Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Deane »

Ahojte, teraz som objavil toto fórum, riešim výmenu Routra lebo TP-Link TL-WR841ND mi stále vypadáva a už nemám naň nervy. Chcem niečo aj s lepším dosahom, tiež mi majú natiahnúť optický kábel, síce taký najmenší paušál ale rýchlejší než mám wifi 15/5 Mbps, mne to stačí, bude to 25/5 a ak by mi nestačilo na vyššiu rýchlosť nebude problém.
Kamarát mi napísal že má Mikrotik RB951Ui-2HnD a je s ním spokojný, ešte zvažujem aj Ubiquiti UBNT airRouter HP.
Len uvažujem nad tým že by som bol rád keby som v budúcnosti mohol pripojiť externú anténu von aby som na jeden smer mohol zväčšiť dosah na budovu kde sa často zdržujem.((cca30metrov) S tým nemám nijakú skúsenosť, niečo som tu čítal o AP-čkách, ale zas veľa peňazí do toho nechcem dávať navyše. Tam by som prípadne použil Repeater čo mi tu zavadzia. Ten Mikrotik nemá možnosť pripojiť externú anténu.

Dík za radu.
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Deane »

Myslím že som otázku trochu komplikovane napísal, vlastne mi šlo o to ktorý z tých dvoch by ste mi doporučili.
Vlastne ani nie je podmienka že to musí byť práve jeden z týchto dvoch. Ale mal by mať možnosť vytvoriť aspoň 2 alebo 3 samostatné wifi siete a obmedziť im rýchlosť.
Ak som to pochopil správne tak AP-čko sa pripojí do LAN portu? V tom prípade nemusí mať možnosť externej antény. To AP-čko by som zapínal len ak by som potreboval.
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Deane »

Aspoň mi poraďte či je k tomu Mikrotiku podrobný návod v jazyku mne zrozumiteľnom, teda SK alebo CZ. Poradil by som si aj v poľskom aj keď horšie, neviem v odborných výrazoch síce. Lebo pochybujem že by tam bolo české menu. S českým - slovenským návodom by som si poradil aj v anglickom menu.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Snake »

Na nic nemas navody, ale viac pouzivatelsky prijemnejsie bude ubiquiti, ten ma controller aj v cestine





.
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Deane »

Tak ďakujem, to je super.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

z pouzivatelskeho pohladu doporucujem ubiquiti, uzivatelske prostredie na nastevenie je velmi user friendly
mikrotik je v tomto smere skor pre ludi co sa maju chut v tom hrabat a vsetko rucne nastavovat
Navodov na pouzivanie a nastavenie najdes na nete aj v slovencine v pohode.
Mikrotik bude mat zrejme viacej moznosti nastavenia, otazka je ci ich budes vediet pouzit a nastavit
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2776
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Mumaq »

ja skor odporucam mikrotik. ubiquity su velmi kvalitne zariadenia, no co sa wifi tyka, tam sa neda prepinat medzi sirkou pasma automaticky. teda 20MHz napevno, alebo 40MHz napevno a to je obrovska nevyhoda, ktora sa mi v praxi prejavila. pokial bude vzdialenost od routra vyssia a klientske zariadenie bude mat slaby signal, tak bude mat tendenciu prepnut sa na 20MHz sirku pasma a net bude fungovat dalej, pokial vsak tuto moznost router neposkytuje, tak namiesto slabsieho signalu a pomalsieho netu sa rovno od wifi odpoji a to je skoda. pokial vsak nastavis 20MHz pasmo, tak signal dotiahne do vacsej vzdialenosti, no niektore zariadenie(hlavne apple), maju po poslednej aktualizacii problem pripajat sa na 20MHz. UBNT routre pouzivam v zasade v hoteloch - zasadackach, kde je potrebne pripojit velke mnozstvo malych zariadeni(telefonov) na wifi na malu vzdialenost(lobby), kde procesor tohto routra to dokaze krasne obsluzit. V tvojom pripade by som vsak radsej volil mikrotik.
Asus TUF B650+, AMD Ryzen 7800X3D @ NZXT Kraken 360, G.Skill 32GB 6200 CL28, Sapphire RX 7900XTX Nitro+, Samsung 980PRO 2TB & 990PRO 4TB, Asus Strix Aura 850W, NZXT H6i Flow + 7x Noctua A12X25 + 2x NF-A14, Acer Predator Z35, Repro Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, Logitech G15, Roccat KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Samsung Note24 Ultra & Galaxy Watch6 Classic LTE
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Chris »

