú podobať ako vajce vajcu), ale nikdy to u mňa nezapaľovalo sviečky. A Phanteks P300 má ešte horšiu podporu radiátora vpredu. Možno raz, keď bude H500 vo väčšej verzii (presne taký "edge" dizajn). A radiátor ešte nemám, 280 je u mňa maximum, viac nikde nevopchám.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
nesty
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 09. Nov, 2008, 13:49
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou / Uherské Hradište

Re: Loleq išiel na vandrovku, zastavil u vodára...

Príspevok od používateľa nesty »

co tak lian li pc-o11 dynamic ? .. máš 3x 360 (navrchu 60+mm s prehladom) a hlbka/výška je zhodná s h500... len je o necelých 6cm sirsia...

osobne na jednu čakám jak malý už par mesiacov.. bude pekný upgrade z 2x240 /EK SE a PE/ na 2x360 /XE a PE/ s nf-a12x25 pričom mi zostane rezerva na další rad dolu.. proste úžas čo sa tam narve..

co sa týka hadíc .. mal povodne len jeden 240mm rad na cpu vpredu define C. Jak mi fúkal teplý vzduch dnu ta mi aj primochill advanced lrt tak zasral okruh gunkom len za dva mesiace ze som neveril, voda nešla nikdy cez 44.... (to ma tak napadlo keď som videl tu poznámku o 65)

Odvtedy len PETG alebo EDPM/norprene :D

Návrat na "Vodné chladenie"