Mumaq napísal: Št 08. Mar, 2018, 13:00 procesor tohto routra to dokaze krasne obsluzit. V tvojom pripade by som vsak radsej volil mikrotik.
tym myslis co ? :) authentifikaciu ci DHCP relay, alebo kazdu zasadacku mate L3 ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2776
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Mumaq »

to, co som pisal, su velmi specificke pripady, co sa hotelov tyka, tak tam oddelujeme firemnu/klientsku sferu, teda pre hotel ide iny subnet a pre klientov - hostovska siet, kde nemaju pristup v podstate k nicomu, dokonca nastavujem aj client isolation, aby sa nevideli medzi sebou. Vsetko je to ale na poziadavke daneho klienta. Alebo neviem ci som spravne pochopil tvojej otazke.
Asus TUF B650+, AMD Ryzen 7800X3D @ NZXT Kraken 360, G.Skill 32GB 6200 CL28, Sapphire RX 7900XTX Nitro+, Samsung 980PRO 2TB & 990PRO 4TB, Asus Strix Aura 850W, NZXT H6i Flow + 7x Noctua A12X25 + 2x NF-A14, Acer Predator Z35, Repro Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, Logitech G15, Roccat KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Samsung Note24 Ultra & Galaxy Watch6 Classic LTE
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Chris »

preco nepouzivate napr Cisco WLC ? cena ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Deane a preco chces Mikrotik iba s 2.4GHz sietou ? Su aj novsie a "krajsie" Mikrotiky, vid RBD52G-5HacD2HnD

Co sa nastavovania tyka, neviem co ludia strasia s tym nastavovanim. Ja viem co je IPv4, DNS, DHCP a Gateway, viem co je ping a tracert a tam moje sietove znalosti koncia ..a napriek tomu som Mikrotik nastavil za 10 minut na bezne kancelarske pouzivanie..
RBD52G-5HacD2HnDRBD52G-5HacD2HnD
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Deane »

Ja sa nebojím toho nastavovania, keď pochopím princíp tak nemám problém. Pre mňa je problém skôr angličtina. Základné veci to sa zorientujem bez problému ale ak by som chcel nastaviť napr. hosťovskú sieť a pod. to by som musel otravovať o radu. Ten Ubiquiti vraj nemá možnosť nastaviť hosťovskú sieť, tak mi napísal predajca. Ale viem že niektorí predavači sú mongoli a rozumejú tomu menej než ja.
Ako som sa už pýtal na možnosť vonkajšej antény alebo AP-čka tak ak som dobre pochopil by sa dal využiť ten TP-Link čo mám doma, vlastne by som ho zapínal len keď tam signál potrebujem.
Zatiaľ kúpu odkladám min. o mesiac, možno dva lebo mi dnes pani doktorka vysvetlila že operácia je nutná a hneď ma objednala.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Snake »

Lenze do hotelov a podobnych je urceny UAP HD/SHD, je to v use casoch, rovnako Mesh siete





.
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2776
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Mumaq »

Chris presne tak, cena. Co sa tej 841tky týka, tak je to najrozšírenejší Router aký máme a nemám skúsenosti s tým, žeby vypadavali. Raz za 3-4 týždne ho treba reštartovať ale inak by nemal robiť problémy. Ešte by som ho nezatracoval.
Asus TUF B650+, AMD Ryzen 7800X3D @ NZXT Kraken 360, G.Skill 32GB 6200 CL28, Sapphire RX 7900XTX Nitro+, Samsung 980PRO 2TB & 990PRO 4TB, Asus Strix Aura 850W, NZXT H6i Flow + 7x Noctua A12X25 + 2x NF-A14, Acer Predator Z35, Repro Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, Logitech G15, Roccat KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Samsung Note24 Ultra & Galaxy Watch6 Classic LTE
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Re: Ubiquiti UBNT alebo Mikrotik RB951Ui-2HnD ?

Príspevok od používateľa Deane »

https://www.i4wifi.cz/Bezdraty-2-4-GHz/ ... html?cur=1
[/quote]
Ako sa táto sranda používa? Majú to doma susedia a nevedia to zapojiť, to ide do routera, či to samo nahradí router?
Potrebovali by aby boli dve siete z toho jedna hosťovská kde by sa nastavila max. rýchlosť.
Do budovy je privedený net cez kábel od miestneho poskytovateľa (20/5 Mbps) ale mal by tam prísť net cez optický kábel. Taký 60/10 Mbps. Takže ten kábel LAN stačí zapojiť do tohto AP-čka a nakonfigurovať cez ten UniFi Controler? A ešte nechať pripojený jeden comp cez LAN? Viac tam netreba, Hosťovská sieť by bola tiež zaheslovaná, len by tam mala byť možnosť omedziť rýchlosť pre hosťovskú sieť.
Ak sa tam podarí vybaviť tú optiku tak tam bude ten adaptér, ale nie ako dáva Orange aj s routrom, len samostatný.
Nič viac, žiadne ďaľšie AP-čka sa tam pripájať nebudú, len toto jedno.

Návrat na "Siete"